Miniatiūristas – Jessie Burton (knyga)


Amsterdamas, 1686…

Aštuoniolikmetė Nela Ortman palieka kaimo gyvenimą ir išteka už turtingo pirklio Johaneso Branto. Viltys pradėti kosmopolitišką gyvenimą, sudūžta geriau susipažinus su naujosios šeimos nariais. Valdinga brolienė Marina, landžioji tarnaitė Kornelija, vienišius liokajus Otas ir keistai santūrus jos vyras tikrai nepadeda pasijusti kaip namuose. Nelos naujoje buveinėje slypi daugybė pavojų ir paslapčių, viena iš jų – vestuvių proga iš Johaneso gauta mažytė namo kopija. Jį įrengti imasi paslaptingoji Miniatiūristė. Tačiau kiekvienas daiktelis, kurį ji atsiunčia, tiksliai atspindi ateities įvykius „didžiajame name“. Nela ima svarstyti, ar Miniatiūristė nelaiko namų gyventojų likimų savo rankose.


Pagrindinė informacija:Image result for miniatiuristas

Kalba: lietuvių kalba
Originali kalba: anglų kalba
Originalo leidimo metai: 2014
Išleidimo metai Lietuvoje: 2016
Originalus pavadinimas: The Miniaturist
Leidykla (Lietuvoje): Baltų lankų leidyba 
Vertėjai
: Emilija Ferdmanaitė ir Marius Tauba
Ankstesnės dalys: nėra
Serijos pavadinimas: nėra
Patartinas amžius: 16+
Žanras: istorinė grožinė literatūra
Mitinės būtybės/padarai/galios: Miniatiūristė
Veiksmo laikas: XVII amžius
Puslapių skaičius: 415
Pasakotojas: trečias asmuo
Autoriaus (-ės) puslapis: www.jessieburton.co.uk


Image result for jessie burton

Autorė ir knyga. „Miniatiūristas“ – tai debiutinė Jessie Burton knyga, parašyta per ketverius metus. Savo tinklaraštyje autorė užsiminė, kad knygą rašė negalvodama, ar ši išgarsės. Ji norėjo pasakoti istoriją taip, kaip pati ją įsivaizdavo, nekreipdama dėmesio į kitų norus ar populiarumą. Ir iš tikrųjų, kas būtų galėjęs pagalvoti, kad istorija apie lėlių namelį taps tarptautiniu bestseleriu! Netgi pati autorė buvo priblokšta. „Miniatiūristas“ dienos šviesą išvydo 2014 metais ir vos per dvejus metus buvo parduota daugiau nei milijonas jo kopijų 37 šalyse. 2016 metais knyga pagaliau išversta ir į lietuvių kalbą.

Asmeninė pažintis su knyga. Jau gana seniai domiuosi literatūra, aprašančia XVII amžių, tad ir ši knyga iš karto patraukė mano dėmesį dar tuomet, kai netgi nebuvo išleista lietuvių kalba. Griebiau anglišką kopiją ir, turiu prisipažinti, knyga visai netrukus pasimetė lentynoje, man netgi nespėjus jos įpusėti. Galbūt dar nebuvau spėjusi „įsivažiuoti“, tačiau istorija man pasirodė pernelyg painiai bei nepatraukliai parašyta, taigi pabaigos taip ir nepasiekiau. Ir negalėčiau pasakyti, kad tai kalbos barjero kaltė – paskutiniu metu daugumą knygų skaitau anglų kalba. Vis dėlto, „Miniatiūristas“ mane sužavėjo tik pabandžius lietuvišką vertimą (parsivežtą iš šiųmetės knygų mugės 🙂 ).

Knygos idėja. Knygos idėja, mano nuomone, yra tikrai originali, nemanau, kad būtų lengva rasti panašių. Skaitydamas gali beveik užuosti tvyrantį paslapties ir nerimo kvapą. Ir viską tvarko nematoma Miniatiūristės ranka…

Image result for the miniaturist

Personažai ir siužetas. Pagrindinė knygos veikėja Nela taip pat nėra tipiška XVII amžiaus olandų mergina – ji ryžtinga, visuomet sako, ką galvoja, ją aiškiai galima apibūdinti kaip feministę. Kaip ir būtų galima tikėtis iš istorinės literatūros, Nelos gyvenimas nėra rožėmis klotas. Ištekėjusi ne iš meilės, o tam, kad padėtų apmokėti šeimos skolas, ji atsiduria šaltoje ir nesvetingoje aplinkoje, kartu su dvidešimčia metų vyresniu savo vyru. Iškart po vestuvių Nela gauna ekstravagantišką dovaną – lėlių namą, tiksliai atkurtą jos naujųjų namų kopiją. Jausdamasi be galo vieniša, Nela ima užsakinėti įvairius baldus savo nameliui. Tačiau Miniatiūristė, priimanti šiuos užsakymus, prideda ir naujų daiktų. Taip lėlių namelyje atsiranda namiškių kopijos ir įvairios detalės, nusakančios ateities įvykius. Ir tai ne vienintelis galvosūkis, kankinantis merginą. Johanesas, su kuriuo jai nesiseka suartėti, ir brolienė Marina turi savų paslapčių, kurių Nelai nesiseka išsiaiškinti. Ir ar spės ji tai padaryti, kol Miniatiūristė nesugalvojo ko nors dar baisesnio?

There are horizons through the brickwork, you wait and see.

Įdomūs aspektai. Nors knygos pavadinimas sako ką kita, iš tikrųjų pagrindinis dėmesys knygoje skiriamas veikėjams, jų gyvenimams, problemoms ir paslaptims. Autorė taip ir neatskleidžia, kas yra paslaptingoji Miniatiūristė, tad nesitikėkite atsakymų į visus savo klausimus. Tačiau tiems, kurie mėgsta kurti teorijas ir sprendimų ieškoti savo vaizduotėje, ši knyga tikrai paliks gerą įspūdį. Knygos kalbos stilius labai išpuoselėtas, apstu įmantrių epitetų ir posakių.

Above their rooftops Nature is doing her best to keep up, and the clouds in colors of saffron and apricot echo the spoils of the glorious republic.


Rekomendacijos: Šioji knyga jums patiks, jeigu patiko: A.Christie „Gutenberg’s apprentice“, A.Doerr „Neregimoji šviesa“.

Reklama

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.