Pokalbis su… Neringa Šimkute


Šiandien su mielu noru į mūsų klausimus sutiko atsakyti nauja ir jauna jaunimo rašytoja Neringa Šimkutė, kuri Glazdo universitete Škotijoje studijuoja politiką ir vokiečių kalbą.  Jos fantastinį romaną „Žvaigždžių vaikai“ šiais metais publikavo elektroninė leidykla „Naujas vardas“.  Nieko nelaukdami susipažinkime su autore ir jos knyga.

Asmeninė autorės nuotrauka


Knygą „Žvaigždžių vaikai“ išleido elektroninė leidykla „Naujas vardas“. Kaip sumanei siųsti rankraštį šiai leidyklai? Ar mėginai jį siųsti ir į tradicines leidyklas?

Apie elektroninę leidyklą ,,Naujas vardas“ sužinojau svetainėje rašyk.lt. Atsiliepimai apie ją buvo patys pozityviausi, tad nusprendžiau pabandyti ir aš, o ir pats paraiškos teikimo procesas buvo lengvas. Savo rankraštį siunčiau ir į tradicines leidyklas, bet tuo pačiu metu kreipiausi ir į ,,Naujojo Vardo“ leidyklą. Sulaukusi teigiamo atsakymo iš jos, rankraštį nusprendžiau leisti per ‚,Naująjį Vardą‘‘ ir į tradicines leidyklas kreiptis ateityje su naujais kūriniais. Todėl drąsinčiau pradedančiuosius rašytojus taip pat nepabijoti siųsti savo kūrinius šiai elektroninei leidyklai.

Kaip gimė „Žvaigždžių vaikai“ istorijos mintis? Ar originali mintis labai pakito redaguojant, taisant ir pildant tekstą?
Atsimenu, kad trumpas istorijas pradėjau rašyti dar vaikystėje. Paauglystėje visada norėjosi grįžti prie rašymo, tik niekaip nesugalvojau istorijos, kuriai užtektų įkvėpimo rašyti ir pabaigti, nes dažniausiai sustodavau viduryje ir niekada prie jų nebegrįždavau. Vis dėlto, atrodė, kad ,,Žvaigždžių vaikų‘‘ istorija rutuliojosi pati, nors labai ilgai keičiau ir redagavau ją. Atsimenu, jog pradėjau ,,Žvaigždžių vaikus‘‘ rašyti trylikos per rudens atostogas prieš kurias dar sugebėjau persišaldyti, tad labiausiai pradėti paskatino nuobodulys. Tikriausiai ją įkvėpė ir prieš tai perskaitytos knygos, ypač fantastinės, kurias iki dabar labai mėgstu, filmai bei muzika. ,,Žvaigždžių vaikus‘‘ teko ne kartą taisyti, redaguoti ir perrašyti, nes man pačiai augant, kito ir mintys apie istoriją. Tad ne kartą keitėsi ir istorijos mintis, ir veikėjai bei jų vardai.

Kas buvo Tavo istorijos pirmieji skaitytojai, kaip jie įvertino tavo darbą? Daugiau buvo kritikos, patarimų ar pagyrumų?
Dar paauglystėje istorijos dalis bei ištraukas skaitė mano šeimos nariai ir draugai. Sulaukiau daugiau pagyrų, nes visiems atrodė nerealu, kad kažkas iš artimos aplinkos gali rašyti knygą. Patarimų ir kritikos sulaukiau vėliau, kai ėmiau svarstyti apie knygos leidimą. Tada kelias savo knygos ištraukas patalpinau svetainėje rašyk.lt, kur sulaukiau kritikos bei patarimų dėl siužeto, veikėjų portretų ir net sakinių struktūros. Žinoma visada smagu sulaukti pagyrimų, vis dėlto, visada vertinu kritiką, nes tik taip galiu mokytis ir eiti į priekį. Noriu ir toliau rašyti ateityje, tad svarbu mokytis iš padarytų klaidų paskutiniuose savo kūriniuose.

Kokią sceną buvo lengviausia aprašyti istorijoje, ir kokia scena yra Tavo mėgstamiausia?
Manau, kad visos scenos buvo šiek tiek savaip sudėtingos ir davė skirtingų iššūkių. Pastebiu, kad dažnai pernelyg detaliai stengiuosi aprašyti aplinką, kurioje atsiduria veikėjai, ir taip pat ne visada lengva atsidurti kito veikėjo kailyje, nes tenka mąstyti visiškai kitaip. Gal tu pats ar pati savoje realybėje kažką darytum vienaip, bet reikia įsikūnyti ir į kitokias mintis, charakterius ir veiksmus kažkur kitur. Vis dar manau, kad čia turiu daug kur tobulėti. Mano mėgstamiausia aprašoma scena yra po to, kai Kajų ir Stelą užpuola šešėliai, ir jie atsiduria Kajaus prisiminimuose. Nors pati esu intravertė, nebuvo lengva piešti Kajaus veikėją. Dažniausiai galėdavau vaizduoti tik jo išorę: jis užsidaręs, nedraugiškas ir dažniausiai atrodo, kad niekur iš tiesų nenori būti, tad jo prisiminimai man buvo tarsi raktas, kuris padėjo parodyti ir kiek kitokią jo pusę bei gyvenimą iki Stelos pasirodymo.

Kurį veikėją ar veikėjus sukurti buvo smagiausia ir lengviausia, o kurį ar kuriuos sunkiausia?
Smagiausia buvo kurti Hiso ir Rojos veikėjus. Jie paprasčiausiai džiaugiasi gyvenimu ir mato šviesiąją pusę, kas yra atsvara karo varginamam pasauliui. Sunkiausia kurti Stelos, Kajaus ir Adrijanos veikėjus, ypač jų santykius tarpusavyje, nes nesinori tiesiog palikti paprasto meilės trikampio. Tikiuosi, kad ateityje parašysiu šios knygos tęsinį, tad dar galėsiu išrutulioti ir parodyti besikeičiančius šių veikėjų paveikslus.

Kaip gimė knygos pavadinimas? Ar istorija visad vadinosi „Žvaigždžių vaikai“? Gal buvo ir kitų pavadinimų?
Iš pradžių knyga vadinosi Žvaigždžių šviesa, bet po kurio laiko pakeičiau pavadinimą. Kadangi istorija vyksta kažkur kitur, o ne Žemėje, norėjosi, kad istorija kaip nors sietųsi su kažkuo nepasiekiamu. Mane pačią visada žavėjo žvaigždės, kosmosas ir kitos planetos, tad tikriausiai taip ir gimė knygos pavadinimas.

Tavo istorijoje yra gausybė įdomių vardų bei vietovių pavadinimų. Jau pats fantastinio pasaulio pavadinimas Meratėja skamba neįprastai ir įdomiai. Kaip Tau sekėsi sukurti šiuos vardus ir pavadinimus? Ar sėmeisi įkvėpimo iš kažkur, o gal prašei kieno nors pagalbos?
Šiuos vardus galvoju pati, daugumos kilmės istorijas pamenu, nors tikrai ne visų. Tarkim, Stelos ir Kajaus vardai pakito nuo pačio pradinio rankraščio. Stela reiškia žvaigždę, o Kajaus ir Adrijanos vardai – karius, tad šie vardai turi nedidelę simbolinę prasmę, nors jie gana įprasti ir kasdienybėje tikrai neretai sutinkami. Bet pavyzdžiui Šaredos ir Korenos vardai atsirado tik pakeitus įprastus žodžius ar jų galūnes. Kai reikėjo galvoti vardą Šaredui, tiesiog išgirdau ar pamačiau žodį šarados, o Korena atsirado nuo korėtojo šokolado, nes tą minutę šis žodis tiesiog pagavo žvilgsnį. Gaila, bet žodžio Meratėja kilmės neprisimenu, nors atsimetu, kad iš pradžių pasaulis vadinosi ,,Meratas‘‘.

Asmeninė autorės nuotrauka

Kaip atrodė „Žvaigždžių vaikai“ rankraščio rašymo procesas?
Iš pradžių rašiau sąsiuviniuose, todėl tikriausiai visas procesas buvo kiek chaotiškas ir neplanuotas. Mokyklos laikais dažniausiai rašydavau per atostogas, todėl vis pamesdavau ir vėl grįždavau prie istorijos. Paskutiniu metu rankraštis ėmė atsidurti kompiuteryje, nors visada labiausiai patinka pirmiausia rašyti popieriuje ir tik redaguoti kompiuteryje. Paskutiniai taisymai vyko praėjusiais metais savanoriaujant Vokietijoje, nes tada turėjau daugiau laisvo laiko, taip pat įkvėpė gamta ir naujai sutikti žmonės.

Ar turi susikūrusi savo istorijai dainų grojaraštį ar dream cast, kas galėtų įkūnyti Tavo personažus realiame gyvenime?
Apie dream cast niekada nepagalvojau, nes man pačiai kartais sunku įsivaizduoti tikslią veikėjų išvaizdą. Visada labiau domina charakteris ar vidiniai bruožai, tad manau, kad dar turėčiau su tuo labiau padirbėti. O dėl muzikos, visada geriausiai su savo istorija įsivaizduoju simfoninę ar instrumentinę muziką. Rašydama taip pat klausiausi Thomas Bergersen, Joe Hisaishi, Nobuo Uematsu kūrinių, taip pat įkvėpė grupių Nightwish, Within Tempation ir Evanescence dainos, kurias gerai įsivaizduoju kartu su savo istorija.

Kokios yra mėgstamiausios Tavo visų laikų knygos, kurias galėtum skaityti ir skaityti?
Tai yra Marijos Gripės ,,Varpų metas“, Konkordijos Antarovos ,,Du gyvenimai“, Kevino Brooks ,,Lukas‘‘ bei Katherine Paterson ,,Kaip ir žvaigždės“.

Pamėgink apibūdinti savo istoriją tik trimis būdvardžiais.
Šviesi, nuotykinga, nežemiška.

Kompiuteris ar popieriaus lapas?
Kai turiu daugiau laiko, nuolat renkuosi rašyti popieriuje ar skaityti popierines knygas. Bet kuo toliau, tuo labiau pastebiu, kad rašymas kompiuteryje sutaupo laiko, o ir elektroninėms knygom nebesipriešinu taip smarkiai, kaip anksčiau.

Kava ar arbata?
Šiuo metu kava su daug pieno.

Be ko negalėtum išgyventi nė dienos?
Be mėgstamos muzikos. Man visada lengviau keliauti per dieną su savo mėgstama muzika, kuri dažnai padeda susikaupti ar atsipalaiduoti.

Dėkojame autorei už interviu ir lauksime jos naujų kūrinių 🙂

Knygą nemokamai galite parsisiųsti: spausti čia

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.