MAGISTERIUMAS: Geležinis išbandymas – Holly Black ir Cassandra Clare (knyga)


Kalą visą gyvenimą mokė saugotis magijos, todėl jis iš visų jėgų stengiasi susikirsti per Geležinį išbandymą. Tačiau net ir susimovęs vaikinas kvietimą gauna. Dabar jis privalo mokytis Magisteriume.

Mokyklos požemiuose vaikinas susitinka su gaivalais – nuostabiais ir pavojingais padarais, egzistuojančiais magų pasaulyje nuo pat amžių aušros. Mokosi formuoti žemę, orą, vandenį ir ugnį, priversti juos paklusti. Atranda tai, ko paprastame pasaulyje niekada nebūtų turėjęs progos išvysti. Magisteriumas įdomesnis, nei Kalas galėjo įsivaizduoti. Jis leidžiasi į pavojingus nuotykius, kuriuose bando surasti atsakymus į klausimus apie praeitį, apie kurią taip miglotai pasakodavo tėtis. Nuo kokių pavojų jį bandė apsaugoti tėvas, neleisdamas eiti į mokyklą? Kokios tikrosios Kalo galios ir kokia jo ateitis?

Leiskitės įtraukiami į magišką nežinomybę!

Geležinis išbandymas – tai tik pradžia.


Pagrindinė informacija

Kalba: lietuvių kalba
Išleidimo metai Lietuvoje: 2017
Pirmasis originalus leidimas: 2014
Originali kalba: anglų kalba
Originalus pavadinimas: Magisterium: The iron trial
Leidykla (Lietuvoje):  Alma littera
Vertė: Daumantas Gadeikis
Ankstesnės dalys: nėra
Serijos pavadinimas: Magisteriumas
Patartinas amžius: 10+
Žanras/ tipas: fantastika, nuotykiai, vaikų/ jaunimo literatūra
Mitinės būtybės/padarai/galios: burtininkai, magija
Veiksmo laikas: –
Puslapių skaičius: 296
Pasakotojas: berniukas (trečias asmuo)
Autorių  puslapiai:  http://blackholly.com/  ir http://cassandraclare.com/


Vaizdo rezultatas pagal užklausą „holly black cassandra clare“
Holly Black (kairėje) ir Cassandra Clare (dešinėje)

Dvi garsios rašytojos bei draugės, kurių darbai yra verčiami į daugybę kalbų ir netgi yra ekranizuoti (paversti filmais bei serialas) susivienija ir drauge parašo vaikams (ir ne tik) skirtą magišką ir nuotykių kupiną seriją, kurios pirma dalis pagaliau atsirado ir Lietuvoje!  Nieko nelaukdami skubame pasižiūrėti, ką dvi genialios rašytojos čia mums sukūrė 😉

AUTORĖS. Tiek Holly Black, tiek Cassandra Clare yra garsios Amerikos rašytojos, kurių kūriniai ne kartą puikavosi bestselerių sąrašuose. Taip pat abiejų autorių darbai buvo ekranizuoti: Holly Black knygos „Spidervikų kronikos“ buvo paverstos filmu, o Cassandra Clare „Mirtinieji Įrankiai“ serija buvo pavestas filmu ir serialu (kuris, beje, vis dar rodomas). Taip pat šios dvi rašytojos garsėja kaip geros draugės, kurios susipažino prieš daugiau nei dešimt metų viename iš Holly Black renginių. Jos dažnai kartu keliauja pristatydamos savo kūrinius, todėl gal ir nereikia labai stebėtis, kad jos ėmė ir kartu pradėjo rašyti knygų seriją.

Vaizdo rezultatas pagal užklausą „magisterium clare black fan art“Kaip pačios pasakoja,  mintis „Magisteriumo“ serijai ilgai sukosi joms galvoje, o ėmė transformuotis, kai jos turėjo skristi lėktuvu. Prieš skrydį jos pradėjo kalbėtis,  o po skrydžio jau buvo sugalvojusios pagrindinius dalykus penkioms dalims. Ir tada pradėjo rašyti. Jos turi vieną bendrą kompiuterį šiai serijai ir, kalbėdamos apie rašymo procesą, mini, kad norėjo sukurti vieną unikalų balsą, todėl jos rašydavo taip: viena parašo gabalėlį teksto, kitą ji perskaito, pakoreguoja, papildo ir tada parašo savo gabalėlį, kurį tada ana pataiso, papildo, ištrina ir t.t.  Kaip pačios pasakodamos juokauja, Holly Black mamai nepavyko  atpažinti, kurią vietą parašė jos duktė, o kurią Cassandra Clare. Pačios autorės taip pat retas vietas gali atpažinti kaip savas. Taip pat kalbėdamos prisipažįsta, kad Holly Black daugiau trina tekstą, kol Cassandra Clare jį plečia. Įdomūs faktai 😉

-Ten ir yra mokykla? Magisteriumas yra po žeme? – paklausė Kalas.
-Giliai po žeme, kur niekas jos neras, – niūriai atsakė tėvas. – Ten nėra šviesos. Nėra langų. Tikras labirintas. Gali pasiklysti urvuose, mirti, ir niekas nė nesužinos.

Vaizdo rezultatas pagal užklausą „magisterium clare black fan art“SIUŽETAS. Kiekviena „Magisteriumo“ serijai priklausanti dalis (iš viso jų turėtų būti penkios) apima vienerius metus. Pirmoje dalyje mes susipažįstame su Kalumu Hantu, dvylikamečių berniuku, kurio tėvas nemėgsta magijos ir tiki, kad ji kalta dėl jo šeimos nelaimių, todėl, kai ateina metas patikrinti kandidatus į Magisteriumo mokyklą, šis prisaikdina sūnų daryti viską, kad tik susimautų ir jo nepriimtų. Berniukas, žinoma, daro viską, kas jo valioje, ir iš tiesų susimauna, tačiau vienas iš stipriausių magų nusprendžia jį pasirinkti savo mokiniu, ir Kalumas yra įtraukiamas į truputėlį kitą pasaulį, kuriame jis mokosi įvaldyti savo galias. Jam reikia ten išbūti tik vienerius metus, nes jeigu neišbus, jo magija bus atimta, o jo atmintis pakoreguota. Berniukas nenori vėliau kankintis, klausti savęs, ko jam trūksta, todėl pasiryžta viską tyliai iškentėti, tačiau magijos pasaulis yra pavojingas, ir Kalas pradeda vieną po kitos atskleisti jo paslaptį kartu su savo tapatybe.

-Norint būti geru magu reikia trijų dalykų. Pirmasis yra įgimta magijos galia. Jos visi daugiau ar mažiau turite. Antrasis yra žinios, kaip ją naudoti. Šių žinių mes galime jums suteikti. Trečiasis yra kontrolė – o ji turi kilti iš vidaus. Pirmaisiais metais pasiekiate savo galios viršūnę, bet esate dar neapmokyti ir nevaldote savo galių.

VEIKĖJAI. Pagrindiniai istorijos veikėjai, galima sakyti, yra trijulė: Aronas Stiuartas, Tamara Radžavi ir Kalumas Hantas. Tikriausiai jums tai kai ką jau primena. Autorės pasakoja, jos norėjo sukurti istoriją, kuri atrodo girdėta ir pažįstama, tačiau pateikia visai kitokią ir šokiruojančią pabaigą. Ji būtent yra susijusi su veikėjais, todėl daug apie juos, deja, negaliu kalbėti, kad visko neišduočiau. Tačiau galiu paminėti, kad berniukai šioje trijulė mane nustebino. Kai susipažįsti geriau su pasaulio mitologija ir dėsniais, kai kuriuos dalykus, ypatingai pačius reikšmingiausius ir stipriausius, iškart sąmoningai ar nesąmoningai tu kaip kokią etiketę priklijuoji pagrindiniam pasakotojui/personažui, bet autorės čia truputį pagudravo ir, kai skaitai knygos kulminaciją, ji tikrai yra kulminacija. Tamara man truputį priminė Hermioną Įkyrėlę, kadangi ji istorijoje palyginus nemažai visko žino. Tikriausiai autores labai įkvėpė Haris Poteris, nes netgi piktadario portreto pateikimas turėjo sąsajų su šia garsia visame pasaulyje serija.

“Ugnis nori degti, vanduo nori tekėti, oras nori kilti, žemė nori sukaustyti, chaosas nori praryti.“

Vaizdo rezultatas pagal užklausą „magisterium clare black fan art“

ĮTAMPA. Knygos pradžioje yra pateikiamas prologas, kuris puikiai sukuria atmosferą ir užmeta tokį kabliuką, ant kurio neužkibti ir nepasinerti į dviejų talentingų rašytojų sukurtą pasaulį praktiškai neįmanoma.  Juk šiaip paskutiniai motinų prašymai nėra nužudyti jų kūdikius, todėl įdomu sužinoti, kuo ypatingas Kalumas, kad jo paties motina prieš mirdama išraižė ledo luite paliepimą nužudyti jį dar vystykluose. O kas dar įdomiau, ką Kalumo tėvas žino apie jį. Taigi, berniuko tapatybė ir ją gaubianti paslaptis verčia skaitytoją ne kramsnoti, o tiesiog ryti knygą ir, kai ją pabaigia, norėti daugiau. Žinoma, kitas įtampos taškas yra piktadarys ir pati magija, kurios prognozuoti nelabai ir įmanoma, nes, nors ji ir turi dėsnius, vis tiek viskas galia imti ir įvykti kitaip.

PASAULIS. Holly Black ir Cassandra Clare sukuria kartu ir pažįstamą, kartu ir nepažįstama pasaulį su savo mitologija, dėsniais ir bruožais. Kadangi tai yra vaikams skirta knyga ir, kad jos pačios prisipažįsta, norėjo sukurti istoriją, kurią lyg ir jau esate kažkur girdėję, atrodytų logiška, kad jos nemėgina išrasti kažkokio naujo dviračio, tačiau kol vieniems tai gali pasirodyti kaip žavus serijos bruožas, kitiems tai gali nepatikti, nes paprasčiausiai nesugebės perskaityti ir pirmų kelių istorijos puslapių. Asmeniškai, man tai buvo minusas, nes jaučiausi taip, tarsi valgyčiau nusibodusio skonio saldainį, tik kitame įpakavime, tačiau, kai atėjo kulminacijos metas… Likau be žado. Istorijos galas buvo nuostabus ir ta sukurta mitologija tiesiog viską pakėlė į aukštesnį įtampos tašką.

Vaizdo rezultatas pagal užklausą „magisterium clare black fan art“Pačiame pasaulyje žmonės gali veikti pasitelkdami penkias vadinamąsias stichijas – ugnis, vanduo, oras, žemė ir chaosas – valdyti  magiją.  Vaikai Magisteriume būtent tai ir daro; taip pat jie mėgina išmokti kontroliuoti magiją. Kalbant apie padarus, tai čia yra gaivalai, chaoso užvaldyti gyvūnai ir žmonės. Tai būtų kaip ir keli nauji dalykai, apie kuriuos arba visai nesate girdėję, arba žinote nedaug. Todėl visas knygoje pateiktas pasaulis lyg ir senas, tačiau kartu ir naujas.

REZIUMĖ. Nors man nėra prie širdies skaityti kažką, kas atrodo jau šimtus kartų įtraukta į istoriją, tačiau šiai knygai tai atleidžiu ir galiu pasakyti, kad pabaiga atpirko kone viską, kas mane suerzino skaitant „Magisteriumas. Geležinis išbandymas“ istoriją. Tiems, kas ieško magiško nuotykio ar kažko panašaus į Harį Poterį, šioji knyga be abejonės patiks ir įtrauks. Netgi tiems, kurie yra panašaus tipo kaip aš, šioji knyga paliks gerą įspūdį ir norėsite kuo greičiau sulaukti jos tęsinių.

REKOMENDACIJOS: Šioji knyga jums patiks, jeigu patiko: J.K. Rowling „Haris Poteris“ serija, Dean Loery „Košmarų Akademija“ serija.

Visos serijai priklausančios knygos (2017):

P.S. Šiuo metu tik pirma dalis yra išversta į lietuvių kalbą.

13612968

Reklama

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

w

Connecting to %s