Kameronas ir mergaitės – Edward Averett (knyga)


Keturiolikmetis Kameronas serga šizofrenija. Jis gydomas ir nieko labiau netrokšta, kaip būti normalus. Vaikinas nustoja gerti vaistus. Netrukus pradeda girdėti balsus. Iš pradžių vyrišką. Jį vadina Profesoriumi. Vėliau – charizmatiškos Mergaitės, kuri kalba jam tai, ką jis nori girdėti. Kad tas balsas nedingtų, Kameronas ir toliau negeria tablečių. Tačiau kiekviena diena be vaistų vis labiau baugina. Atsiranda dar vienas balsas – Kito Vaikino. O kai mokykloje Kameronu susidomi klasės draugė Nina, jam tenka rinktis. Tai neįprastas meilės trikampis. Kameronas svajoja apie mergaitę, kurios švelnų balsą girdi, o Nina yra reali. Išnyksta riba tarp tikrovės ir fantazijos.

Pagrindinė informacija:

Kalba: lietuvių kalba
Išleidimo metai Lietuvoje: 2015
Pirmasis originalus leidimas: 2013
Originali kalba: anglų kalba
Originalus pavadinimas:
Cameron and the Girls
Leidykla (Lietuvoje): Gelmės
Vertė: Vida Bėkštienė
Patartinas amžius: 13+
Žanras/ tipas: šiuolaikinė literatūra, jaunimo literatūra, romantika, liga
Mitinės būtybės/padarai/galios: nėra
Veiksmo laikas: šių dienų pasaulis, Jungtinės Amerikos Valstijos (JAV)
Puslapių skaičius: 160
Pasakotojas:  pirmas asmuo (vaikinas)
Autoriaus (-ės) puslapis:   http://www.edwardaverett.com/


Šią knygą labai užsimaniau paskaityti užmačiusi kito blogerio Rimgaudo apžvalgą, kuri mane suviliojo daug labiau, nei knygos anotacija. Grįžus iš Knygų mugės su naujutėlaite vis dar saustuvės dažais kvepiančia knyga kritau ir išsyk ją perskaičiau! Pastaruoju metu visiškai persimečiau nuo realistinės romantinės literatūros prie realistinės lengvesnės probleminės prozos. Tai lėmė paskutiniais metais labai išpopuliarėjusios istorijos apie įvairių formų ligas ir tai, kaip su jomis tvarkosi jaunimas. Ir tai tikrai geros knygos, randančios savo adresatą tarp tų, kurie nenori pernelyg sunkių istorijų ir neieško persaldintų meilės knygų ar vos ne suaugusiems skirtų romantinių kūrinių. Kaip tik šiai kategorijai priskirčiau „Kameroną ir mergaites“ – trečiąją „Gelmių“ leidžiamos „Paribio istorijų“ serijos knygą.

Autorius. Kad ir kiek ieškojau, niekaip neradau šio autoriau gimimo datos, tikriausiai tai kokia kokia slapta informacija 😀 Tačiau Edward Averett mielai dalinasi savo autobiografijos detalėmis: gimė jis Vašingtono valstijos pietvakariuose, bet vaikystėje daug kraustėsi. Jis teigia, kad prisitaikyti naujose mokyklose, kartais tik keleriems metams, būdavo sunku. Galbūt todėl skaitymas tapo jo aistra, kuri greit peraugo į poreikį perkelti į popierių savo mintis. Vos 11 metų jis pradėjo savo pirmąją knygą ir nuo tos akimirkos žinojo, kad gyvenimo tikslas bus leisti knygas. Edward Averett knygos yra apie tai, kaip šeimos susidoroja su sielvartu ir įvairių formų praradimais. Autorius tiki, kad žmonės gali įveikti šiuos įvykius ir rasti geresnį gyvenimo kelią – tai įkvepia jo kūrinius.

Trumpas siužetas. Kaip jau žinote iš anotacijos (jei jas skaitote), Kameronas serga šizofrenija. Jam reikia gerti vaistus, tačiau kaip ir visi tokie vaistai, šie turi šalutinių poveikių, dėl kurių vaikinas nesijaučia savimi. Taigi Kameronas nusprendžia atlikti eksperimentą ir nebegerti savo tablečių.

– Liaukis, – taria ji.
– Liautis ką?
– Pats žinai.

Jis, kaip būdinga šio sutrikimo pacientams, pradeda girdėti balsus – Profesoriaus, Mergaitės ir Kito Vaikino. Šie balsai knygoje išskirti skirtingais šriftais, tad sumaišyti jų neturėtumėte. Kameroną išsyk užburia Mergaitės balsas ir jam sakomi žodžiai, nes jis yra atstumtasis, lankantis specializuotą klasę, atskirtas nuo kitų vaikų ir niekad nebuvęs taip giriamas jokios mergaitės. Ir jis įsimyli ausimis tą švelnų balsą, kuris taip jį garbina ir sako norintis draugauti. Kameronas tikisi pagaliau nebebūti vienas su taisykles ir patarimus beriančiu Profesoriumi, tačiau netikėtai jo keliai susikerta su kita, realia mergaite iš savo specializuotos klasės – Nina. Jai taip pat patinka vaikinas, tačiau ji ir pati turi savų demonų ir problemų. Taigi klausimas – kurią pasirinks Kameronas? Netikrą tobulą Mergaitę ar realiąją Niną?

Knygos ypatingumas. Skaičiau ne vieną knygą apie įvairias ligas, tačiau tokios atviros knygos jaunimui apie šizofreniją skaityti dar neteko. Ir ypač iš sergančiojo pozicijos. „Viskas viskas“ ir „Tavo svajonės ir aš“ buvo visiškai kitokios, „Kameronas ir mergaitės“ – tai nauja patirtis man. Ši istorija tikrai nėra labai šviesi, man buvo labai įdomu, kaip gi autorius išpainios savo sukurtą problemų kamuolį. Tai knyga apie tai, kad tobulą realų pasaulį mes visi įsivaizduojame savaip.

Įtampa. Jos čia tikrai rasite. Žinoma, tai ne įtemptas veiksmo trileris, tačiau buvo akimirkų, kai delnai prakaitavo, nes Kamerono protas jaukiasi, jo sprendimai nežinomi netgi jam, taigi kai kurios vietos vertė akis lėkti tekstu į priekį kuo greičiau, nes kartais buvo baisu, kas gi nutiks toliau. Netgi paskutinis Kamerono paveikslas vonioje man atrodė įtemptas, kai jis pasirinko, kurlink pasuks.

Romantika. Ji man pasirodė keistai įtempta, nes, savaime suprantama, meilės trikampis labai jau keistas, ir ši istorijos linija yra tartum pritempta, nes Kameronas svajoja tik apie švelnų balsą galvoje, o Nina tartum traukia jį įsikibusi už rankovės link savęs. Jei skaitysite, suprasite, ką turiu omenyje.

Veikėjai. Kameronas man pasirodė labai tikrovišku paaugliu, kuris nebenori būti slopinamas vaistais, jis nori būti priimtas toks koks yra, nes jaučiasi vienišas. Tėtis stengiasi nekreipti dėmesio į ligą, kol ji netampa nekontroliuojama; mama jaučia kaltę, kad galbūt tai iš jos pusės genetiškai buvo paveldėtas sutrikimas; sesuo turi savo gyvenimą, savo draugus iš visiškai kitos mokyklos dalies, nei lanko jis. Galop ta vienatvė sugriaunama į jo gyvenimą įsiveržus dviem mergaitėms. Balsas galvoje man pasirodė paviršutiniškas ir negilus, asmenybės jame nepajutau. Realioji Nina taip pat vieniša, išsiilgusi žmogiško kontakto ir norinti meilės. Ir visi tie veikėjau skausmingai realistiški.

– Jis tik nori būti toks, koks iš tiesų yra, – šaukiu aš. – Tik tiek.

Pasakojimo stilius. Pasakojimo stilius labiausiai išsiskiria tikriausiai balsais, nes jie yra trys, ir visi išskirti skirtingais šriftais, kad būtų lengviau susigaudyti ir nereikėtų rašyti prie kiekvieno sakinio kas ką pasakė.

Apibendrinimas. Tai tikrai ypatinga istorija, kuri man buvo netikėta savo išpildymu. Skaitant ją iš šizofrenija sergančio paauglio pozicijos susimastai, kaip į proto sutrikimus reaguoja suaugusieji, ir kaip į ją žiūri patys sergantieji. Ši knyga leis jums praskleisti uždangą į psichikos ligų pasaulį ir galbūt leis lengviau suprasti, ką išgyvena sergantis žmogus.

 

 

 

 

Reklama

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.