Kiekvieną dieną – David Levithan (knyga)


Niekada per daug neprisirišk. Venk būti pastebėtas. Nesikišk.

Jis neturi draugų. Neturi šeimos. Nėra įsipareigojęs ar prisirišęs. Negyvena nuolatiniuose namuose. Kiekvieną dieną jis atsibunda vis kitame kūne. Kiekvieną rytą – nauji namai ir kito žmogaus gyvenimas. Jis mato pasaulį tų žmonių akimis, šneka tų žmonių balsais, per jų jausmus pažįsta pasaulį. Kiek save prisimena, visuomet taip buvo. Jis su tuo seniai susitaikė, net nusistatė savo gyvenimo principus.

Bet vieną dieną jis sutinka ją… Merginą, su kuria jam norisi būti kartu kiekvieną dieną.

Nuo tos akimirkos viskas pasikeičia…


Pagrindinė informacija:

kiekviena-diena-david-levithanKalba: lietuvių kalba
Išleidimo metai Lietuvoje: 2017
Pirmasis originalus leidimas: 2012
Originali kalba: anglų kalba
Originalus pavadinimas: Every Day
Leidykla (Lietuvoje):  Alma littera
Vertė: Sigitas Parulskis
Ankstesnės dalys: nėra
Serijos pavadinimas: Kiekvieną dieną
Patartinas amžius: 13+
Žanras/ tipas: šiuolaikinė literatūra, jaunimo literatūra, romantika, paranormali
Mitinės būtybės/padarai/galios: nėra
Veiksmo laikas: šių dienų pasaulis, Jungtinės Amerikos Valstijos (JAV)
Puslapių skaičius: 320
Pasakotojas:  pirmas asmuo (vaikinas)
Autoriaus (-ės) puslapis:   http://www.davidlevithan.com/


Vaizdo rezultatas pagal užklausą „David Levithan“Atsivertusi ir pradėjusi skaityti „Kiekvieną dieną“, galvojau, kad esu pasiruošusi bet kam, ką tik šioji knyga man bus paruošusi.  Oi, klydau. Šiai knygai vargu ar įmanoma pasiruošti, ir todėl, kai užverti jos paskutinį puslapį, tu jautiesi taip, tarsi visas tavo pasaulis būtų apvirtęs aukštyn kojomis. Tu nori verkti ir juoktis vienu metu. Gal dar ir autorių prakeikti, kad jis privertė tave išgyventi „Kiekvieną dieną“. Bet kaip ten bebūtų,  ši knyga nėra šiaip skaitalas…

Autorius. David Levithan yra amerikiečių rašytojas, gimęs 1972 m. rugsėjo 7 d. Jo pirmoji knyga „Boy Meets Boy“ buvo išleista 2003 m.  Nuo to laiko jis nenustoja rašyti ir leisti savo istorijų, o jų yra tikrai nemažai (mažiausiai 22 knygos). Tiesa, viena iš jų jau yra išleista Lietuvoje, t.y., „Įsimylėjėlių žodynas“. Dabar sulaukėme ir kitos jo knygos vertimo į lietuvių kalbą.

Kalbėdamas apie „Kiekvieną dieną“, David Levithan pasakoja, kad kai pradėjo rašyti istoriją, buvo du klausimai, į kuriuos jis norėjo atsakyti. Pirmasis: kas būtų, jeigu asmuo užaugtų neturėdamas lyties, rasės, seksualinės orientacijos, tėvų, draugų, ir visų kitų dalykų, kuriuos mes naudojame, kad save suskirstytumėme į grupes/kategorijas. Antrasis klausimas:  ką reikštų mylėti kažką, kas kiekvieną dieną keičiasi? Ar šioji meilė būtų įmanoma? „Kiekvieną dieną“ yra būtent atsakymai į šiuos klausimus.

Image result for couple beachTrumpas siužetas. A (toks vaikino vardas) kiekvieną dieną pabunda vis kitame kūne. Jis pats nežino, ar rytoj bus mergina, ar vaikinas, baltaodis ar tamsiaodis, tačiau jis žino, kad tame pačiame kūne būna tik kartą ir jo dienai pasiskolinami kūnai (asmenys) yra panašaus amžiaus. Ir štai jis vieną dieną pabunda Džastino kūne, kurio dėka jis susipažįsta su Rianon, kuri yra Džastino mergina jau daugiau nei vienerius metus. A pajunta ryšį su ja ir netrukus pamilsta merginą. Žinodamas, kad nėra teisinga sugriauti pasiskolintų gyventojų kūnų dienotvarkę, jis vis tiek tai padaro, nes Rianon yra tarsi magnetas, kuris jį įtraukia. Ir, žinoma, vaikinas prisiverda bėdos, nes vienas iš jo pasiskolintų kūnų šeimininkų pradeda savotišką A medžioklę.

-Kaip galėčiau atsisakyti? – sako ji. – Mirštu iš smalsumo pamatyti, kas tu būsi kitą sykį.
Suprantu, kad ji juokauja, bet turiu pasakyti jai:
-Aš visada būsiu A.
Ji atsistoja ir pabučiuoja mane į kaktą.
-Žinau, – sako ji. – Todėl ir noriu susitikti su tavimi.

Knygos ypatingumas. Svarbiausia šios istorijos detalė yra vis naujas pagrindinio personažo kūnas. Su šiuo kūnu yra gaunama nauja kito asmens gyvenimo istorija, o jų yra pačių įvairiausių. Dirstelėti į kitų gyvenimus yra tikrai įdomu, bet istorijai įgaunant pagreitį, pasiskolintų žmonių ir paties A gyvenimai tarsi susilieja ir galiausiai A gyvenimas tampa svarbesnis, nublokšdamas pasiskolinimo aspektą truputį į šalį.

Įtampa. Istorijoje nėra daug įtampos ar kokių nors pavojų, kurie verstų užgniaužti kvapą, bet tai nereiškia, jog jų nėra visai. A susimauna pasiskolindamas vieno žmogaus kūną ir taip atkreipia jo dėmesį į save. Tada prasideda, kas man labai patiko istorijoje ir, žinoma, norėjosi, kad tai būtų pateikta truputį aštriau, nes man patinka aštrumas, velnio apsėdimų medžioklė. Tas asmuo tiki buvęs apsėstas velnio, ir į tą skandalą, kuris pasklido visuomenėje, įsitraukė ir pastorius Pulas, kuris, kai skaitysite istoriją, turi įdomių paslapčių. Bet reziumė, istorijoje daug pavojų nerasite, nes dėmesys daugiau vis dėlto yra skiriamas Rianon ir A santykiams.

Image result for morning clockRomantika. Prieš atsivertusi knygą, aš neskaičiau anotacijos, tačiau perskaičiau tai, kas buvo parašyta ant viršelio

Kasdien kitas kūnas.
Kasdien kitas gyvenimas.
Kasdien įsimylėjęs tą pačią merginą.

Panašių istorijų, kur vienas įsimylėjėlis neturi materialaus kūno, man jau yra tekę skaityti (pvz. Rachel Vincen serija „Well of Souls“). Yra tikrai įdomu sužinoti, kaip tokio tipo meilė gali egzistuoti, ir kokį būdą veikėjai ras, kad jie iš tikrųjų būtų drauge kaip normali funkcionuojanti pora. O dar tikriausiai buvo įdomu sužinoti, kaip autorius, kuris yra vyras, į šį reiškinį žvelgs, nes reikia pripažinti, moterys ir vyrai pasižymi kitokia fantazija į tam tikrus dalykus.

Ir kaip manote, kas šioje istorija skiriasi? Ogi daug nepasakojus galiu pasakyti, kad rašytojas nesistengė pasaldinti istorijos, ir todėl, kai užverti jos paskutinį puslapį, tu jautiesi taip, tarsi rašytojas sugriovė tau gyvenimą, bet gerąja to žodžio prasme (nors kai kam gali būti ir blogąja :D). David Levithan, kas mane nustebino, nemėgino sukurti tobulos ir tvirtos it deimantas meilės. Šioje knygoje tikrai nėra pateikiamas tas scenarijus, kad personažai dėl meilės padarys viską ir netgi paaukos savo gyvenimą. Tai žymiai realistiškesnė, nors su fantastikos prieskoniu, istorija, palyginus su kitomis panašiomis knygomis.

-Tu matei, kaip aš gyvenu, – sako ji. – Pasakyk, kaip tu įsivaizduoji mudviejų bendravimą?
-Mes rasime būdą, – sakau jai.
– Tai ne atsakymas. Tai viltis.
-Tik viltis padėjo mums nukeliauti taip toli. Ne atsakymai.
Ji vos šypteli.
-Gerai pasakyta.

Veikėjai. Pagrindiniai knygos personažai yra A ir Rianon. Palyginus, jie yra paprasti personažai, jokie super herojai, kurie neturi jokių trūkumų. Veikėjai knygoje turi trūkumų. Būtent tai yra vienas iš šios istorijos nuostabių detalių – veikėjai yra pavaizduoti kaip tikri žmonės. Jie nėra tobuli, jie nėra stiprūs tiek fizine, tiek jausmų prasme.  Jie klys, jie pasiduos, jie jausis pasimetę ir sutrikę, nežinantys kaip elgtis ir pan. Kitaip tariant, veikėjai čia nėra tobulybės ir tai įnešė istorijai gyvumo ir šviežumo.

-Norėčiau, kad tai baigtųsi, – sakau jai. -Sustabdyčiau šį nuolatinį virsmą, jeigu tik galėčiau. Kad galėčiau likti čia su tavimi.
-Bet tu negali to sustabdyti, – sako ji. – Aš žinau.

Vaizdo rezultatas pagal užklausą „everyday david levithan fan art“Pasakojimo stilius. Istorija yra padalinta į skyrius, o šie yra nepavadinti tam tikru pavadinimu. Tiesiog yra duotas jo gyvenimo dienos skaičius. Kitaip tariant, vienas skyrius yra jo tos dienos nuotykių aprašymas. Kartais ta diena bus aprašyta išsamiai, kartais – ne. Taip pat pačiame skyriuje yra daug trūkinėjimų, t.y., išimamos nereikalingos tos dienos detalės, kad skaitytojas gautų tik pačią svarbiausią ir koncentruotą informaciją. O tai gerai, nes iš viso yra aprašomos apie 38 dienos, 38 skirtingi A pasiskolintų kūnų gyvenimai. Jeigu autorius detaliai būtų viską pasakojęs, tai patikėkite, vargu ar daug kas įveiktų šią knygą iki pabaigos.

Reziumė. Jodi Picoult paimta citata apie „Kiekvieną dieną“ yra tikrai taikli (kaip bebūtų keista :D). Istorija yra unikali ir skaudžiai nuoširdi. Atrodo, kad tu jautiesi pasiruošęs šiai knygai ir viskam, ką ji sumanys tau pateikti, tačiau ji vis tiek tave sugeba nustebinti ir duoti tai, ko tu nelaukei. Nors man norėjosi, kad būtų išvystytas ir daugiau pabrėžiamas tas pavojus, kurį autorius įterpė į istoriją, tačiau ir be to pasakojimas paliko gilų įspūdį ir įsirėžė į atmintį.Rekomendacijos: Šioji knyga patiks jums, jeigu patiko: Kiera Cass „Sirena“, Jennifer Niven „Papasakok man apie tobulą dieną“, Antonia Michaelis „Pasakininko istorija“, Adi Alsaid „Pasiklyskime“, Jandy Nelson „Padovanosiu tau saulę“.

Visos serijoje priklausančios knygos:

kiekviena-diena-david-levithan18459855

 

keturi permatomas

kitty

Reklama

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.