Gėlė – Elizabeth Craft, Shea Olsen (knyga)


PASIAUKOJIMAS. MEILĖ. TROŠKIMAI… KARTAIS TURI BŪTI PASIRUOŠĘS PAAUKOTI VISKĄ

Štai ko aš visuomet siekiau:
– būti pirmūne savo klasėje;
– daryti viską, kad močiutė manimi didžiuotųsi;
– o svarbiausia, troškau įrodyti, kad galiu pasiekti tai, ko visa mano šeima neįstengė – įstoti į Stanfordo universitetą.

Mano mama ir sesuo per daug rūpinosi nereikšmingais ir tuščiais dalykais, tarsi apsėstos ieškojo meilės tol, kol iš rankų išleido savo ateitį. Ir kol galiausiai prarado viską.
Stebėdama jų gyvenimą pažadėjau sau, kad jokiam vaikinui neleisiu manęs blaškyti, niekas man nesutrukdys siekti savo tikslų. Tą pažadėjau ir savo močiutei.
Tačiau visa tai buvo prieš sutinkant Teitą…
Prieš didžiausiai popžvaigždei planetoje susidomint manimi.Pagrindinė informacija:

Kalba: lietuvių kalbagele-elizabeth-craft-ir-shea-olsen
Išleidimo metai Lietuvoje: 2017
Pirmasis originalus leidimas: 2017
Originali kalba: anglų kalba
Originalus pavadinimas: Flower
Leidykla (Lietuvoje):  Alma littera
Vertė: Sigitas Parulskis
Ankstesnės dalys: nėra
Serijos pavadinimas: nėra
Patartinas amžius: 14+
Žanras/ tipas: šiuolaikinė literatūra, jaunimo literatūra, New Adult, romantika, drama, realistinė
Mitinės būtybės/padarai/galios: nėra
Veiksmo laikas: šių dienų pasaulis, Jungtinės Amerikos Valstijos (JAV)
Puslapių skaičius: 320
Pasakotojas:  pirmas asmuo (mergina)
Autoriaus (-ės) puslapis:  http://sheaolsen.com/


elizabeth-craft-shea-olsen

Gyvenimas kupinas staigmenų, ir kai atrodo, kad esi susiplanavęs ar susiplanavusi savo gyvenimą, ima ir kažkas atsitinka, kas apverčia tavo pasaulį aukštyn kojomis. Juk ne veltui yra posakis „žmogus planuoja, o Dievas juokiasi“. Būtent šis posakis galėtų  būti knygos „Gėlė“ šūkis, nes Dievas, šiuo atveju dvi rašytojos, nusprendžia sudrebinti savo pagrindinių veikėjų pasaulį, pačios suplanuodamos jų gyvenimus. Ar esate pasiruošę pasižiūrėti, kokį gi planą Šarlotei ir Teitui sugalvojo Elizabeth Craft ir Shea Olsen?

Autorės. Elizabeth Craft nėra naujokė literatūros ir pramogų pasaulyje. Ji yra prisidėjusi prie „The Shield“, „Angel“ ir „Lie To Me“ serialų kūrimo. Tačiau tai dar ne viskas. Autorė pridėjusi pirštus ir prie „Dollhouse“, „The Vampire Diaries “„666 Park Avenue“ ir „The 100“ serialų. Taip pat E. Craft drauge su kitais autoriais parašė „Bass Ackwards and Belly Up“ ir „Footfree and Fancyloose“ knygas. Tuo tarpu Shea Olsen biografija, palyginus su jos partnere, gerokai nublanksta, nes „Gėlė“ yra pirmasis jos romanas, kuris yra pristatomas kaip „Penkiasdešimt pilkų atspalvių“ jaunimui arba, kaip apibūdina Amerikos leidėjai, „intensyvi istorija apie troškimą ir uždraustą aistrą“. Shea Olsen gyvena kartu su savo vyru, dvejomis katėmis ir šunimi. Kaip pati prisipažįsta, istorijas kuria nuo mažens, ir jai tai labai patinka.

Skaitydami knygos pabaigą, kur autorės dėkoja prie knygos prisidėjusiems žmonėmis, galite rasti, kad Shea Olsen pasako, jog pagrindinę šios istorijos idėją jai pristatė Elizabeth Craft, tačiau pastaroji autorė pripažįsta, kad be Shea Olsen šioji knyga neegzistuotų ir jai širdingai dėkoja.

Vaizdo rezultatas pagal užklausą „flower shop“Personažai. Gerai, kai jau susipažinome su šios knygos autorėmis, patyrinėkime istoriją. Pagrindiniai šios istorijos veikėjai yra Šarlotė ir Teitas. Šarlotė yra aštuoniolikmetė moksleivė, kuri žino, ko nori iš gyvenimo, ir darys viską, kad jis nenuriedėtų į prarają, kaip tai atsitiko jos motinai ir seseriai, kurios pametė kelią dėl takelio – vyrų. Šarlotė nenori pasukti tuo keliu ir stengiasi daryti viską, kad į jos širdį niekas nemėgintų pasibelsti, tačiau kai į gėlių parduotuvę, kurioje ji dirba, įžengia Taileris, merginos gyvenimas pasikeičia. Taileris yra devyniolikmetis, super garsus roko muzikantas su savo bagažu, kuris ir tampa visos istorijos epicentru. Koks tas bagažas, teks sužinoti patiems 😉

Nes rožės nesistengia apsimetinėti,– parašyta atviruke.

Siužeto detalės. Taigi, patogiai įsitaisiusi lovoje nėriau į „Gėlę“. Man labai patiko istorijos pradžia, nes mergina iš tikrųjų neleidžia savo jausmams jos valdyti ir stengiasi kiek tik galėdama atsikratyti Tailerio dėmesio, o tas užsispyręs mėgina sutramdyti merginą ir palenkti ją į savo pusę. Jų abiejų skirtingi siekiai ir norai man teikė nemažai pramogos ir džiaugsmo. O tai juk buvo dar tik knygos pradžia, kol didžioji paslaptis apie Tailerio tapatybę nebuvo atskleista! Taip, mergina vaikino neatpažino, ir dažnai taip nutinka tokio tipo/ siužeto knygose, kur „paprasta mergina susipažįsta su garsiu muzikantu/aktoriumi“. Deja, mano entuziazmas šia istorija būtent nuo paslapties atskleidimo ir pradėjo blėsti. Kodėl? Nes tada, žinoma, prasidėjo jausmingas, jaudinantis, tačiau kartu ir jau girdėtas „priimu – atstumiu, myliu – nemyliu, man tavęs reikia – nereikia“  žaidimas.  Vienintelis dalykas, kuris bent truputį paįvairino į žaidimą ir neprivertė galvos daužyti į sieną iki kraujų, tai Tailerio paslaptis, kodėl jis vis stumia nuo savęs Šarlotę, kai pats ją ir prisitraukė. Kas gi nutiko, kad jis iš viso metus praleido slapstydamasis? Kodėl tas įvykis jį persekioja ir savotiškai griauną gyvenimą?

Vaizdo rezultatas pagal užklausą „casablanca“
Kadras iš filmo „Kasablanka“

Tačiau, neslėpsiu, „priimu – atstumiu“  žaidimas mane tikrai truputį erzino, bet kartu man buvo įdomu vėliau sužinoti, kiek kartų Taileriui reiks atstumti/įskaudinti Šarlotę, kad ji nuspręstų jį palikti ir pamiršti. O dar geresnis klausimas, ar mergina pratrūks ir jį aprėks, ar kokį nors galingą antausį skels. Tai, kad knygoje buvo minimas filmas „Kasablanka“, kuris yra vienas iš garsiausių romantinių filmų su liūdna pabaiga, ir jeigu jo nematėte, pasižiūrėkite, buvo tarsi perspėjimas, kad gal Šarlotės ir Tailerio meilė geruoju nesibaigs. Bet, žinoma, neišduosiu šios meilės istorijos pabaigos.

Ar nori pasinaudoti galimybe? – klausė jis šį vakarą, stovėdamas priešais mane po mudviejų bučinio. Aš turiu viską kontroliuoti. Tai vienintelis kelias. Vienintelis būdas tave apsaugoti. Jo žodžiai skamba vis dar galvoje. Bet kam jam reikia kontrolės? Ko jis bijo? Ir kodėl jis toks tikras, kad aš būsiu įskaudinta?

Vaizdo rezultatas pagal užklausą „coffee paper cup take away plate“Kad knyga yra pristatoma kaip „Penkiasdešimt pilkų atspalvių“ jaunimui, aš sužinojau tik rašydama apžvalgą, bet šioji mintis man dingtelėjo, kai skaičiau romaną. Vaikino noras kontroliuoti jų santykius tikrai nebloga nuoroda į šį kūrinį, bet „Gėlėje“ nesitikėkite kokių nors erotinių scenų. Taip, karštų vietų bus, bet tikrai ne tokių kaip jau minėtame kūrinyje. Ir ačiū Dievui.

Jeigu žinotum, kaip sunku be tavęs, nebūtum palikusi manęs. <…>
Tavo akys kaip smaragdai, tavo kūnas kaip auksas.
O kad dar mylėtum mane.
Tu nežinai, ką padarei…

Bet iš tikrųjų skaitydami istoriją menkai jausite, kad Taileris ką nors iš viso kontroliuotų.  Kai pasakė merginai, kad jis nori vadovauti ir prižiūrėti jų draugystę ir santykius, aš tikėjausi, kad tuoj prasidės kažkas aštraus, rimto ir pavojingo. Žinote, kokios nors pavydo scenos, griežtos taisyklės, su kuo ji gali bendrauti, o su kuo ne… Tiesiog galvojau, kad ta kontrolė bus jaučiama, bet iš tikrųjų ji buvo ganėtinai silpna, ir gal ryškiausia vieta, kai mergina nori pakelti jų santykius į aukštesnį lygmenį, ir jis ją atstumia bei vėliau išsiunčia namo.

Vaizdo rezultatas pagal užklausą „violet roses“Simboliai: Knyga vadinasi „Gėlė“ ir ant jos viršelio yra pavaizduota rožė. Kodėl knyga galėtų taip vadintis, nereikia ilgai galvos sukti, nes pagrindiniai personažai susipažįsta gėlių parduotuvėje, tačiau kodėl rožė? Tai jums gali pasufleruoti trumpa ištrauka iš knygos pradžios.

-O kokios tavo mėgstamiausios? – pagaliau prabyla jis.
-Kas mano mėgstamiausios?
-Tavo mėgstamiausios gėlės. <…>
-Man patinka purpurinės rožės, – sakau, o jis regis, žengteli arčiau – tiek arti, kad panorėjusi galėčiau ištiesi ranką ir jį paliesti.
-Kodėl? – klausia jis.
-Jos simbolizuoja trumpalaikę meilę.

Rožės reikšmė yra ne tik dar vienas savotiškas perspėjimas, kad skaitytojui nereikėtų patogiai įsitaisyti lovoje ir galvoti, kad knyga jam pateiks gerai pasibaigiančią istoriją, tačiau kartu ir Šarlotės personažo kūrimas. Kaip minėjau, ji netiki meile ir tai įrodo pasirinkdama gėlę ir jos spalvą, kuri atskleidžia jos nusistatymą.

Struktūra. Istorija iš tikrųjų įtraukia nuo pat pirmų puslapių, kurie, beje, yra įdomūs tuo, jog pirmasis puslapis pristato merginą prieš jį sutinkant, o kitas – kai jį ji sutinka. Tai yra ištrauka iš toliau knygoje įvykstančios scenos. Paskaičius šiuos du puslapius labai buvo smalsu sužinoti, kas atsitiko, kad mergina nusprendė imti ir surizikuoti įsimylėti, sulaužyti savo pažadą.

Įtraukimas. Kalbant apie istorijos pristatymą, tai retai kada jūs rasite nuobodų puslapį. Autorės nesistengia, kad istorija pavirstų prakeiksmu skaitytojui. Kiekviena pastraipa, kiekvienas žodis istorijoje turi užduotį, o tai šaunu, nes niekas nestabdo, ir gali su pasimėgaujamu skaityti knygą. Juk pripažinkime, kai skaitome veiksmo ar/ir romantines knygas, ilgi nenaudingi aprašymai yra praleidžiami, nes mes norime būti veikėjų gyvenimo sūkuryje, girdėti jų žodžius ir jausti tai, ką jaučia jie.

Jau žengiu durų link, bet jis prisitraukia mane, įsisiurbia į lūpas ir paleidžia tik po kelių sekundžių.
-Neketinu tavęs dar sykį prarasti, – sako jis.
-Tikiuosi, – atsakau jam ir einu vidun.

Reziumė. Istorija, be abejonės, patiks tiems, kuriems patinka realistinės romantinės istorijos. Ši knyga tikrai įtrauks jus nuo pirmo puslapio, bet, žinoma, negaliu garantuoti, ar pakeliui ir nepames, nes tai priklausys nuo to, kokią toleranciją turite „priimu – atstumiu“  žaidimui. Tai tikriausiai vienas didžiausių šios istorijos minusų, bent jau man. Tačiau, kaip bebūtų, skaitydami šią knygą tikrai ją mėgausitėsRekomendacijos: Šioji knyga patiks jums, jeigu patiko: Estelle Maskame „Ar sakiau, kad tave myliu?“ (a.k.a. „DIMILY“ serija), Tammara Webber „Lengvai“, Jessica Sorensen „Elos ir Mičo paslaptis“, „Ela ir Mičas amžinai“ „Lilos ir Etano klyskeliai“, Jamie McGuire „Aš ir jis. Tikra katastrofa“ ir „Aš ir ji. Vaikščiojanti katastrofa“.


trys

kitty

Reklama

4 thoughts on “Gėlė – Elizabeth Craft, Shea Olsen (knyga)

  1. Žinok… Bėda ta, kad New Adult realistinės knygos dažnai viena į kitą panašios 😀 Todėl iš tikrųjų panašumų, jeigu ieškosi, tai tikrai jų rasi.

   Patinka

   1. Man priminė C.Hoover, nes jos knygose ypatingai yra tas – “priimu-atstumiu“ momentas ir tamsios praeities paslaptys, traumavusios vaikinus 🙂

    Patinka

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.