Išskirtinis veikėjo balsas


Jau ne kartą esame minėję, kad veikėjai yra viena svarbiausių istorijos sudedamųjų dalių. Be jų mes paprasčiausiai neturėtumėme istorijos, nes juk jų jausmai, nuotykiai, meilės, ginčai ir mėginimai išspręsti susiklosčiusias problemas įtraukia mus į veiksmą. Bet šie veikėjai turi būti ypatingi, kad tikrai taptų skaitytojų mylimi. Kaip tai padaryti?

Veikėjai istorijose išsiskiria ne tik rašytojo pateiktais įvairiais aprašymais, pavyzdžiui, jo ar jos aprangos, jo ar jos išvaizda, jo ar jos mėgstamais dalykais ir kita. Bet rašytojas negali nuolatos kartoti, kokios spalvos yra veikėjo akys, ar kokio dydžio batus jis avi. Tai ką tada daryti? Žinoma, pasinaudoti dialogais. Veikėjai knygose aiškinasi tarpusavio santykius ir susiklosčiusias situacijas kalbėdami vienas su kitu. Bet kaip manote, ar užtenka visad po brūkšnio apibūdinti veikėjo intonaciją, kad galėtumėme atskirti veikėjus?

Atsakymas paprastas – ne.

Ką tada daryti? Kaip veikėjui suteikti dar daugiau unikalumo? Atsakymas į šį klausimą yra atsargiai parinkti jo tariamus žodžius. Žinodami, koks tai yra veikėjas, kiek jam metų, kuo jis domisi ir iš kur kilęs, jūs galite parinkti jo asmenybę atskleidžiančius žodžius.

Vienas iš patarimų, kurį dažnai paminiu, yra įsiklausyti į kitų žmonių kalbėseną. Žmonės dažnai nutraukia sakinius, vartoja slengą, keiksmažodžius ar žargoną. Taip pat yra žmonių, kurie kartoja tam tikrus žodžius ar frazes,pavyzdžiu, na žinai, legenda, eik tu sau ir kita. Bet tai dar ne viskas. Yra žmonių, žinoma, jų nedaug, tačiau vis dėlto yra, kurie pabrėžia tam tikras raides dėl tam tikrų priežasčių, pavyzdžiui, tas asmuo kalba tarmiškai arba yra užsienietis.

Jeigu jau paminėjome tarmišką kalbėjimą, tai reikėtų apie jį pakalbėti truputį plačiau. Dažniausiai tarmiškai kalba personažai, kurie yra kilę iš kaimo vietovės. Žinoma yra ir išimčių. Bet dažniausiai šie žmonės nėra iš didmiesčių. Savotiškas stereotipas. Lietuvoje mes turime keturias tarmes: žemaičių, aukštaičių, dzūkų ir suvalkiečių. Pamėginkite surasti žmogų, kuris moką vieną ar kitą tarmę, o jeigu nesiseka, panaršykite internete. Daugumai skaitytojų patinka skaityti tarme parašytus dialogus, nes tie tarsi įneša egzotikos, nepaprastumo, ir įkvepia pasidomėti savo šaknimis. O gal jūsų veikėjas užsienietis? Tada drąsiai įterpkite žodžius ar sakinius kita kalba.

Jeigu veikėjas senas, tada galite pamėginti susirasti archajiškų žodžių ir/ar posakių, kad taip būtų pabrėžiamas jo amžius ir kartu įnešamas savitas žodynas. Jeigu veikėjas jaunas, tada, žinoma, naudokite slengą. Taip pat įprastai vyresnio amžiaus žmonės kalba taisyklingesne kalba nei jaunimas, todėl dialoguose nebijote daryti stilistinių ar gramatinių kalbų, jeigu jūsų tikslas yra parodyti realią situaciją. Tik šiukštu nemėginkite netaisyklingai rašyti už dialogo ribų, jeigu tai nėra, pavyzdžiui, koks nors raštelis, užrašas ant sienos ir pan.

Taip pat nepamirškite atkreipti dėmesį į veikėjo profesiją ir pomėgius.  Jeigu jūsų veikėjas protingas, jis visados kalbės aukštomis frazėmis ir “protingais“ žodžiais. Taip pat profesija gali jums sufleruoti žargoną, pavyzdžiui, vagių, teisininkų ar medikų.

Kaip minėjau, realybėje žmonės dažnai nutraukia sakinį jo viduryje. Darykite tą patį. Taip pat nesistenkite dialoguose būti nuoseklūs. Žmonės realybėje dažnai keičia mintis. Vienas iš jūsų veikėjų gali būti toks, kuris visad pradeda vieną mintį, bet baigia kita.

Ir pabaigai prisiminkite, kad ligos taip pat gali prisidėti prie kalbėsenos. Yra žmonių, kurie mikčioja ir švelpuoja. Žinoma, švepluoti galima ir todėl, kad trūksta kelių dantų, tačiau gal yra ir kokia nors problema, kodėl žmogus švepluoja.

Na, perskaitę šiuos patarimus skubėkite suteikti savo veikėjams išskirtinį balsą!

kitty

Reklama

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.