Naujokė – Trudi Canavan (knyga)


Kiralijos sostinėje Imardine įsikūrusi galingoji Magų gildija atitoko po pirmojo sukrėtimo. Penkis šimtmečius trukusią magų idilę sugriovė ypatingų galių turinti jauna mergina Sonėja, priklausanti žemiausiam miesto gyventojų luomui. Kai Magų gildija paima ją savo globon, jos gyvenimas pasikeičia iš esmės – tik ar į gera?
Sutikdama likti Magų gildijoje ir tobulinti savo magiškas galias Sonėja žinojo, kad jos laukia sunkūs išbandymai. Tačiau nei ji, nei jos artimiausi bičiuliai neįsivaizdavo, su kokiu priešiškumu ją pasitiks kiti naujokai bei mokytojai. Jos bendramoksliai, galingiausių Kiralijos ir kitų šalių šeimų sūnūs ir dukros, trokšta Sonėją ne tik pažeminti, bet ir sužlugdyti. Kovodama dėl išlikimo ji pakliūva Magų gildijos didžiojo magistro globon. Bet ši globa turi savo kainą. Sonėja žino, kad didysis magistras Eikarinas saugo paslaptį, kuri juodesnė už mago apsiaustą.


viršelisPagrindinė informacija

Kalba: lietuvių kalba
Išleidimo metai: 2015
Originalus pavadinimas: The Novice
Ankstesnės dalys: Magų gildija
Serijos pavadinimas: Juodasis magas
Patartinas amžius: +12/13
Žanras: jaunimo literatūra, fantastika, magija, epinė fantastika, nuotykiai
Mitinės būtybės/padarai/ galios: magai
Puslapių skaičius: 552
Pasakotojas: trečias asmuo, kelių veikėjų perspektyva
Autoriaus puslapis: http://www.trudicanavan.com


Trudi CanavanAustralų kilmės autorė Trudi Canavan tituluojama viena sėkmingiausių pastarojo dešimtmečio fantasy knygų rašytojų. Trilogiją „Juodasis magas“ įsigijo daugiau nei milijonas skaitytojų, ji iškart pelnė tarptautinį pripažinimą ir „Aurealis“ apdovanojimą už geriausią fantasy knygą. Štai ką galite perskaityti apie šios knygos autorę. Bet ko nepasako šios eilutės, tai kad iki tapdama rašytoja ji dirbo grafikos dizainere, tačiau būdama 25 metų sumastė įgyvendinti savo svajonę rašyti, užsirašė į keletą rašymo kursų, intensyviai tobulino savo rašymo įgūdžius ir po ketverių metų gavo minėtą apdovanojimą už apsakymą. Pirmoji “Magų gildijos“ trilogija autorei atnešė tarptautinį pripažinimą, tapo Australijos bestseleriais, antra ir trečia dalis pretendavo į prestižinius apdovanojimus ir buvo paskelbta kaip sėkmingiausias fantastinių knygų debiutas per dešimtmetį. Štai kokios liaupsės Trudi Canavan, kurios knygą tikiuosi susigundysite perskaityti.

P.S. Tai yra antrosios knygos apžvalga. Bus spoiler’ių.

Antrą “Juodojo mago“ trilogijos dalį skaičiau ilgai… Paprastai man pakanka daugiausia trijų dienų kad ir pačiai storiausiai knygai, tačiau šios du trečdaliai skaitėsi labai jau lėtai, nors nepasakyčiau, kad buvo neįdomu. Gal taip nutiko todėl, kad pirmoji dalis buvo sudėliota iš nuolatinio veiksmo, o “Naujokė“ yra lėtas pasakojimas iš bent keturių perspektyvų – Sonėjos ir dar trijų magų, kurie daugiau dominavo ir pirmoje knygoje. Jei pamiršote, kaip baigėsi “Magų gildija“, trumpai priminsiu – Sonėja sužino, kad jos vogčia pamatytas ritualas, atliktas didžiojo magistro Enkarino, buvo atliekamas pasitelkiant juodąją magiją. Tai žino ir dar du žmonės – Sonėjos globėjas Rotenas ir geriausias Enkarino draugas ir Magų gildijos valdytojas Lorlenas. Taigi, dabar Sonėja privalo baigti mokslus Magų gildijoje, kad galėtų nugalėti didįjį magistrą Enkariną. Prasideda įtemptos dienos visiems. O ypač Sonėjai, nes ji įstoja mokytis magijos paslapčių.

Jei manėte, kad bet kuriame amerikietiškame filme pateikiamos patyčios mokykloje yra baisios, tada Sonėjos situacija peržengia visas ribas. Jau 500 metų gildijoje nebuvo mago iš žemesniojo sluoksnio, taigi į merginą visi žiūri iš aukšto. Mokytojai ją stengiasi ignoruoti ir nematyti bendramokslių elgesio. Kartu besimokantys naujokai yra iš turtingiausių ir prestižiškiausių šeimų, todėl jiems atrodo neteisinga, kad kažkokia vargeta, kurią kasmet per valymus veja iš miesto, gauna vietą ir dar globėją. Ypač tuo nepatenkintas Redžinas, kuris netrunka surinkti bendraminčių grupuotę, kuri terorizuoja Sonėją. Mergina turi rinktis, ar elgtis kaip kiti magai per valymą ir skriausti kitus, ar pasiduoti užgauliojimams ir skriaudoms.

– Žinojau, kad jie manęs tykos, – atsakė Sonėja.
– Kas?
– Redžinas ir naujokai.the_black_magicians_by_ceara_finn24-d27a8o2

Tačiau, kaip ir pirmoje dalyje, taip ir šioje, veiksmas neapsiriboja tik Sonėja ir jos rūpesčiais, autorė nukelia skaitytojus ir pas kitus veikėjus Sonėjos globėją Roteną, valdytoją Lorleną ir kaip diplomatą į tolimus kraštus išsiųstą Denilą, apie kurį sukasi nemažai įvykių, nes jis iškeliauja ne tik kaip diplomatas, bet ir kaip slaptas didžiojo magistro Eikarino apkeliautų vietų tyrėjas, siekiant išsiaiškinti, kur anas sėmėsi juodosios magijos žinių. Manau Denilo dalis buvo pernelyg išplėtota, nes vietovių ir kelionių aprašymai prailgo, nors skaitytojui ir buvo menamos mįslės apie patį Denilą, jo bendrakeleivį ir paieškų objektą.

Žinoma, pasakojimas tuo nesibaigia, nes mieste pasirodo paslaptingas žudikas, kuris meta įvairių įtarimų ir abejonių dėl didžiojo galingojo magistro Eikarino. Štai čia ko gero buvo labai gerai sužaista, nes skaitytojui mėtomos įvairios užuominos, tačiau iki galo neatskleidžiama, kas yra kas ir kodėl.

Sonėja pašiurpo supratusi, kad saugi bus tik grįžusi į Gildiją, nesvarbu, kad turės gyventi po vienu stogu su žudiku, kurio bijo visi lūšnynų gyventojai.

Ši istorija nėra labai komplikuota, sakyčiau netgi lėta, tačiau perskaitai ją iki galo… ir norisi dar. Nežinau kaip, bet būtent pabaiga šioje serijoje mane prispaudžia norėti perskaityti kitą dalį. Šios istorijos pasaulis sudėtas ir išplėtotas labai gerai, sukurta netgi magiška architektūra, o tokios smulkmenos gerokai pamalonina skaitytoją, nusverdamos pernelyg ilgus aplinkos aprašymus. Knygos yra labai organizuotos ir pasakoja būtent apie tai, kas nurodoma pavadinime – “Magų gildija“ apšviečia skaitytoją apie naują pasaulį, kaip veikia gildija, kokia jos struktūra; “Naujokė“ pasakoja apie Sonėjos pirmuosius metus mokantis ir patiriamus sunkumus. Manau trečioji dalis įneš dar daugiau intrigos, nes pavadinimas “Didysis magistras“ daug žada.

Rekomenduoju perskaityti šią knygą, jeigu patinka istorijos, nukeliančios į visiškai naują magišką pasaulį. Žinau, kad ji patiks tikrai ne visiems, kadangi čia persipina jaunimo ir suaugusiųjų literatūra (nemažą dalį užima vyresnio amžiaus magų perspektyvos), taigi, nors rekomendacijose rašo, kad ji tinkama nuo 12 metų, bet manyčiau tai labiau tarpinis variantas tarp young adult ir new adult amžiaus grupių.

keturi permatomas
egliosha logo

 

Reklama

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.