Pradėkite rašyti istoriją nuo…


Tikriausiai jau ne kartą skaitėte įrašus apie tai, kaip ir kada derėtų jums pradėti savo pirmą istorijos skyrių. Kadangi, vėl pasikartosiu, pirmi knygos puslapiai yra kone jūsų vizitinė kortelė. Tiek leidyklos, tiek skaitytojai paėmę į rankas jūsų kūrinį, susidaro visos istorijos įspūdį perskaitę tik pirmus skyrius. Taigi, jeigu jie prasti, neįtraukiantys, nei leidykla, nei skaitytojas neskaitys knygos iki galo, o tai reiškia, kad… jums nepasisekė. Taigi, kada derėtų pradėti savo istoriją?

Štai jums keli pasiūlymai, nuo kokio momento galite pradėti pasakoti savo istoriją:

  1. personažas turi kažką išsirinkti;
  2. personažui yra metamas iššūkis;
  3. personažas sutinka asmenį, kuris pakeis jo gyvenimą;
  4. pasikeičia personažo statutas t.y. jis veda, tampa našliu, tampa tėvu ar našlaičiu, yra paliekamas sutuoktinio ar mylimojo, palieka mokyklą ar namus, pradeda dirbti naują darbą, išeina į pensiją;
  5. turi susitaikyti su kažkokiu dalyku, pvz., yra sužeistas kovoje, bankrutavo, buvo užpultas, tapo benamiu;
  6. turi priimti sprendimą;
  7. padaro klaidą.

Kitaip tariant, istorija turi prasidėti netoli to momento, kada pagrindinio veikėjo gyvenimas pasikeis. Neretai istorijos prasideda (ypatingai paauglių) kai personažas persikelia į naują vietą ir pradeda lankyti naują mokyklą ar miršta personažo tėvai. Tačiau gali būti ir visai kitokių dalykų, kurie sudrebina personažo gyvenimą. Jums tik reikia sugalvoti, kokie jie gali būti.

Tačiau pasirinkdami tašką, nuo kurio norite pradėti istoriją, ne prošal būtų žinoti ir kitus dalykus, pavyzdžiui, kas yra pagrindinis veikėjas t.y. iš kurio perspektyvos bus pasakojama istorija, tada kur ir kada vyksta veiksmas, kuo rizikuojama ir koks yra konfliktas. O pastarieji gali būti įvairūs.

 Tipiniai socialiniai pakitimai visuomenėje
 Scenarijus  Status quo  Silpnasis taškas
 Prasideda karas  Taika   Kad ir kokia problema atsiranda tarp dviejų ar daugiau valstybių/tautų, ji priveda prie taško, kai reikia sugalvoti, kaip viską išspręsti. Ar turite vandens, maisto ir kitų reikalingų daiktų? Ar jūsų valstybė/tauta turi išradusi naują ginklą? Ar kuri nors valstybė/tauta pasirašė bendradarbiavimo sutartį su kita valstybe/ tauta?
 Karas po truputį baigiasi  Karas  Viena iš kariaujančių pusių yra taip stipriai nusilpusi, kad nusprendžia siekti paliaubų.
 Karas priartėja ribą, kai viskas pasikeis  Karas  Įprastai atsiranda tokia strateginė situacija, kuri gali pakeisti karo linkmę. Pavyzdžiui, atrandama priešo silpnoji vieta, būdas apeiti apsaugą ir t.t.
 Artėja kultūriniai pasikeitimai  Gyvenimas toks, koks ir buvo  Tinka beveik viskas, kas susilpnina visuomenę:  naujos technologijos, imigracija, naujos idėjos, naujos tiesos.
 Gamtos stichija grasina bendruomenei/ tautai/ valstybei   Gyvenimas toks, koks ir buvo  Bendruomenė/ tauta/ valstybė yra nepasiruošusi tai gamtos nelaimei. Tai gali būti: cunamis, žemės drebėjimas, uraganas ir t.t.

Tačiau tai dar ne viskas. Štai jums dar viena lentelė, kuri padės kuriant istorijas.

  Tipiniai pakeitimai veikėjo gyvenime
 Veikėjas nusprendžia pakeisti savo gyvenimą “Mano gyvenimas yra nuobodus, paprastas ar blogas“  “Daugiau negaliu taip gyventi“. Pvz., žmona nusprendžia nutraukti nelaimingą santuoką.
 Veikėjas mėgina pasiekti sau iškeltą tikslą  “Mano gyvenimas iki šio momento“  “Esu dabar pasiruošęs kažką pasiekti savo gyvenime“. Pvz., įgyti naują įgūdį, išsilavinimą, meilę ir t.t.
 Veikėjas nusprendžia gauti kažką, ko labai nori  “Mano asmeniniai pasiekimai ir turtai“  “Dabar žinau, kad negaliu toliau gyventi, jeigu neturėsiu šio daikto“.  Pvz. naujas kompiuteris, automobilis,trofėjus ir t.t.
 Veikėjo kasdienybei iškyla pavojus  “Mano saugus gyvenimas“  “Esu nepasiruošęs šiam pasikeitimui, kuris ištiks mano gyvenimą“.  Pvz. nauji kaimynai, skyrybos ir t.t.

Tikiuosi šioji informacija jums bus naudinga ir padės kuriant istorijas.

Šaltiniai:

  • Cathie Hatigan ir Margaret James – “Creative writing student’s handbook“
  • Randy Ingermanson ir Peter Economy – “Writing Fiction for Dummies“

kitty

Reklama

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

w

Connecting to %s