Ir vienąkart, Riči – Daina Opolskaitė (knyga)


Kas jaustųsi laimingas su tokiu vardu ir pavarde – Balys Belekas? Būti Beleku, tiksliau – bele kuo – tai būti niekuo. O jeigu dar pridėtume raudonus plaukus – savanorių tikrai neatsirastų. Kas kita klasės draugas Ričis – išvaizdus, protingas, drąsus, sportiškas. Į mokyklą jis atvažiuoja motoroleriu, ir visų mergaičių akys ima spindėti kaip veidrodėliai.


Pagrindinė informacija: ir-vienakart-rici

Kalba: lietuvių kalba
Originali kalba: lietuvių kalba
Išleidimo metai: 2016
Originalus pavadinimas:  Ir vienąkart, Riči
Ankstesnės dalys: nėra
Serijos pavadinimas:  nėra
Patartinas amžius: +13
Žanras/ tipas: jaunimo literatūra, probleminė proza
Mitinės būtybės/padarai/ galios: nėra
Veiksmo laikas: šių dienų pasaulis
Puslapių skaičius: 192
Pasakotojas: vaikinas(pirmas asmuo)
Papildoma informacija: 2016 m. “Alma litteros“ jaunimo literatūros konkurso nominantė ir pagrindinio prizo laimėtoja
Autoriaus (-ės) puslapis: nėra


Daina Opolskaitė nesnaudžia ir štai, išleido antrą knygą jaunimui ir laimėjo pagrindinį antrojo “Alma  litteros“ jaunimo literatūros konkurso piniginį prizą.  Šį kartą autorė pristato istoriją iš vaikino perspektyvos. Įdomu. Ar esate pasirengę į pasaulį žvelgti vaikino akimis?

Kaip pati autorė prisipažįsta, antrame konkurse ji neketino dalyvauti, bet galiausiai apsigalvojo ir  parašė antrą knygą, kurią, šįkart, skyrė vaikinams, nes mano, kad šie yra nuskriausti lietuvių literatūros. Įdomus faktas tai, jog autorė būtent dėl to, kad norėjo suteikti romaną vaikinams, nusprendė ir prisidengti vyrišku slapyvardžiu.

„Pirmiausia – tai knyga apie tikrą draugystę. Antra – tai istorija, kurioje yra ne tik klausimai, bet ir atsakymai į juos. Bent jau galimi… Visa tai iš visos širdies dovanoju jaunam žmogui, kuris žino, ką reiškia kalbėtis ne tik su aplinkiniais, bet ir su savimi. Svarbiausia – su savimi“,  – teigia D. Opolskaitė.

Pasakodama apie savo kūrybos įpročius Daina Opolskaitė prisipažįsta, kad pradėjusi rašyti kone visada kartu parašo ir tos istorijos pabaigą. Tada prasideda darbas mėginant šiuos du teksto gabaliukus sujungti. Būtent taip ir buvo parašyta ir “Ir vienąkart, Riči“ romanas. Rašytoja taip pat priduria, kad žvelgia labai rimtai į rašymą ir rašo tada, kada turi laiko ir užsidegimo. Taip pat ji rašo po labai nedideliais teksto gabaliukais, po puslapį ir, kaip pati teigia: “Turiu subrandinti mintis, nenoriu skubėti. Geriau pamažu, bet kad žingsniai būtų ypatingi, tvirti. Kūriniui atiduodu labai daug energijos, tiesiog jį „pakraunu“, tada jis veikia skaitytoją“.

O apie ką pasakoja naujoji Dainos Opolskaitės kūrinys? Ogi apie penkiolikmetį jaunuolį, kuris yra labai nepatenkintas savo raudonais plaukai ir vardu bei pavarde – Balys Belekas. Kiek kreivoku žvilgsniu žvelgiau į tą raudonų plaukų faktą. Taip, visuomenėje yra neigiamas stereotipas į ugninius plaukus, bet ar jis tikrai gajus? Ar tikrai tokio atspalvio plaukų savininkai jaučiasi negerai? Dėl šito dalyko mintyse pradėjau netgi dvejoti, ar Balys tikrai gali skųstis, bet iš dalies suvokiu, kad traukdama šį nusistatymą į tokio atspalvio plaukus autorė tiesiog pabrėžė, kad vaikinas jaučiasi išskirtiniu ir tai jam nė velnio nepatinka.

O pavardė… Kelis kartus netgi skaičiau pavardę, uždėdama kirčius vis skirtingoje vietoje.  Kaip yra pokštas, kad skyryba gelbsti gyvybes, taip čia kirtis suteikia vieną ar kitą skambesį bei asociacijas šiai įdomiai pavardei. Tokios pavardės gal tikrai nesinorėtų turėti 😀

Ant knygos viršelio ir anotacijoje yra minimas vaikinas Rišis, kuris turi būti svarbus personažas šioje istorijoje, tačiau autorė neskuba mūsų supažindinti su Balio gyvenimą aukštyn kojomis apverčiančiu veikėju. Pirmiausia ji negailėdama smulkmenų supažindina skaitytojus su pačiu vaikinu, jo nepasitenkinimu savo vardu ir pavarde, tėvais, gyvenimo ypatumais bei mėginimais pakeisti savo plaukų spalvą. Šioji ilga įžanga leidžia tikrai puikiai suvokti personažą; Balys vaikinas, kuris neturi savo pomėgių ir tikros asmenybės.

Ričardas Ivanovas. Ar gali Dievas žmogui duoti gražesnį vardą ir pavardę? Tik paklausykite: Ričardas, sutrumpintai Ričis. Sėdėjau ir galvojau, kad gyvenimas baisiai neteisingas. Jau girdėjau, kaip amą atgavusios klasės merginos tyliai šnabžda ir skiemenuoja tą vardą, pakerėtos jo skambesio: Ričis, jis Ričis, ak. Tik buvo ne vien vardas.

Kai pasirodo Ričis, prasideda istorijos pagyvėjimas ir Balio asmenybės formavimas. Po truputį draugystė su Ričiu Balį pradeda keisti ir vaikinui atverti akis. Ričis verčia vaikiną mesti sau iššūkius, būti savimi užuot, pavyzdžiui, pataikauti mamai ir griežti smuiku. Bet kuo gi pasibaigs šioji draugystė, kurioje vienas personažas mėgsta rizikuoti ir paskui save tempiasi asmenį, kuris norėdamas pritapti jį seka? Teks jums paskaityti istoriją 🙂

Kadangi esu skaičiusi ir “Eksperimentas gyventi“, negaliu tiesiog imti ir nepalyginti šių dviejų autorės kūrinių. Kadangi pirma rašytojos knyga manęs nesužavėjo, labai bijojau skaityti antrą. Paimdama “Ir vienąkart, Riči“ negalėjau nustoti galvoti, ar tik neužsidėjau sau ant kaklo kilpos, kurią pati sau ir užsiveršiu. Bet… Turiu pripažinti, likau maloniai nustebinti. Man antroji patiko žymiai labiau nei pirmoji. Atsakymo kodėl, toli ieškoti tikrai nereikia. Pati autorė pasakojo, kad iš pradžių “Eksperimentas gyventi“ knyga buvo skirta ne paaugliams, o suaugusiems, o “Ir vienąkart, Riči“ jau buvo specialiai rašyta jaunimui žinant, kad tai skaitys pauglys. Tai iškart pasijaučia pačiame stiliuje ir žodyne. Knygos kalba yra gyvesnė, mėginama pritraukti jaunimo žodyną, pasakojama pirmu asmeniu… Asmeniškai, man šios dvi knygos kaip diena ir naktis kone visomis prasmėmis.

Bet Ričio veidas rimtas, rimtesnis nei bet kada.
-Kartais jaučiu didžiulę jėgą ir ji mane stumia pasielgti ne taip, kaip reikėtų, kaip dera… Tai kažkas, kažkas labai nuostabaus ir kartu baisaus… Supranti, lyg stovėtum ant aukščiausios viršukalnės ir norėtum stačia galva šokti žemyn… Ir tegul bus, kas būna. Tegul bus, kas būna!

Tačiau neslėpsiu, kad man pats pasakotojas nebuvo prie širdies. Mane žymiai labiau traukė kitas istorijos personažas – Paulius. Kas skaitys istoriją, susipažins su juo. Bet trumpai jį apibūdinant, tai asmuo, kuris tikrai gyvena nepavydėtinomis sąlygomis ir turi mažą sesutę, kurią jis labai myli. Aš norėjau  daugiau sužinoti apie jį, gal netgi perskaityti jo istoriją, kurioje atsispindėtų nepasiturinčio paauglio gyvenimas: noras pritapti, sužavėti savo pirmąją meilę, mėginti prasimušti šiame pasaulyje ir t.t. Balio plaukų ir vardo problemos man atrodė tarsi kažkokie svaičiojimai palyginus su Pauliaus problemomis. Nors, žinoma, suprantu, kad po tomis nereikšmingomis Balio problemomis slypi savęs pripažinimas ir suvokimas, kad tu esi tobulas, kad ir koks esi. Tačiau… mane traukė Paulius ir jo gyvenimo dramos.

Kas mane ganėtinai nustebino, tai autorės mėginimas įnešti į istoriją romantikos ir to mąstymo, kad vaikinai tik ir galvoja apie krūtinę. Kas juokingiausia, kad mergina, kurios krūtinė buvo labai pabrėžiama, buvo pavadinta Monikos vardu (mano toks vardas). Keista, dvi laimėjusios antrą jaunimo literatūros konkursą turi veikėjas su šiuo vardu. netgi šiurpas keliavo kūnu skaitant vietas apie savo bendravardes. Bet grįžtant prie romantikos, Balys įsikliopina vieną merginą ir… čia baigiasi visas įdomumas. Apie paauglių kabinimo ypatumus daug skaitydami šį romaną, deja, nesužinosite, tačiau pats faktas, kad autorė įnešė bent jau meilės objektą, pavertė istoriją įdomesne.

Koks verdiktas? Vaikinai tikrai turi dėmesio vertą istoriją, kurią gali imti drąsiai į rankas ir skaityti. Čia faktas kaip blynas. Merginoms šioji istorija bus patraukli jau tik todėl, kad vaikinas pasakoja. Asmeniškai man romanas paliko teigiamą įspūdį, nors, kaip jau minėjau, mane domino visai kito personažo gyvenimas. Istorija yra pateikiama gyva ir įdomi kalba. Taip pat ji turi aiškią žinutę savo skaitytojams. Taigi, jeigu skaitėte pirmą autorės knyga ir šioji paliko nemalonų skonį ir dabar galvojate, ar verta rizikuoti su antra, galiu pasakyti, kad verta rizikuoti.

Autorės interviu: spausti čia

Visos autorės knygos jaunimui

cdb_Eksperimentas-gyventi_z1ir-vienakart-rici


kitty

Reklama

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.