Sutikti eidą – Ilona Ežerinytė (knyga)


Galvoti, ką galvoja kiti, prikurti, kas būtų, jeigu būtų, – taip pramogauja Algė, su bendraamžiais bendrauti ne itin linkusi, geriausios draugės neturinti paauglė. Mėgstamoje kavinukėje ji pastebi moterį, kuri perka du kavos, bet geria tik vieną… Kokią istoriją slepia tas paliktas ataušusios kavos puodelis? Norėdama tai išsiaiškinti Algė daug sužinos ir apie tai, kad išgalvota gali pasirodyti besą tikra.


Pagrindinė informacija: sutikti-eida

Kalba: lietuvių kalba
Originali kalba: lietuvių kalba
Išleidimo metai: 2016
Originalus pavadinimas:  Sutikti eidą
Ankstesnės dalys: nėra
Serijos pavadinimas:  nėra
Patartinas amžius: +12
Žanras/ tipas: jaunimo literatūra,
Mitinės būtybės/padarai/ galios: eidai
Veiksmo laikas: šių dienų pasaulis
Puslapių skaičius: 176
Pasakotojas: mergina (trečias asmuo)
Papildoma informacija: 2016 m. “Alma litteros“ jaunimo literatūros konkurso nominantė
Autoriaus (-ės) puslapis: –


Manote, kad realybė yra nuobodi? Klystate, ji tokia TIKRAI nėra.  Toli gražu. Rašytoja Ilona Ežerinytė tai puikiai įrodo savo naujoje knygoje paaugliams “Sutikti eidą“. Šiame romane jums įrodoma, kad realybėje slypi nemažai paslapčių ir visko gali nutikti. Supindama realizmą su truputėliu fantastikos elementu, rašytoja Ilona Ežerinytė priverčia patikėti, kad už kiekvieno kampo mūsų gali laukti paslaptys ir meilė.

Ilona Ežerinytė baigė tuometinį Šaulių pedagoginį institutą. Jame, kaip ir privalu rašytinį žodį mėgstančiam asmeniui, studijavo lietuvių kalbą ir literatūrą. Nuo 1999 metų rašytoja gyvena ir dirba mokytoja Vilniuje. “Sutikti eidą“ nėra pirmasis autorės kūrinys. Lietuvos literatūros pasaulyje ji debiutavo su pasakų knyga “Šunojaus diena“, o dabar, antrojo leidyklos “Alma litteros“ jaunimo literatūros konkurso dėka, išleido ir antrą knygą.

Pirmasis klausimas, kuris man kilo galvoje perskaičius pavadinimą, buvo: “kas tas eidas?“ Tikriausiai ir jums jis kyla ir, jeigu taip, negaištu laiko ir paaiškinu šį įdomų žodį taip, kaip šis yra paaiškinamas pačioje knygoje, kad galėtumėte vėliau suvokti, apie ką aš čia jums rašau šios knygos apžvalgoje .

-Taigi knygoje pasakojama apie tai, kad mūsų realybė, kurią pažįstame penkiais savo pojūčiais, yra ne vienintelė tikrovė. Šalia jos egzistuoja kitos, vadinamos Tarpiniais Pasauliais. Kai kurios iš jų – aukštesnės sąmonės būtybių, panašių į žmones . Tos būtybės – eidai – mielai bendrauja su mumis, yra pasiruošusios padėti, tereikia į jas kreiptis.

Dabar jums turėtų būti aiškiau, kas slypi pavadinime ir apie ką ketinu jums rašyti. Kaip minėjau, knygoje yra fantastinis elementas ir būtent eidai yra tas fantastikos prieskonis randamas šiame romane.

Pagrindinė veikėja knygoje yra ganėtinai paprasta paauglė Algė, tačiau jos pilnas vardas yra Algina, bet ji jo nemėgsta dėl pravardžių, kurias ji gavo dėl jo. Labiausiai pabrėžiama šios veikėjos bruožas yra pomėgis pasitelki vaizduotę tam, kad ji galėtų suvoktų vairius dalykus. Taip ,ji svajoklė.

Vieną dieną Algės dėmesį kavinėje patraukia moteris, kuri užsisako du puodelis gėrimo, tačiau išgeria tik vieną, o kitą palieka. Kodėl ji taip daro? Skaitydami knygą sužinosi te atsakymą į šį klausimą ir kaip jos gyvenime atsiranda du vaikinai. Teisingai perskaitėte: du vaikinai. Autorė nusprendžia lengvai neišduoti, ar visi tie tauškalai apie eidus yra tiesa, o jeigu ir tiesa, kuris iš dviejų vaikinų yra jis? Algė, be abejonės, turės savo įtarimų, bet ar šie sutaps su jūsų?

Norite to ar ne, tam tikra įtampa vis dėlto istorijoje atsiranda, kai mergina geriau susipažįsta su vaikinais, pradeda regzti tvirtos draugystės ir gimti tam tikri jausmai. O dar visas tas reikalas su eidais… Mergina pradeda jais tikėti ir tai tampa labai svarbiu istorijos atsispyrimo tašku aplink kurį, kaip kokią Saulę, sukasi visi įvykiai. Bet kvapą užgniaužiančios romantikos gerbėjus, deja, turiu truputį nuvilti parašydama, kad šiame fronte knyga ganėtinai rami ir švelni. Taip, turime du vaikinus. Taip, kvapą užgniaužę skaitysime tekstą, nes norėsime suvokti, kaip stipriai fantastika susipynusi su realizmu. Taip, nepaleisime knygos, kol nesužinosime, kaip pasibaigė merginos meilės reikalai. Tačiau… tikrai nebus taip, kad pamiršite valgyti, apsilankyti ten, kur karaliai eina pėsti, parašyti draugams n žinučių, pasižiūrėti filmą…

Prisipažinsiu, man labai patiko visos knygos mintis. Ji tikrai velniškai gera ir suteikianti ne viena, o daugybę galimybių sukurti kietą (geriausiai tikriausiai tiktų angliškas žodis kick ass) siužetą su pavojais, paslaptimis, piktadariais bei širdį virpinančia romantika, bet, kadangi konkurse buvo sujungtos kelios amžiaus kategorijos, visai nenustebau, kad istorija yra švelni bei ganėtinai rami. Šis šios minties autorės variantas irgi yra neblogas, tačiau įžvelgiu, kad galima be jokių sunkumų sukurti aštrią istoriją vyresniems paaugliams.

-Taigi. Kai kurie žmonės subtiliau, jautriau suvokia pasaulį, jiems fantaziją ir tikrovę skiria tik plonytė skraistė, kuri prasiskiria, vėjeliui pūstelėjus. O kiti savo tikrovę apsitvėrę mūro siena, jie saugūs, bet siena nepermatoma… Taigi kiekvienam savo. Jei tiki, kad eidai egzistuoja, tai jie ir egzistuoja.

Bet jau čia nutolome. Nors mintis ir istorija man patiko, negaliu pasakyti, kad ją pamilau nuo pat pirmo puslapio. Pradžia man buvo lėta ir nuobodi. Net pradėjau abejoti, ar čia tikrai istorija su fantastiniu elementu, nes nieko čia fantastiško nebuvo pristatoma. Bet tada… įveikus apie keturiasdešimt puslapių… prasidėjo visas istorijos įdomumas – supažindinamas fantastinis elementas. Tada tikrai įnikau į istoriją ir nepaleidau jos iš rankų, kol nepasiekiau paskutinio puslapio. Todėl būkite atsargūs darydami išvadas perskaitę pirmus knygos puslapius. Pradžia gali pasirodyti neįdomi, tačiau, jeigu ją įveiksite, būsite apdovanoti.

Kitas mano pastebėjimas yra susijęs su pasakojimo stiliumi, o jis skamba taip: autorė skiria nemažai dėmesio įvairioms smulkmenoms ir detalėms. Kitaip tariant, pasiruoškite turėti daug žinių apie Algę, jos šeimą, kaimynus ir įvairius nutikimus pavyzdžiui, kad mergina gimė greitosios pagalbos automobilyje, kaukiant sirenoms. Taip pat nemažai bus įterpta pačios merginos minčių ir pastebėjimų, todėl kartais kildavo jausmas, kad istorija tarsi nukrypsta į šalį nuo veiksmo (t.y. dabarties) ir yra skiriama daugiau dėmesio kažkam kitam. Tačiau nepabūkite. Visi tie aprašymai ir mintys yra pateikiami tolygiai su veiksmu t.y. aprašymas/mintys, tada įvykis, tada vėl aprašymas/mintys, vėl įvykis… Pagavote?

Dar vienas aspektas, kuris labai įstrigo skaitant šią knygą, tai santykiai su suaugusiais. Algė bendrauja su mokytoja, turi stiprų ryšį su močiute… Su pastarąja tikrai nemažai susipažinsite. Tačiau bendravimas su pačiais tėvais man pasirodė silpnokas ir tarsi antraeilis dalykas. Tai patraukė mano dėmesį, kadangi sudarė įspūdį, kad veikėja mieliau renkasi bendrauti ne su gimdytojais, bet su kitais žmonėmis. Tai savotiškai pabrėžė dažnai per televiziją girdimą mintį, kad tėvai skiria labai mažai laiko savo vaikams (berods į dieną penkias minutes?).

Ir priartėjame prie pabaigos. Keista, tačiau tikrai nesitikėjau, kad “Susikti eidą“ man taip patiks, bet patiko ir siūlau kitiems ją perskaityti ar bent jau pamėginti ją įveikti. Žinoma, ji gal neprilygs veiksmo ir romantikos kupiniems amerikiečių romanams paaugliams, tačiau ji tikrai nėra toji tradicinė nuobodžioji lietuvių kūryba, kuriai priskiriame kiekvieną lietuvių rašytojo išleistą knygą paaugliams ir tai buvo tikra staigmena. Įdomu, ką dar šioji autorė gali sukurti paaugliams ateityje.

kitty

Reklama

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.