Raktas – Mats Strandberg ir Sarra B. Elfgren (knyga)


Nepraėjo nei mėnuo nuo tragedijos sporto salėje, o Išrinktųjų pečius užgula nauji rūpesčiai. Ir tai ne tik ant pasaulio slenksčio minantys demonai! Merginos sužino, kad buvo apgaudinėjamos, išduoda viena kitą, priima negrįžtamus sprendimus. Ir tenka rinktis, kas svarbiau – draugystė ar pasaulio ateitis? Tiesa ar artimųjų saugumas? Meilė ar tikslo siekimas? Aišku tik viena – netrukus viskas pasikeis.


Pagrindinė informacija: raktas

Kalba: lietuvių kalba
Originali kalba: švedų kalba
Išleidimo metai Lietuvoje: 2016
Išleidimo metai originalia kalba: 2013
Originalus pavadinimas:  Nyckeln
Ankstesnės dalys: Ratas (1), Ugnis (2)
Serijos pavadinimas:  Engelsfošo trilogija
Patartinas amžius: +16 (bet ant knygos parašyta, kad rekomenduojama nuo 18 metų)
Žanras/ tipas: jaunimo literatūra, paranormalus, romantika
Mitinės būtybės/padarai/ galios: raganos
Veiksmo laikas: šių dienų pasaulis
Puslapių skaičius: 760
Pasakotojas: merginos (trečias asmuo)
Autoriaus (-ės) puslapis: –


P.S. Tai trečios dalies apžvalga. Jeigu nesate skaitę pirmų dviejų, įraše be abejonės rasite spoilerių.

Pagaliau sulaukėme trečios ir, deja, paskutinės knygos Engelsfošo trilogijoje. Bent jau trečia dalis yra įspūdingo dydžio – netgi 760 puslapių! Skaitydami šią knygą tikrai ne tik galite gauti įspūdingas  bei tobulas rankas, tačiau ir patirti tikrą, nepaprastą, kupiną pavojų ir magijos nuotykį. Ar pasiruošę grįžti į blogio irštvą su likusiomis raganomis?

Pradėdama pasakoti apie knygą, norėčiau papasakoti apie tai, kaip paėmiau į rankas šią dalį. Patogiai įsitaisiusi lovoje, atsiverčiau pirmą puslapį ir pradėjau skaityti. Įveikusi jau kokią šimtą puslapių, mano brolis kreivu žvilgsniu manęs paklausė, kiek toje knygoje yra puslapių. Pasakiau, kad 760. Jis susiraukė ir pasakė, ką galima tiek daug ten prirašyti. Na, aš plačiai išsišiepiau ir pasakiau: “patikėk, yra apie ką čia parašyti.“

Patys autoriai, Mats Strandberg ir Sarra B. Elfgren, paprašyti apibūdinti savo trečią ir paskutinę knygą serijoje tik vienu sakiniu, pateikia būtent tokius pristatymus:

Mats Strandberg: “Engelsfošas su daugybę papildomu dalykų.“
Sarra B. Elfgren: “Dar daugiau jūsų mėgstamų dalykų.“

Ką jau ką, tačiau knygoje tikrai yra tiek daug visko, kad norint apie visus juos pakalbėti, tektų parašyti tokio paties storumo knygą. Joje gausu paslapčių, pavojų, nuotykių, keblių santykių, netekčių, romantikos… Patys autoriai pripažįsta, kad prie knygos sėdėjo labi ilgai ir, jeigu atsirastų galimybę kažką pakeisti paskutinėje dalyje, jie nieko nekeistų, nes jie padarė viską, ką galėjo, kad papasakotų tokią istoriją, kokią jie nori, tačiau kartu ir neslepia, kad dirbdami su paskutine dalimi buvo nemažai įvairiausių baimių, pavyzdžiui, suvokti, kad kažkur padarė kokią nors siužeto klaidą ar nusišnekėjimą. O ką dar kalbėti apie nuolatinį, varginantį darbą prie šios serijos, kuri praktiškai atėmė jų socialinį gyvenimą, kaip priduria Mats Strandberg. Bet abu autoriai pripažįsta, kad nieko nesigaili ir džiaugiasi, kad galėjo papasakoti šią istoriją.

O aš nesigailiu, kad ją skaičiau, nors jų storumas tikrai bauginantis. Bet kaip jau minėjau, autoriai tikrai daug ką pasakoja istorijoje. Juk ją pateikia iš skirtingų personažų perspektyvų, kad skaitytojas su visais galėtų tolygiai ir gerai susipažinti bei būti  tuo asmeniu, kuris viską sužino pirmasis. Jeigu palygintumėme, kurioje dalyje daugiausiai yra pasakotų, tikriausiai trečioji dalis atsidurtų pirmoje vietoje. Keista ar ne, nes juk ne viena išrinktoji jau guli šešios pėdos po žeme.

-Drąsa be išmintie nieko verta, – kalbėjo jis. – Nekaltink savęs. Padarei tai, ką turėjau padaryti. Raktas nepateko į blogas rankas. Taip, dabar portalo nebeužrakinsime, bet ir joks palaimintasis negalės jo atverti.

Istorijoje daug dėmesio yra skirta magijai ir, kaip prisipažįsta pats Mats Strandberg, jam rašant šią trilogiją daugiausiai galvos skausmo kėlė mitologija ir magijos taisyklės bei dėsniai, todėl labai džiaugėsi, kad Sarra B. Elfgren mėgsta spręsti sudėtingas problemas ir nuveikė nemažai darbo, kad viskas istorijoje skambėtų logiškai. Tačiau šioje trečioje dalyje visa magija ir jos supratimas, kurį skaitytojas yra įgijęs iš praeitų dviejų dalių, pakils į aukštesnį lygmenį. Bus atskleidžiamos paslaptys, kurios sukurs tik dar daugiau klausimų ir problemų veikėjoms. Juk uždaryti portalą gali tik Išrinktosios, o kaip tai padaryti, kai jau kai kurios yra mirusios? Ir kuo gi ypatinga yra Minu? Pripažinkite, šį klausimą kėlėte nuo pati pirmų puslapių, kai sužinojome, kad ji kaip ir neturėtų priklausyti ratui, tačiau vis dėlto priklauso. Šioje dalyje visi atsakymai bus atsakyti su tikrai įspūdinga pabaiga.

-Vienu požiūriu ateitis labai aiški, – užtikrino Matilda. – Jokio kito Išrinktojo po jūsų nebus. Arba jūs būsite paskutinės Išrinktosios, nes jums pavyks užverti portalą….
Ji nutilo.
-Arba būsim paskutinės, nes demonai sukels apokalipsę, – pabaigė Vanesa.

Tačiau kiti galėtų užginčyti magijos svarbą istorijoje ir teigi, kad istorijoje yra žymiai svarbesni personažų santykiai. Jie nei velnio nesuklystų, nes knygoje yra sukurtos sudėtingos asmenybės, su savo baimėmis, pomėgiais, rūpesčiais, pasaulėžiūromis, svajonėmis ir t.t. Šie skirtingi asmenys turi išmokti dirbti drauge ir kitų pagalba nugalėti savo baimes bei suvokti, kas jie tokie. Taigi, visai nenuostabu, kad ne tik magiją ir pavojai yra šios knygos arkliukas, tačiau ir sudėtingi ir kartais netradiciniai santykiai bei įvairios asmenybės traukia skaityti šias knygas kaip koks super galingumo magnetas.

Labiausiai man visoje trilogijoje patikusi veikėja buvo Minu. Ne tik, kad daugybė klausimų susijusių su jos galiomis buvo paliktų neatsakytų, bet ir todėl, kad ji pati kaip asmenybė man atrodė labai įdomi. Juk pirmoje dalyje ji buvo įsimylėjusi mokytoją. Kad ir kaip bebūtų keistą, mokytojo ir mokinio romanai nėra jau tokie dažni jaunimo literatūroje, kaip galėtų pasirodyti. Vėliau Minu santykiai su Gustavo pradėjo stiprėti ir natūraliai iškilo klausimas apie jų galimą romaną. Ar jie bus pora, ar tokia nebus, o gal netgi jų draugystė iširs ir vaikino nebus šioje dalyje, neatskleisiu, kad nesugadinčiau jums įdomumo 🙂

Jeigu jau užsiminiau apie labiausiai patikusią veikėją, reikėtų paminėti ir nepatikusią. Anos Karinos personažas daugumai gali būti artimas ar netgi pažįstamas: negraži mergina, kuri dažnai būna patyčių objektu. Tačiau kad ir kaip stengiausi pamėgti iš jos perspektyvos pateikiamą istoriją, vis nesisekė ir trečioji dalis, kuri tikrai nemenkai sudrebino jos pasaulį, situacijos stipriai nepakeitė. Tiesiog šioji veikėja manęs netraukė ir viskas.

Tu nesupranti! Jūs neturite jokių galimybių laimėti! <…>
Vikas ne taip, kaip jūs manote.

Kas man labai patiko šioje knygoje, tai autorių pasirinktas būdas kontroliuoti laiką. Nenoriu atskleisti daug detalių, kadangi paminėdama tiksliai, kaip jie tai darė, galiu atimti siurprizą, tačiau skaitydami knygą suprasti, apie ką čia aš tauškiu. Taigi,  mes ne tik, kad šios pasirinktos strategijos būdu šuoliuojame į ateitį, praleisdami neįdomias vieta, tačiau galėtumėme grįžti ir į praeitį tam, kad geriau suprastumėme, kas vyksta ir netgi pradėti abejoti, ar viskas yra taip, kaip yra. Priešo ir draugo sąvokos pradės klibėti, pastoviai keistis vietomis, kol galiausiai pasimesite ir nieko nesuvoksite ar nebūsite tvirtai įsitikinę, kas yra kas.

Taigi, trečioji, kartu ir paskutinioji, dalis tikrai nebus prastesnė už ankstesnes knygas. Vietomis ji netgi stipriai pranoksta jas (ne tik savo dydžiu). Labai džiaugiuosi, kad šią trilogiją turime ir Lietuvoje ir kiekvienas iš jūsų galite ją paskaityti, panirti į tamsų, bauginantį bet kartu ir gundantį magijos pasaulį su išskirtiniais personažais, kurie pateikia tokią realybę, kokia egzistuoja. Todėl labai keista, kad knygos gale yra perspėjimas, kad paaugliams skirtą knygą gali skaityti tik pilnametystės sulaukę asmenys. Nors mirk iš juoko. Šioje knygoje tikrai nėra kažko tokio, ko nebūtų kitose knygose. Gal tik viso to koncentracija viename kūrinyje yra didesnė nei įprastai, tačiau čia tikrai nėra kažkokia velnio biblija 😀 Taigi, neišsigąskite perspėjimo ir griebkite trečią dalį į rankas (arba visas, jeigu nesate skaitę šios trilogijos).

Visos trilogijoje esančios knygos

cdb_9786094411649---Ratas_z1ugnis raktas

 

kitty

 

Reklama

2 thoughts on “Raktas – Mats Strandberg ir Sarra B. Elfgren (knyga)

  1. Pasijutau tikra durne. Vis galvojau ko čia rašo apie tą “Raktą“, ar perleido jį, ar ką? O dabar tik supratau kad pirma dalis buvo “Ratas“, o “Raktas“ trečia 😀

    Patinka

    1. 😀 😀 😀 Nesijausk 😀 Kai parodžiau trečios knygos viršelį, ir Kitty ne iš karto susigaudė, kad čia nauja 😀 Labai klaidina ta viena raidelė.

      Patinka

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.