“Alma littera“ jaunimo literatūros konkursas: sėkmingas tramplinas į jaunimo literatūros pasaulį


Leidykla “Alma littera“ jau trečius metus iš eilės skelbia jaunimo literatūros konkursą, kurio metu yra išleidžiamos netgi trys knygos jaunimui, o viena iš jų gauna ir labai nekuklų piniginį prizą. Bet ar tikrai rašytojos gauna tik publikuotą kūrinį ir gal piniginį prizą?  Ir kokios būtent istorijos laimi šį konkursą? Nagi, patyrinėkime.

Žinoma, daugiausiai informacijos yra apie pirmąjį konkursą laimėjusius kūrinius, todėl tikriausiai šiems trims romanams ir atiteks daugiausiai mūsų dėmesio. Pradėkime nuo to, kad pirmasis konkursas buvo paskelbtas 2014 m. birželio 1 d., tų pačių metų gruodžio paskutinė diena buvo paskutinė rankraščių priėmimo diena. 2015 metų pavasario viduryje buvo paskelbtos trys spausdinamos knygos, o prieš vasarą sulaukėme ir pačių knygų. Piniginio prizo laimėtoja buvo paskelbta 2015 m. spalį ir iškart paskelbtas antrasis konkursas.

Pirmajame konkurse komisijos nariai buvo vaikų literatūros tyrinėtojas Kęstutis Urba, literatūros kritikė Danguolė Šakavičiūtė, rašytojos Gintarė Adomaitytė ir Renata Šerelytė, mokytoja metodininkė Violeta Juodelienė. Jie skaitė rankraščius anonimiškai. Iš viso buvo gauti netgi 26 rankraščiai. Iš jų komisijos nariai išsirinko aštuonis, o iš jų galiausiai tris.

„Atvirai – pradžioje tikėjausi, kad turinys bus daug prastesnis, tačiau sulaukėme labai gerų kūrinių – ir vertingų, ir įdomių skaityti. Manau, kad tokio konkurso iniciatyva tikrai naudinga. Lietuvių jaunimo ir paauglių literatūra yra pakankamai silpna, nes dažnai rašytojai atitrūksta nuo jaunimo gyvenimo. Manau, kad norint parašyti gerą knygą jaunimui, reikėtų grįžti padirbti į mokyklą, todėl džiugu, kad konkurse dalyvavo ir mokytojų, kurie geriausiai be pačių paauglių žino, kokia yra dabartinė karta“, – sako Kęstutis Urba.

O tikrai, netgi dviejų laimėjusių knygų autorės ir yra mokytojos: Rebeka Una (čia slapyvardis) yra anglų kalbos mokytoja, o Daina Opolskaitė – lietuvių kalbos.

Kadangi knygos buvo publikuotos pavasarį, jos turėjo galimybę būti vertinamos ir/ arba ne įtraukiamos į tų metų Metų knygos rinkimus. Jos buvo įtrauktos, ir tai manęs nei trupučio nenustebino. Juk šios knygos jau buvo įvertintos rimtų komisijos narių ir paskelbtos geriausiomis iš 26 rankraščių. Jau būtų gėda pelėda jų neįtraukti į Metų knygos rinkimus, kuriuose paauglių kategorija visad labiausiai kenčia. Esu kone šimtu procentų įsitikinusi, kad ir antrąjį konkursą laimėjusios knygos be vargo pateks į kitų metų Metų knygos rinkimus. Taigi, tai būtų viena iš pagrindinių ir labai patrauklių priežasčių, kodėl vertėtų mėginti laimėti konkursą.

Bet palaukite, kadangi paaugliams nėra išleidžiama labai daug knygų, o vis dėlto mes turime kelis konkursus susijusius jaunimo literatūra ir jų teikiamus prizus reikia kažkam vis dėlto įteikti… Na, kur akys krypsta?  Romanai “Atjunk“ ir “Niujorko respublika“ sugebėjo laimėti po vieną ar kitą apdovanojimą.

Taip pat šioms knygoms, dėl įtraukimo į Metų knygos rinkimus ar įteiktus įvairius apdovanojimas, skiriamas nemažas tiek mokytojų, tiek bibliotekininkų dėmesys. 2016 m. gegužės 18 dieną Utenos Adolfo Šapokos gimnazijos bibliotekoje vyko mokinių pagerbimo – padėkos šventė „Skaitau, rašau vadinasi ESU“. Šio renginio metu buvo galima išvysti moksleivių sukurtą vaidinimą pagal knygą „Eksperimentas gyventi“.

 cdb_Atjunk_z1  cdb_Niujorko-respublika_z1  cdb_Eksperimentas-gyventi_z1
 Išleidimo
metai
2015 m. 2015 m.  2015 m.
 Žanras/Terpė antiutopija
(distopija)
 realistinė,
istorinė
 realistinė,
probleminė proza
 Puslapių
skaičius
 272  224 176
 Apdovanojimai

 2015 m. nominuota Metų knygos rinkimuose paauglių kategorijoje.2015 m laimėjo Metų knygos rinkimus paauglių kategorijoje.2015 m Prano Mašioto premija – už Geriausią metų vaikų bei paauglių knygą

2015 m. laimėjo pagrindinį pirmojo “Alma littera“ jaunimo literatūros konkurso prizą.2015 m. nominuota Metų knygos rinkimuose paauglių kategorijoje. 2015 m. geriausia metų realistinė prozos knyga paaugliams

2015 m. nominuota Metų knygos rinkimuose paauglių kategorijoje.

Pirmąjį konkursą laimėjusios knygos pasižymi ganėtinai įdomiais žanrais, tačiau neapsigaukite. Vienaip ar kitaip knygose yra liečiamos rimtos temos ir tai daroma ganėtinai paprastai ir be jokių didelių intrigų. Palyginus su užsienio autorių knygomis, šiose nieko įdomaus ir nepaprasto nevyksta. Tiesiog yra papasakotas tam tikras veikėjo gyvenimo periodas, kuriame išryškinama viena ar kita problema, į kurią mes turėtume atkreipti dėmesį.

Antrame konkurse jau galime pastebėti, kad žanrų įvairovė susiaurėja, daugėja probleminės prozos romanų. Taip pat knygos ganėtinai anoreksiškos ir, žinant, kad reikalavimuose mažiausias leistinas autorinių lankų skaičius yra keturi, atrodo, kad autorės stengėsi būtent tiek ir parašyti, nesileisdamos per daug į pačios istorijos pasaulio naršymą ir sudėtingesnio, intrigų, paslapčių ir tvistų kupino siužeto kūrimą. Visi trys romanai  yra paprastos ir, kaip galima pastebėti, neįspūdingos struktūros. Taip pat jos palyginus yra ganėtinai ramios, todėl aštresnių siužetų mėgėjai gali labai prašauti paimdami šias knygas į rankas.

 sutikti-eida  ir-vienakart-rici  mano-didelis-mazas-as
 Išleidimo
metai
 2016 m.  2016 m.  2016 m.
 Žanras/ Terpė  Mistinė istorija

 Probleminė proza,
realistinė

  Probleminė proza,
realistinė
 Puslapių
skaičius
176 192 144
 Apdovanojimai  Dar nėra jokių apdovanojimų  2016 m. laimėjo pagrindinį antrojo “Alma littera“ jaunimo literatūros konkurso piniginį prizą  Dar nėra jokių apdovanojimų

Bet žinote, tai ir yra įdomiausia. Konkursą kol kas laimi neilgos, ramios ir probleminės prozos kūriniai. Norime to ar ne, iškyla tendencijos ir fiksuotos formulės, kurios tau gali garantuoti pasisekimą šiame konkurse. Bet gal nereikėtų labai ir tuo stebėtis? Pagrindiniai svarbūs asmenys jaunimo literatūroje vertino tiek pirmo, tiek antro konkurso rankraščius. Antrojo konkurso komisiją sudarė doc. dr. Kęstutis Urba, literatūros kritikė Danguolė Šakavičiūtė, Lietuvos nacionalinės M. Mažvydo bibliotekos specialistė Eglė Baliutavičiūtė, Skaitymo ir kultūrinio raštingumo asociacijos atstovė Rūta Elijošaitytė, mokytojas Marius Mikalajūnas.

Tiesa, antrame konkurse leidykla sulaukė truputį mažiau rankraščių – 19.

„Tenka pripažinti, kad kai vyko pirmasis konkursas, autoriai ilgai brandino rankraščius, o dabar akivaizdu, jog kai kurie autoriai skubėjo, stengėsi rašyti specialiai šiam konkursui. Ne tokia jau maža dalis tekstų atkrito dėl adresato: keli iš jų analizavo pradinukų amžiaus problemėles, o kai kurie būtų galėję sudominti nebent studentiško amžiaus skaitytojus ar suaugusius – tik jau ne paauglius. Kita vertus, antrasis konkursas tikrai pateisino komisijos lūkesčius, nesitikėjome, kad bus tiek daug kūrinių. Be to, šių metų dalyviai nustebino keldami svarbias ir opias temas, kas yra sveikintina“, – teigia K. Urba.

Nežinau kaip jums K. Urbos žodžiai, bet mane jie labai sudomino. Kodėl? Konkursui rašantys asmenys turėjo atkreipti dėmesį į vieną iš konkurse esančių reikalavimų: istorija turi tikti 10 -17 metų skaitytojams. Tai yra dvi amžiaus kategorijos sugrūstos į vieną: vaikų ir paauglių. Negaišiu laiko mėgindama paaiškinti, kad šioms dvejoms amžiaus kategorijoms rūpi skirtingi dalykai ir istorijos pasižymi skirtingais siužetais. Čia lyg ir turėtų būti viskas aišku. Bet ar tikrai?

Todėl tas pasakymas, kad istorijos galėjo sudominti tik pradinukus arba studentus, šįkart, mano nuomone, atrodo ganėtinai netaktiškas. Juk ką šiais laikais paaugliai turi skaityti mokyklose? Ogi knygas, kurios iš tikrųjų skirtos ne jaunimui, o suaugusiems (veikėjai jose yra suaugę, temos tokios, kurios rūpi suaugusiems, knygos yra realistinės). O ar dešimtmetis kartais dar nėra pradinių klasių moksleivis? Taigi, kaip minėjau, gal jums ir neatrodys šis komentaras kažkuo ypatingas, man, deja, jis sužadino truputį emocijų ir klausimų.

Bet be visa ko, sudalyvauti konkurse tikrai patartina ir, kaip galima pastebėti iš jau laimėjusių knygų, formulė paprasta: jums tereikia parašyti trumpą, paprastą probleminės prozos romaną, ir vieta jums tarp laimėtojų mažų mažiausiai garantuota. Tačiau kartu ir apmaudu, kad kitokio tipo bei žanrų knygos, atrodo, yra ignoruojamos. Gal trečiasis konkursas pateiks romanus, kurių veiksmas vyksta fantastiniuose pasauliuose ir kuriuose gausiu veiksmo? Juk, iš tikrųjų, atrodo, būtent tokias knygas jaunimas iš tikrųjų šiais laikais mėgsta skaityti, o tas problemas, kaip vienišumas, susvetimėjimas, savo vietos ieškojimas po saule ir t.t. gali būti fantastinėse erdvėse pateiktos netgi stipriau nei realistinėje terpėje.

Ką manote apie šį konkursą ir išleistus romanus jūs?

kitty

Reklama

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.