Tavo svajonės ir aš – Fransizka Moll (knyga)


Rikas ir Elena laiko mokyklos baigimo egzaminus ir ketina atšvęsti pirmąsias savo draugystės metines. Vieną dieną pakeliui iš mokyklos Riką partrenkia sunkvežimis. Nors iš pirmo žvilgsnio jis atrodo nesužeistas, iš tiesų patiria vidinių sužalojimų, ir jį ištinka koma. Kartu su Riko šeima Elena stengiasi padėti, kad nenutrūktų Riko ryšys su ankstesniu jo gyvenimu ir kad jis kuo greičiau pabustų. Ji apsupa Riką muzika, knygomis, garsais, kurie kadaise buvo jam labai svarbūs. Tačiau jis nereaguoja. Elena stengiasi suvokti, ką Rikas jaučia, įsivaizduodama jausmą, ištikus komai. Ji bando priversti savo kūną nustoti funkcionavus, tačiau jai nepavyksta. Elena kalba ir kalba Rikui, kad laikas pabusti. Ji kasdien lanko draugą, pasakoja jų draugystės istoriją.

Kartą Riko kompiuteryje Elena randa sąrašą, pavadintą „Dešimt svarbiausių dalykų, kuriuos turiu padaryti prieš pakratydamas kojas (žinoma, kartu su Elena)“. Paskatinta sąrašo ir padedama Riko slaugo Timo, ji pradeda siekti draugo tikslų už jį. Galiausiai Elena susitaiko su jo fizine būkle ir savo netektimi. Ji sugeba jam paaiškinti savo atsargesnį požiūrį į gyvenimą ir tai, ko jis apie ją nežino.


as-ir-tavo-svajonesPagrindinė informacija

Kalba: lietuvių kalba
Išleidimo metai: 2016 (pirmas leidimas 2014)
Originalus pavadinimas: Was ich dich träumen lasse
Ankstesnės dalys: –
Serijos pavadinimas: 
Patartinas amžius: 14+
Žanras/ tipas: young adult, jaunimo literatūra literatūra, realistinė literatūra, romantika
Mitinės būtybės/padarai/ galios: –
Puslapių skaičius: 192
Pasakotojas: Pirmas asmuo iš merginos perspektyvos dažnai pereinant į kalbėjimą antru asmeniu
Autoriaus (-ės) puslapis: –


autorėFransizka Moll gyvena su savo dvynukėmis mažame idiliškame kaime netoli nuo Kelno. Skamba gražiai tiesa? Tačiau autorė yra dirbusi su jaunais, nuo narkotikų priklausomais asmenimis ir šitaip atrado rašymą, tarptautinėje kino mokykloje išmoko visko, ko jai reikėjo, kad sugebėtų sukurti gerą scenarijų, plėtoti situacijų komedijas ir filmų idėjas. Bet tik tada, kaip ji nusprendė rašyti romanus, Frasizka atrado savo svajonių darbą. Pačiai yra tekę likimo smūgiai įkvėpė ir sustiprino jos tikėjimą, kad su kiekvienų jų gali ateiti ir kažkas gero. 

“Tavo svajonė ir aš“, kiek žinau, yra pirmoji šios autorės knyga, ir ji priklauso “Gelmių“ leidyklos leidžiamai “Paribio istorijų“ serijai. Manau šią seriją galima lyginti su “Alma litteros“ “Beveik suaugusių“ knygomis, nes jos tokios pat puikios (tik “Vaikinas juodu kostiumu“ man nelabai patiko). Žinoma, daug kas burnoja dėl viršelių, kurie neatskleidžia jų esmės ir gal netgi atstumia pirkėją, kuris dažniausiai perka akimis. Tačiau nieko nepadarysi, toks yra leidyklos pasirinkimas. Bet neapsigaukite, knygos yra tikrai šiuolaikiškos ir įdomios! Ir po šiais nutrintais sportbačiais slepiasi gera istorija. Viena iš tų, kai knyga išplėšia širdį, suplėšo į skutelius ir teškia į žemę, kol skęsti savo ašarose. Bet vis tiek sakau – imk ją ir perskaityk. Ji nebuvo tokia žiauri (psichologiškai), kaip “Papasakok man apie tobulą dieną“, todėl aš tikrai rekomenduoju perskaityti “Tavo svajonės ir aš“.

Knyga, lygiai kaip anotacija, beveik iškart įmeta skaitytoją į tą situaciją, kada subyra Elenos pasaulis Rikui patekus į avariją ir panirus į komą. Atrodytų visai paprasta istorija – Elena bando pažadinti savo vaikiną iš komos, randa jo sąrašą, ką jis nori nuveikti iki mirs, tačiau tai tik tykus paviršius to, ką jums siūlo Fransizka Moll.

Gal pradžiai pakalbėkime apie veikėjus, kurie yra kardinaliai skirtingi. Rikas yra nepataisomas optimistas, laimingas vaikinas iš laimingos šeimos, kuriam atrodo, kad naujokei Elenai liaudiškai tariant saulė iš sėdimosios šviečia. Nors jis komoje, tačiau pasakojimo metu aktyviai dalyvauja, jį galime pažinti Elenos akimis, matyti, koks jis yra.

Mergina… istorijos ašis yra ji. Ko gero daug kas galėtų pagalvoti, kaip tokia pesimistė, užsisklendusi savyje vienišė galėjo sužavėti tokį vaikiną kaip Rikas? Bet man jų pora labai patiko, nes optimizmas lengvai atsvėrė pesimistinį Elenos požiūrį į pasaulį. Ji per savo perspektyvą leidžia skaitytojui pažinti Riką, bet ne save. Daugelis skyrių ir poskyrių prasideda žodžiais “Ar dar pameni…“, kurie iškart prasitęsia į kažką svarbaus jų draugystėje.

Ar dar pameni, kaip ėjai dėl manęs iš proto? Galėjai turėti visas, bet tau reikėjo tik manęs. Naujokės.

Tačiau Elena nėra visiškai paprasta. Ji turi daug paslapčių. Ji pavydi Rikui jo nekaltumo, tyrumo ir vaikiško neišmanymo. Ir tos paslaptys išlaikomos kone iki pat pabaigos. Ji viena tų veikėjų, dėl kurių negali apsispręsti – mėgti ar ne. Ji visaip stengiasi atstumti Riką, ko gero tiesiog negalėdama patikėti tokia jai tekusia laime. Nes jis ją išgelbėjo, tapo riteriu spindinčiais šarvais.

Ar dar pameni, kaip, pratrūkę kvatotis, vertėmės aukštielninki ant lovos. O tada ir aš prisipažinau:
– Aš irgi dar nekalta.
Pajautei didelį palengvėjimą. Nors sakiau tiesą, jaučiausi tarsi meluočiau. Bent jau žalią supratimą tai tikrai turėjau.

Vietomis autorė specialiai klaidina skaitytoją, nepateikdama veikėjų vardų, kartais netgi nenurodydama lyties ir sukurdama jausmą, lyg būtum atsibudęs vidury nakties ir kelias akimirkas nesuprastum, kur esi, kol vis tik susigaudai, su kuo ir apie ką kalba Elena. Labai keistas dalykas ir tikrai neatsitiktinis, nes tai pakartojama ne vieną ir ne du kartus, bet man tai patiko, nes tai neįprasta ir naujai kvepia.

Žinoma, “Tavo svajonės ir aš“ gal ne visiems įtiks dėl savo atviro realizmo, visiškai atvirai patėkštų pačių intymiausių smulkmenų, kurias norisi pasilaikyti sau, o ne šaukti apie tai garsiai, kaip tai daro šios knygos puslapiai. originalVis dėlto knyga skaitosi labai greitai, nes stilius lengvas, trumpi sakiniai, tačiau jie tikrai įtaigūs – kartais žiaurūs, o kartais ir keliantys šypseną. Riko ir Elenos dialogai labai primena situacijų komedijas, kai veikėjai badosi kandžiomis, bet nepiktomis replikomis.

Ši knyga ko gero buvo šių metų labiausiai nustebinusi. Nes buvo netikėtai gera, įdomi, įtraukianti, norėjau tiesiog atsiversti jos pabaigą ir perskaityti, kas gi nutiks – tiesiog nesugebėjau taip greitai skaityti, kaip norėjau. Laimė, atsiverčiau padriką vietą, iš kurios nieko nesupratau 😀 Todėl paėmiau knygą ir perskaičiau, nes ji mane grasino nukankinti, jei nesužinosiu visko tučtuojau. Tikrai pirkčiau šitą knygą… jei ji būtų bent jau originaliu viršeliu ar vaizduojančiu kažką, su kuo būtų galima susieti istoriją. O kol kas sakau – tai verta dėmesio knyga, jei patinka “Beveik suaugusių“ ir “Paribio istorijos“.

 

keturi permatomas

egliosha logo

Reklama

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.