Madženta įsimyli – Echo Freer (knyga)


Labai keistos ir ryžtingos viliotojos kančios.

Madženta šmaikšti, nerūpestinga ir linkusi į katastrofas. Draugės mano, kad ji neša stichines nelaimes, o svajonių jaunikis ją laiko gamtos klaida. Madženta nemato ilgesingų geriausio draugo Denjelo žvilgsnių, negirdi meilių mokyklos keistuolio Kauptuko žodelių, nes svajoja apie aistringąjį vienuoliktoką Adamą Džordaną, ir iškęs viską, net didžiausią pažeminimą, nepaliaujamai persekiodama išsvajotąjį…


madzenta-isimyliPagrindinė informacija

Kalba: lietuvių kalba
Išleidimo metai Lietuvoje: 2007
Originalus pavadinimas: Magenta Orange: The Trials of a Teenage Temptress
Ankstesnės dalys: nėra
Serijos pavadinimas:
Madženta Orindž
Patartinas amžius: 8-12+
Žanras/ tipas: jaunimo literatūra, humoras, romantika
Mitinės būtybės/padarai/galios: nėra
Veiksmo laikas: šių dienų pasaulis
Puslapių skaičius: 187
Pasakotojas: pirmas asmuo (kelių veikėjų perspektyva)
Autoriaus (-ės) puslapis: www.echofreer.co.uk


Ką aš ten sakiau, kad Lietuvoj mažoka humoristinių knygų jaunimui? Ko gero per mažai kuičiausi bibliotekoje, nes paskutinįkart apsilankiusi ištraukiau šią rožiniai oranžinę knygą ir vos ne sušukau Eureka! Visiškai netyčia atkasiau jau matytą knygą, kurią prieš kurį laiką įdėjau į Lietuvoje leidžiamų knygų jaunimui archyvą (rasite viršuje). Tai kiek mažiau žinomos vaikiškos ir jaunimo literatūros leidyklos “Garnelis“ išleista knyga. Knygų seriją “Madženta Orindž“ apie to paties vardo veikėją iš viso originalo kalba sudaro 5 knygos, tačiau Lietuvoje buvo išleista tik pirma dalis “Madženta įsimyli: labai kietos ir ryžtingos viliotojos kančios“.
autorėEcho Freer gimė nedideliame kaime Anglijoje fermerio ir mokytojos šeimoje. Visą savo vaikystę ir paauglystę ji praleido fermose ir mažuose kaimuose, kur jos jaunystės metais visi vaikščiojo į jaunimo klubus, muges, daug važinėjosi dviračiu ir labai glaudžiai draugavo. Vaikystėje ji mažai skaitė, nes, kaip paaiškėjo susilaukus trejų vaikų, rašytojai buvo disleksija. Ji nebuvo perskaičiusi nė vienos pilnos knygos iki pat 20 metų. Pirmos jos vaikiškos knygos buvo skirtos saviems vaikams. Paklausta, kur sėmėsi įkvėpimo rašant, autorė atsako, kad iš kasdienybės – beveik viskas, kas nutiko Madžentai, buvo jos pačios, draugų ar artimųjų patirti nuotykiai!
O Madžentai ko tik neatsitinka… Gal pradžiai reikėtų pasakyti, kad pasakojimas vyksta iš trijų perspektyvų, nors realiai man tai pasirodė visiškai nereikalinga, bent viena tai tikrai, bet šitaip autorė ko gero norėjo kuo geriau atskleisti pagrindinę veikėją ir įvykius. O įvykių ohoho kiek, nes Madženta kaip reta įdomus egzempliorius – ji yra neatsakinga, egoistiška, galvojanti tik apie save ir kaip pakabinti svajonių jaunikį Adamą – tai yra jos gyvenimo tikslas, kuriam pasiekti imasi visų įmanomų priemonių, dėl ko nukenčia ir pati, ir dar draugus į problemas įvelia. Bet viskas vyksta taip juokingai, kad atrodo neįmanoma pykti ant tos paikosios Madžentos, nematančios toliau savo nosies. Pavyzdžiui to, kad jos artimiausias draugas yra tikras gražuolis ir dar akis ant jos pačios pakabinęs, bet ir pats jis krečia kvailystes, kad priverstų merginą pavyduliauti.
Ir visų svarbiausia, žinoma, kad visa knyga, išversta Danguolės Žalytės, yra surašyta visišku jaunimo žargonu, kuris sudėliotas labai linksmai ir vietoje. Ko gero jauniesiems skaitytojams tai pridės taškų, nes šitas leidyklos sprendimas ko gero padarė istoriją dar juokingesne.
Juk supratau, kad klausimas retorinis. Kai kurie mokytojai mėgsta teigti klausimo forma. Atsakyti lyg ir nereikalauja, bet jei tyli, pradeda blaškytis ir galop apkaltina tave tyliąja rezistencija. O jei atsakai, nusprendžia, kad šakojiesi. Ar taip, ar taip ragas.
Knygos siužetas yra visiškai paprastas ir niekur baisiai nevedantis, todėl susiskaito greitai. Kaip sakiau, pagrindinis Madžentos tikslas – pakabinti gražuolį Adamą. Istorija yra tikras klišių rinkinys, bet tai netrukdo, nes autorė viską pavertė didžiule komedija, kiekvieną situaciją užaštrino su paaugliams būdingu perdėtumu. Pagrindinė herojė nieko aplink nemato, tik savo simpatijų objektą, dėl kurio nepabijo pompastiškų pasirodymų ar  imtis vaikino sekimo operacijų. Tačiau visos tos situacijos yra žiauriai juokingos ir pilnos veiksmo, papildyto žargonu.
anglPaskui Kauptukas kažką pasakė, bet gomurys nelabai pritaikytas klausytis, todėl nieko nesupratau. Jei girdėtume burnomis, ausys turėtų būti už dantų, o ne galvos šonuose. Bet šiuo tarpu man pakako veiksmo prieš dantis ir mutacijų galimybės man nerūpėjo.

Negana šito, ją įsižiūrėjęs geriausias draugas, kurį įsimylėjusi Madžentos draugė. Situacija išeina gana komiška, nors galiausiai žinoma kažkas gali likti įskaudintas, jei ne visi trys. Iš šių veikėjų perspektyvos ir vyksta visas veiksmas. Žinoma, kur dar patrakusi Madžentos sąjungininkė (o gal šantažo objektas?) močiutė, tironas nieku neleidžiantis tėtis ir užsisėdę mokytojai, kurie nori apsunkinti ir taip nelengvą paauglės gyvenimą, kurios tikslų sąraše mokslai net paskutinės vietos neužima.
Kaip jau sakiau, receptas gana paprastas, ir jei ieškote ko nors lengvo ir juokingo lietingam rudens vakarui, paieškokite bibliotekoje šios knygos. Nors tęsinių sulaukti ir nebepavyks, tačiau istorija yra ganėtinai išbaigta ir labai stipriai nusivilti tikrai neteks, tuolab, kad kiek skaičiau, antra knyga yra ne tokia įdomi.

keturi permatomas

egliosha logo
Reklama

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.