Papasakok man apie tobulą dieną – Jennifer Niven (knyga)


Vieną žvarbų sausio rytą, stovėdamas ant mokyklos varpinės atbrailos ir ketindamas nuo jos nušokti, Teodoras Finčas mažiausiai tikėjosi čia sutikti dar vieną žmogų. Ir jau tik ne merginą iš populiariausių mokyklos mokinių būrelio – Violetą. Visi mano, kad tą dieną Violeta išgelbėjo Finčą, bet tik jie abu žino, kad iš tikrųjų jiedu išgelbėjo vienas kitą.
Taip susitiko dvi sužeistos sielos: vaikinas, kuris nori mirti, bet kaskart suranda, kas jį sulaiko, ir mergina, kuri turi slaptą liūdesį ir skaičiuoja dienas, bet nemoka jomis džiaugtis. Ir kai geografijos pamokoje gavę užduotį Finčas su Violeta kartu išsiruošia į kelionę, jie nė nenujaučia, kad per kelias savaites jiems bus lemta atrasti kur kas daugiau nei dar nematytas įstabias vietas. Kai ką labai svarbaus apie save pačius ir gyvenimą. Galbūt – net taip ilgai ieškomą tobulą dieną. Nuo pradžios iki galo. Kai nenutinka nieko baisaus, liūdno ar įprasto. Dieną, kuri įkvėps liautis liūdėti ir pamilti gyvenimą.


papasakok manPagrindinė informacija

Kalba: lietuvių kalba
Išleidimo metai: 2016 (pirmas leidimas 2015)
Originalus pavadinimas: All the bright places
Ankstesnės dalys: –
Serijos pavadinimas: –
Patartinas amžius: 14+
Žanras/ tipas: jaunimo literatūra, realistinė literatūra, romantika
Mitinės būtybės/padarai/ galios: –
Puslapių skaičius: 352
Pasakotojas: pirmas asmuo iš vaikino ir merginos perspektyvų
Autoriaus (-ės) puslapis: http://www.jenniferniven.com/


autorėJau dešimties metų Jennifer Niven buvo parašiusi tiek kūrinių, kad dažnam iš mūsų net nesapnuojasi. Dvi autobiografijos? Vieni juokai! Kaip ir pačios piešti komiksai, dainos ar poemos, detektyvų serija, knyga apie Vietnamą ir t.t. Negaliu to įsivaizduoti 😀 Taigi, nieko nuostabaus, kad ji mergaitė išaugo į rašytoją, šiuo metu savo bagaže turinčią 9 publikuotas knygas, kurių viena buvo išversta ir į lietuvių kalbą.

“Papasakok man apie tobulą dieną“ buvo įkvėpta savižudybių artimoje aplinkoje, asmeninių išgyvenimų ir pastebėjimų, kaip aplinkiniai žiūri į bandančius žudytis. Pati idėja rašyti šia tema nėra labai jau nauja ar netikėta. Pastaruoju metu pastebiu vis daugiau realistinių knygų, kuriose kalbama tokiomis opiomis temomis kaip savižudybės, fizinė ar psichinė negalia, ir tai yra tikrai sveikintina, nes šios knygos yra pritaikytos šiuolaikiniam jaunimui, susiduriančiam su šiuolaikinėmis problemomis ar technologijomis. Viena nebloga mano skaityta knyga šia tema buvo “Ilgesnis kelias žemyn“ (priklausanti suaugusiųjų kategorijai), kurią rekomenduočiau perskaityti. Visiškai netyčia ją nusipirkau per išpardavimus jau labai seniai ir kaip tik šią savaitę dėliodama knygas į naują lentyną vėl atradau ir liepiau sau perskaityti dar kartą. Kaip ir “Dar daugiau problemų“ – komišką “Rubinės“ serijos autorės knygą apie nepavykusį bandymą nusižudyti.

Tik “Papasakok man apie tobulą dieną“ yra visiškai nepanaši į anksčiau paminėtas knygas. Pirmiausia visa savo atmosfera, kuri iki pat kulminacijos tiesiog pulsuoja nuo paslėptos įtampos. Taip pat čia įpinama tokios problemos, kaip tėvų skyrybos, patyčios mokykloje ir t.t. Labai nerekomenduoju skaityti šios istorijos prieš miegą, nes perskaičius bus apie ką pagalvoti. Ko gero iki šiol nebuvo taip sunku aprašyti jokios kitos knygos, nes šita sudaužė man širdį… Perskaičiusi taip ir likau nesupratusi, kas man nutiko – tokia įtaigi buvo ši istorija.

Jei skaitėte anotaciją, tada tikrai nepasakysiu naujienos, kad Finčas ir  Violeta susitiko neįprastomis aplinkybėmis – abu jie lyg ir ketino žudytis, tačiau likimas suvedė abu į vieną vietą ir suteikė progą jaunuoliams pradėti gyvenimą iš naujo. Tai visiškai skirtingi žmonės. Nors realiai pora stereotipinė – jis atskalūnas, blogiukas, ji – gerutė, visų mėgiama, populiari. Tačiau abu jie turi paslapčių, kurios griauna norą gyventi.

Galiu tiesiai šviesiai rėžti, kad Finčas yra tas faktorius, kuris vertė skaityti knygą. Net nežinau, kaip apibrėžti jį, kaip veikėją, tačiau jis pavaizduotas toks neįtikėtinai tikroviškas ir tuo pat metu kažkoks netikras. Jis šiek tiek komiškas ir labai tragiškas. Jis lyg tiksinti bomba, kuri gali neprognozuojamai sprogti, ir tai įrodo jo skyrių pavadinimai iš vaikino perspektyvos – jis nepaliaudamas skaičiuoja dienas nuo savo pabudimo (kokio – nesakysiu). Jis kenčia nuo kažko, ką galėtų įvardinti tik psichiatras. Finčas yra tobulas veikėjas, sukurtas parodyti, kaip jaučiasi žmogus, galvojantis apie savižudybę, laukiantis, kad kas ištiestų jam pagalbos ranką, kad kažkas parodytų, kad pasaulis gali būti ir geras. Su šiuo veikėju labai gerai atskleidžiama, ką reiškia etikečių klijavimas žmonėms, draugų išdavystė, nepriežiūra, smurtas šeimoje. Ir nepaisant visko, Finčas yra spontaniškas, šmaikštus, nenuspėjamas ir įnešantis į gyvenimą kažką naujo.

screen-shot-2014-07-03-at-4-35-26-pm-e1427667970297-326x194Norisi šaukti ir aplėkti visus namus, gal net užsilipti ant stogo ir plačiai išskėsti rankas, bet ne nušokti, ne, net negalvoti apie tai.

Violeta taip pat skaičiuoja dienas, tačiau jos skaičiavimas vyksta atgaline tvarka – ji laukia mokyklos išleistuvių, kad ištrūks iš savo miestelio kuo toliau, tikėdamasi pamiršti tai, kas jai nutiko, ir kas pastūmėjo tądien užlipti į varpinės bokštą.

Galima sakyti, kad Finčas susitelkęs į mirtį, o Violeta į gyvenimą ir judėjimą pirmyn, tačiau kartu jie keičia vienas kitą ir tai, kaip įsivaizdavo savo ateitį.

Tačiau galiu pasakyti, kad Violeta man nelabai patiko. Ji pasirodė truputį savanaudiška, susitelkusi į savo skausmą ir nesuprantanti, kad kitiems galbūt yra dar skaudžiau nei jai. Jos pasakojimo dalis tikrai nebuvo tokia įdomi, kaip Finčo, kuris yra labai jausmingas, keistas ir savotiškas, o Violeta tokia… net nežinau, autorei vertėjo pasistengti suteikti jai daugiau spalvų ar kažko, ko tikrai pritrūko lyginant su vaikinu. Bet gal taip buvo pasielgta sustiprinti įspūdžiui pabaigoje? Kas čia žino. Tačiau Finčą su jo keistenybėmis ir tamsa pamilti tikrai lengva.

tumblr_inline_ndr9lhvjmb1r1kz61Kaip jūs įsivaizduojate šiuos veikėjus? Nes autorė teigia, kad rašydama ji visada įsivaizduoja, kas galėtų įkūnyti jos aprašomus žmones. Violeta ji visada įsivaizdavo Elle Phanning, o Finčą kaip Nicholas Hoult. Elle kaip ir vaidins būsimame filme (bent taip kalbėta 2014 metais), o Nicholas deja, autorės žodžiais tariant, “jau kiek per vyriškas“.

Jei norite meilės istorijos, tada taip, tai meilės istorija, kur meilė gali išgelbėti gyvybes, sulipdyti sudužusias sielas, įkvėpti norą gyventi ir kurti. Finčas ir Violeta sujungti bendro mokyklinio projekto leidžiasi į kelionę po savo valstiją, ieškodami keistų ir neįprastų lankytinų vietų ir galiausiai supranta, kad yra ne tik partneriai.

Ji yra deguonis, anglis, vandenilis, azotas, kalcis ir fosforas. Tie patys elementai, sudarantys mus visus, bet aš vis galvoju, kad joje yra daugiau, kad ji turi ir kitokių elementų, apie kuriuos niekas nėra nė girdėjęs, tokių, kurie daro ją išskirtinę.

Siužetas nebuvo skubotas, kaip paprastai būna romantinėse knygose – jis ir ji priverčiami daug laiko praleisti drauge, ir po poros dienų jau bučiuojasi kur už kampo. Ne. Viskas man kaip tik pasirodė savu laiku, nors kai kas atrodė nereikalinga ir silpnino Violetą, kaip personažą. Kulminacija buvo neįtikėtina, nors, prisipažinsiu, kiek nuspėjama, tačiau vis tiek – oho, kokia.

Tai labai emocionali, gniuždanti, bet ir graži, romantiška knyga, kurią skaitytojai arba labai mėgsta, arba jos nekenčia. Man ji ko gero patiko (iki šiol nesu tuo tikra), nes yra labai įtaigi, sukelianti daug emocijų ir  nokautuojanti. Manau, ji turėjo būti išleista po “Beveik suaugusių“ serijos ženklu. Jei jums patinka šiek tiek sunkios knygos, kurios priverčia apie jas galvoti ilgiau ar netgi palieka tą keistą jausmą viduje, tada “Papasakok man apie tobulą dieną“ kaip tik jums. Tačiau jos nerekomenduoju tiems, kas ieško lengvo pasakojimo apie meilę.

keturi permatomas

egliosha logo

Reklama

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.