Kodėl uždraudžiamos knygos?


Ar žinojote, kad knygų draudimo praktika žinoma jau nuo 387 m.pr.Kr.?

Šiais metais, kaip ir kasmet nuo 1982 metų, visame pasaulyje minima „Uždraustų knygų savaitė“ (Banned Books Week – rugsėjo 25 – spalio 1 dienomis). Galbūt pas mus ji mažiau žinoma, nes mokyklose turime seną gerą klasiką ir skaitymo laisvę, kai Amerikos mokyklose intensyviai draudžiamos knygos, kurios nors kiek gali paveikti vaikų psichiką. Ar kažkas tokio.

Kas ir kodėl siekia uždrausti knygas? Pasak statistikos, dažniausia priežastis yra tėvų protestai. Jie įvardina tokia priežastis, kaip įžeidžianti kalba, smurtas, seksualinis turinys ir netinkanti amžiaus grupei literatūra. Jei knyga uždraudžiama, ji dingsta ne tik iš mokyklų, bet ir iš viešųjų bibliotekų…

Draudžiamos ar siekiamos uždrausti knygos yra skirstomos į tris kategorijas:

  • Knygos, kuriose yra pernelyg atvirų sekso scenų.
  • Knygos, kuriose yra keiksmažodžių.
  • Knygos, kurios neatitinka amžiaus grupės.

Prie šių priežasčių dar galima priskaičiuoti knygas apie rasinę nelygybę (sudie, „Dėdės Tomo trobele“), skatinančias kenksmingą gyvenimo būdą (ate, ate „Autsaideriai“), jei knygoje be reikalo minimas Dievo vardas (Jėzus taip pat priskaičiuojamas), vaizduojamas smurtas, kalbama apie raganystes (į šį sąrašą įskaičiuokite „banned booksHarį Poterį“) ir pan. Pagal statistiką, dažniausiai priežastis uždrausti knygą įvardijamas seksualinio pobūdžio turinys, antroje vietoje prie dažniausių priežasčių neatsilieka įžeidžianti kalba. Kartais tos priežastys būna tokios, kaip, pavyzdžiui, 1996 metais buvo siekiama uždrausti „Mobį Diką“, nes ši knyga „prieštaravo bendruomenės vertybėms“.

Draudžiami labai įvairūs autoriai ir jų kūriniai (kažkur uždrausta net Biblija!). Draudžiami šiuolaikiniai bestseleriai ir šimtmečius siekianti klasika, fantastiniai pasakojimai ir istoriniai romanai, biografinė literatūra, vaikiškos pasakos ir erotika suaugusiesiems.

Pernai labiausiai siekiama uždrausti knyga tapo John Green „Ieškant Aliaskos“ dėl įžeidžiamos kalbos, seksualinio turinio ir kaip netinkama šiai amžiaus grupei. Jei nežinojote, Amerikoje nuo 2001 metų buvo draudžiamos tokios knygos, kaip „Hario Poterio“, „Liežuvautojos“, „Auksinio kompaso“, „Saulėlydžio“, „Bado žaidynių“ serijos, „Tiltas į Terabitiją“, „Paklausk Alisos“, „Atskalūno laiškai“, „Heklberio Fino nuotykiai“, „Mano sesers globėjas“, „Trylika priežasčių kodėl“ ir daugelis kitų mums gerai žinomų knygų.

Tačiau vis daugiau žmonių – mokinių, mokytojų, bibliotekininkų ir kitų suaugusiųjų kovoja už laisvę skaityti! Nes knygų draudimas ne tik trukdo vaikų ugdymui, bet ir palieka juos tamsoje, atskirtus nuo pasaulio realybės. Knygos ne tik perteikia bendrą informaciją, jos daro įtaką vaikams ir jaunimui bei būsimoms kartoms. Kadangi knygos gali būti naudojamos įteigti vertybėms ir perduoti požiūrį į pasaulį ir skatinti vaizduotę, kiekvienas žmogus turi išlaikyti laisvas pasirinkti tai, ką nori skaityti. Palaikykime tuos, kurie kovoja su knygų draudimu!

egliosha logo

Reklama

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.