Merginų ir vaikinų vaizdavimas YA literatūroje


Pastaruoju metu mėgstu paskaityti kokį nors mokslinį ar paprastą straipsnį apie jaunimo literatūrą ir neseniai teko perskaityti vieną įdomų tekstą apie  merginų ir vaikinų vaizdavimą literatūroje ir to įtaką pačiam skaitančiam asmeniui. Juk niekam nėra paslaptis, kad knygos turi įtaką skaitytojui ir jo pasaulio suvokimui. Suvedę į paieškos laukelį “taking experience“ (liet. perimti patirtį) rasite įvairių straipsnių, kurie paaiškins šią sąvoką, kuri naudojama kalbant apie skaitytojo ir istorijos (veikėjų) ryšį. Pasirodo, kad knyga tikrai gali pakeisti asmenį jam net to nejaučiant. Skaitydamas žmogus kartu su veikėju patiria įvairias emocijas ir sužino pačius įvairiausius dalykus. Šiuos dalykus skaitytojas nesąmoningai gali perimti. Taigi, jeigu norite būsi drąsūs, skaitykite istorijas su bebaimiais veikėjais 😉

Tačiau mes ne tik galime perimti kokią nors patirtį, tačiau kartu įdiegti sau kokias nors tikslų ar pasaulio veikimo taisykles, kurios neretai yra tiesiog klišės, stereotipai, kuriuos autoriai naudoja sukurti lengvas ir neretai tikros realybės neatspindinčias istorijas, ar išvis, kažkas yra diskriminuojama.

Rastame straipsnyje yra minima, kad mergaitės skaitydamos jaunimo knygas dažniausiai gauna kelias žinutes. Pirmoji yra susijusi su grožiu. Kai pagalvoji, tikrai, nemažai realistinių šiuolaikinių knygų paaugliams būtent taip ir pristato merginas. Grožis visad yra pabrėžiamas ir merginos visad turi būti gražios, pasitempusios, su makiažu. Patys galite atkreipti dėmesį, kaip veikėjos ar kiti veikėjai pristato merginas: gražus, negražus, patrauklus, nepatraukus, seksualus ir neseksualus. Nedaug rasite knygų, kuriose veikėjo išvaizda būtų pristatoma be šių būdvardžių. Taip pat kalbant apie išvaizdą, merginos yra tiesiog apsėstos tobulų kūno formų. Jos visad galvoja apie tai, ką įsideda į burną, kiek sveria ir kokio dydžio drabužius dėvi. Šito dalyko dažniausiai mes nesutiksime tik fantastinėse ir distopijos žanro knygose, kur kūno kultas nėra svarbus dėl šiuose pasauliuose ar laikmečiuose vykstančių įvykių, bet realistinėse knygose, kurių veiksmas vyksta šių dienų pasaulyje… Tikrai rasime.

Kadras iš filmo “Meilutis, stringai ir laižiakas“

Kita žinutė yra susijusi su vaikinais. Reta jaunimo knyga apsieina be merginos mėginančios patraukti jai patinkančio vaikino dėmesį. Neretai visa istorija būtent ir sukasi aplink šį dalyką. Kokia bus šių knygų pabaiga? Dažniausiai aišku kaip dieną. Bet dar reikia pabrėžti, kad bet koks vaikinas netinka. Pagrindinė veikėja nori to vaikino, tikrosios ir vienintelės savo meilės. Atrodytų keista, kad tavo pirmoji simpatija turi būti ir paskutinė, tačiau jaunimo knygose yra būtent toks žaidimas. Retas autorius ar autorė nusprendžia pakeisti žaidimo taisykles, todėl veikėjos tvirtai laikosi įsikibusios į vieną vaikiną, aklai tikėdamos, kad jis yra vienintelis ir į kitus net nežvilgteli. Tai gali būti viena iš erzinančių detalių skaitant serijas, kuriose yra siūlomas ir antras kandidatas į merginos širdį. Todėl nenuostabu, kad neretais atvejais išdrįsusios atplėšti pagrindinę veikėją nuo neva to vaikino, sulaukia nemažai įvairių pagyrų iš savo skaitytojų, kadangi tos knygos iškart išsiskiria iš kitų knygų ir siužetai tampa mažiau nuspėjami.

Kalbant apie vaikinus, jiems reikia jausti užuojautą. Kol merginos yra skatinamos skaityti įvairią literatūrą: romantiką, trilerius bei mokslinę fantastiką, vaikinai priešingai, – į juos žiūrima keistai ir netgi jie būna smerkiami, jeigu skaito knygas, kurių neva vaikinams nederėtų skaityti. Dėl to jie tarsi jaučia spaudimą slėpti savo švelnesnę pusę. Taip pat jaunimo literatūroje gan dažnokai galima pastebėti, kad vaikinai yra pateikiami kaip paslaptingi, stiprūs, mažai emocijas rodantys asmenys. Kai kurie veikėjai netgi pristatomi vulgariai, t.y., jiems rūpi tik seksas. O kur dar pabrėžiamas jų išsilavinimas? Jeigu gerai pagalvosite, nedaug knygų pristato protingus ir mokslą mėgstančius vaikinus.

Kodėl norėjau su jumis pasidalinti šio perskaityto straipsnio informacija? Atsakymas paprastas. Viliuosi, kad perskaitę tai suvoksite, ko gal vertėtų nedaryti ir kokius veikėjus jums reikėtų sukurti savo knygose, kad šie būtų ypatingi ir skaitytojui ilgai įstrigtų atmintyje. Tikiuosi, kad šioji informacija jums buvo naudinga, kadangi man – tai tikrai 😉

Naudota medžiaga:
Jacobs, Kathryn.“Gender issues in young adult literature“. Indiana Libraries. Vol. 23. Number 2.  19-24

kitty

Reklama

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

w

Connecting to %s