Žemjūrės burtininkas – Ursula K. Le Gui (knyga)


Žemjūrė – bekraštė jūra, pribirusi didesnių ir mažesnių salų. Atokiausiuose jos pakraščiuose tebegyvena drakonai, kalbantys Senąja Kalba, o kiekviena salelė turi savą burtininką, kuris rūpinasi kasdieniais ir ne visai kasdieniais reikalais. Kad turi magiškų galių, netikėtai pajunta ir Gedas – Gonto salos kalvio jaunėlis sūnus. Išdidus, nekantrus, godus žinių ir trokštantis daryti stebuklus jaunuolis išsiunčiamas į burtininkų mokyklą – mokytis iš pačių išmintingiausiųjų. Tačiau puikybė Gedui skaudžiai atsirūgsta: netyčia jo paleistas šešėlis tampa grėsme jam pačiam, o užvaldęs jį ir jo jėgą, sėtų blogį visame pasaulyje. Klaidą atitaisyti pasiryžusio Gedo laukia ilga kelionė per jūras ir salas, kupina baimės ir vienatvės, netekčių ir atradimų. Kas yra jo paleistasis šešėlis? Ar jis turi vardą? Ar įmanoma nuo jo pabėgti arba jį nugalėti? Ar jam, Gedui, pavyks sunaikinti paties sukurtą blogį?


Pagrindinė informacijažemjūrės burtininkas

Kalba: lietuvių kalba
Išleidimo metai: 2016
Originalus pavadinimas: A wizard of Earthsea
Ankstesnės dalys: nėra
Serijos pavadinimas: Earthsea cycle
Patartinas amžius: +12
Žanras/ tipas: jaunimo literatūra, fantastika, nuotykiai
Mitinės būtybės/padarai/ galios: magai, burtininkai, drakonai
Puslapių skaičius: 240
Pasakotojas: trečiasis asmuo (vaikinas)
Autoriaus (-ės) puslapis: http://www.ursulakleguin.com/


Sena knyga, gera knyga.  Tikriausiai ne kartą tokį pasakymą esate girdėję, o gal netgi tai vienas iš jūsų šūkių renkantis knygas. Juk sakoma, kad tik laiko patikrintas knygas yra verta iš tikrųjų skaityti, nes šios tiek daug ištvėrė.

“Žemjūrės burtininkas“ pirmą kartą buvo išleistas tikrai jau senai – 1968 metais.  Tačiau laikas nespėjo atimti iš šios istorijos žavesio ir pašalinti iš knygų lentynų. Istorija ne kartą yra leista, perleista ir netgi buvo 2005 metais ekranizuota. Knyga savo laiku pelnė ir kelis apdovanojimus: Boston Globe-Horn Book Award (1969) ir Lewis Carroll Shelf Award (1979). Tačiau autorės kūriniai yra laimėję ir kitus garsius apdovanojimus: Hugo Award, Nebula Award, Locus Award ir World Fantasy Award. Kai kuriuos iš jų autorė yra laimėjusi daugiau nei vieną kartą.

Pati autorė, kaip skelbiama interneto platybėse, yra vis dar gyva ir jai yra 86 metai. Daugiausia jos kūriniai yra priskiriami fantastikos ir mokslinės fantastikos žanrams. Taip pat jos literatūriniai darbai yra įkvėpę ne vieną garsų rašytoją kaip, pavyzdžiui, Salman Rushdie, David Mitchell, Neil Gaiman ir Iain Banks.  Apie šią autorę 2009 metais netgi yra pradėtas kurti dokumentinis filmas. Taigi, tai daug ką pasako.

Pirma mano pažintis su “Žemjūrės burtininku“ prasidėjo nuo televizijos serialo tuo pačiu pavadinimu.  Serialas man patiko ir, sužinojusi, kad yra ir knyga, nusprendžiau vieną gražią dieną ją perskaityti. Toji graži diena atėjo po daugybės metų. Taip dažniausiai atsitinka, kai pamatai filmą, perskaityti knygą darosi sunku. Bet susiėmiau ir pagriebiau į rankas šią garsią fantastinę  knygą.

-Bet iki šiol tu ir taip jau spėjai išsemti per daug vandens iš to šulinio. Palūkėk. Branda- tai kantrybė. Meistriškumas – tai devyniskart kantrybė.

Pasigailėjau? Geras klausimas. Ar galima pasigailėti skaityti istoriją, kuri jau spėjo visiems įrodyti, ko ji yra verta ir sugebėjo įkvėpti ne vieną garsų autorių? Žinoma, kad ne. Džiaugiuosi, kad pagaliau  nusprendžiau perskaityti šią knygą, nes… oho… istorija tikrai sugebėjo išsiskirti iš mano skaitomų. Kaip?

Pirmiausia iškart į akis krenta tai, kaip istorija yra pasakojama. Tai ne pirmas asmuo, tai ne įprastas trečiasis asmuo, kur autorius įlenda ir išlenda iš veikėjų galvų. Ne. Tai trečiasis asmuo, kuris sukuria įspūdį, kad tu skaitai kokią sakmę ar epą. O dėl to tu staiga esi nukeliamas į senovę, kur randi magiją, drakonus ir kitus sutvėrimus. Nors pasaulis knygoje yra išgalvotas, vis dėlto galima rasti kokių nors užuominų, kad autorė nusprendė jį sukurti pasitelkdama kokius nors gerai ir nelabai gerai žinomus mūsų pasaulyje egzistavusius/esančius papročius ar šiuos truputį kiek pamodifikavus bei paversti savais. Tikriausiai labiausiai jums kris į akis mago lazda ir runų panaudojimas istorijoje. Nežinau kaip jums, tačiau man iš minčių gelmių iškart visad išnirdavo druidai ar kokie vikingai.

Visa istorija, kaip ir skelbia trumpa anotacija, sukasi apie Gedą, kuris pradžioje turės visai kitą vardą – Danis. Gedo vardą jis įgaus tik per tryliktąjį gimtadienį vykstančioje ceremonijoje, kada vaikai netenka savo vaikiškų vardų. Tačiau vardas “Gedas“ nebus istorijoje mėtomas į kairę ir į dešinę, nes čia vardai yra svarbūs ir ypatingi, turintys galią, todėl Gedas daugiau bus vadinamas Paukštvanagiu.

Bet grįžkime prie istorijos. Su Daniu mes susitiksime nuo pat jo paties gimimo. Bent jau nuo pirmo puslapio sužinosime, kur jis gimė, kur gyveno, kaip išmoko burtų, kokiame pasaulyje skaitytojas yra atsidūręs ir visa kita. Pradžia truputį gali priminti kaip ir neformalų raportą, veikėjo biografiją, kurią gali labai norėtis praleisti ir iškart panirti į veiksmą. Bet čia ne šių laikų trileris, o fantastinė knyga, kuri, kaip minėjau, nusprendžia istoriją pristatyti kaip kokį vieno iškilaus asmens kovą su šešėliu. Bet vis dėlto po to, kai susipažįstame su veikėjo vaikyste, įvykiai pradeda rutuliotis greičiau ir jie tampa įdomesni. Berniukas naudoja burtus, keliauja, pamato pasaulį, prisiverda sau košės, mėgina išsrėbti šią košę… Ir visa tai yra pasakojama labai įdomiai. Bent jau vertimas tikrai įdomiai perteikia Gedo gyvenimą. Ir turiu pasakyti, kad vertimas pats yra visai neblogas ir palyginus išraiškingas bei įdomus.

-Tas, kuris praranda savąją jėgą, kartais įgyja kitą – ir žymiai galingesnę, – prašneko ji šypsodama, tartum jo būgštavimai bei abejonės būtų vaikiški ir neverti dėmesio. – O gal aš geriau žinau, kas atvedė tave čionai? <…> Tik šešėlis gali kovoti su šešėliu. Tiktai tamsa pajėgs įveikti tamsą. Klausyk, Paukštvanagi! Ko tau reikia, kad galėtum nugalėti šešėlį, kuris laukia tavęs už šių sienų?

Taigi, Gedas daug keliauja šioje knygoje ir, kad lengviau būtų susigaudyti, kur pagrindinis veikėjas yra atsidūręs ir kaip atrodo visas pasaulis, yra netgi pateikiamas žemėlapis. Jeigu imsite 2002 metais išleistos knygos versiją, tai tikrai rasite nemažai kartų parodytą žemėlapį. Pirmasis, žinoma, bus viso pasaulio, o kiti – tam tikra padidinta žemėlapio vieta. Naujoji versija pasitenkino pateikti žemėlapį tik pradžioje ir gale. Tikriausiai nenorėjo skaitytojų apkrauti jais ir nusprendė mesti iššūkį pačiam susirasti dideliame žemėlapyje tą ar aną vietą. Ar priimate šį iššūkį? 😉

Kas man dar labai patiko šioje istorijoje tai,  jog sekant veikėjo gyvenimą nuo pat pradžių iki to momento, kada jis susitvarko su iškilusia problema, galima pastebėti pačių įvairiausių gyvenimo pamokų, kurios tiesiogiai ar netiesiogiai yra perteikiamos tekste. Viena iš jų, žinoma, būtų ta, kuri ir prišaukia bėdą – noras pasipuikuoti ir garbės vaikymasis. Būtent šis dalykas, manyčiau, ir yra tai, aplink ką ir sukasi visas veiksmas, nes mes turime nepakartojamą istoriją būtent dėl šių pagrindinio veikėjo bruožų.

Žvaigždės nejudėjo. Nė menkiausias vėjelis nedvelkė virš tos sutemų apgaubtos išdžiuvusios žemės. Visoje tamsos karalystės platybėje judėjo tiktai Gedas; lėtai kopdamas jis pasiekė kalvos viršūnę ir išvydo žemą akmeninę tvorelę. Tačiau ant jos, atsisukęs į Gedą, tūnojo šešėlis.

Nors istorija mane sužavėjo, vis dėlto norėjau gal aštresnio pavojaus prieskonio, kuris buvo įdėtas į serialą. Knygoje būtent to man ir pritrūko. Šešėlis yra ir jis persekioja pagrindinį veikėją. Žinoma, iš šešėlio nelauk nieko gero ir t.t., tačiau norėjosi daugiau to pavojaus ir grėsmės. Bet tikriausiai neįmanoma jo įdėti labai daug, nes istorijos pateikimo formatas tai kiek apriboja.

Taigi, jeigu mėgstate fantastiką ir keliauti po magiškas vietas, tai nieko nelaukite ir griebkite “Žemjūrės burtininką“, nes tai istorija, kuri tikrai verta dėmesio. Gedo nuotykiai yra pasakojami išskirtiniu būdu, kuris leis pailsėti nuo jau gal įgrisusių pirmo asmens istorijų. Taip pat atsivertę knygą jūs gausite tikrai nuostabų bilietą pakeliauti po paslaptingą Žemjūrės pasaulį.

Visos serijoje esančios knygos (2 ir 3 seno leidimo)

žemjūrės burtininkasaptuano kapaitolimiausias_krantas


keturi permatomaskitty

 

Reklama

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

w

Connecting to %s