Truputis istorijos apie jaunimui leidžiamas knygas


Internete radau labai įdomų straipsnį apie jaunimui leidžiamas knygas. Tiksliau apie pačius faktus, pavyzdžiui, kada knygynuose atsirado lentynos su užrašu “Young Adult literature“. Nusprendžiau pasidalinti šiomis naujai įgytomis žiniomis. Žinoma, reikia perspėti, kad straipsnis buvo anglų kalba ir jis daugiau kalba apie Amerikos knygų rinką.

Taigi, pradėsiu kalbėti nuo to, kaipgi atsirado paaugliams skirtos lentynos knygynuose. Anksčiau paauglių amžiaus kategorijos kaip tokios ir nebuvo. Egzistavo vaikų ir suaugusiųjų literatūra. Keista, argi ne? Kokia galėjo būti viena iš priežasčių, kad atsirado paauglių literatūra? Na, viena iš priežasčių yra ta, jog paaugliai nenorėjo būti regimi stovintys prie vaikų literatūros skyriaus. Paaugliai norėjo išsirinkti  kūrinį iš jiems skirtų knygų,  nepatyrę gėdos stovėdami prie mažių  lentynos.  Taigi, prieš 2000 – uosius metus garsus knygynų tinklai Barnes &Noble padalino vaikų skyrių į vaikų ir paauglių. Bet čia iškilo kita problema. Knygos buvo dėliojamos chronologiškai pagal amžių. Taigi, norėdami pasiekti jaunimo knygas, tekdavo praeiti pro vaikų. Bėda. Vieno iš didžiausio nepriklausomo knygyno pardavėja pasakoja, jog pas juos knygos būdavo sudėtos pagal amžių. Merginos dar išdrįsdavo praeiti pro vaikų skyrių, tačiau vaikinai – ne. 

Tai supratę Barnes & Noble  knygynai perkėlė ir pervardino knygų skyrių, kad skaitytojai būtų patraukti prie knygų užuot jų atbaidomi. 2000 metais jau dauguma knygynų turėjo paauglių literatūros skyrius, tačiau nors jie ir buvo atskirti nuo vaikų literatūros, jie vis tiek priklauso jai.

O kodėl Young Adult užuot Teen literature? Tas kas moka ir supranta anglų kalba, juk suvoks, kad abi savokos iš tikrųjų reiškia tą patį. Pasirodo, kad apklausi jaunuoliai nebuvo prieš Young Adult pavadinimui, bet situacija buvo kitokia su Teen – ši savoka jiems buvo ne prie širdies.

Kitas įdomus atradimas skaitant straipsnį yra susijęs su knygos dydžiu.  Didelės knygos yra siejamos su vaikų literatūra. Tai pat, jeigu knyga yra panaši į suaugusiųjų knygas, paauglys bus linkęs tokias knygas paimti į rankas, kadangi paaugliams patinka, kai su jais yra elgiamasi kaip su suaugusiais, o ne vaikais. Logiška, argi ne?

O dabar apie minkštus ir kietus viršelius. 79 proc. dalyvavusių apklausoje atsakė, jog jiems patinka minkštas viršelis. 36 proc. vaikinų  ir 50 proc. merginų savo knygas perka kietais viršeliais. Taip pat 57 proc. paauglių prisipažino, kad viršelio tipas atsiliepia jų pasirinkimui. Žinoma, už gryną pinigą šių skaičių nederėtų priimti, kadangi straipsnis buvo publikuotas 2005 metais. Taigi, kai kuri informacija gali jau būti pakitusi. Tačiau nepaisant to, šioji informacija yra įdomi ir svarbi suvokti, kaip vystosi jaunimo literatūros amžiaus kategorija.

Šaltinis:

Yampbell, Cat. “Judging a book by its cover: publishing trends on young adult literature.“ The lion and the unicorn. Vol. 29, Number 3, September, 2005.

kitty

Reklama

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

w

Connecting to %s