Luridijaus vagis – Bobbie Peers (knyga)


Susipažinkite su Viljamu Ventonu – geriausiu pasaulyje kodų šifruotoju!
Tik pats berniukas to dar nežino…
Viljamui tėvai niekada nepasakojo, kodėl jie turėjo palikti Londoną ir apsigyventi ūkanotame Norvegijos miestelyje. Čia jis neturi draugų, todėl laiką leidžia savo kambaryje šifruodamas kodus. Šį pomėgį paveldėjo iš savo mylimo senelio, kuris paslaptingai dingo šeimai palikus Londoną.
Nepaisydamas griežto tėvų draudimo, Viljamas neatsispiria pagundai išspręsti sunkiausią pasaulio kodą Neįmanomo parodoje. Ir prasideda bėdos: jį medžioja grasus robotas, o pagalbon atskuba paslaptingo Posthumanistinių tyrimų instituto profesoriai. Institute Viljamas susipažįsta su ten gyvenančiais vaikais ir tampa vienu iš kandidatų į geriausius pasaulio kodų šifruotojus. Tačiau berniukas supranta, kad įveikti tykančius pavojus jam gali padėti tik senelis, kurį reikia žūtbūt surasti. Su naująja drauge Iskija jis leidžiasi į nuotykių kupinas senelio paieškas, kuriose prireiks daug drąsos ir ypatingų jo gebėjimų.


luridijaus vagisPagrindinė informacija

Kalba: lietuvių kalba
Išleidimo metai: 2016
Originalus pavadinimas: Luridiumstyven
Ankstesnės dalys: nėra
Serijos pavadinimas: Viljiamas Ventonas
Patartinas amžius: +10
Žanras/ tipas: vaikų literatūra, jaunimo literatūra, fantastika, nuotykiai
Mitinės būtybės/padarai/galios: luridijus, robotai
Puslapių skaičius: 240
Pasakotojas: trečiasis asmuo
Autoriaus (-ės) puslapis: –


autoriusJei niekas nesulygino “Luridijaus vagies“ su “Hariu Poteriu“, tada ko gero neskaitė pastarosios knygų serijos 😀 Nes man tai yra moderni minėtos istorijos versija, tik burtus ir magiją keičiant į technologijas ir fantastinius elementus. Kaip kažkas teisingai pasakė – tai moksliukiška knyga, orientuota į šiuolaikinį jaunimą, kurių gyvenimas neatsiejamas nuo technologijų.

Na ir kas gi kitas galėtų parašyti tokią puikią knygą, jei ne kino režisierius. 2006 metais Kanų kino festivalyje Bobbie Peers laimėjo Auksinę palmės šakelę už geriausią trumpametražį filmą – pirmąjį tokį apdovanojimą Norvegijos kino istorijoje. 2015 metais jis debiutavo ne tik su savo pirmu vaidybiniu filmu, bet ir knyga jaunimui – “Viljamas Ventonas. Luridijaus vagis“ – pirmąja knygų serijoje. Dar tais pačiais metais ji pelnė ARK vaikų literatūros premiją, buvo pripažinta geriausia 2016 m. vaikų knyga Norvegijoje ir išleista 36 skirtingose šalyse. Ko gero nieko nenustebinsiu pasakius, kad ir filmo teisės jau parduotos. Antroji dalis originalo kalba pasirodys jau rugsėjo viduryje.

Autorius duoda suprasti, kad pagrindinį veikėją kūrė pagal savo atvaizdą, mat pats jaučia nenumaldomą potraukį nagrinėti ir įveikti įvairius kodus. Pasirodo, “Viljamo Ventono“ istorija turėjo būti scenarijumi, ne knyga vaikams ir jaunimui, nes manė, kad knygos rašymas užtruks per ilgai, ir ji nebus pakankamai gera. Tačiau, pasirodo, jis klydo! Pirmoji jo knygos kritikė buvo jo paties dukra, tada, kai istorija patiko ir keturiolikmetei kaimynų mergaitei, Bobbie išsiuntė savo kūrinį 5 didžiausiems Norvegijos leidėjams, kuriuos rado per google. Redaktorius, išleidęs knygą, paskambino autoriui vos perskaitęs pirmąjį puslapį, nes suprato, kad įveikę viską, jo norės visi leidėjai!

Knyga sudomina jau nuo pradžių – Viljamas slepiasi savo kambaryje nuo tėvų ir viso pasaulio, konstruoja savo slaptus prietaisus ir svajoja apie Neįmanomo parodą ir dingusį senelį. Prieš aštuonerius metus Viljamas su šeima atvyko į Norvegiją, išmoko kalbą ir slėpėsi nuo nežinia ko, tačiau dvylikametis nebūtų dvylikametis, jei nepakliūtų į bėdą, o gal į spąstus?

pav“Luridijaus vagies“ veiksmas vyksta šiuolaikiniame pasaulyje, mūsų dienų Norvegijoje ir Londone (kur autorius studijavo Tarptautinėje filmų mokykloje). Tačiau yra tokių vietų, kurios nėra prieinamos paprastiems mirtingiesiems, o tik patiems protingiausiems ir gabiausiems – tai Posthumanistinių tyrimų institutas, į kurį patenka dvylikametis Viljamas, iš savo senelio paveldėjęs nepaprastą sugebėjimą šifruoti įvairius kodus. Tačiau viskas nėra taip jau paprasta, nes autorius į istoriją įpynė mįslingų elementų – nei veikėjui, nei skaitytojui iškart neatskleidžiama, kas ir kodėl ieško Viljamo, kodėl jam tenka bėgti žiemą basomis iš namų. Ir ta mįslė prideda smalsumo, kuris privertė mane perskaityti viską nuo pradžių iki pat galo vienu prisėdimu.

Jis nebuvo regėjęs nė vieno ant cilindro esančių ženklų. Tai nebuvo nei raidės, nei skaičiai. Bet tuomet kai kas ėmė dėtis. Kaip visada. Jis pajuto tai savo pilve, tarsi šiltą maudimą. Tai kilo aukštyn į krūtinės ląstą, iš ten – į delnus ir galvą. Tarsi kažkas vyktų savaime. Viljamas bandė atsispirti. Bet buvo per vėlu.

Autorius visada domėjosi technologijų ir mechanikos potencialu ir kėlė tokius klausimus, kaip kur yra riba tarp žmogaus ir mašinos? Istorijoje jis davė valią savo vaizduotei ir sukūrė technologijų prikimštą pasaulį, kurį aš vėlgi galėčiau palyginti su magiškais atributais iš “Hario Poterio“ – jei viename randate gyvus kalbančius paveikslus, tai “Luridijaus vagyje“ sutiksite kalbančias mechanine duris ir panašiai. Tai – robotų, kodų ir paslapčių pasaulis.

– BILST, BILST! – išgirdo vėl.
Viljamas pažiūrėjo į laikrodį.
– Kodėl nerimsti? Juk dar taip anksti.
– Manai, kad šitaip smaginuosi? Juk kažkas beldžiasi.

2 knyga
2 serijos dalis Norvegijoje pasirodys rugsėjo 15

Šiame institute galima sutikti įprastų, nepaprastų, baisių, juokingų ir net nereikalingų mechaninių išradimų, kuriems autorius suteikė žmogiškų savybių ir netgi asmenybes. Mane tikrai prajuokino tos kalbančios durys, pareiškusios, kad turi ambicijų ir norinčios tapti garsiu virėju 😀 Kas geriausia, kad skaitytojas su visu tuo susipažįsta kaip ir pagrindinis šios istorijos veikėjas Viljamas.

Kalbant apie veikėjų išvystymą galiu pasakyti, kad pagrindinis dėmesys buvo skiriamas ne tam. Čia ko gero yra ryškiausias bruožas, skiriantis jaunesnio amžiaus paauglių ir new adult amžiaus kategorijų knygas. Kalbant apie pastarąją grupę knygose galite tikėtis gausių vidinių išgyvenimų, jausmų proveržių, aistros. Tuo tarpu young adult amžiaus grupei skirtose istorijose veikėjams suteikiami tam tikri bruožai, tačiau didesnis dėmesys skiriamas veiksmui, kurio šioje knygoje tikrai netrūks, nes Viljamas – smalsus ir atkaklus veikėjas, norintis rasti dingusį senelį, ir kurį vis vejasi nematomas priešas, norintis kažko, ką, atrodo, žino tik instituto darbuotojai.

Žinoma čia neapsieita ir be draugystės, kuri privaloma nuotykių literatūroje. Tiesa, ji tokia neužtikrinta, kad iki pabaigos sunku suprasti, ar tikrai Iskija yra draugė.

Jau minėjau apie knygos greitį – ji tikrai skaitosi lengvai ir greitai: sakiniai nėra per ilgi ar per sudėtingi, o veiksmo nuo pat knygos pradžios netrūksta, tad laikas skaitant tikrai neprailgs, ir net nepastebėsit, kaip prieisit knygos pabaigą.

“Luridijaus vagis“ įtraukė mane, kaip ir leidėją, nuo pat pradžių, nes įvykiai vijo vienas kitą, autorius sugebėjo įpinti ir šiek tiek intrigos, kuri vertė paspėlioti, kas ir kaip, nepritrūko netgi neįtikėtinų didžiulių veiksmo scenų. Jei manęs paklaustų, ar skaityti šią knygą, atsakyčiau – be jokių abejonių. Nes tai knyga, kurioje kopėčios archyve jus gali nuvežti ten, kur prireiks 😀

– Rinkis mane! – vienbalsiai sušuko kopėčios. – Rinkis mane.
– Luktelėk, – tarė juodosios. – Juk jie dviese.
– Dviese? – perklausė pilkosios.
– Taip, du žmonės, – patvirtino juodosios.
Valandėlę kopėčios tylėjo, tarsi svarstytų.
– Pasirink mane! – prašė juodosios.

keturi permatomas

egliosha logo

Reklama

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

w

Connecting to %s