Trilerių rašymas


Kas tai per daiktas?

Jaunimo trileriai yra greito tempo istorijos, kurie dažnai, bet ne būtinai, pasakoja istoriją apie protagonistą, kuris atsiduria žudiko taikinyje arba yra įtraukiamas į pavojingą, sakykime, keršto verpetą. Kad ir kaip ten bebūtų, sužeistų ir nužudytų nebus išvengta. Šiose knygose daug kas yra pastatyta ant kortos, ir tai dažniausiai susiję su protagonisto gyvybe. Taip pat tekste gausu tvistų, kurie skaitytoją priverstų visad kelti mintyse klausimus ir ieškoti atsakymus į juos.

Keli dalykai, į kuriuos ne pro šalį atkreipti dėmesį:

1. Protagonistas nebūtinai turi būti super herojus

Kartais patys įdomiausi ir įtikinamiausi protagonistai yra tie, kurie yra paprasti žmonės, įstumti į nepavydėtiną situaciją. Kitaip tariant, tai asmenys, kurie bijo, turi ydų, nėra pasiruošę stresinėms situacijoms ir kita. Tačiau kurdami veikėjo charakteristiką, būtinai vienaip ar kitaip turite įterpti drąsą ar bent visad sugebėti veikėją priversti veikti. Juk jeigu jis nestos prieš pavojų, kokia bus istorija? Mes jos iš viso neturėsime.

2. Įremkite veikėją į kampą

Sukurkite savo veikėjui tokią situaciją, kad skaitytojui atrodytų, jog jau viskas, jokio kito kelio nėra. Reikia pasiduoti ir su viskuo susitaikyti. Tokie kritiniai momentai būna patys įdomiausi, nes į kampą įvarytas asmuo visad turi kovoti dantimis ir nagais. Bet nemėginkite veikėjui padėti. Skaitytojas visad tokiose situacijose tikėsis laimingos pabaigos, ir jūs ją norėsite, be abejonės, suteikti, o taip tik nuvilsite skaitytoją ir paversite siužetą nuspėjamu. Taigi, kartais tuose kampuose turėtų ištikti ir nelaimė.

3. Jokių ilgų aprašymų

Trileriuose svarbus veiksmas ir įtampa. Skaitytojui nerūpi, kokios spalvos siena ar užuolaidos yra, jeigu tai nėra svarbu siužetui. Todėl rašydami trilerius turite kuo mažiau dėmesio kreipti į aplinkos aprašymą, kadangi jis tekste sukuria didžiules pastraipas ir stabdo veiksmą. Juk jūs norite, jog jūsų skaitytojas sėdėtų lyg ant adatų, o ne mėgintų pasižiūrėti, kiek kartų jam reikia nusižiovauti, kad išnirtų žandikaulis.

4. Tiksinti bomba

Neretai knygos, kad būtų kuriama įtampa, įtraukia tiksinčią bombą. Kas tai? Tai laikas, per kurį veikėjas turi kažką atlikti, pavyzdžiui, kad išgelbėtų kam nors gyvybę. Be abejonės laiko rėmai nemažai ką gali duoti kūriniui, o ir autorius savotiškai yra įspraustas į juos. Bet čia slypi menkutė problema – reikia domėtis, kiek laiko užtrunka ką nors padaryti. Taigi, turite puikiai žinoti, kaip greitai gali žmogus eiti, valgyti ir visa kita, kas bus įtraukta į jūsų istoriją.

5. Nebijokite rašyti iš kelių perspektyvų

Tai gali neblogai jums pasitarnauti kuriant įtampą ir parodyti veiksmą iš visų pusių.

6. Rodykite, o ne pasakokite

Šioji taisyklė yra visad primenama rašytojams. Trilerių rašyme tai ne tik taisyklė, tai vedlys. Kaip minėjau, istorijoje yra svarbus veiksmas, o “rodyti“ reiškia veikti.

Prompt’ai:

  • Kažkas nori sunaikinti tavo valstybę/ planetą/ visatą, ir tas kažkas turi būsi sustabdytas. Kažkas, ką veikėjas labai myli, paslaptingai dingsta.
  • Kažkas mėgina nužudyti veikėją ar tai, ką jis myli, ir jis nežino kodėl.
  • Veikėjas yra garsus asmuo, ir jo fanai truputį peržengia ribą.
  • Veikėjas atsibunda, jis yra lovoje surištas, o šalia jo stovi maniakas.
  • Jaunimas išvyksta į kalnus ir išsinuomoja trobelę. Jie švenčia, geria, vartoja narkotikus. Kitą dieną atsibudę randa negyvą draugą. Grįžę namo jaunuoliai įtarinėja vienas kitą įvykdytu nusikaltimu.

Keli trileriai lietuvių kalba jaunimui:

cdb_Plikledis_z1cdb_Panika_z1dabar tu mane supranti emma haughton

Naudingi straipsniai:

kitty

Reklama

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

w

Connecting to %s