Įtikinamų veikėjų kūrimas


Yra nuomonė, kad istorijos varomoji jėga yra arba siužetas, arba veikėjai. Kiti teigia, tokio dalyko nėra, o dar kiti atranda kitas varomąsias jėgas. Kad ir kaip ten būtų, nepaneigsite, kad įdomūs knygos veikėjai neretai būna priežastis, kodėl pabaigiate knygą ir ją pamilstate. Taigi, kokie yra pasiūlymai sukurti įtikinamam ir neužmirštamam knygos personažui?

Trumpas receptas:

  • Pirmiausia jums reikia sukurti įsimintinus, ryškius veikėjus, kurie palieka stereotipų, archetipų rėmus. Sukurti tokius veikėjus, kurie nublanksta prieš kitus ir įstringa atmintin.
  • Pagrindiniams veikėjams turite pridėti daugiau bruožų (sluoksnių). Tai būtų įpročiai, istorija, hobiai, mąstymas ir kita.

O dabar receptas išsamiau.

1. Sugalvokite personažą prieš pradėdami rašyti

Prieš pradedant rašyti istoriją siūloma jau turėti sugalvotus veikėjus. Kitaip tariant, žinoti, kaip jei atrodo, kokie yra jų lūkesčiai, viltys, asmenybė, istorija ir kita. Tik žinodami viską apie veikėją, jūs galite juo žaisti savo istorijoje. Teigiama, kad yra naivu tikėtis, kad rašant istoriją jis gims pilnaverčiu. Neva, veikėjui gimusiam rašymo procese gali trūkti gilumo. Na, tai visad yra ištaisoma redaguojant, kai kūrinys jau pabaigtas ir veikėjus geriau pažįstate nei save patį. Tačiau vis dėlto tam tikros tiesos šiame patarime slypi. Tam tikrus veikėjo pagrindus tikrai yra siūloma turėti prieš pradedant rašyti. Ypatingai jauniems, tik pradedantiems rašyti, kurie apie rašymą turi susidarę gan naivius ir romantiškus nusistatymus.

2. Mintyse/ant popieriaus lapo paimkite iš jų interviu

Tai labai smagus pratimas/užsiėmimas, kuris padės kiekvienam geriau pažinti savo personažus ir sukurtą pasaulį, jeigu jis yra fantastinis. Uždavinėjant įvairius klausimus savo sugalvotam veikėjui, jūs jį geriau suprantate ir suvokiate, kas jį priverčia tiksėti. Taip pat yra pasiūlymas pamėginti kokią nors reikšmingą sceną parašyti iš to personažo perspektyvos. Tai irgi padeda geriau suvokti to personažo asmenybę.

3. Pasisemkite idėjų iš realių žmonių

Nieko geriau už originalą perkeltą į popieriaus pasaulį nėra. Neretai galima rasti patarimų, kad paimkite realius žmones ir panaudokite juos kuriant savo istorijas. Tačiau taip pat čia slypi labai didelis pavojus, jeigu tas žmogus perskaitys jūsų knygą, atpažins save ir suvoks, kad jūs jį matote gal ne taip, kaip šis manė. Taigi, nors ypač pradedantiems rašytojams yra patariama naudoti realius žmones ir taip lengviau sukurti veikėjus, būkite atsargūs ir  geriausia būtų tai, jog du žmones sujungtumėte į vieną veikėją, kad būtų truputį sunkiau jūsų draugui atpažinti save.

4. Įjunkite savo širdį

Rašydami atsiverkite, rašykite iš savo širdies ir nemėginkite kažko nuslėpti. Naudokite savo potyrius, išgyventas emocijas, kad sustiprintumėte veikėjų emocijas ir reakcijas į įvairius jūsų istorijoje įvykstančius įvykius. Tiesa, gal jums nėra tekę išgyventi tokių dalykų, kuriuos išgyvena veikėjai, tačiau nenusiminkite. Suraskite mintyse artimiausią prisiminimą/išgyvenimą, kuriame būtų panaši emociją į tą, kurios jums reikia.  Jeigu jums nepavyksta, pamėginkite susirasti asmenį, kuriam teko atsidurti panašioje situacijoje. Išklausinėkite jo, ką jis jautė ir galvojo tuo metu.

5. Neleiskite veikėjams tapti dirbtiniais

Nuotrauka iš fb “Humans of Trūlai“

Niekam nepatinka skaityti apie dirbtinius veikėjus. Skaitytojai nori susitapatinti su personažais, jausti, kad jie yra savi. “Saulėlydžio“ saga buvo tokia sėkminga, kadangi Bela yra realistiška veikėja, nors istorija yra paranormali. O kaip veikėjus paversti realistiškais? Atkreipkite dėmesį, kas vyksta aplink jus. Žmonės turi tam tikrus elgesio bruožus: vienas kalba užsikirsdamas, kitas vis kliuvinėja visur, trečias nevalingai vis pirštu braukia per veidą ir pan. Taip pat nesistenkite paversti savo veikėjų tobulais. Sukurkite jiems randų, netobulų bruožų. Negi gatvėje matote vaikščiojančius modelius?

kitty

Reklama

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

w

Connecting to %s