Žemėlapių kūrimas


Dauguma fantastinių knygų (ir ne tik) pateikia savo skaitytojams pasaulio žemėlapius, kad būtų galima lengviau susiorientuoti naujame pasaulyje. Taipogi, jie labai padeda ir pačiam rašytojui rašant knygą nepasimesti erdvėje. Tačiau sukurti žemėlapį ir mokėti juo naudotis nėra lengva užduotis. Noras sukurti padorų ir realybę atitinkantį žemėlapį reikia turėti tam tikras žinias, kaip, žinoma, ir juo naudotis.

Pačioje pradžioje yra siūloma nuspręsti, kokio dydžio yra jūsų pasaulis. Kitaip tariant, susikurkite sau tam tikras ribas, kad būtų lengviau susigaudyti, kas kur. Kaip pavyzdį, galime pasižiūrėti knygoje “Eragonas“ pateikiamą žemėlapį. Autorius save apribojo tam, kad žinotų, kur veiksmas gali vykti, o kur ne.

žemelapis - eragonas

Kitas dalykas yra matai. Taip, turite nuspręsti, kiek vienas milimetras ar centimetras turi vertės jūsų istorijoje. Nuo to labai priklausys, per kiek laiko jūsų veikėjas gali nukeliauti iš vieno pasaulio kampelio į kitą. Internete radau, jog sveikas žmogus per dieną gali nueiti apie 30 – 40 km per dieną. Žinoma, kelionė yra spartesnė ant žirgo, tačiau nukeliautas atstumas irgi apytiksliai siekia 30-40 km per dieną. Tačiau sveikas ir ilgoms kelionėms skirtas žirgas – 80 -100 km. O kadangi istorija yra fantastinė, galite žaisti žirgų savybėmis. Gal jūsų veikėjai joja ant kokio vienragio ar magiško arklio, kuris negali pavargti ir lekia tarsi septynmylius batus užsidėjęs. Kas čia žino? Taipogi, kitas reikalas yra kitos transporto priemonės: drakonai, mašinos, lėktuvai.

Kitas svarbus dalykas yra elementariausi dalykai, vykstantys gamtoje, t.y. kaip teka upės, kaip kinta jų vagos, kur galima rasti šaltinius, kokioje žemėje auga tam tikri miškai, kur dažniausiai galima rasi pelkes ir kita. Jeigu tuo nepasidomėsite kurdami savo pasaulio žemėlapį, tai jis ne tik atrodys absurdiškai, tačiau pasakodami savo istoriją galite pridaryti įvairiausių logikos klaidų. Žinoma, jeigu nekursite žemėlapio, klaidų padarysite mažiau, bet jų, vis dėlto, galima padaryti, jeigu mėgstate detaliai nupasakoti veikėjus supančią aplinką.

Taipogi visad kuriant savo žemėlapį rekomenduojama nusipiešti ir kompasą tam, kad būtų aišku, kur yra šiaurė, o kur pietūs. Tai nemažai padės jums patiems susiorientuoti pasaulyje. Jeigu peržiūrėsite knygose randamus žemėlapius, tai juose tikrai gan dažnai rasite nupieštą kompasą.

Taipogi, kuriant žemėlapį yra svarbus jo vizualus pateikimas. Jeigu esate gerai įvaldęs programas ar pieštuką, nepatingėkite padaryti jo patrauklų ir užuot nupiešę medį, nupieškite mišką, užuot nupiešę vieną kalną, sukurkite kalnų grandines.

Jeigu jūsų pasaulis yra padalintas į karalystes ar į kažką panašaus, būtinai pažymėkite sienų ribas, kad būtų aišku, kas kur valdo.

Kitas, svarbus dalykas, tai pavadinimų užrašymas. Svarbiausi objektai turi būti užrašyti. Reikia įsiminti, jog , kuo objektas yra svarbesnis, tuo didesnis turėtų būti užrašas, kad šis iškart trauktų skaitytojo dėmesį ir jam tarsi sakytų, jog šioji vieta yra ypatinga siužetui.

Tačiau ne visad gali prireikti viso pasaulio žemėlapio. Gal kartais visas veiksmas persikels į mažesnę erdvę: mokyklą, didžiulį pastatą ir t.t.  Tokiu atveju derėtų irgi susikurti žemėlapį, kad būtų lengviau orientuotis erdvėje.

Taip pat yra siūloma turėti du žemėlapius: vieną sau, o kitą – skaitytojui. Savo žemėlapį geriausia turėti didelį tam, kad būtų galima detaliau viską pavaizduoti, priklijuoti/prismeigti kokius nors užrašus bei žymėtis veikėjo/veikėjų kelionę po pasaulį.

Ar jums teko susikurti savo istorijos žemėlapį? Kaip sekėsi?

Naudota informacija:

kitty

Reklama

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.