Ką turėtumėte žinoti apie… Sabaa Tahir


Stiprios veikėjos, kurios jai patinka: Alina iš “Grišų trilogijos“, Elisa iš “The Girl of Fire and Thorns“, Cinder, Karou iš “Kaulų ir dūmų duktė“, Mara iš “Raudonoji karalienė“, Samantha ir Andy iš “Under a Painted Sky“
Patinkantys autoriai: Terry Brooks, C.S. Lewis, Marion Zimmer Bradley, J.R.R. Tolkien, Laura Ingalls Wilder, J.K. Rowling, Neil Gaiman, Anne McCaffrey, Ursula LeGuin
Autorės visų laikų mėgstamiausios knygos:
Mėgstamiausias filmas: : “Žiedų valdovas“
Vaikystę praleido: Mojave dykumoje
Mėgstamiausia muzikos grupė:
Žmonės apie tave nežino? Tai, kad ji myli visus veikėjus, netgi ir blogiečius. Ypatingai blogiečius.
Kai buvo maža, norėjo būti: pirate arba meška
Geriausias kada nors gautas patarimas: Nenustok rašyti!
Knygą rašė: netgi šešis metus!
Knygoje panaudoti elementai iš: elgesys su vergais – iš senovės Romos, o visuomenės struktūra, gentys ir jaunų vaikinų treniravimas – iš Spartos.

Apibūdink savo debiutinį romaną vienu sakiniu. 
Nelaimingi įsimylėjėliai kaunasi alternatyviame, magiškame Rusijos imperijos versijos pasaulyje.

Knygoje yra nemažai jėgos ir smurto. Ar nebuvo momentų, kai jautėtės, kad yra tam tikra riba, kurios jums nevalia peržengti?
Ne. Ir man prireikė kelių metų, kad galėčiau sau leisti parašyti istoriją tokią, pasakyti sau, kad aš vis save varžiau ir priešinausi. Žinot, buvau įkvėpta tikrų istorijų ir tam tikrų vietų, smurtas knygoje yra labai konkretaus tipo. Pavyzdžiui, Sudano genocidas, moterys ir vaikai turėjo nuolatos gyventi baimėje, kad bus žiauriai išprievartauti. Netgi pabėgėlių stovyklose… žmonės paliks stovyklos teritoriją, kad parsineštų vandens ir bus užpulti raitų kareivių, kurie vėliau nujos pridarę nemažai bėdų. Ir visa tai vyksta šešėliuose JT apsaugotose stovyklose. Iš pradžių aš nenorėjau ten keliauti, tačiau kai rašai paaugliams, tu esi priverstas būti sąžiningu. Negali jiems meluoti. Jie yra labai įžvalgūs skaitytojai. Negali jiems pateikti realybės versijos kaip pasakos. Imperija nėra draugiška, laiminga vieta.

Kada ir kaip suvokėte, kad norite būti rašytoja?
Man visad patiko rašyti, tačiau niekados sau nepripažinau, jog noriu būti rašytoja. Netgi kai dirbau žurnaliste, buvau redaktore, o ne rašytoja.  Viskas pasikeitė, kai sugalvojau “Žariją pelenuose“ ir suvokiau, kad turiu parašyti šią knygą. Vis dėlto, tada aš nenorėjau pripažinti, kad tai bus mano vienintelė karjera. Tik kai 2009 metais palikau darbą ir pradėjau dirbti prie “Žarijos pelenuose“, suvokiau, kad būtent tai yra tai, ką norėčiau daryti amžinai.

Sabaa Tahir su aktore, vaidinusia Lėją knygos anonse.

Knygoje jūs turite dvi perspektyvas: Lają ir Eliją. Ar kuris nors iš jų jums patinka labiau nei kitas? 
Kaip ir ne. Tai kaip su vaikais. Tau negali vienas patikti labiau už kitą.  Aš juos įsivaizduoju kaip savo didelius vaikus. Yra kai kurie, kurių aš kaip ir prisibijau, kaip pavyzdžiui Komendantė, tačiau aš nei vieno negloboju.

Brolių ir seserų santykiai yra svarbūs knygoje “Žarija pelenuose“. Ar jūs esate vyresnėlė sesuo, vidurinioji ar viena ir vienintelė? 
Esu jauniausia iš trijų vaikų – turiu du vyresnius brolius.

Kaip jums kilo mintis romanui? Ar žinojote, kad tai yra “Toji“?
2007 metais nusprendžiau, jog noriu parašyti romaną apie žmones, kurie neturėjo balso ir buvo bejėgiai – kadangi panašias emocijas aš jaučiau būdama vaikas. Tuo metu aš dirbau The Washington Post laikraštyje ir skaičiau istorijas apie labiausiai balso neturinčius ir bejėgius žmones pasaulyje. Šie du faktoriai susijungė, ir sėkla “Žarijai pelenuose“ buvo pasodinta. Nežinojau, kad tai yra “Toji“. Tiesiog vyliausi, kad taip yra.

Kas privertė jūs sukurti viduramžių Romos aplinką savo romanui? Kas būtent jus įkvėpė pasirinkti tokią vietą savo istorijai? 
Manau, jog senovės Roma, ypatingai Julijų- Klaudijų dinastijų laikotarpiu, buvo tokia žavinti istorijoje, kai pagalvoji apie dvarų intrigas ir išdavystes, durklų suvarymą į nugarą ir beprotiškas šeimų dinamikas. Visa tai bet kokiai istorijai suteikia savotiško žavumo. Kai svarsčiau, kokiame pasaulyje turėtų vykti “Žarija pelenuose, senovės Roma pasirodė kaip natūraliai atėjęs įkvėpimas.

Sabaa Tahir persirengimo kambaryje su aktore, vaidinusia Helenę knygos anonse.

Koks buvo pasaulio kūrimo procesas romanui “Žarija pelenuose“? Buvo lengva ar sunku viską sudėti į krūvą? 
Buvo sunku ir prireikė nemažai laiko. Tačiau kartu tai buvo labai įdomus laikas visko ieškant ir visa mėginant sujungti. Be galo tuo mėgavausi!

Koks yra jūsų rašymo procesas? Ar rašote tik tam tikru laiku dieną, turite paskirtą kokį nors paros metą ar tiesiog rašote tada, kada užsinorite?
Rašau ryte ir naktį. Tačiau geriausius tekstus parašau naktį. Ryte mano galva dažniausiai yra prikimšta kitais dalykais.

Ar turite kokių nors patarimų jauniems rašytojams, kurie nori pasidalinti savo istorijomis? 
1. Nepasiduokite.
2. Daug skaitykite.
3. Neišsigalvokite pasiteisinimų, kodėl dabar negalite rašyti. Žiaurus patarimas, tačiau būčiau norėjusi, kad kas nors jį man būtų pasakęs, taigi, juo dalinuosi su jumis.

Knygos Lietuvoje (2016 07)

žarija pelenuose sabaa tahir

Klausimai panaudoti ir versti iš:

kitty

Reklama

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.