Kaip įvaldyti greitąjį skaitymą?


Pagal wikipedia.org, greitasis skaitymas – skaitymo tipas, kai tekstas suvokiamas greičiau nei įprasta. Tai gerai organizuoto proto, koncentruoto dėmesio ir treniruoto periferinio regėjimo savybė.
Skaitymo greitis priklauso nuo smegenų praleidžiamosios gebos. Jį lemia naujos informacijos kiekis. Klausos kanalo praleidžiamasis pajėgumas priimant informaciją yra tūkstančius kartų mažesnis už regėjimo kanalo pajėgumą. Todėl būtina išnaudoti būtent produktyviausią suvokimo kanalą.

Manau, ne kartą mokykloje ar darbe norėjote įgyti super-greito-skaitymo magišką savybę. Deja, pavarginus akis, visgi tenka įveikti krūvą informacijos. Tačiau ar žinojote, jog šio sunkaus darbo laiką galite gerokai sutrumpinti? To išmokti, t.y. išmokti naudoti greitąjį skaitymą, dabar siūlo daugybė įmonių, šia tema yra sukurta kompiuterinių programų bei parašyta knygų. Tačiau visi šie dalykai gali kainuoti dešimtis ar net šimtus eurų.

Ką daryti, norint išmokti greitojo skaitymo be papildomų išlaidų? Šiandien pažersiu saujelę patarimų.


Pirmas žingsnis, kurį jums reikia atlikti prieš pradedant mokytis, – tai išmatuoti dabartinį skaitymo greitį. Taip vėliau galėsite stebėti pažangą.

 • Pats paprasčiausias būdas sužinoti skaitymo greitį – nusistatyti tam tikrą laiką bei pasižiūrėti kiek per jį gebate perskaityti (nuo žodžių skaičiavimo neišsisuksite 😀 ). Galite daryti ir atvirkščiai, nusistatyti žodžių kiekį bei stebėti kiek laiko prireiks juos visus sukrimsti, skirtumo nėra.
 • Perskaitykite kelis skirtingo tipo tekstus, o tuomet veskite vidurkį, tai bus tikrasis rezultatas. Kodėl neužtenka vieno teksto? Priklausomai nuo teksto tipo, skirsis ir skaitymo greitis. Juk pasakos graužiasi tikrai greičiau nei moksliniai straipsniai, tiesa? 😉
 • Stenkitės skaityti įprastiniu greičiu ir, aplamai, skaitykite, o ne peržvelkite tekstą akimis. Būkite sąžiningi sau, antraip nukentėsite tik patys, nes nežinosite tikrojo skaitymo greičio.
 • Jei gerai suprantate anglų kalbą, galite sužinoti savo skaitymo greitį daug paprasčiau. Tiesiog į “google“ įsiveskite “reading speed test“ bei rasite tikrai ne vieną svetainę internete, kurioje galėsite sužinoti savo skaitymo greitį.

Asmeniui, norinčiam išmokti greitojo skaitymo, reikia įveikti tris uždavinius: pagreitinti skaitymą (suvokimą), pagerinti jo supratimą, pagerinti atsiminimą. Visko pasiekti iš karto neįmanoma. Pradžioje būtina didinti suvokimo greitį, atsisakant vidinės fonetizacijos.


(Sub)vokalizacija – vidinis žodžių tarimas. Jo įmanoma atsikratyti įvairiais būdais. Galima naudoti vieną iš šių patarimų:

 • Prigavus save skaitant žodžius mintyse, tuoj pat nustokite.
 • Kiekvieną dieną 20 min. skaitykite tekstą bei šnabždėkite “vienas, du, trys, keturi…“ ir t.t.
 • Skaitykite grojant muzikai.
 • Kuomet pamatote žodį, pabandykite jį iškart įsivaizduoti.
 • Skaitykite bei tam tikru ritmu belskite.
 • Be abejonių, naudodami bet kurį būdą, stenkitės vengti vidinio skaitomų žodžių tarimo bei suvokti turinį.
 • Skaitykite visą knygą taip lyg ši būtų vienas ilgas sakinys be jokių skyrybos ženklų. Net nesuvokiame, kiek kartų skaitant dėl jų sustojame.

Taip treniruojantis, po kelių savaičių pašalinamas inercinis įprotis tekstą versti garsu. Žinoma, kartu turite lavinti gebėjimą įsivaizduoti. Viską darant teisingai, atsisakoma tokios teksto suvokimo tvarkos: TEKSTAS – ĮGARSINIMAS – SUVOKIMAS. Ji pakeičiama į TEKSTAS – SUVOKIMAS arba TEKSTAS – VAIZDAS – SUVOKIMAS.

Pradžioje suvokti tekstą be subvokalizacijos gali būti labai sunku. Tačiau reikia atskirti tris skirtingas sąvokas – teksto perskaitymą, jo suvokimą ir atsiminimą. Šiuo atveju, treniruojate skaitymą be vidinio tarimo tiesiog kaip skaitymo techniką. Įvaldžius ją, toliau treniruojamas teksto supratimas, po to – atgaminimas (kitą dieną ar po tam tikro laiko). Atskiram etapui skiriama bent po savaitę.


Norėdami įvaldyti greitąjį skaitymą, turite padidinti regėjimo kampą.

 • Skaitydami bandykite perbėgti akimis per puslapį bei surasti pačias svarbiausias vietas, juk nebūtina skaityti visko. Vėliau, kuomet ilgiau treniruositės, išmoksite tai padaryti daug greičiau.
 • Knygos puslapius dvejomis vertikaliomis linijomis pieštuku padalinkite į tris dalis. Bandykite aprėpti visą teksto dalį viena fiksacija. Po savaitės reguliaraus treniravimosi, tekstą padalinkite į dvi dalis.
 • Naudokite Larry Foster metodiką. Wikipedia.org pristato ją taip:
  Raidžių, skaitmenų stulpeliai (pagal Larį Fosterį). Vertikaliame lape atskiros raidės, skaičiai išdėstomos viena nuo kitos apie 5 mm atstumu tiek horizontaliai, tiek ir vertikaliai, kad iš jų susidarytų stačiakampis. Žiūrima į centre esančią raidę ir siekiama pamatyti greta esantį skaičių.
  Žvilgsnis fiksuojamas, pvz., ties raide A, o skaitoma po vieną skaičių į kairę, po to į dešinę : A, 2, 9, 8, 3, 4, 7, 6, 2. Iš pradžių nepavyks „pamatyti“, koks skaičius stovi trečias kairėje ar dešinėje nuo tam tikros raidės. Tada toliau einama eilute žemiau: R, 2, 4, 8, 9 ir t. t.
  Pirmos treniruotės metu akies raumenys įsitempia, greitai nuvargsta. Tad pradžioje būtinos 30-60 sek., bet ne ilgesnės treniruotės, tinkamas poilsis. Geriau pakartoti vėliau, po pertraukos kelis kartus per dieną.

  5 6 4 8 2  A  9 3 7  S  5 8 2 5
  
  7 2 5 8 2  R  4 9 2  N  2 5 3 1
  
  6 4 2 5 4  G  2 5 4  L  2 7 5 3
  
  
  5 6 4 8 2  T  9 3 7  D  5 8 2 5
   
  7 2 5 8 2  K  9 3 7  U  5 8 5 4
  
 • Po 1 savaitės žvilgsniu jau galima „eiti“ ratu aplink kokią nors raidę, vardijant artimiausius skaičius, pradedant nuo viršaus ir laikrodžio rodykle einant žemyn: R, A, 9, 4, 2, G, 4, 2, 2, sukti antrą ratą, apimant per vieną skaičių nutolusius kitus simbolius.
  2     A     92     R    44     G     2
 • Į pagalbą galite pasitelkti Šultės lenteles, kurių rasite “google“ įrašę “Schultz table“. Wikipedia.org Šultės lentelę pristato taip:
  Periferiniam regėjimui plėsti tinka Šultės lentelės, pratimai atliekami 2-3 kartus per dieną. Žvilgsnis fiksuojamas į lentelės centrą, tada pakraštiniu regėjimu ieškomas vienetas, dvejetas ir t. t., skenuojant žvilgsniu aukštyn – žemyn. Stengiamasi sumažinti paieškos laiką iki 25 ir mažiau sekundžių.
 • https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/3/32/Eye-exercise-for-speed-reading.gif
  Sekite paveikslėlyje pasirodančius skaičius. Kasdien į šį treniruoklį žiūrėkite po kelias minutes.

Jei tekstas neįdomus, nekelia susidomėjimo, tai stabdo tolesnį skaitymą. Taipogi pasirūpinkite, kad nejaustumėte antipatijos turiniui, autoriui ar temai.


Negrįžkite prie jau perskaitytų žodžių. Tai dar vienas blogas įprotis, neleidžiantis didinti skaitymo tempo.


Wikipedia.org pateikia aiškų sąrašą punktų, be kurių visos treniruotės nueis veltui. Perskaitykite ir įidėkite į galvą.

 1. Pažįstamas, įprastas šriftas – sava rašysena įskaitomesnė nei svetimas raštas, ranka rašytas tekstas skaitomas lėčiau nei spausdintas.
 2. Optimalus šrifto dydis, tipas – per didelės ar mažos raidės, įmantrus raštas trukdo greitam suvokimui.
 3. Aiški teksto struktūra – tinkama struktūrizacija palengvina prasminių vienetų suvokimą, lengvina jų prognozavimą (galima nujausti, kur baigiasi mintis ir kur ji prasideda).
 4. Tarpai tarp eilučių – tinkamas atstumas leidžia lengvai susiorientuoti fokusuojant žvilgsnį į naują eilutę.
 5. Tarpai tarp žodžių – tinkami atstumai leidžia lengvai susiorientuoti fokusuojant žvilgsnį į kitus žodžius aplinkui.
 6. Tarpai tarp raidžių – atitinkami atstumai leidžia lengviau ir greičiau perskaityti žodį.
 7. Trumpos eilutės – ilgos eilutės (> 80 ženklų) reikalauja atidumo, dėmesio ir susikaupimo.
 8. Smalsumas, domėjimasis, interesas – įdomus tekstas yra tiesiog „ryjamas“ akimis

Šiandienai tiek. Atleiskite, jei tai atrodo kaip patarimų mišrainė, stengiausi kaip galėdama geriau juos surikiuoti. 😀 Viliuosi, jog šis straipsnis a.k.a. patarimų mišrainė jus sudomino, o gal net išmėginsite greitąjį skaitymą. Jei taip, sėkmės!

jonexex logo

Reklama

2 thoughts on “Kaip įvaldyti greitąjį skaitymą?

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

w

Connecting to %s