Septynios mirtinos pasaulio kūrimo nuodėmės


Pasaulio kūrimas yra svarbi bet kokio grožinės literatūros kūrinio dalis. Tačiau fantastikai ir mokslinei fantastikai tai yra tiesiog pasakojimo kraujas. Kuomet sukurti pasaulį nepasiseka, visa istorija sudūžta į šipulius ir jūsų veikėjai lieka beprasmiai. Yra septynios mirtinos pasaulio kūrimo nuodėmės.

1. Neapmąstyta pagrindinė infrastruktūra.

Kaip žmonės valgo? Ką žmonės valgo? Kas surenka šiukšles? Kas yra daroma su kūno atliekomis? Kaip žmonės vyksta iš taško A į tašką B (transporto priemonės)? Ką dauguma žmonių daro, kad išgyventų? Prisiminkite, jūs ne tik konstruojate visuomenę, jūs kuriate ekonomiką. Žmonės neengia vienas kito dėl malonumo – paprastai hierarchijų ir priespaudų sistemos turi ir ekonominę pusę. Galbūt jums reikia daug valstiečių, kad turėtumėte darbo jėgą javų auginimui, o gal daugiau mėsos patrankoms kosminiame kare. Galbūt vienintelis jūsų baltymų šaltinis yra nenormalus grybas, kuriam reikia specialiai mokytų žmonių priežiūros. Galbūt visi valgo dumblą. Bet kokiu atveju, nėra nieko blogesnio nei pramanytas pasaulis, kuriame vyrauja sudėtinga socialinė struktūra, visiškai atskirta nuo maisto, pastogės bei drabužių realybės.

2. Nepaaiškinimas, kodėl įvykiai vyksta būtent dabar.

Didelis šansas, jog jūsų istorija sukasi apie galimą sukurto pasaulio žlugimą. Vienas pagrindinių pasaulio sukūrimo trūkumų – nepaaiškinimas, kodėl įvykiai vyksta būtent dabar, o ne prieš 20 ar po 20 metų. Kodėl tamsiųjų elfų armija pasirodo dabar? Ar anksčiau buvo priežastis, neleidžianti jiems kovoti, kuri neseniai buvo pašalinta? Ar bus per vėlu, jei jie palauks vienus ar porą metų ir tik tada puls? Dažnai, jei jūsų sąmokslas siūbuoja judėjimo link dėl savavališkų priežasčių, tai jau galima laikyti sukurto pasaulio nesėkme. Jūs pilnai nepaaiškinote dalykų, kurie apribojo jūsų piktadarį, ir, tikriausiai, priežasčių, kurios laiko kitus politinius veikėjus kontroliuojamus. Ir štai didžiausia problema – kiekviena visuomenė turi patikrinimus ir balansus. Net pačioje tikriausioje monarchijoje yra nematomos ribos, kurių monarchas negali peržengti.

Susijusi pastaba – jeigu piešiate tikro gyvenimo istoriją savo fantastiniam ar ateities pasauliui, skaitykite ne tik istorikų iš dominuojančios kultūros darbus ar kūrinius, susitelkiančius ties valdančiuoju sluoksniu. Istorikai padarė nuostabų darbą, atradus ką paprasti žmonės bei paliktos užmarštyje jų grupės darė daugumą erų. Yra daug išteklių, rodančių, kas vyko, pavadinkime, viduramžiuose už vakarų Europos ribų. Plėtojant fantastinį pasaulį, kuris kliaujasi tikra istorija, turėtumėte apsižvalgyti apie karalius bei kelis vakarų šalių didikus.

3. Pramanytų žmogaus tautinių grupių versijų kūrimas, kurios niekada neišeina iš vienos dimensijos.

Tai yra didžiulė problema, su kuria, atrodo, kovoja daugelis kūrėjų. Jei jūs norite savo romane panaudoti belgus, turite bandyti sukurti ypač tikslų Belgijos visuomenės vaizdą. Jei jūs nusprendžiate, kad vietoje belgų ketinate sukurti ateivių rūšį, pavadintą bzelgzais, kas yra beveik tas pats kaip belgai, tik bzelgzai turi elnio ragus, jūs vis dar turite mėginti jų visuomenę perteikti kuo detaliau. Tas pats galioja ir jei jūs kuriate antrąjį pasaulį, kur yra žemė, pilna stebuklingų būtybių, kurios vadinamos belgiais, kas vis dar iš esmės yra belgai. Jūs turite iš tikrųjų įsitikinti, kad bet kokia kultūrinė ar tautinė grupė, kurią kuriate, turi daugialypius matmenis ir prasmę, o jos nariai yra saviti bei turintys įtikimą kultūrą. Nesvarbu ar tai kultūra, iš kurios kilę pagrindiniai veikėjai, ar jiems ji yra “kita“. Yra gera taisyklė – kuo daugiau jūsų pramanyta grupė primena belgus, tuo labiau jūs turite jaudintis dėl buvimo teisingu realybės atžvilgiu. Belgų keitimas į bzelgzus neatleidžia jūsų nuo atsakomybės pristatyti teisingą Belgijos žmonių gyvenimą.

4. Socialinių, politinių, kultūrinių ir religinių grupių kūrimas.

Visi, esantys tam tikroje tautinėje grupėje, su viskuo sutinka. Kiekvienas valdančiojo sluoksnio narys ar darbininkų klasė su viskuo sutinka. Kiekvienas tam tikros tautos gyventojas turi tiksliai tą patį nuomonių komplektą. Yra viena istorijos versija, dėl kurios visiškai visi sutaria. Atrodo tikėtina, tiesa? Galbūt, jei jūs niekada nebuvote sutikę tikrų žmonių. Realiame gyvenime, jeigu paklausite trijų tos pačios grupės narių apie pagrindinę grupės problemą, jūs išgirsite kelias skirtingas nuomones. Tvirtinimas, kad visi krikščionys sutaria dėl visų mokslo reikalų, yra tik geras kelias prajuokinti aplinkinius. Taigi, kai įsivaizduojate savo kuriamo pasaulio valdantįjį sluoksnį, yra saugu manyti, jog jo narių nuomonės neišsiskirs, tačiau, kuomet pasakosite savo fantastinę istoriją kitiems, niekas netikės, jog taip galėjo įvykti.

5. Visiškai logiškos istorijos išradimas

Įsivaizduotame pasaulyje stipriausia pusė visada nugali, ir žmonės, kurie yra už kažką atsakingi, visada yra palikuonys tų, kurie buvo tai atsakingi prieš 100 metų. Bet tikras gyvenimas nėra toks – istorija pilna nelygių keistenybių ir atsitiktinumų. Galingi žmonės dažnai padaro didžiules skaičiavimo klaidas, kurios greitai sumažina jų vertę. Tiesiog pagalvokite apie keistus nutikimus kaip Airija, padalinta pusiau. Ar Korėja. Ar Vokietija beveik penkis dešimtmečius. Kodėl JAV sostinė, vietoj Filadelfijos, yra Vašingtono valstija? Kodėl portugalai turėjo nuosavą koloniją Indijoje iki pat 1961? Istorija yra pilna keistenybių. Ir dalykai, kurie, žvelgiant į praeitį, atrodo buvę neišvengiami, pasirodydavo visiškai ne laiku. Taigi, labai logiška istorija niekuomet neišlaikys “kvapo“ testo. Jei jau prakalbome apie kvapą…

6. Vieta ne tokia svarbi, lyginant su tuo, kaip kvepia palijus

Galite praleisti valandų valandas, mąstydamas apie istoriją, kultūrą ir jūsų įsivaizduojamos žemės papročius, apie tai, kaip žmonės veikia kartu ir kur susikerta atskiros religinės ir tautinės grupės. Tačiau jei manęs dar neprivertėte jausti purvo po savo nagais, tuomet tikro pasaulio jūs dar nesukūrėte. Jei skaitytojas nesijaučia šiek tiek apsvaigęs nuo suterštos upės smarvės ar apkerėtas dėl geometrinių gėlių sodų grožio, tai kažkur nepataikėte. Labiausiai reikalingos vietos – smuklės, barai, rūsiai, kosmodromai ir pan. – ten, kur skaitytojas gali pasijusti lyg namuose, tikrai įsivaizduoti toje vietoje esantis. Pasaulio kūrimo tikslas nėra tiesiog šauniai pasitreniruoti, tai – įduoti vietai prasmę. Visi jūsų bandymai mintyse turi susijungti į kažką ryškaus ir gyvo.

7. Kažkokios galios įtraukimas, kaip magija ar super nesveika technologija, visiškai neįsivaizduojant, kaip tai pakeis visuomenę

Jei jūsų koziris yra “Šis pasaulis visai kaip mūsų, tik kiekvienas gali pasidaryti nematomas, vos panorėjęs“, jūs jau susimovėte. Nes jei kiekvienas norintis galėtų pasidaryti nematomas, tuomet tai tikrai visiškai neprimintų mūsų pasaulio. Ypač jei ši supergalia sukurtoje visuomenėje gyvuoja ilgiau nei kelis mėnesius. Ar jūs kuriate kintančią istoriją, ar šalutinį pasaulį, ar tolimą ateitį, bet kokia technologija ar galia, kurią įvedate, turi turėti savo pasekmes – ne tik pirmines, tačiau ir atsirandančias vėliau. Šnekant apie “nematomumo“ pavyzdį, atsiras žmonių, panaudojančių tai, kad šnipinėtų vienas kitą – taigi, turite didelį “bum“ karščio davikliuose. Reikėtų iš naujo apibrėžti visą privatumo sąvoką, ir pop kultūroje vyktų didelis perversmas. Būtų daugybė meninių kūrinių, sukurtų aplink nematomus atlikėjus. Ar įsivaizduojate, jog pastebėjus (o gal tiesiog užuodus? :D) galėtum visiškai teisėtai nušauti nematomą įsibrovėlį. Tikriausiai sugebėtume valandų valandas įsivaizduoti būdus, kaip visuotinis “nematomumas“ pakeistų pasaulį, ir, ko gero, tik įbrėžtumėte viso to reikalo paviršių.

Versta iš: http://io9.gizmodo.com/7-deadly-sins-of-worldbuilding-998817537

jonexex logo

Reklama

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

w

Connecting to %s