Rašome “High Fantasy“ istorijas


Šiuo metu vis labiau jaučiasi, kad autoriai linkę palikti mūsų realų pasaulį, ir persikelti į fantastinius. Tačiau ką jūs turite būtinai žinoti, jeigu nusprendžiate savo istorijų veiksmą perkelti į kitus pasaulius? Juk vis dėlto reikia prisiminti vieną faktą – kiekvienas žanras turi savo žaidimo taisykles ir todėl skaitytojas turi tam tikrus lūkesčius, kai paima vieno ar kito žanro knygą į savo rankas. Taigi, pasižiūrėkime, ką jums privalu padaryti, kad skaitytojas nesijaustų apgavęs paėmęs jūsų vaikutį į savo mylinčias rankas.

Pirmiausia tikriausiai reikėtų plačiau išsiaiškinti, kas yra tas high fantasy žanras. Tai yra fantastikos žanro kategorija. Vienas iš svarbiausių atskiriamųjų bruožų yra tai, jog veiksmas vyksta išgalvotose pasauliuose.  O dabar, kokie privalomi tropai turėtų būti randami šios kategorijos knygose.

Pirmasis būtų jau anksčiau paminėtas – kitas pasaulis. Istorijos veiksmo vieta turi būti kitas, ne mūsų pasaulis. Žinoma, tai nereiškia, kad tam tikrų dalykų iš mūsų pasaulio negalite persikelti į saviškį. Istorija gali vykti tiek ateityje, tiek praeityje, tačiau dažniausiai istorijai yra parenkamas Europos viduramžių laikotarpio atmosfera. Taip, jokių lėktuvų ir kompiuterių šioje fantastikos kategorijoje praktiškai nerasite.

Kad lengviau gaudytumėtės savo sukurtame pasaulyje, visad yra siūloma bei patariama susidaryti sau žemėlapį. Žinoma, darant jį jūs neturėtumėte pamiršti net pačių elementariausių dalykų: kaip upės teka, kaip susidaro dykumos, kur galite rasti šaltinius ir visa kita. Prieš motulę gamtą netgi fantastiniuose kūriniuose labai nepakovosite.

Kitas patarimas – kuriant savo pasaulį naudokite mūsiškį kaip savo įkvėpimą. Domėkitės mūsų pasaulio istorija, kultūromis, o tai, kas jums atrodys naudinga ir patrauklu, perkelkite į savo istoriją, kad sukurtumėte patrauklią ir įdomią atmosferą bei savo istorijos prieskonį.

Be to, kuriant pasaulį iškyla pavojus, kad per daug dėmesio skirsite jo atskleidimui ir supažindinimui su juo savo skaitytojui. Atsiminkite, kad nors pasaulis turi būti įdomus, jis čia nėra pats svarbiausias. Negi patys skaitote knygą todėl, kad pasaulis yra gražus ir sudėtingas? Ne, jūs skaitote dėl veikėjų ir jų nuotykių tame pasaulyje. Taigi, patarimas, neskirkite puslapių aiškindami, kaip pasaulis funkcionuoja jūsų knygoje. Parodykite tai per veikėjo akis ir veiksmus.

Kas turi vykti istorijose? Kažkas didelio. Karai dėl valdžios, tautų žudymas, dievai vaikšto žeme, pasaulio, kurį mes pažįstame, mirtis. Mažoms dramoms šioje fantastikos kategorijoje nėra vietos.

Kitas svarbus dalykas yra magija. Juk ne veltui high fantasy yra fantastikos kategorija. Čia turėtų būti tam tikra magija. Svarbiausia, kad ji tikrai veiktų jūsų istorijoje, o ne būtų tik prašmatnus žodis, kuriuos jūsų veikėjai mėgsta žarstyti į kairę ir dešinę.

Bet būkite atsargūs, jūsų istorijoje turi būti išlaikyta tam tikra logika. Kitaip tariant, būtinai apibrėžkite, ką jūsų magija gali ir ko negali padaryti jūsų istorijoje. Skaitytojas turi žinoti, kokias gi ribas turi šioji magija.

Piktadarys istorijoje turi būti ne ką menkesnis už didžiulę problemą istorijoje. Šis personažas neretai būna daugiau blogio ir visko sunaikinimo personifikacija negu koks nors gyvas, jausmus turintis žmogus. Todėl visa knyga neretai patampa gėrio ir blogio kova.

Kalbant apie veikėjus, jūsų sukurtame pasaulyje turi gyventi ne tik žmonės. Jų gali ir iš viso nebūti, jeigu to norite. Svarbiausia, kad visuomenėje būtų galima surasti ir kitų padarų. Kokių būtent? Galite patys nuspręsti ar netgi susikurti. Dažniausiai sutinkamos rūšys: elfai, drakonai, nykštukai, fėjos, vienaragiai, demonai, vampyrai, vilkolakiai.

Kitas dalykas, į kurį reikėtų atsižvelgti (ir nebūtinai tik šiame žanre, bet visuose), tai kaip jūsų veikėjai kalba. Žinote, kad kiekviena tauta mūsų pasaulyje turi savo tarmę, kalbėjimo manierą ir posakius. Tą patį suteikite savo veikėjams jūsų sukurtame pasaulyje. Tegul skirtingos tautos skirtingai kalba, turi skirtingus posakius ir pan.

Keli High fantasy pavyzdžiai Lietuvoje

žarija pelenuose sabaa tahircdb_Sostu-zaidimas_z1ziedu-valdova sziedo-brolijacdb_Eonas_z1 šešėlis ir kaulas shadow and bone

Naudoti puslapiai:

kitty

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.