TADA AŠ IŠSKLEIDŽIAU SPARNUS IR NUSKRIDAU – JOYCE CAROL OATES (KNYGA)


Žvarbuma – taip dabar apibūdindavau pasaulį. Mano jausmai buvo žvarbūs, mintys žvarbios ir keliančios skausmą kaip peilio ašmenys…

Žydrynė – tai vieta, kur galėdavau pasislėpti, o žvarbumoje pasislėpti buvo neįmanoma.

Džena po avarijos vaikščioja kaip per lūžtantį ledą. Ne tik jos eisena neryžtinga – sužalota ir jos siela. Žuvo mama, o tėtis jas seniausiai palikęs ir turi kitą šeimą. Išėjusi iš ligoninės, baigusi vartoti kodeiną, Džena jau neregi haliucinacijų, neskraido su mama žydrynėje. Ji jaučiasi pažeidžiama. Mergaitė neprisileidžia arčiau tetos Karolinos, pas kurią tenka apsigyventi, šeimos. Iš savo psichologės ji pavagia stiklinį rutulį, mokykloje susipažįsta su pašėlusia ir padykusia Trina – o ši jau moka drauges vesti iš kelio. Tik Krou – vaikinas iš aukštesnių klasių supranta, kas dedasi Dženės sieloje. Jam pavyksta sugriauti sieną, kuria Džena nuo visų atsitvėrė, ir išmokyti Dženą geriau pažinti žmones.


tada aš išskleidžiau sparnus ir nuskridauPagrindinė informacija:

Kalba: lietuvių kalba
Išleidimo metai: 2011
Originalus pavadinimas: After the Wreck, I Picked Myself Up, Spread My Wings, and Flew Away
Ankstesnės dalys: nėra
Serijos pavadinimas: nėra
Patartinas amžius: 14+
Žanras/tipas: romanas, realistinė literatūra
Mitinės būtybės/padarai/galios: nėra
Puslapių skaičius: 264
Pasakotojas: 1 asm. (mergina)
Autoriaus (-ės) puslapis: nėra


Joyce Carol Oates (Džoisė Kerolė Outs) yra garsi daugelio romanų autorė, pelniusi įvairių apdovanojimų. Lietuvių kalba išleisti du šios amerikiečių rašytojos romanai suaugusiesiems: “Prašmatnūs žmonės“ (Vaga, 1990) ir “Žaltvykslė“(Alma littera, 1996).

Tikriausiai priežastis, kodėl aš pasičiupau šią knygą, būtų tokia, jog mano akį patraukė ilgas jos pavadinimas. 😀 Keista, tiesa? Tačiau mane jis sudomino, ir aš jau skubėjau pasičiupti “Tada aš išskleidžiau sparnus ir nuskridau“. Tiesa, turiu pastebėti, kad lietuviškas knygos pavadinimas lyginant su anglišku (“After the Wreck, I Picked Myself Up, Spread My Wings, and Flew Away“) yra labai jau trumpas. 😀

Kai perskaičiau pirmą knygos puslapį pagalvojau “Kas per velniava?!“. Buvo rašoma apie žąsis, skrendančias virš upių… Na, žodžiu, nepasirodė labai gerai. Jau norėjau ir mesti, tačiau pagalvojau, kad reikia bent dešimtį puslapių įveikti, o tada, jei neužkabins, palikti ramybėj.

Na o tos žąsys, kaip vėliau paaiškėjo, buvo tikrai į temą. Pasirodo, jog Džena, pagrindinė knygos herojė, po avarijos, per kurią žuvo jos mama, o pati mergina buvo sunkiai sužeista, atsidūrė ligoninėje. Kadangi ji patyrė rimtą traumą, Dženai yra leidžiamas vaistas dimerolis, kuris gali sukelti haliucinacijas. Taigi, mergina dėl šalutinio dimerolio poveikio įsivaizdavo esanti žydrynėje, kur galėjo susitikti ir pasikalbėti su mama, virsti žąsimi ar kuo tik panorėjusi.

Į mane pūtė smarkus vėjas! Net dusino. Aš priešinausi jam, nepasidaviau. Kitos žąsys jau tolo nuo manęs, ir nors stengiaus iš visų jėgų, nespėjau kartu. Jos jau buvo toli, kitapus upės. Kaskart mostelėjusios sparnu jos vis mažėjo.
Jos paliko mane. Pamiršo mane.
Palaukit manęs! Palaukit, šaukiau, bet jos negirdėjo.
Tada supratau, kaip klydau — manęs niekas nemyli. Netgi žydrynėje nebuvau mylima. Ir mama palieka mane kartu su jomis, jau niekad jų nepavysiu.

Kai supratau, kodėl čia tos žąsys įkištos,  tai visai įdomu pasidarė. Tiesa, greitai nuotykiai žydrynėje pasibaigė, nes dimerolio davimas Dženai buvo sustabdytas. Tačiau merginai, deja, jau buvo išsivysčiusi priklausomybė. Ji nebegalėjo laimingai gyventi žvarbumoje, kaip vadino realų pasaulį. Džena net pradėjo vogti tabletes.

Prieš avariją mergina gyveno su mama. Tėtis jas paliko prieš kelerius metus, sukūrė naują šeimą, o su Džena bendravo mažai. Net pati mergina nelabai norėjo turėti ryšių su savo tėvu, nes vaikystėje tiek ją, tiek mamą vyras žiauriai mušdavo. Po avarijos tėvas bando įkalbėti dukrą gyventi su juo ir jo šeima, lankyti mokyklą La Choloje. Tačiau Džena nesutinka. Ji nenori gyventi su žmogumi, kuris taip skaudino ją ir mamą. Merginą globoti prisiima teta Karolina, kuri yra Dženos mamos sesuo.

Mama sakydavo: „Norėčiau, kad tu nebūtum vienturtė.“
Norėdavau pasakyti Marijai, kaip ją myliu. Norėdavau paprašyti
jos, kad būtų mano draugė ne tik dabar, bet ir visada.
Kol prisimindavau: po avarijos man bus sunku ką nors mylėti.
Kodėl?
Nes visi nuskrenda ir palieka tave vieną.
Per daug rizikos.

Teta Karolina kartu su savo vyru Dvaitu ir vaikais Beke bei Mikiu gyvena mažame miestelyje Jaro Leike. Čia Džekė pradeda lankyti mokyklą. Tačiau dėl to, kad pati nenori, ji nesusiranda draugų. Visus, net ir pačius artimiausius, atstumia. Bet vieną dieną mokyklos tualete ji susitinka Triną. Trina – pankė blogiukė. Vartoja kvaišalus. Merginos susidraugauja, o nuo priklausomybės jau apgijusią Dženą Trina vėl įklampina į liūną.

Na, o kaipgi knyga be vaikinų. Visiškai atsitiktinai Džena sutinka baikerį Krou. Tąsyk vaikinas ją išgelbsti. Dženai, nors tam ir priešinasi, pradeda patikti Krou, tačiau jis yra vienas iš krūčiausių vaikinų mokykloje, tad turi merginų iki soties. Ar gali tarp paauglių užsimegzti santykiai?

Keistas dalykas apie šią knygą yra tai, kad ji neturi pagrindinio įvykio, klausimo ar kaip tai bepavadintum. Dilemos kelios ir gan didelės – neaiški avarija (kas dėl jos kaltas), meilė Krou, narkotikai ir ar pavyks išsikapstyti iš jų liūno, draugystė su Trina, šeima arba kaip Dženai seksis joje pritapti… Net nežinau ar tai pliusas, ar minusas. 😀 Manau, paskaičius apžvalgą pamatėte, kad įvykių čia netrūksta.

Šioje knygoje gausu metaforų. Kai kur net nelabai įkertamų. Kartais skaitant net atrodo, kad pati autorė vartojo kažko berašydama. 😀 Visos tos meninės priemonės knygą padaro tokią keistą. Bet keistą gerąja prasme. Tiesiog “Tada aš išskleidžiau sparnus ir nuskridau“ nėra tai, kas įprasta skaitytojo akiai.

Man visai ši knyga patiko. Susiskaitė greitai. Ją rekomenduoju tiems, kurie mėgsta gilesnius kūrinius.

keturi permatomas

jonexex logo

 

Reklama

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

w

Connecting to %s