Krankas. Varnų užkalbėtojas – Jacob Grey (knyga)


Naktis jam tiko. Jis siautėsi jos šešėliais. Gėrė jos kvapus.

Juodamūris kažkada buvo klestintis didmiestis, tačiau vieną vasarą miestą užplūdo keisčiausių nusikaltimų banga. Anuomet penkiametis Krankas tapo našlaičiu. Berniuką savo lizde priglaudė ir išaugino varnos. Krankas niekada nė nenutuokė, kodėl jis gali su jomis susikalbėti…
Praėjus aštuoneriems metams, nuo užpuolikų Krankas išgelbėja mergaitę vardu Lidija ir netikėtai sutinka kitus, tokius pačius kaip jis, – įvairius gyvūnus gebančius valdyti užkalbėtojus. Kai kurie iš jų itin pavojingi.
Kad miestą apgintų nuo žiauriausio vorų užkalbėtojo Mezgėjo užmačių, Krankas turi išsiaiškinti savo ypatingos galios paslaptį ir ją įvaldyti. Kartu su naująja drauge ir savo ištikimų varnų trijule berniukas leidžiasi į nuotykių kupiną kelionę po mįslingą Juodamūrio gerųjų ir piktųjų užkalbėtojų pasaulį.
„Nepažįstamasis atsigręžia. Jis žiūri tiesiai į Kranką. Šis staiga sumoja, kad varnų nebėra ir pasaulyje su atėjūnu jie likę vienudu.
– Ateinu tavęs, – sušnibžda vyras, beveik nejudindamas lūpų.“


krankasPagrindinė informacija

Kalba: lietuvių kalba
Išleidimo metai Lietuvoje: 2016
Originalus pavadinimas: The Crow Talker (2015)
Ankstesnės dalys: nėra
Serijos pavadinimas:
Krankas
Patartinas amžius: 8-12+
Žanras/ tipas: vaikų literatūra, jaunimo literatūra, paranormalūs, fantastika, nuotykiai
Mitinės būtybės/padarai/galios:
Veiksmo laikas: šių dienų pasaulis
Puslapių skaičius: 296
Pasakotojas: trečias asmuo
Autoriaus (-ės) puslapis: –


Šiandien laukelis, kur paprastai dedame autoriaus nuotrauką, liks tuščias, nes, kaip nedaugelis rašytojų, Jacob Grey pasirinko būti tuo paslaptingu veikėju, kurį mes tegalime įsivaizduoti. Jis (o gal ir ji?) išduoda, kad gyvena dideliame mieste Jungtinėse valstijose, kurio gatvėmis bastosi naktį svajodamas apie jo tamsias ir susipynusias istorijas. Jis beprotiškai myli gyvūnus ir netgi kartais kalbasi su varnomis… ir niekas nežino, ar jis supranta jų kalbą. Sakyčiau autorius susikūrė savo paties legendą 😀 “Kranko“ trilogija – kol kas vienintelė jo bagaže, tačiau dar palyginti nauja (originalo kalba pirma dalis išėjo vos prieš metus, trečia knyga pasirodys rudenį), tad galima tikėtis, kad sulauksime ir daugiau Jacob Grey kūrybos. 
Labiausiai man patikusi šios knygos dalis – žinoma viršelis. Dar prieš kelias dienas rašiau straipsnį, kad tai ypač svarbus dalykas, ir jis išpildytas su kaupu, nes labai puikiai atspindi tai, ką galite rasti knygoje – vienišius vaikinas su ištikima varna ir grėsmingai kybančiu voru griūvančio miesto fone. Paveikslėlis tiesiog traukte traukia akį, net nežinau, kodėl jis man taip vizualiai patrauklus 😀
Dar prieš skaitydama knygą pasakiau – man labai patinka pasakojimai iš vaikinų perspektyvos (ši istorija, kaip jau supratote yra vaikino), taigi su pasimėgavimu ėmiausi knygos. Tačiau gavau ir dar vieną dalyką, kurį pradėjau ypač vertinti perskaičiusi N. Vaitkutės knygas – tai gražią kalbą. Siunčiu ovacijas knygos vertėjui Vidui Morkūnui, nes skaityti “Varnų užkalbėtoją“ jo dėka buvo didžiulis malonumas jau nuo pirmųjų pastraipų. Jei ieškote pradedančiam skaitytojui įdomios knygos, kuri ne tik sudomins nuotykiais, bet ir leis plėsti žodyną, tada būtinai atkreipkite dėmesį į šią.
Dar pačioje pradžioje ši istorija man kažkuo priminė kitą knygą – “Pusiau blogas“. Nežinau, kodėl kilo tokios asociacijos, gal kad abu pagrindiniai veikėjai vaikinai, galbūt kad jie abu našlaičiai, o gal ir todėl, kad abu patyrę nedaug meilės. Krankas nuo 5 metų augintas varnų ir visiškai atskirtas nuo žmonių pasaulio trylikametis, kurį vis dėlto traukia į žmogišką gyvenimą, jis trokšta šeimos šilumos. Nes varnos juk ne žmonės, jos nesupranta paprasto vienatvės poreikio ar kasdienio alkio jausmo.
krankasJei turėčiau trumpai papasakoti siužetą, tai jis nelabai tesiskirtų nuo anotacijos ant knygos viršelio: Krankas – varnų užaugintas apleistas berniukas, norintis turėti draugą (kuris nebūtų varna), ir juo tampa bendraamžė Lidija, kuri kartu su vaikinu įsivelia į pavojingus reikalus. Abu jie karštakošiai, kišantys galvą kur nereikia ir būtinai įkrentantys į patį veiksmo sūkurį. Bet juk tai knyga jaunimui, ko dar galima tikėtis 😀
Tai nuotykių pilna istorija apie draugystę ir kovą už savo rūšies išlikimą. Jei ieškote meilės ir virpančių širdžių ar drugelių pilve, to nebus. Nors… galima rasti smulkių romantikos užuominų, tokių, kaip nukaitę skruostai ir pan. Vis dėlto rekomenduojamas amžius ir taip sako, kad meilėms seilėms dar ankstoka. Ne, knyga tikrai nėra vaikiška ir ne senesnio kirpimo nuotykių istorija mokyklinio amžiaus vaikams, todėl galite drąsiai imti ir skaityti visi, kam patinka daug veiksmo, kovos scenos ir neįprastų gebėjimų turintys veikėjai. Idėja gal ir nėra visiškai nauja, bet vietomis gal kiek netikėta. Net pati savęs paklausiau, kokius gyvūnus ar paukščius pati norėčiau valdyti 😀
– Šitie žmonės tau niekuo nepadės. Priešai, su kuriais susidūrėme, – tokie pat kaip mes. Užkalbėtojai.
Pastarasis žodis tarsi pakibo ore. Buvo jis kupinas kažkokios pirmykštės galios ir Krankui pasirodė keistai pažįstamas, nors tuo pat metu berniukas žinojo niekada tokio negirdėjęs.
Iš tiesų magija knygoje užima svarbiausią vietą – kalbama ne tik apie paukščių ar gyvūnų užkalbėjimą, bet ir apie formos keitimą, kas gundo sužinoti, ar tokie gandai yra tiesa. Apskritai ta dalis su užkalbėjimu, kvietimu ir panašiais dalykėliais man labai patiko, tiksliau patiko ne tik pati užkalbėjimo idėja, bet tai, kaip autorius nupasakojo jausmą, kai susisieji su savo valdomu gyvūnu. Tai aprašoma vaizdžiai ir būtų galima pagalvoti, kad štai, būtent taip turėtų viskas būti. Be to, galima pastebėti, kad net veikėjų vardai kažkuo siejasi su gyvūnais ir kažkuo atitinka juos. Man Krankas ko gero labiausiai ir patiko,jis puiki centrinė figūra, turinti reikiamas moralės normas, drąsos, gerumo ir ištikimybės. Kaip tikras superherojus.
Man labai patiko viena išsakyta mintis, kad Juodamūrio miestas labai primena Gotamo miestą, o Krankas – Betmeną. Abu miestai nuniokoti nusikaltėlių, kurie siautėjo prieš 8 metus, būtent tada, kai Kranką priglaudė varnos, berniukas liko našlaitis ir dabar kyla atkeršyti skriaudikams.
Galiausiai galiu pasakyti, kad tai knyga, skirta jaunesnio amžiaus paaugliams skaitytojams apie jaunuosius herojus – puikiai parašyta (ir išversta), originali, kuri patiks ne tik Betmeno gerbėjams.

keturi permatomasegliosha logo
Reklama

2 thoughts on “Krankas. Varnų užkalbėtojas – Jacob Grey (knyga)

 1. Šiandien kaip tik gausiu ją, tad labai smagu kad apžvalga nenumušė noro skaityt :)) O tai galvoju – skaityt ar neskaityt apžvalgą, gal blogi atsiliepimai bus.

  Patinka

  1. Galiu pasakyti, kad jei patiko “Tamsa, kuri nubudo“, “Vabalas skrenda temstant“ ar pavyzdžiui “Atika“, tada tikrai patiks ir “Krankas“. Žiūriu į lentynas grįžta nuotykių knygos paaugliams.
   Tik man labiausiai kliuvo vis tekste minimi berniukas/mergaitė, taip veikėjus mintyse piešiau jaunesnius nei jie iš tiesų yra; na bet kaip kitaip pavadinsi trylikamečius 😀

   Patinka

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.