Ko iš knygos viršelio tikisi leidėjai ir skaitytojai?


Knygos viršelis yra labai svarbi knygos galis, kadangi dažnai vien jo dėka mūsų lentynoje nusėsta naujas skaitalas.

Knygos viršelis, knygos galinis viršelis, pavadinimas, autoriaus nuotrauka ir t.t. turi būti profesionaliai paruošti. Kartais pastebime, kad į šias detales žiūrima atmestinai. Štai sąrašas dalykų, kurių tikisi leidėjai ir skaitytojai žvelgdami į naujos knygos viršelį:

 1. Ar viršelis sukurtas profesionaliai?

Kai kas samdo grafikos dizainerius, kurie specializuojasi knygų viršelių kūrime (ne šiaip draugo draugas, kuris mokykloje mokėsi piešti). angelKnygos dizainas yra tam tikra meno forma, kuriai reikia žinių apie vaizdų, spalvų, apipavidalinimo dermę ir nusimanyti spausdinimo gamyboje ar el.knygų pateikime.

Žinoma, knygos viršelį gali sukurti nebūtinai specialistas. Visi žinome Susan Ee „Angelų įsiveržimo“ seriją, kuriai viršelius kūrė fanai.

Viršelis duoda toną knygai. Iš jo skaitytojas gali suprasti kokia nuotaika bus pasakojime. Ir niekas taip nepagadina reikalų, kaip prastai nupieštas/sumaketuotas paveikslėlis, „puošiantis“ knygą. Būtent tai gali nugramzdinti net geriausiai parašytą istoriją.

 1. Ar pavadinimas atspindi knygos esmę?

miestas be padangėsKnygos pavadinimo parinkimas yra kūrybiškumo ir rinkos tyrimų derinys. Kalbant kūrybiškai – ar pavadinimas padeda knygai išsiskirti? Tai ypač svarbu negrožinės literatūros knygoms, kur knygos turinio aprašymas yra labai svarbus dalykas. Grožinėje literatūroje pavadinimai turi šiek tiek daugiau kūrybinės laisvės. Čia kyla klausimas, ar pavadinimas pirkėjui atspindės knygos nuotaiką ir žanrą? Pavyzdžiui, ar galėtum iš pavadinimo nuspręsti, ar tai rimta knyga, ar humoristinė, žaisminga, meilės istorija, knyga vaikams, ar mistinis trileris?

Peržvelkite leidžiamų knygų puslapyje esančių knygų pavadinimus. Kurie išsiskiria ir išskiria knygą iš kitų? Ar knyga priklauso serijai? Migloti, ilgi, painūs ar klaidinantys pavadinimai tiesiog menkina knygą.

Dažnai pažvelgti į knygos viršelį būna mažai laiko, tad labai svarbu, kad jis būtų tinkamas, kad užkabintų ir sudomintų.

 1. Ar galiniame viršelyje yra rimta anotacija, autoriaus biografija, profesionalus portretas ir šūkis?

sparnaiKai kurios knygos būna be galinio viršelio apipavidalinimo. Tuščios. Tai didžiulė klaida, net jei knyga yra elektroninė. Galinis viršelis turėtų gražiai apibendrinti knygą. Kita klaida – per daug siužeto detalių atskleidimo. Juk tikslas yra privilioti žmones skaityti knygą. Naudojant nuotrauką reikėtų turėti omenyje, kad ji turi būti aukštos rezoliucijos ir derėti su knygos nuotaika ir žanru. Šį kriterijų ko gero geriausiai išpildė Aprilynne Pike savo knygų serijos „Sparnai“ galiniame viršelyje. Didžiulis ne – išplaukusioms nuotraukoms, nuotraukoms su kitais žmonėmis, svetimomis kūno dalimis, senoms ir sendintoms nuotraukoms.

Jei yra knygų apžvalgininkų, ekspertų ar kitų autorių apžvalgų, reikėtų pasvarstyti pridėti kažkokią citatą į priekinį ar galinį viršelį. Anoniminio skaitytojo nuomonė netinka. Mamos taip pat.

Reklamos požiūriu galinis viršelis yra labai svarbus, nes profesionaliai pateiktas jis atskleidžia pirkėjui knygos nuotaiką, žinutę, žanrą ir tikslesnę auditoriją.

 1. Ar knygos nugarėlėje yra nurodomas pavadinimas, autoriaus vardas ir pavardė bei leidėjas?

Peržvelkite knygas lentynoje. Negerai nedėti jokio teksto, tekstą sumaketuoti ne į tą pusę ar kai jis eina iš viršaus į apačią, pavyzdžiui:

M

E

I

L

Ė

Nedarykite to, jei nėra kažkokios specifinės priežasties. Tinkamai sumaketuota knygos nugarėlė – su pavadinimu, autoriaus vardu pavarde ir, jei reikia, leidėjo logotipu – yra labai svarbi knygos pristatymo dalis. Kas nutiks, jei kažkas pasidės knygą be užrašų nugarėlėje į lentyną tarp kitų knygų? Ji pradings.

 • Paskutinė pastaba

Ieškant įkvėpimo knygos viršeliui visada rekomenduojama apsilankyti knygyne ir apžiūrėti, kur knyga stovės. Kaip ji atrodys tarp kitų knygų? Ar jos dydis, spalvinis išpildymas, nuotaika, tekstas ir paveikslas greitai ir aiškiai pasieks tikslinį pirkėją?

Versta iš BookbabyBlog

egliosha logo

Reklama

2 thoughts on “Ko iš knygos viršelio tikisi leidėjai ir skaitytojai?

 1. “Susan Ee „Angelų įsiveržimo“ seriją, kuriai viršelius kūrė fanai.“ Oho!!! O man tie viršeliai tokie nuostabiai gražūs, nesitikėjau kad juos sukūrė gerbėjai 🙂 įdomu

  Patinka

  1. Taip! Iš tiesų ji pirmąją knygą išleido pati, tikėdamasi, kad Angelų įsiveržimu susidomės nedidelis ratas žmonių, o tik paskui ją čiupo leidyklos. Autorė paskelbė konkursą pirmos knygos viršelio kūrimui ir štai kokį puikų rinkinį turim! Susan Ee nusprendė, kas laimėjo, vos tik išvydusi šį viršelį 😀 Tai yra serbo piešinys.

   Patinka

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.