Raganų valandos – Deborah Harkness (knyga)


Jauna mokslininkė, daktarė Diana Bišop, Oksfordo Bodleino bibliotekoje nagrinėja alchemikų rankraščių archyvą. Vienas itin senas, iš septynioliktojo amžiaus alchemiko Elijo Ešmoulo kolekcijos, pažymėtas Ešmoul 782, kelia dvejopus jausmus. Iliustracijos keistos. Trys puslapiai dailiai išpjauti. Žodžiai mirga puslapiuose. Diana supranta, kad šis palimpsestas yra rašymui antrą kartą panaudotas pergamentas, pilnas burtais apsaugotų okultinių žinių. Palietus „knyga atsiduso“. Ar taip yra todėl, jog Diana yra ragana, nors ir paneigusi savo prigimtį? Ar todėl, kad aptiko tai, kas senų seniausiai buvo pamesta, o ji yra vienintelė, galinti įveikti magišką užraktą? Kad ir kaip būtų, aišku viena: nuo šiol ją stebi daugybė akių…


raganų valandosPagrindinė informacija

Kalba: lietuvių kalba
Išleidimo metai Lietuvoje: 2012
Pirmasis originalus leidimas: 2011
Originali kalba: anglų
Originalus pavadinimas: A Discovery of Witches
Ankstesnės dalys: nėra
Serijos pavadinimas: Visų sielų trilogija
Patartinas amžius: 15+
Žanras/ tipas: fantastika, paanormalūs, magija, new adult, adult
Mitinės būtybės/padarai/galios: raganos, vampyrai, demonai
Veiksmo laikas: šiuolaikinis pasaulis
Puslapių skaičius: 700
Pasakotojas: 1 asm. (mergina)
Autoriaus (-ės) puslapis: www.deborahharkness.com


autorėDeborah Harkness teigia, kad visas jos gyvenimas buvo ištisiniai posūkiai į kairę, kurie jos gyvenimą nuvedė reikalinga linkme – ji įstojo į koledžą mokytis teatro, bet baigė renesanso studijas; pradėjo dirbti administratore mokykloje, bet taip pamilo mokymą, kad tapo koledžo profesore; ji manė norinti būti Tiudorų-Stiuartų istorike, bet atrado save kaip mokslo istorikę. Wikipedia išduoda, kad ji taip pat studijavo alchemiją, magiją ir okultizmą. Ji yra išleidusi dvi istorines negrožinės literatūros knygas John Dee’s Conversations with Angels: Cabala, Alchemy and the End of Nature (1999) ir The Jewel House: Elizabethan London and the Scientific Revolution (2007). “Raganų valandos“ gimė 2011 metais po trejų metų rašymo ir tyrinėjimų, ir būtent su ja rašytoja išgarsėjo tarp fantastikos mylėtojų.

Viršelyje ryškiomis raidėmis skelbiama, kad tai “Saulėlydis“ suaugusiems. Aš pridurčiau, kad tai “Da Vinčio kodas“ fantastikos mylėtojams. Anksčiau parašyti žodžiai “alchemija“, “magija“, “okultizmas“ turėtų išduoti, kad štai to ir galite tikėtis atsiversdami šią storą knygą (aš tokias ypač mėgstu!). Taigi perspėju, jei skaitėte “Da Vinčio kodą“ ir jis jums nepatiko, nerizikuokite su šia knyga. O kadangi man patiko abi knygos, su kuriomis lyginamos “Raganų valandos“, tai yra viena mėgstamiausių mano lentynoje esančių knygų.

Nors veikėjai čia yra daugiau suaugę nei paaugliai, tai netrukdo įmesti šį kūrinį ir į jaunimo knygų sąrašą. Esu skaičiusi daug žiauresnių ir nešvankesnių knygų jaunimui nei “Raganų valandos“, pastaroji tikrai netraumuos baisybėmis ar sekso scenomis. Kaip tik vienas kritikas yra pasakęs, kad tai “rafinuota pasaka suaugusiems“.

Nors Diana nemokėjo skraidyti, princas ją labai mylėjo. Jis matė ją supančiojusius kaspinus, nors niekas kitas negalėjo to padaryti. Galvojo, kam jie skirti, ir svarstė, kas nutiktų, jei raganaitė juos nusiimtų, bet manė, kad kalbėti apie tai būtų nemandagu.

Tai istorija apie mokslininkę Dianą, kuri yra ragana, tačiau labai stengiasi nuslopinti savo raganiškąją prigimtį, nes tai ji kalta dėl jos tėvų žūties. Tačiau vieną dieną rašant mokslinį darbą bibliotekoje jai patenka į rankas paslaptingas užkerėtas rankraštis, kurį ji grąžina atgal į saugyklą, bet žala jau padaryta – visi trokšta tos knygos, ir paskui Dianą pradeda sekioti antgamtinės būtybės. Tiek raganos, tiek vampyrai ir demonai nori sužinoti, kaip merginai pavyko išsikviesti šimtmečius dingusia laikytą knygą, kokiais kerais ji galėjo būti iškviesta. Tarp šių būtybių išdygsta ir vampyras Metju.

Iš pradžių viskas atrodo tikrai labai paprasta – kažkas randa daiktą, trokštamą antgamtinių pasaulio būtybių, ir merginai kyla grėsmė tiek iš kitos rūšies, tiek iš savosios. Nuo tėvų žūties ji užsisklendė nuo raganiškų galių ir papročių ir įsakų, siejančių tris rūšis – raganas, vampyrus ir demonus -, bet štai viena knyga staiga supurto ne tik Dianos gyvenimą, bet visų trijų rūšių pasaulį, nes įvyksta tai, kas yra griežtai draudžiama. Ragana ir vampyras pamilsta vienas kitą.

Bet jei manote, kad čia jau viskas – o neee, nes čia tik pradžia! Verčiant puslapius prisiminiau, kodėl skaitau šitą knygą antrą kartą. Nes čia pilna magijos, meilės, paslapčių, intrigos, mokslo, istorijos, sulaužytų įstatymų, kovos, burtų, neapykantos, draugystės, tragedijų… galėčiau vardinti ir vardinti, nes į tokią storą knygą, kuris yra viso labo pirma trilogijoje, telpa daug visko.

Autorė puikiai padirbėjo rašydama šią knygą, kadangi joje galima rasti istorinių faktų, senovinių rankraščių tyrinėjimų (ir instrukcijų, kaip tai daryti teisingai). tačiau nebuvo pateikiama sausai, nes istorija labai jausminga, meilės linijai skiriama ypač daug dėmesio.

Malonumo viršūnėje virš mūsų sužibo žvaigždės, kelios jų liko kaboti prie lubų. Jos žibėjo ir geso taip primindamos apie trumpą savo gyvenimą, o mes gulėjome vienas kito glėbyje ir laukėme, kol mus suras aušra.

Ne veltui knyga lyginama su “Saulėlydžiu“ – meilė “Raganų valandose“ ko gero yra pirmoje vietoje. Tačiau santykiai tarp Dianos ir Metju visiškai kitokie, nei tarp Belos ir Edvardo – natūralūs ir mieli. Ir žinoma vampyrai apgalvoti daug geriau ir labai stipriai neatitrūkstant nuo mums įprastų mitinių būtybių (kurios saulės šviesoje tikrai nespindi). Tai, kad autorė yra istorikė jai labai stipriai pasitarnavo įpinant tai į istoriją, o ne tik sumislijant ale senovinius vardus savo veikėjams.

Be abejo, knygos pagrindas yra veikėjai, jų išvystymas, tad galiu pasakyti, kad ir jie manęs nenuvylė. Kiekvienas jų yra skirtingas, kruopščiai apgalvotas ir išvystytas, mažai kas nublanksta į antrą planą, nes net trumpai pasirodantys asmenys turi savo aurą, tik jam būdingą charakterį, vadinamąjį balsą. Ir neradau nė vieno veikėjo, kuris keltų norą stipriai papurtyti! Žinoma, buvo vietų, kai pagalvoji, nagi, juk galite apsieiti ir be to, bet, kai pagalvoji geriau, juk būtų neįdomu skaityti, jei visi eitų tiesiai, o ne aplinkui.

Visos serijoje esančios knygos originaliais viršeliais:
raganų valandos trilogija

Žinau, žinau, kad knygoje apstu klaidžių alchemijos knygų interpretacijų, detalių aplinkos aprašymų, kurie paprastai siaubingai lėtina skaitymą ir sukelia norą peršokti teksto gabalus iki dialogų, bet man ši knyga labai patiko, todėl ranka nekyla duoti keturių kačiukų, tačiau esate trumpai perspėti apie tai, kas gali nepatikti. Iš visų nebaigtų leisti serijų tikriausiai man labai gaila būtent “Raganų valandų“… Taigi, jei jums patinka painūs išvedžiojimai, vedantys prie paslapties atskleidimo, norėtumėte paskaityti knygą apie vampyrus ir raganas, negąsdina didelė apimtis, tada labai rekomenduoju pasiieškoti “Raganų valandų“ egzemplioriaus ir ilgai pasimėgaujant perskaityti šią istoriją. Laikau sukryžiuotus pirštus, kad leidykla išleistų tęsinius.

penki

egliosha logo

Reklama

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti / Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti / Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti / Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti / Keisti )

Connecting to %s