Ketvertas – Veronica Roth (knyga)


Vienas pasirinkimas

Vienas pasirinkimas išlaisvina jį nuo praeities
Vienas pasirinkimas užtikrina naują rytojų
Vienas pasirinkimas atskleidžia slypinčius pavojus
Vienas pasirinkimas pakeičia jį visiems laikams
Vienas pasirinkimas jį išlaisvins

Nuolankiųjų vadovo sūnus (kaip po dvejų metų Beatričė Prior) perbėgo į Bebaimių luomą. Šis pasirinkimas išlaisvino šešiolikmetį Tobiją ir suteikė galimybę pradėti gyvenimą iš naujo. Jis jau nebesivadina tėvų duotu vardu. Ir jis nebesileis įveikiamas baimės.
Per iniciaciją Ketvertu pavadintas vaikinas pas Bebaimius pritampa. Bet tai tik pradžia, jis dar turi išsikovoti savo vietą. Ketverto sprendimai lemtingi, jie paveiks būsimų naujokų ateitį ir atskleis paslaptis, kurios gali kelti grėsmę jo paties ateičiai – ir visos luomų sistemos ateičiai. Dabar Ketvertas jau pasirengęs imtis veiksmų.
O pirmoji į tinklą nušokusi naujokė gali padėti vaikinui suprasti, kokį kelią rinktis.

Su ja Ketvertas vėl gali tapti Tobijumi…


Pagrindinė informacijaketvertas divergente

Kalba: lietuvių kalba
Išleidimo metai Lietuvoje: 2016
Originali kalba: anglų kalba
Originalus pavadinimas: Four. A divergent Collection
Ankstesnės dalys: Divergentė, Insurgentė, Lojalioji
Serijos pavadinimas: 
Divergentė (Divergent)
Patartinas amžius: 14+
Žanras/ tipas: jaunimo literatūra, distopija, 
Mitinės būtybės/padarai/galios: nėra
Veiksmo laikas: ateities pasaulis
Puslapių skaičius: 240
Pasakotojas: pirmasis asmuo (vaikinas)
Autoriaus (-ės) puslapis: http://www.veronicarothbooks.com/


P.S. Šiame įraše gali būti spoilerių, susijusių su “Divergentės“ trilogija. Neskaitykite įrašo, jeigu nesate skaitę knygų.

2013 metais išėjo paskutinė “Divergentės“ trilogijos dalis – “Lojalioji“ (anglų kalba). Tai turėjo būti šios nuostabios distopinės istorijos pabaiga, tačiau, laimei, šiais laikais autorės taip įsimyli savo istorijas, o leidėjai taip nori pasipelnyti iš sėkmingų knygų, jog netrukus atsiranda naujos knygų serijos tame pasaulyje arba novelės iš kitų veikėjų perspektyvų.

Kai atsiversite šią knygą, rasite autorės žodį. Čia Veronica Roth prisipažįsta, jog “Divergentė“ buvo pradėta rašyti visai ne nuo Beatričės, o iš Tobijo Itono perspektyvos. Deja, nors pasaulis gal ir “lipo“ autorei, neatrodė, kad jį pateikia iš tinkamo personažo pusės. Vėliau autorė surado tinkamą veikėją ir visi mes žinome, kas ji. Pats Tobijas niekur neprapuolė ir taip pat buvo įtrauktas į knygą. Tikriausiai nebus didelis melas, jeigu pasakysiu, jog tikrai nemažai asmenų pamilo šią knygą ne tik dėl sukurto pasaulio, tačiau ir dėl to paties Tobijo Itono egzistavimo joje. Šis personažas moka patraukti dėmesį ir nenuostabu, jog savaime sukyla smalsumas sužinoti, kaip jis regi pasaulį, ką jis jaučia, kaip mąsto. Pati Veronica Roth šioje knygoje neslepia fakto, kad ir jai pačiai šis personažas yra nepaprastai įdomus.

Taigi, atsiverskime knygą ir pasižiūrėkime, kas gi tas Tobijas yra iš tikrųjų.

Knygoje rasite keturias trumpas istorijas ir plius tris mini skyrelius. Taigi, trumpos istorijos vadinasi: “Perbėgėlis“, “Naujokas“, “Sūnus“ ir “Išdavikas“. O tris mini skyreliai: “Pirmoji nušoko Tričė!“, “Atsargiau, Triče“ ir “Gerai atrodai, Triče“. Pirmos trys trumpos istorijos yra Tobijo priešistorė. Ją skaitydami mes sužinome daugybę įdomių dalykų, kurie buvo tik vienaip ar kitaip paminėti trilogijoje, kad skaitytojai turėtų bendrą suvokimą apie Tobijo asmenybę. Šioje knygoje mes praplečiame šias žinias.

Taigi, mums suteikta nepaprasta galimybė pasižiūrėti į Tobijo gyvenimą su tėvu, kas privertė jį priimti vieną ar kitą sprendimą, kaip jam sekėsi pas Bebaimius. Taip pat mes galime stebėti, kaip jam sekėsi eiti į pasimatymą, kaip jis gavo tą įdomią pravardę “Ketvertas“, bei kaip gimė toji įspūdinga tatuiruotė ant jo nugaros. Pripažinkite, tikrai norite sužinoti apie tokius dalykus 🙂

Skaitydama šias tris istorijas, jeigu tik įmanoma, pamilau Tobiją tik dar stipriau. Rimtai, kodėl tokie vaikinai negali būti ir realybėje?

Nors neslėpsiu, iš pradžių žvelgiau į šią knygą skeptiškai. Taip, man patinka skaityti istoriją iš vaikino pusės, nes jų galvose nesiautėja tos lėkštos mintys “aš esu negraži“, “aš jam nepatinku“ ir t.t.  Beje, istorijose iš vaikinų pusės jausmai būna stipresni ir tokie daugiau primityvus, aštresni. Jeigu jie kovoja – tai iki pabaigos. Jeigu myli – tai beprotiškai. Tačiau aš nesu fanė skaityti to paties du kartus, kad ir kokia įdomi būtų istorija, ar būtų galimybė į tą pačią situaciją pažvelgti iš kitų pusių. Be to, mano akyse tokie dalykai yra truputį ir neigiami, nes atrodo, kad iš žiauriai geros istorijos yra mėginama išspausti viską, kas įmanoma, ir tokiu būdu ta istorija yra… gražiai tariant, sunaikinama.

Taigi, nors ir traukė galimybė paskaityti iš istoriją Tobijo perspektyvos, laikydama rankose knygą daugiau spurdėjau iš nerimo nei nekantrumo. Bet, krimstelėjusi apatinę lūpą atsiverčiau knygą, pradėjau skaityti… ir ją “suvalgiau“. Pradėjusi skaityti knygą, negalėjau sustoti, nors galėjau tai padaryti šimtus kartų ir užsiimti kuo nors kitu. Juk netgi neatsivertusi knygos nutuokiau, ką galiu joje rasti. Juk tai priešistorė su menka galimybe sugrįžti atgal į “Divergentės“ knygą. Bet kaip minėjau, mes iš trilogijos žinome tik detales, o šioji knyga tas detales paverčia svarbiais faktais ir suteikia jiems ne tik reikšmę bet ir istoriją.

Keista, bet skaitydama knygą labiausiai laukiau ne momento, kada Tričė atsiras ir galėsiu pasižiūrėti, ką Tobijas, arba Ketvertas, jautė išvydęs merginą ir kaip nerimavo dėl jos. Oi ne. Mane labiau traukė Tobijo ir Eriko santykiai. Kažkodėl 😀 Pripažinkime, juoda katė tikrai perbėgo šiems dviem asmenims kelią. Taigi, norėjau sužinoti, kada tai įvyko ir kokia gi iš tikrųjų situacija tada buvo. Man reikėjo tų santykių gylio ir pikantiškų detalių. Ir čia gavau to su kaupu. Kaip norėčiau apie tai detaliau aprašyti, tačiau susilaikysiu ir paliksiu jums truputį intrigos.

Kitas dalykas, kuris mane žavėjo šioje knygoje, buvo tai, jog buvo galima ne tik suvokti, kas vyksta Ketverto galvoje, tačiau išvysti bei išgirsti dalykus, prie kurių Tričė negalėjo priartėti. O tai juk savaime suprantama – jaunuoliai turi skirtingas pareigas, pastebi skirtingus dalykus bei bendrauja su skirtingais asmenimis. Taigi, galite gauti ne tik papildomos informacijos apie tam tikrus įvykius, bet ir gauti dvi istorijas apie tam tikrus veikėjus. Taigi, veiksmas pačioje “Divergentėje“ įgauna daugiau prasmės ir spalvų.

Ir dabar prieikime prie vieno iš svarbiausių klausimų jums (jeigu esat neskaitę trilogijos ir ignoravot perspėjimą). Net neabejoju, kad norite sužinoti, ar ši knyga gali būti ta pati pradžia panirti į Veronica Roth sukurtą pasaulį.

Taip ir ne.

Nors knygoje pateiktuose istorijose yra supažindinama su pasauliu bei jis paaiškinamas, kartais jaučiausi taip, jog kai kurių vietų gal ir nelabai būčiau supratusi, jeigu nebūčiau skaičiusi pačios “Divergentės“, kadangi retkarčiais pats paaiškinimas istorijoje ateidavo truputį vėliau t.y. pavėluotai. Bet vis dėlto ateidavo. Taigi, galima iš dalies sakyti, kad paimkite ir pradėkite “Divergentės“ seriją skaityti nuo šios knygos, tačiau joje perskaitykite tik pirmas tris istorijas, nes ketvirta nukelia į “Divergtės“ vidurį. Bet tikriausiai labiau siūlyčiau pirma perskaityti “Divergentę“, tik tada griebti šią. Juk “Divergentės“ knygoje plačiau viskas yra pateikiama, tuo tarpu “Ketverte“ istorija yra sutraukta iki pačių reikšmingiausių ir įdomiausių Tobijaus gyvenimo akimirkų. Beje, “Ketvertas“ gali truputį ir sugadinti malonumą skaitant “Divergentę“, kadangi šioje priešistorėje yra spoilerių 😀 Taigi, jeigu jums patinka paslaptys ir netikėtumai, jau geriau šią knygą pagriebkite po “Divergentės“.

Nors bijojau skaityti šią knygą, dabar drąsiai galiu pasakyti, kad baimė yra išgaravusi ir jos vietoje yra nepaprastas džiugesys bei noro kibirkštis vėl pradėti skaityti seriją nuo pradžios (arba bent jau esamus filmus peržiūrėti). Tikrai rekomenduoju šią knygą (novelių kolekciją) tiems, kam patinka skaityti iš vaikino perspektyvos, nori daugiau sužinoti apie Tobiją bei vėl atsidurti Veronica’os Roth sukurtame pasaulyje 🙂

Visos knygos “Divergentės“ serijoje

cdb_Divergente_z1cdb_Insurgente_z1cdb_Lojalioji_z1ketvertas divergente


keturi permatomaskitty

Reklama

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

w

Connecting to %s