Rebekos Salos – Renata Šerelytė (knyga)


Gyventi kur kas paprasčiau, kai gerai moki spręsti lygtis ir išmanai taisykles. Kai puikiai žinai savo pareigas ir teises. Ir kai viską gali sutvarkyti pasitelkęs skvarbų protą, logiką ir ironiją.

Šiems protingiems žodžiams galėtų paprieštarauti nebent žmonės, kurie galvoja vienu smegenų pusrutuliu. Tačiau Rebeka – ne iš tokių. Ji – nuovoki ir guvi penkiolikmetė, viena iš tų mergaičių, kurias galima drąsiai vadinti perfekcionistėmis. Ji didžiuliais žingsniais veržiasi per gyvenimą triuškindama visas pasitaikančias kliūtis. Kol netikėtai patenka į pasaulį, kuriame nebeveikia išmoktos taisyklės…

Penkių salų pasaulyje Rebekai teks išmokti nugalėti save: įveikti savo išankstinę nuomonę, įsivaizdavimus, antipatijas. To, ko išmoks salose, ji nepamirš niekada.


Pagrindinė informacijacdb_Rebekos-salos_p1

Kalba: lietuvių kalba
Išleidimo metai Lietuvoje: 2014
Originali kalba: lietuvių kalba
Originalus pavadinimas: Rebekos salos
Ankstesnės dalys: nėra
Serijos pavadinimas: 
nėra
Patartinas amžius: 10+
Žanras/ tipas: jaunimo literatūra
Mitinės būtybės/padarai/galios: persikėlimas į kitą erdvę
Veiksmo laikas: šių dienų pasaulis
Puslapių skaičius: 192
Pasakotojas: mergina (trečias asmuo)
Autoriaus (-ės) puslapis: nėra


Renatos Šerelytės vardas žinomas visiems, netgi ir tiems, kurie nekvėpuoja literatūra.  Šios autorės kūriniai laimi konkursus, o viena knyga jau yra pavirtusiu ir filmu – “Vardas tamsoje“. Taigi, nereikia stebėtis, kad jos nauja (gal jau ir ne tokia nauja) knyga paaugliams “Rebekos Salos“ papuolė į 2016 IBBY Garbės sąrašą ir buvo įtraukta į 2015 Metų knygos rinkimus. Deja, knyga nelaimėjo. Metų knyga buvo išrinkta Rebekos Unos kūrinys “Atjunk“. Nors pati ir nesu Renatos Šerelytės kūrybos gerbėja, nusprendžiau surizikuoti ir pasiimti jos knygą iš bibliotekos ir pasižiūrėti, kas slypi už to viršelio.

Autorė pasakoja, jog:

 „Mintis knygai gimė impulsyviai. Iš Timo Burtono filmų – atsimenate skraidančius škotų terjerus jo „Koralainoje ir slaptame pasaulyje“? Iš kasdienybės nuotrupų, iš mano pačios paauglystės prisiminimų, iš pokalbių su dukra… Kita vertus, nei mirties, nei senatvės neišgalvosi. Taigi Ona Marija tikrai nėra išgalvota. Na, o knygoje vaizduojama mokykla, direktorė, salos ir visa kita – ko gero, mano išmonė, nes tokių gyvenime nebūna. Nors, ką gali žinoti?“. (Alma Littera)

Autorės minimą filmą esu mačiusi, ir jis man patiko. Na, dar viena priežastis mėginti perskaityti šią knygą nuo viršelio iki viršelio. Tačiau įveikti šią knygą pasirodė nelengvas darbas, nors jos apimtis nėra didelė; nesiekia netgi kelių šimtų puslapių. Bet patikėkite, autorės magiškasis realizmas, kuris, kaip Renata Šerelytė pati teigia “jai yra nauja ir neišbandyta sritis“ priverčia žiovauti ir varyti akis, nes, nors įvykiai pateikiami logiška seka, pati istorija neatrodo logiška.

Daugiau ji negalvojo, nes nemėgo prognozuoti, kas būtų jeigu būtų. Tai tuščias dalykas, visi protingi žmogės tai žino.

Pagrindinė knygos veikėja yra Rebeka, kuri pristatoma kaip kokia viskuo nepatenkinta, suirzusi, susiraukusi mergina, kuri kone į viską žiūri iš aukšto. Mintyse ją nusipiešiau kaip vieną iš tų fyfų, kurios visad papūtusios lūpytes ir suraukusios nosytes. Tiesiog tokią pradėjau įsivaizduoti šią merginą. Gal jums ji pradžioje pasirodys kitaip. Juk čia ir yra grožinės literatūros smagumas – žmonės skaitydami tą patį tekstą viską įsivaizduoja kitaip.

Taigi, veikėja nebuvo aukselis, bet skaitau toliau. Neprireikė įveikti daug puslapių, kad suvokčiau nieko nesuvokianti. Kažkodėl net nepajutau, kada dingo realus pasaulis ir prasidėjo fantastinis, nors tikrai skaičiau kiekvieną žodį ir nieko nepraleidinėjau. Galvoju, ai skaitau toliau. Juk skaitant toliau viskas turi aiškėti ir darytis logiška. Bent jau tokios yra geros knygos. Taigi, tikėjausi, kad su “Rebekos salomis“ bus tas pats, tačiau man atrodo, kad bridau tik dar giliau į pelkę.

Renate Šerelytė naudoja filme “Koralaina ir Slaptas Pasaulis“ esančias detales, pavyzdžiui, pagrindinė veikėja turi iš viso kaip ir du tėvus ir motinas. Tik šį kartą vietoj jų akių nėra sagučių 😀 Taip pat galite rasti ir šunį. Panašumų yra ir, tai leidžia daryti prielaidą, kad autorei tikrai filmas paliko nemenką įspūdį.

Bet filmas man buvo žymiai geresnis nei šioji knyga.

Pagrindinė veikėja Rebeka suvokia, kad atsidūrė kažkokiame pasaulyje. Gerai. Aišku. Liuks. Jai tas pasaulis neatrodo, kad yra prie širdies. Ji nori namo. Aišku. Gerai. Bet tada nesuprantu, kodėl ji nemėgina iš jo ištrūkti, išsiaiškinti, kas vyksta iš tiesų, o žaidžia pagal to pasaulio taisykles ir dar mintyse ar pusbalsiu neigiamai komentuoja kitus personažus, pavyzdžiui, kaip ji gali pereiti į aukštesnę klasę, o aš ne?

Čia man ir prasidėjo nelogiškumas, kuris nesibaigė iki pat knygos pabaigos, kurią, deja, norėjau pasiekti kuo greičiau, ir ne todėl, kad man buvo nepaprastai įdomu, o todėl, kad norėjau jos atsikratyti. Žinau, truputį žiauriai čia aš, bet tuoj suvoksite kitą dalyką, kodėl tekstas manęs nežavėjo.

Vilma priėjo prie lentos ir patraukė virvutę. Prieš akis išsivyniojo didžiulis žemėlapis. Mėlyname vandenyne plytėjo penkios salos – viena labai didelė, kita mažesnė, dvi maždaug vienodos ir viena visai mažulytė. Visas jungė punktyru nužymėta linija.

Šioje knygoje nulis veiksmo. Jau įveikus trečdalį knygos suvokiau, kad šioji istorija bus daugiau apie personažo augimą ir asmenybės tobulėjimą. Pagrindinė veikėja pristatoma neigiamai, taigi, kaip ir logiška, kad gale ji turėtų įgauti gražesnių atspalvių.  Dažniausiai asmenybės pasikeitimas jaunimo knygose vyksta įtraukiant kokį nors veiksmą, išmėginant veikėjus ekstremaliomis ir pavojingomis situacijomis. Šioje knygoje veikėja tik bamba ir vaikšto po salas, kalbasi su močiute, tėvu, motina, viena pakvaišusia senučiuke. Nesijaučia, kad istorijoje augtų įtampa ar išviso ji būtų. Jeigu reikėtų apibūdinti, tai pilka istorija, kurią galima įsivaizduoti kaip nuobodų tiesų kelią dykvietėje. Netgi nėra į ką čia pasižiūrėti skuodžiant į priekį.

Tačiau net neabejoju, kad tiems, kuriems reikia gylio istorijoje ir veiksmas nėra svarbiausias dalykas tekste, gali trykšti iš džiaugsmo skaitydami šį kūrinį. Nors man bendrai paėmus jis tikrai nebuvo OHO ir nuostabus ir t.t., tačiau be daugybės man nepatikusių ir nesuvokiamų dalykų, buvo kai kurie, kuris maloniai traukė dėmesį. Taigi, vienas iš jų buvo penkių salų mintis knygoje. Šis dalykas man priminė filmą „Išvirkščias pasaulis“ („Inside out“), kuris kinuose pasirodė 2015 metais. Tas kas matė filmą ir skaitys knygą (ar atvirkščiai, tikriausiai suvoks, kur tas panašumas su salomis slypi. Taigi, dėl šios detalės man buvo mieliau skaityti šią knygą.

Taip pat patiko toji paslaptis su vienu jaunuoliu. Įdomu, kaip ten iš tikrųjų su juo ir močiute baigiasi, kadangi pabaigoje pristatomas Rebekos laiškas senelei. Bet pati autorė teigia, kad atvira knygos pabaiga yra geros knygos požymis. Taigi, skaitydami šią knygą galėsite žaisti su interpretacijomis ir, jeigu bus noro, netgi mėginti pratęsti šią istoriją:)

Taip pat skaitydama knygą vis pastebėdavau kokias nors smulkmenas, kurios būdavo tarsi nuorodos į kitus kūrinius. Pavyzdžiui, tylusis valtininkas. Aš iškart jį susiejau su graikų mitologija, o vėliau rinkdama informaciją apžvalgai, radau, kad pati autorė teigia, jog graikų mitologija jai yra padariusi nemenką įtaką. Kas buvo didelis siurprizas, kad knygoje mokyklos direktorė turi laumiškumo, tarsi yra juodoji  laumė.

Kitas patikęs dalykas knygoje buvo kalba. Renatos Šerelytės žodynas tikrai gausus ir spalvotas. Jeigu tik pasakojama istorija būtų įdomi ir įtraukianti, tada buvo JĖGA! Bet, na, kartais sunku gauti viską.

Taigi, šioji knyga patiks tiems, kam reikia kažko gilaus ir prasmingo su mažai veiksmo. Tačiau tie, kurie nori veiksmo, justi, kaip širdis trankosi krūtinėje ir kita… na, jūs greičiau tada šią knygą suplėšysite į skutelius, nei ją pabaigsite skaityti.

dvi kates

kitty

Reklama

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

w

Connecting to %s