Nespjauk į šulinį, iš kurio teks gerti!


Šis įrašas gal nebus labai mielas ir pozityvus, tačiau manau, kad vertėtų jį parašyti, kad galėtumėte truputį geriau suvokti, ką gi daro knygų piratavimas jums patiems. Kadangi bendrauju su leidyklomis ir stebiu visą veiklą, susijusią su jaunimo literatūra, esu girdėjusi ir pastebėjusi ne vieną dalyką, kurie, deja, turi labai liūdna tendenciją. Šiuo metu leidyklos vis entuziastingiau kyla ir kovoja prieš asmenis, kurie dalinasi jų išverstomis bei išleistomis knygomis. Mintyse tikriausiai klausiate, kodėl leidyklos tokios blogos ir neleidžia mums iš vieno pdf pasidaryti tūkstančius pdf ir leisti visai Lietuvai skaityti nuostabias istorijas? Geras klausimas.

Esu internete prisiskaičiusi pačių įvairiausių komentarų, kad kopijuoti ir dalintis vienos ar kitos Lietuvos leidyklų išleistos knygos pdf ar epub failu nėra kažkoks blogis. Piratavimas netgi prilyginamas knygų ėmimui iš bibliotekos ar skolinimuisi iš draugų. Labai klaidingas mąstymas. Oi klaidingas. Tai nėra tas pats. Autoriai ir kiti žmonės prisidėję prie knygos atsiradimo, gauna pinigus už knygos paėmimą iš bibliotekos. Menininkai ir autoriai gali gauti pinigų užsiregistravę LATGA, Lietuvos autorių teisių gynimo asociacijos agentūros sistemoje. Kokios sumos tai bus, priklausys, kiek kartų toji knyga buvo paimta bibliotekose. Taigi, tas nuėjimas į knygų namus yra stiprus palaikymas jūsų mėgstamam autoriui ar leidyklai, nes taip gaunama lėšų plėstis ir leisti daugiau knygų, o tuo tarpu Lietuvos rašytojas turi daugiau laiko rašymui, kas, be abejonės, prives prie to, kad turėsime daugiau jo kūrinių.

Taigi, jeigu ir negalite įpirkti knygos knygynuose, geriau ją imti iš bibliotekos, negu dauginti epub ar pdf failus.

Plintantis piratavimas duoda dar vieną didžiulį padarinį – daugybė nuostabių knygų tęsinių neišeina. Kodėl? Nes jų pardavimai nėra dideli, o bibliotekose jos irgi nesulaukia dėmesio. Norime to ar ne, reikia pripažinti, kad leidyba yra verslas ir ji savęs nenaikins tam, kad įtiktų mūsų savanaudiškiems įnoriams. Jeigu knygos pardavimai buvo maži, jų gaunami statistiniai duomenys yra nedžiuginantys – pilna knygos serija nepasirodys. Ir labai skaudu regėti, kad daugybė knygų tikrai nepasieks jūsų.

Beje, piratavimas skatina ir kitą dalyką – tiražų kritimą. Tai yra svarbus dalykas. Kuo mažesnis tiražas, tuo knyga gali kainuoti brangiau, ypatingai jeigu ji yra verstinė, nes prie šios knygos dirba daug žmonių ir pinigų sumos čia yra didžiulės. Jau tai, kad kartais viršelio teisių pirkimas gali kainuoti apie tūkstantį eurų yra nemažai. Taigi, jeigu neperkate knygų ir jų neimate iš bibliotekos, statistiniai duomenys pavirsta košmaru ir tai atsiliepia sąžiningų skaitytojų piniginei.

Kitas dalykas – krentantis knygų krepšelis. Nors reikia džiaugtis, kad yra išleidžiama vis daugiau lietuvių autorių knygų jaunimui, bendras jaunimui (t.y. paaugliams) knygų leidimas menksta. Kadangi pati daug skaitau angliškai ir siūlau/rekomenduoju/vertinu knygas leidybai, žinau, kiek gerų knygų, deja, Lietuvoje nėra išleidžiama, nes piratavimas paverčia leidyklas labai baugščiais ir rizikuoti nelinkusiais sutvėrimais.

Dabar tikriausiai susprogdinsiu jums gražų muilo burbulą, tačiau vėl paminėsiu didžiules pinigų sumas. Priklausomai, ar tai Lietuvos autoriaus, ar verstinis kūrinys, yra skiriamos didžiulės lėšos patalpinti naują knygą į knygyno lentyną. Leidykla turi susimokėti už visas knygos rengimo paslaugas ne po daugybės metų, o čia ir dabar. Taigi, vertėjui, redaktoriui, korektoriui, dizaineriui, autorinės teisės (autoriui ar agentūrai), spaustuvės išlaidos – turi būti sumokama iškart. Net neabejoju, kad regėdami tokį sąrašiuką iškart pradedate ne centus skaičiuoti, o šimtus ir tūkstančius eurų. Pinigai yra didžiuliai, ir jie turi sugrįžti, jeigu leidykla nori plėstis ir dalintis su mumis naujomis istorijomis.

Taigi, reziumė, ką patys skaitytojai daro sau pirataudami: jie negerbia paties autoriaus/vertėjo darbo, nes atima galimybę pragyventi ir toliau kurti/versti. Taip pat dėl piratavimo krenta tiražai, knygų kaina auga. Jeigu tiražai krenta, traukiasi knygų krepšeliai leidyklose ir išleidžiama mažiau naujų knygų.

Taigi, knygų mylėtojai/piratautojai, jūs kenkiate ne tik kitiems knygų skaitytojams, tačiau ir patiems sau, jeigu nusprendžiate nelegaliai siųstis ir dalintis knygų failais su kitais. Jeigu mes norime naujų knygų ir kad mūsų mylimi autoriai kurtų, kad jų daugėtų, mes turime rodyti palaikymą ir remti, rodyti, kad išparduoti 2000 knygų tiražui nereikia laukti kelių metų. Nes rimtai, jeigu užmigdysite savo sąžinę ir toliau nebus gerbiami nei leidyklos, nei autoriai, nei vertėjai, tai tada bus nenuostabu, kad knygų kainos augs, visi mes pradėsime skųstis, jų nebepirkti ir nebepasirodys naujos stebuklingos istorijos.

kitty

Reklama

3 thoughts on “Nespjauk į šulinį, iš kurio teks gerti!

 1. Esu įsitikinusi, kad Tu pati angliškų knygų neperki, o siuntiesi iš torrentų, tad patylėk verčiau.

  Patinka

  1. Kad ir kaip būtų keista – perku 😀
   Bet kartais man ir nereikia jų įsigyti, nes man atsiunčia leidyklos jas įvertinti. Taipogi – torrent’ais nesinaudoju o.O
   Beje, straipsnyje kalbama apie lietuviškas knygas ir Lietuvos, o ne užsienio rinkas.

   Paspaudė "Patinka": 1 person

 2. O aš išvis nemėgstu skaityti knygas kompiuteryje, telefone. Daug maloniau laikyti knygą rankose. O tas jausmas kai pagaliau randi bibliotekoje ar nusiperki išsvajotąją knygą. O dar ne pirmą kartą būdavo, kad man nusipirkus knygą, ta pati atsiranda ir bibliotekoje, todėl tiesiog reikia kantrybės išlaukti.

  Patinka

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.