Mano širdis ir kitos juodosios skylės – Jasmine Warga (knyga)


Uzelės gyvenimas nėra lengvas. Nuo to laiko, kai jos tėvas įvykdė žiaurų nusikaltimą, visi aplinkiniai kuždasi jai už akių ir žvelgia taip, tarsi kaltintų dėl to, kas įvyko. Paveikta tokių reakcijų mergina pradeda nerimauti, kad ji panaši į tėvą ir vieną dieną padarys ką nors baisaus. Kad užkirstų tam kelią, Uzelė nusprendžia nusižudyti, tačiau neturi užtektinai drąsos tai padaryti viena. Interneto svetainėje „Sklandus pasitraukimas“ ji randa išeitį – Romaną, vaikiną, kuris taip pat ieško savižudybės partnerio. Uzelė ir Romanas pradeda bendrauti ir netrukus mergina ima abejoti dėl savo sprendimo. Ar ji pasiryš mirti? O gal įtikins Romaną gyventi?
„Mano širdis ir kitos juodosios skylės“ tiesiog prikausto, ji kupina širdį gniaužiančio nuoširdumo, juokingų akimirkų ir, savaime suprantama, – meilės.


Pagrindinė informacijamano širdis ir kitos juodosios skylės

Kalba: lietuvių kalba
Išleidimo metai Lietuvoje: 2016
Pirmasis originalus leidimas: 2015
Originali kalba: anglų kalba
Originalus pavadinimas: My Heart and Other Black Holes
Ankstesnės dalys: nėra
Serijos pavadinimas: nėra
Patartinas amžius: 12+
Žanras/ tipas: realistinė literatūra, drama, jaunimo literatūra, šiuolaikinė literatūra
Mitinės būtybės/padarai/galios: nėra
Veiksmo laikas: šių dienų pasaulis
Puslapių skaičius: 312
Pasakotojas: 1 asm. (mergina)
Autoriaus (-ės) puslapis: http://jasminewarga.com/


Ar išdrįstum pakelti prieš save ranką? Ar išdrįstum tai padarytas vienas/ viena? Gyventi sunku, o mirti lengva. Būtent tai atsivertę šią knygą ir rasite: mėginimą nuspręsti ar yra verta gyventi, o gal verčiau mirti ir viskam padėti tašką. Sukrečianti istorija, kuri pavergia nuo paties pirmo puslapio, o kai pabaigsi knygą, dar ilgai galvosi apie ją ir gyvenimą bei mirtį.

Jasmine Warga savo knyga “Mano širdis ir kitos juodosios skylės“ debiutavo 2015 metų žiemą. Autorei patinka įvairūs gyvūnai, bet kaip pati juokauja, labiausiai myli savo katiną Salvadorą (Salvador) ir šuniuką Skautą (Scout). Jai taip pat patinka lietingi rytai, senos supynės ir dar daugybė kitų dalykų.

Šioji knyga mane patraukė ne savo įdomiu viršeliu, bet anotacija, kuri, nors ir žadėjo nuspėjamą siužetą, tačiau kartu ir traukė dar autorių iki smulkmenų neišnagrinėta tema. Juk reikia pripažinti, kad veikėjai knygose 99 proc. kovoja dantimis ir nagais tam, kad išgyventų ir gyventų, o šioji knyga mėto užuominas, kad knygos veikėjai darys visai priešingus dalykus. Dar nėra tekę skaityti jokios knygos, kurioje veikėjai norėtų nusižudyti. Taigi, savotiškai mano smalsumas buvo tik dar daugiau sužadintas, nes nusimatė netradicinė istorija, kuri gali suteikti “šviežio“ teksto man prieš akis. Todėl buvo įdomu stebėti, kaip veikėjai gyvena, kas priverčia juos elgtis taip, o ne kitaip.

Prieš trejus metus tai pasikeitė. Viskas pasikeitė. Dabar gyvenu su ja, Stivu, Džordžija ir Maiku. Jų laiminguose namuose esu įsibrovėlė, tik ji niekada to nesako. Užkratas. Iš mėlynės virtau atvira, užkrėsta žaizda. Raida ne visada išeina į naudą.

Pradėkime knygą pristatyti pradėdami nuo veikėjų. Uzelė nėra tipinė šviesi veikėja knygoje. Ji greičiau tokia liūdesį ir sunkumą įkūnijantis personažas, kuriai patinka fizika, ir jūs galite pastebėti, kad savotiškai tai netgi yra atspindėta knygos pavadinime “juodosios skylės“. Dėl tėvo padarytų darbelių, mergina jaučiasi tarsi visos visuomenės kaltinama ir nurašyta asmenybe. O kur dar tai, kad ji bijo, jog pati gali pavirsti tokia kaip jos tėtis. Taigi, išeitis viena – nusižudyti ir užkirsti būsimai nelaimei kelią. Tačiau mirti nėra lengva, ir mergina internetinio puslapio dėka susiranda savižudį draugą, kurio bagažas netgi dar sunkesnis nei jos.

Nors vaikino priežastis pasitraukti iš gyvenimo ir yra tvirta, stipri, tačiau kartu neįspūdinga. Bet gal todėl ji ir suteikia nepaprastą galimybę susitapatinti su Romano skausmu ir noru pasitraukti. Skaitydama knygą norėjau jį kratyti, įkrėsti proto, bet kartu ir tobulai supratau, kokį svorį ir kaltę jis nešiojasi širdyje. Netrukus vaikino bagažas perveria merginos, ir skaitydamas knyga pradedi suvokti, kad yra pasiryžtama mirti dėl pačių kvailiausių dalykų ir nemokėjimo susitaikyti su kažkokiu faktu.

– Šiandien būsi per varžybas, ar ne?
Ji klausia mamos, ne manęs. Aš esu nematoma.
Džordžija yra mano įseserė. Mes turime tą pačią mamą, bet žiūrėdamas į mus taip nepagalvotum.

Be to, kitas svarbus dalykas, kurį pastebėjau, yra tai, kad knygoje veikėjai nėra kokie nors stereotipai ar tobuli personažai. Jie yra tikri žmonės su savo skausmu, ydomis bei troškimais, pomėgiais, kas stipriai sulaužo stereotipus: merginai patinka fizika, o sportininkas moka piešti. Visa tai stipriai prisideda prie to, kad tu tiki istorija ir jauti, kad ji tikrai perteikia realybę. Tai nėra pasaka. Tai vyksta iš tikrųjų.

Taip pat kitas įdomus fenomenas šioje knygoje yra tai, kad anotacija suteikia nemažai užuominų, kas gali vykti knygoje, tačiau ją skaitydamas tu negali atsiplėšti nuo puslapių. Tu skaitai, ryji puslapį po puslapio, nors intuityviai suvoki, kokia bus pabaiga, tačiau nori įsitikinti, kad ji tikrai bus tokia, kokią tu įsivaizduoji.

Tą pat galima pasakyti ir apie mano buvusius draugus, nors ne kažin kiek jų ir turėjau. O tie, kuriuos turėjau, iškart išsilakstė po mokyklos koridorius pasklidus žiniai apie mano tėčio nusikaltimą, tik keli bandė mane palaikyti.

Kaip tikriausiai pastebėjote iš parinktų trumpų ištraukų iš knygos pradžios, istorija prasideda ne itin linksmai ir tai buvo vienas iš tų dalykų, kuris kažkodėl mane sugebėjo sužavėti. Ilgai mėginau suvokti, kur slypėjo priežastis ir galiausiai nusprendžiau, kad tai buvo emocionaliai pateikta, ir vienaip ar kitaip mes visi sugebame patekti į tokią situaciją, kurioje jaučiamės pašaliečiais, liūdni ir prislėgti. Beje, tikrai nedaug knygų prasideda taip pilkai ir liūdnai. Nežinau kaip jūs, bet kelis momentus pagavau save netgi pateisinančia merginos apsisprendimą, kol galiausiai Romano gyvenimo tragedija viską apvertė aukštyn kojomis, ir tas sprendimas pasitraukti iš gyvenimo pavirto neigiamu reiškiniu.

Taigi, kad ir kokia paprasta ir nuspėjama atrodytų istorija, ji pasakoja apie labai svarbius dalykus. Ne tik kad siūlau ar rekomenduoju, bet įsakau pamėginti jums perskaityti šią knygą. Kartais tai, kas atrodo esant pasaulio pabaiga, yra niekas. Šioji knyga privers jus susimąstyti ir gal net plačiau atmerks akis, įkvėps drąsos ir ryžto. O tiems, kuriems patinka realistinės knygos apie rimtus dalykus, tai turėtų būti tikras aukso grynuolis.

keturi permatomaskitty

Reklama

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

w

Connecting to %s