Trumpai ir aiškiai apie YA žanrus


Jaunimo detektyvas/trileris (YA mystery/thriller) yra platus žanras jaunimo literatūroje.  Į jį įeina detektyvo ir trilerio elementai. Jaunimui skirtose detektyvo/trilelio knygose dažniausiai veikėjas turi atskleisti nusikaltimą, dažniausiai žmogžudystę. Protagonistas, žinoma, visad būna paauglys. Jis mėgina suvokti užuominas ir jas sudėti į vieną dėlionę tam, kad atskleistų nusikaltimą.  Jaunimo trileriai turi daugybę panašių bruožų su detektyvu, todėl jie dažnai yra apjungiami. Tačiau svarbiausias skirtumas tarp jų būtų tai, jog detektyvuose veikėjas mėgina atskleisti žudiko tapatybę, o trileriuose protagonistas mėgina sutrukdyti piktadariui ir visus išgelbėti. Trileriuose dažniau rasite daugiau veiksmo ir greitesnį siužeto vystymą nei detektyvuose.

Jaunimo istorinės knygos nukelia skaitytojus į praeitį. Žinoma, pagrindinis veikėjas yra paauglys. Istorija yra pasakojama tam tikru istoriniu laiku, dažniausiai prieš 1970 metus. Šių knygų vinis: istoriniai įvykiai, autentiškos detalės, tikslumas.

Jaunimo fantastinė literatūra yra literatūra, kurioje viskas sukasi aplink magiją, joje rasite paranormalių elementų ir nemažai nuotykių. Dažniausiai protagonistas yra vos paauglystės ribą perkopęs jaunuolis, ir todėl dažniausiai šios knygos atspindi veikėjo vaikystės palikimą ir atsidūrimą suaugusiųjų pasaulyje.

Jaunimo romantinėse knygose romantiniai santykiai yra pats svarbiausias dalykas, istorijų ašis. Knygose veiksmas gali vykti šių dienų ar paranormaliame, t.y., kitame pasaulyje. Šio tipo knygos pasižymi emocionalumu, jausmus provokuojančiu tekstu. Dažniausiai knygos rašomos pirmuoju asmeniu.  Šio tipo knygos tapo labai populiarios 9 dešimtmetį, kai “Sweet Valley High“ knyga atsidūrė “The New York Times“ bestselerių sąraše.

Paranormalios jaunimo knygos yra vienas populiariausių subžanrų jaunimo literatūroje. Šiose knygose viskas sukasi aplink magiją, jose naudojami įvairūs paranormalūs sutvėrimai, pavyzdžiui, vampyrai, vilkolakiai ir angelai. Dažniausiai šiose knygose vyrauja tamsi atmosfera, pasaulis yra labai panašus į suaugusiųjų urban fantasy bei paranomal romantikos žanrus.

Jaunimo mokslinės fantastikos literatūra dažniausiai nukelia skaitytojus į ateitį ir iškelia klausimą “o kas jeigu?“. Svarbiausias dalykas šioje literatūroje yra mokslas, kuris yra siužeto varomoji jėga. Taip pat svarbus ir pasaulio sukūrimas t.y. įvairaus tipo ir gebėjimų technikos pasitelkimas kuriant istoriją.

 

Reklama

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti / Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti / Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti / Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti / Keisti )

Connecting to %s