Rašymo programos – yWriter6


Jau jus supažindinau su pora rašymo programų: FocusWriter ir Storybook.  Šiandien supažindinsiu su dar viena – yWriter6. Tai yra naujausia gan gerai žinomos nemokamos programos autoriams versija. Pakalbėkime apie ją.

Svarbiausias dalykas, kurį iškart reikia akcentuoti, tai kad su šia programa galite rašyti lietuviškus tekstus, bet ji žymiai naudingesnė bus dirbant su angliškais tekstais. Kodėl? Netrukus sužinosite. Bet pradėkime nuo pat pradžių.

P.S. Spauskite ant nuotraukų, kad šios būtų didesnės.

Taigi, įsirašę programą ir norėdami pradėti rašyti, jūs turėsite užpildyti kelias trumpas grafas: teksto pavadinimą ir įrašyti autorių. Tada pasirodo štai toks langas, kurį galite pripildyti savo istorijų užrašais ir skyriais.

ywriter6 1Šioji programa turi vieną puikų dalyką: terminus. Kaip matote apačioje, yra daugybė terminų, kuriuos galite sau susikurti: istorijos siužeto žemėlapį, pirmą rankraštį, pirmą ir vėliau antrą patikrinimą, pasižymėti, kada reikia pristatyti pabaigtą darbą. Jie padės jums nustoti sakyti: “gal rytoj“ ir privers tą rytoj paversi šiandien. Reikia nueiti per “Project“, susirasti “Project settings“ ir ten, kaip matote, pasirinkti trečią skirsnį.

ywriter6 6

Kad būtų dar lengviau (o gal ir sunkiau), galite sau paskirti dienos privalomų parašyti žodžių limitą. Jį galite rasti paspaudę viršuje “Reports“, susiraskite “One day writing worksheet“. Programos apačioje galėsite stebėti, kiek žodžių parašėte šiandien, ir kiek jų iš viso yra parašyta istorijoje.

ywriter6 8

Kaip matote programos viršuje, skyriai ir scenos yra kuriami atskirai t.y. jūs skyriuje esančią medžiagą galite padalinti į mažesnius teksto gabalus atsižvelgdami, kas juose yra pasakojama.

ywriter6 2

Kaip matote, jūs galite trumpai aprašyti skyrių, gal žinotumėte, kas jame vyksta. O tada galite pradėti kurti scenas.

ywriter6 3

Kiekvieną iš šių scenų galite pavadinti ir vėliau keisti jų statusus. Tai gali būti tik tos scenos planas, vėliau rankraštis, vieną ar du kartus sutvarkytas tekstas ir galiausiai visiškai sutvarkyta scena. Taip pat šioje lentelėje galite pastebėti, kiek scenoje yra žodžių, kokie veikėjai veikia, kur veikia, kokie pagrindiniai daiktai yra panaudoti ir kita svarbi bei kartais autoriui būtina informacija.

Ir štai pasakysiu priežastis, kodėl šioji programa bus ypač naudinga rašantiems anglų kalba. Kadangi programa dėl lietuviškų galūnių negali atpažinti raktinių vardų, vietų bei daiktų. Žinoma, jeigu jie bus vardininko formoje, tai dar turite šansų atrasti, kadangi paprasčiausiai jūs daiktų ir žmonių vardus būsite užrašę vardininko forma.

ywriter6 4

Taigi, kai nusprendžiate programoje sukurti veikėjo bibliją, regėsite va tokią lentelę. Čia galėsite nustatyti, ar veikėjas pagrindinis ar antraeilis, koks jo pilnas ir sutrumpintas vardas, aprašymą. Atskiros skiltys yra duotos biografijai, užrašams ir tikslams.

ywriter6 5

Man šioji programa labai patinka, kadangi ji leidžia įsikelti nuotrauką. Gaila, kad tik vieną, tačiau vis dėl to leidžia, o tai pagelbsti, kai turite savo veikėją įkūnijančius žmones, jų nuotraukas.

O dabar pradėkime rašyti pirmą skyrių ir suvoksite, kodėl šioji programa yra naudinga tik su angliškais tekstais. Pirmiausia,  įrankių juostoje matote tokį spalvotą kvadračiuką, kuriame yra juodas kvadračiukas. Jį paspaudus, programa perskaito jums tekstą, kad galėtumėte jį girdėti balsu, ir iš klausos spręsti, ar padarėte klaidų, ar viskas yra gerai. Lietuviškų tekstų programa neskaito, nebent esate super programistai ir kažką sugalvotumėte.

Be to, programa paryškina atpažinusi daiktus, veikėjus ir vietas.

Dar vienas smagus dalykas – rašant jūs galite įsijungti senos spausdinimo mašinos garsus.

Taip pat, kaip matote, galite parašytą tekstą paskirti į kokią nors skyrių ar sceną. Tekstą (anglišką) galite patikrinti instaliavę žodyną, tačiau jis tik parodys, kad yra klaida, bet nepadės jos ištaisyti. Programa suteikia galimybę transportuoti tekstą į rtf formatą, ištaisyti Word pagalba ir grąžinti tekstą atgal į programą.

ywriter6 7

Kitas svarbus momentas yra tai, kad galite pasižymėti, iš kokio veikėjo perspektyvos yra pasakojama šioji scena. Taip pat galite įkelti scenos nuotrauką, automatiškai pažymėti tekste esančius veikėjus, daiktus ir vietas. Bet jeigu dirbate su angliškais tekstai, tai galite nustatyti, kad programa automatiškai tai darytų pati.

ywriter6 9

Taip pat yra galimybė pasižymėti, kas scenoje yra svarbiausia: veiksmas ar reakcija. Galite pažymėti, ar tai pagrindinė ar antrinė siužeto linija, ir prirašyti daugiau smulkmenų pagal duotas grafas atsižvelgiant į tai, ką buvote pažymėję prieš tai viršuje.

ywriter6 10

Taip pat yra galimybė pasižymėti, kada vyksta scena ir kiek laiko ji trunka. Be to galima reitinguoti savo sceną pagal keturis kriterijus.

ywriter6 11

O kai norite savo raštą iškelti iš programos, tai galite turėsite tokias galimybes. Didelis minusas, kad negalima žaisti su .doc failais, bet palyginus su tuo, ką duoda programa, tai yra menkas trūkumas.

ywriter6 12

Ir su tuo pabaigiu programos apžvalgą. Kadangi rašau tekstą anglų kalba, man šioji programėlė tikrai yra naudinga ir daug padeda.  Rašyti lietuviškus tekstus galima, tačiau negalėsite pasinaudoti visais programos teikiamais privalumais. Čia didžiulis minusas.

Programą galite rasti į paieškos sistemą suvedę jos pavadinimą.

Ar žinojote apie šią programą? Gal jau teko ją naudoti? Kokie atsiliepimai?

kitty

 

Reklama

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.