Kvepalai. Vieno žudiko istorija (knyga ir filmas)


Šiandien atkeliauju pas Jus su to paties kūrinio knygos ir filmo palyginimu. Pati mėgstu tokias apžvalgas, nes tai padeda pasirinkti tarp knygos ir filmo. Juk kam gaišti laiką su abiem, kai galima pasirinkti vieną – geresnį? Taip jau susiklostė, kad „Kvepalai. Vieno žudiko istorija“ mačiau ir filmą, ir skaičiau knygą.

Patrikas Ziuskindas

Šiek tiek papasakosiu apie romano istoriją, nes ji bendra ir knygoje, ir filme, o vėliau apie filmą bei knygą atskirai. Taigi, nusikeliame į XVIII a. Prancūziją, kur gyvena pagrindinis kūrinio veikėjas. Viskas sukasi apie Grenujį – vaiką, kurį tik gimusį bandė nužudyti mama, vėliau talentingą jaunuolį, o galiausiai ir vyrą. Vaizduojamas visas žmogaus gyvenimas nuo pat jo mažų dienų.

Kuo Grenujis ypatingas? Jis  turi be galo gerą uoslę ir, žinoma, tobulą atmintį (tiesa, ji skirta tik kvapams). Jis užuodžia viską: nuo pelės iki bažnyčios suolo, nuo lietaus iki narcizų, net ir tokius dalykus, kurie mums atrodo bekvapiai. Tiesa, ilgainiui, atleiskite, nesu tikra, ar tai ir filme rodoma, jau gerai neprisimenu, jis randa dalyką neturintį kvapo. Neatskleisiu kokį, nes Jums bus neįdomu vėliau skaityti ar žiūrėti, tačiau jis pirmą kartą gyvenime išsigąsta…

Vaikinas nori išmokti gaminti kvepalus, tad įsidarbina pas kvepalų kūrėją Baldinį. Grenujis jam kuria kvapus, žinoma, nuostabius, tokius, kuriais visi lieka sužavėti, taip iškeldamas jau savo garbę beprarandantį Baldinį iki aukštumų. Tikriausiai kitas vaikinas imtų pavyduliauti ar reikšti savo teises Baldiniui, tačiau tik ne Grenujis. jam verslas nerūpi. Jis žino, kad vieną dieną jis sukurs nuostabų kvapą, pavergsiantį visą žmoniją, ir pasaulis klaupsis prieš to kvapo kūrėją, tačiau dar reikia palaukti…

 Vieną dieną jis vaikštinėdamas gatve, užuodžia tobulą kvapą… Nieko panašaus jo nosis anksčiau nebuvo patyrusi. Tiesa, kvapo sumedžioti nepavyksta. Kas tada jį skleidė? Šis klausimas dar ilgai neduoda Grenujui ramybės, vaikinas tiesiog privalo sužinoti atsakymą. Jį randa. Nuo to laiko istorija persirutuliuoja į savo žiauriąją pusę…


Filmas

Kalba: lietuvių

Metai: 2006 m.

Režisierius: Tom Tykwer

Trukmė: 147 m.

Žanras: trileris, drama

Šalis: Ispanija


Manau, pradėsiu nuo filmo, kurį mačiau prieš kelerius metus. Ko ne didžiausias minusas, kad kai kurios vietos buvo nevisiškai suprantamos, it miglotos, o ypač – pabaiga. Galima pasakyti, jog tai vienas iš filmų, kuriuose kūrėjai palieka daugybės vietos fantazijai. Pati nesu tokių filmų gerbėja, tad tai man buvo trūkumas. Istorija man tikrai patiko, ji įdomi ir labai netikėta, sakyčiau, net žiauri. Juk kuri normali motina žudytų tik ką gimusį vaiką, o vyras – moterį vien dėl jos kvapo. Ypač gerai nuotaika perteikiama vaizde, spalvose. Žiūrint per kūną laksto šiurpuliukai. Net ir dabar prisiminus taip brrr pasidaro. 😀 Vienas įdomus faktas – „Filmo kūrėjams prireikė net 17 tonų žuvų vidurių, molio ir šiaudų tam, kad sukurtų Paryžiaus žuvų turgų – Žano Batisto Grenujo gimimo vietą“. Tiesa, mane šiek tiek nustebino aktorių pasirinkimas. Mano mintyse vyras buva aštresnių bruožų, nosimi su kalniuku. 😀 Parinktas aktorius, manau, perdaug dailus šiam vaidmeniui. Mergina… Na, ją įsivaizdau ryškesnę, aktorė tokia gan šviesi, nėra įsimintinų bruožų. Nežinau, ar mane supratote, tiesiog ji turėtų turėt vieną iš tų veidų, kurie įsirėžią į atmintį.  😀 Na, bet čia jau kiekvieno žmogaus vaizduotė. Aplamai sakyčiau, jog filmas neblogas.


Knygakvepalai vieno zudiko istoriaj

Autorius: Patrikas Ziuskindas

Metai: 1985 m. Vokietijoje, 1988 m. Lietuvoje

Šalis: Vokietija

Kalba: lietuvių

Originalus pavadinimas: Das Parfum

Leidykla: Alma littera

Žanras: romanas


Knyga… Apie knygą neturiu ko labai daug pasakyti. Ji – nepakartojama. Be galo gerai išreikšti jausmai, viskas aprašoma ypač vaizdingai, tiesiog vau, o jei kalbėtume apie istoriją – tai kažkas nerealaus. Man ypač patiko Grenujo vaikystės aprašymas. Negaliu nieko apie knygą įdomaus pasakyti, Jums tiesiog reikia ją perskaityti, štai ką aš žinau. Galiu garantuoti, kad be ašarų neapsieisite, ji labai žiauri, tačiau tai, kad ir kaip keistai skambėtų, ir yra jos kabliukas. Visos emocijos knygoje perduodamos ryškiau nei filme. Internete galima rasti elektroninę jos versiją, tad susiraskite, parsisiųskite ir… pirmyn! Garantuoju, kad nenusivilsite.

Apibendrinant galiu pasakyti, kad geras ir filmas, ir knyga. Tiesa, jei jau reiktų rinktis vieną, negalvodama pasirinkčiau knygą, nes filmas yra tiesiog geras filmas, o štai knyga – VAU. Bet kokiu atveju, neprašausite. Gero skaitymo/žiūrėjimo!

Naudotasi: obuolys.lt ir wikipedia.org

Reklama

One thought on “Kvepalai. Vieno žudiko istorija (knyga ir filmas)

  1. Kaip tik vakar baigiau skaityti knyga ir peržiūrėjau filmą. Knyga išties be galo nuostabi! Seniai beskaičiau tokią gerą knygą. Filmas man taip pat patiko, bet pritariu, kad pagrindinis aktorius filme vaizduojamas daug gražesnis nei knygoje, o mergina nėra tokia, kad pamačius nustebtum.

    Paspaudė "Patinka": 1 person

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

w

Connecting to %s