Vabalas skrenda temstant – Maria Gripe (knyga)


Jūsų rankose – nepaprasta Anikos, Juno ir Davido istorija.
Vieną vakarą išsiruošę pasivaikščioti jie užklysta į seniausią kaimo sodybą – Selanderių namus. Nuo pat pirmųjų akimirkų aišku, kad šių namų istorija ir viskas, kas su jais susiję, apipinta paslapčių ir mistikos. Tą patvirtina nugirstas mįslingas ponios Joranson pokalbis, paslaptingo žmogaus šešėlis ir Juno padarytas įrašas, kuriame girdisi keisti šnabždesiai. Šiurpą kelia ir tai, kad Davidas praėjusią naktį sapnavo einąs per šią sodybą… O kiek dar paslapčių užtiks vaikai, sutikę prižiūrėti sodybą, kol ponia Joranson bus išvykusi?.. Kokia istorija nutiko šiame name XVIII amžiuje? Ką slepia „Vasaros kambarys“ ir kodėl savininkams tokios svarbios šių namų gėlės?..


Pagrindinė informacijavabalas skrenda temstant

Kalba: lietuvių kalba
Išleidimo metai Lietuvoje: 2016
Pirmasis originalus leidimas: 1978
Originali kalba: švedų kalba
Originalus pavadinimas: Tordyveln flyger i skymningen
Patartinas amžius: 12+
Žanras/ tipas: realistinė literatūra, jaunimo literatūra, vaikų literatūra, detektyvas, mistika
Mitinės būtybės/padarai/galios: nėra
Veiksmo laikas: šiuolaikinis pasaulis
Puslapių skaičius: 360
Pasakotojas: 3 asm.
Autoriaus (-ės) puslapis: –


autorėMaria Gripe, kurios tikrasis vardas Maja Stina Walter, gimė1923 metais Švedijoje. Ji buvo žinoma vaikų ir jaunimo knygų autorė, parašiusi 38 knygas, kurios buvo išverstos į 30 skirtingų kalbų. Lietuvos skaitytojams Maria Gripe jau tikrai turėtų būti pažįstama iš tokių kūrinių, kaip “Hugas ir Jozefina“, “Varpų metas“, “Nepaprasta Agnesės Sesilijos istorija“, “Elvi! Elvi!“, “Šešėlis ant akmeninio suolelio“ ir “…ir baltieji šešėliai miškuos“ it kt. Autorė daugiausia rašė magines ir mistines istorijas. Tokios žanro pakraipos ji ėmėsi įkvėpta Edgar Allan Poe, Charlotte ir Emily Brontë kūrinių.

Taigi galite atspėti, kad ir ši jos knyga yra su mistikos elementais, ir nesuklysite. Ji tinkama tiek jaunesnio, tiek vyresnio amžiaus paaugliams ir tiems, kuriems visada patikdavo filmai per televizorių, kurių herojai vaikai įsivelia į įvairius nuotykius ir atskleidžia kažką netikėto. Nes būtent taip nutinka šios istorijos herojams Junui, Anikai ir Davidui. Dėl visiško atsitiktinumo, mistiško Davido sapno ir nenugalimo žurnalistinio Juno smalsumo trijulė pamato ir išgirsta kai ką, kas paskatina juos ieškoti nuotykių.

Junas šaukė į diktofoną:
– Rizikuodamas gyvybe fiksuoju ekspreso į Stokholmą skleidžiamus garsus! Dabar 21 valanda 26 minutės, atstumas iki triukšmo šaltinio – 1,3 metro!
Traukiniui nuvažiavus Junas išjungė diktofoną.
– Tu nesveikas, Junai! – išstenėjo Anika. – Taip arti!
– Šiame darbe kartais tenka rizikuoti, – ramiai atsakė Junas traukiniui dingstant ir įsigalint spengiančiai tylai.

norvegiškas viršelisIr jie prasideda senutėliame Selanderių sodybos name, kuriame karaliauja gėlės ir slypi daug praeities paslapčių, kurias Junas, Anika ir Davidas randa 18-tame amžiuje rašytų laiškų pavidalu. Tuose laiškuose randama tragiška meilės istorija ir “lobis“ (nenoriu išduoti kas tai, todėl rašau į kabutes), kurio paieška sukelia ant kojų ne tik miestelio gyventojus, bet ir spaudą.

Galiu pasakyti, kad pirmoji pusė man skaitėsi kiek sunkiai (gal kad sergu?), bet kitą pusę perskaičiau tokiu greičiu, kad net nepastebėjau! Knyga buvo parašyta prieš 38 metus, tad galite įsivaizduoti, kad veiksmas nukelia skaitytoją  į tokius laikus, kai vasaros atostogos buvo nuotykių metas – jokio interneto, telefonų ir televizoriaus! Taigi radęs laiškus vaikai stačia galva su tuo paauglišku maksimalizmu puola į jų skaitymą, analizavimą ir dingusio “lobio“ paieškas.

Ko gero labiausiai įsimenantis šios istorijos veikėjas yra Junas. Jis į visą gyvenimą žiūri kaip į nesibaigiantį žurnalistinį reportažą ir su savo diktofonu kiša nosį kur reikia ir nereikia. Dažniausiai kur nereikia. Na tiesiog pavydėtino atkaklumo trylikametis. Savo diktofonu jis siekia įrašyti visus pasaulio garsus, ir būtent dėl šio užsidegimo visi pakliūna į nepamirštamą nuotykį. Jam labiausiai ir maga išpainioti paslaptį, spęsti spąstus priešams ir bendradarbiauti su žiniasklaida. Šešiolikmečiui Davidui labiausiai rūpi modernios laiškų rašytojo mintys, o Aniką domina meilės istorija, slypinti senuose laiškuose.

Nors istorija pasakojama trečiuoju asmeniu, tačiau autorė leidžia pažvelgti į viską iš įvairių veikėjų perspektyvos, kad galėtume geriau juos pažinti ir į viską pažvelgtume kitu kampu.

Apskritai knyga nėra vien apie nuotykius ar mistinius dalykus, tačiau joje taip pat svarstomi rimtesni klausimai apie tai, koks buvo moters ir vyro santykis visuomenėje 18-tame amžiuje, apie moters socialinį bejėgiškumą. Taip pat pateikiama viena teorija apie augalus, kuri šiais laikais kiek man žinoma jau yra įrodyta šiuolaikinių technologijų pagalba.

laiškaiŽvelgė vienas į kitą žibančiomis akimis. Kuris pakels dangtelį?
– Aš! – ištarė Anika ir uždėjo ranką ant skrynelės.
– Nebijai? – nužvelgė neramiu žvilgsniu Junas. – Niekas nežino, kas ten gali slypėti…
Tačiau Anika jau atidarė!

Tiesa, gal ne visus sužavės dialogų stilius, nežinau, ar tokia šneka būdinga švedams, kad kreipiantis į kažką mini jį trečiuoju asmeniu (pvz.: “Jei Davidas pažvelgtų į kairę, pamatytų visai prie krėslo stovintį stalelį… Ar Davidas mato?“). Tačiau, sakyčiau, tai yra neišvengiama, kai knyga yra parašyta praėjusiame amžiuje ir netgi įtraukta į privalomų perskaityti mokykloje knygų sąrašą 🙂 Bet šiaip atmetus interneto ir mobiliųjų telefonų nebuvimą negalėtum pasakyti, kad veiksmas vyksta ne šiomis dienomis bet kuriame nedideliame Švedijos miestelyje.

“Vabalas skrenda temstant“ yra istorija, tinkama tiek vaikams, tiek suaugusiems apie tris paauglius, narpliojančius amžių senumo paslaptis. Dėl knygoje išdėstytų idėjų ir rimtų temų ji tampa ne šiaip paprastų pasilakstymu po laukus ieškant seniai pamirštos brangenybės, tačiau rimtesniu kūriniu ieškantiems neįprastų nuotykių ir mėgstantiems klasikinius filmus apie vaikus herojus. Leidykla “Nieko rimto“ jauniesiems skaitytojams siūlo dar vieną kokybišką kūrinį, kurį skaičiusieji atsiverčia tikrai ne kartą ir su pasimėgavimu vėl neria į nuotykius. Knyga pasirodys jau balandį!

keturi permatomas

egliosha logo

Reklama

3 thoughts on “Vabalas skrenda temstant – Maria Gripe (knyga)

 1. Sveiki, norejau paklasuti, kas yra virselio autorius? Butu smagu, jei prie visu knygu butu parasyta, kas yra virselio autorius 🙂

  Patinka

  1. Autorius Gediminas Skyrius, jis taip pat sukūrė Vaitkutės “Miesto be padangės“ ir “Devyneto tamsos nešėjų“ viršelius. Nerealus iliustratorius!
   O Vabalo viršelis apskritai fantastiškas, labai puikiai atspindi knygos turinį.

   Patinka

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

w

Connecting to %s