BJAURŪS – SCOTT WESTERFELD (KNYGA)


Nepaprasto grožio pasaulyje bet kuris normalus žmogus yra bjaurus.
Tai pasakojimas apie ateitį. Apie naują žmonių kartą, kuri nutaria atsikratyti praeities klaidų. Miestai tampa ekologiški, naudojami atsinaujinantys energijos šaltiniai, visur daug žalumos, mašinos skraido oru… Nelieka negražių žmonių, nes sulaukus šešiolikos visiems jaunuoliams atliekama operacija, netobulus ir bjaurius paverčianti gražuoliais. Jie gyvena linksmai, nežino, kas yra konkurencija ir pavydas.
Dvi draugės Talė ir Šėja skirtingai vertina jų laukiančią grožio operaciją. Šėja nusprendžia išsaugoti savo veidą ir pabėga į maištininkų miestą. Talė blaškosi, – jos ištikimas vaikystės draugas ir mylimasis jau ten, gražuolių mieste, ją kankina nepakeliamas išsiskyrimas. Prieš pat operaciją Talę netikėtai suima specialiosios tarnybos. Valdžia jai siūlo rinktis: arba rasti savo draugę ir ją įduoti, arba niekada netapti gražuole. Kas laukia Talės Dūmų mieste, ką netikėto ji čia sužinos apie gražuolių pasaulį?..


Pagrindinė informacija:cdb_bjaurus_z1

Kalba: lietuvių kalba
Išleidimo metai: 2011
Originalus pavadinimas: Uglies
Ankstesnės dalys: nėra
Serijos pavadinimas: Bjaurūs. Gražūs. Ypatingi.
Patartinas amžius: 13+
Žanras/ tipas: jaunimo literatūramokslinė fantastika, distopija
Mitinės būtybės/padarai/galios: nėra
Puslapių skaičius: 376
Pasakotojas: 3 asmuo
Autoriaus (-ės) puslapis: http://scottwesterfeld.com/


Scott Westerfeld yra geriausiai žinomas dėl savo knygų serijos jaunimui “Bjaurūs. Gražūs. Ypatingi“. Nustebau, kad jis jau perkopęs penktą dešimtį, galbūt čia slypi toks puikus rašymo stilius (ačiū ir vertėjui už puikų darbą!). Jo tėvas dirbo su kompiuteriais, lėktubais, netgi su Apollo programa, tad idėjų tikrai buvo iš kur semtis. Jis turi filosofijos diplomą, taip pat yra kompozitorius. 2006 metais serijos “Bjaurūs. Gražūs. Ypatingi“ ekanizacijos teisės buvo parduotos Twentieth Century Fox kino studijai. Kaip ir ko gero kiekvienos bent kiek populiaresnės knygos, pripažinkime tai.

Šioje knygoje mane nustebino tai, kad rašoma iš 3 asmens pozicijos, nes kartais net užsimiršti, ir pamatęs Talės vardą pagalvoji: “Ko ji apie save pasakoja?!“  Nėra nė vieno epizodo, kur Talės nebūtų, ar būtų neišreiškiami jos jausmai, o tuo tarpu apie kitus veikėjus rašoma tik iš pagrindinės herojės pozicijos. Galima sakyti, kad šiai knygai būdingi visi rašymo 1 asmeniu ypatumai, išskyrus vieną – patį rašymą 1 asmeniu. 😀

Esame įpratę, kad knygose ir filmuose ateitis vaizduojama labai sumoderninta: robotai, sistemos, sekikliai įsiūti į kūną ir t.t. Deja, žmonėms, kuriuos tai žavi, teks nusivilti. Šioje knygoje viskas apibūdinama kitaip. Paaugliai beveik visą savo laiką praleidžia lauke arba su draugais krėsdami išdaigas. Vienintelis šiek tiek mūsų įsivaizdavimą apie ateitį primenantis įrenginys –  sąsajos žiedas, kuriuo gali palikti balso žinutes draugams ar apie ką nors pasiteirauti. Juos turi visi žmonės. Ir tai viskas. Jokių telefonų, kompiuterių, planšečių ar panašiai.

Tiesa, turiu paminėti, kad visi daiktai kalba. Tarkim, spinta tau mesteli patarimą kaip šiandien rengtis. Keista, ar ne?  Knygoje veikėjai net susiduria su problema – kaip persikelti į kitą upės krantą, kai niekas neturi apie tai sužinoti? Juk jei paprastai pereisi per tiltą, jis viską išplepės ypatingiesiems.

Šios knygos ateities vizija man labai prilipo. Pavyzdžiui – visų taip mėgiamose “Bado žaidynėse“ gyvenimas po kelių šimtų metų vaizduojams toks, apie kurį net negalvojame, kad tai galėtų būti realybė. Tarkim, man, net peržiūrėjus visus “Bado žaidynių“ filmus ir perskaičius visas knygas, nė karto nekilo minties, kad tai gali būti realus ateities gyvenimas. O jei ir kilo kokia dvejonė – tai greit ją nuvijau į šalį. Per daug viskas sudėtinga. Na, o šioje knygoje ateitis aprašyta labai įtikinamai, apgalvotai, matosi, kad rašytojas daug gilinosi į svarbiausias mūsų eros problemas, jas sprendė knygoje. Viskas labai gerai susieina, logiškai paaiškinama. Net kartais, pamačius ką nors realiame gyvenime, kildavo mintis, kad po kelių šimtų metų taip nebebus, o tik paskui prisimindavau, kad ateitis knygoje – išgalvota ir gali gerokai skirtis nuo tikros. Skaitydama jaučiausi lyg kokia žynė, kuri savo magiškame rutulyje praskleidė ateities šydą. 😀

“Miesto pakraščiai, juodo upės ovalo atkirsti nuo centro, skendėjo tamsoje. Visi bjauruliai jau gulėjo lovose.
Talė nusimovė sąsajos žiedą ir tarė:
– Labanakt.
– Saldžių sapnų, Tale, – atsakė jai kambarys.
Ji sukramtė dantų valymo tabletę, papureno pagalves ir įgrūdo po antklode seną nešiojamąjį šildytuvą, išskiriantį maždaug tiek pat šilumos, kiek miegantis Talės dydžio žmogus.
Tada išsiropštė pro langą.“

Visiems bjauruliams, sulaukusiems 16 metų, atliekama operacija. Operacijos metu, kad atitiktų standartus, ištampomi kaulai, pakeičiama visa oda, pridedama arba sumažinama svorio, stipriai koreguojami veido bruožai… Paprastai tariant, žmogus suvienodinamas su kitais. Atlikus procedūrą, vienintelė pasekmė – poros savaičių mažas kūno skausmas. Ir viskas. Po to visą gyvenimą neturi jokių sveikatos problemų – tavo dantys ir kaulai pagaminti iš medžiagos, iš kurios gaminami oromobiliai, visi organai pakeisti dirbtiniais… Na, o jei netyčia pradrėksi odą – užsipurški dirbtinės odos ir problemos nebėra.

Talės geriausias draugas Perisas trimis mėnesiais vyresnis, tad jam atlikus operaciją, mergina lieka viena. Visiškai atsitiktinai ji susipažįsta su Šėja. Talė su Šėja tampa geriausiomis draugėmis. Be to, jos gimusios tą pačią dieną, o tai labai džiugina, nes nė vienai nereikės likti Bjaurulių mieste vienišai. Visą vasarą merginos šėlioja, krečia išdaigas ir nekantriai laukia savo operacijos dienos.

Gyvenimas susiklosto taip, kad Talė susiduria su dilema, ar iš tiesų bjauruliai yra bjaurūs, o gal žmonės yra gražūs tokie, kokie jie yra gimę. Nors visuomenės standartai nurodo, kas yra gražus (tobulų proporcijų, didelių akių), tačiau, žinoma yra žmonių, kurie priešinasi tokiai santvarkai ir kovoja prieš sistemą, kad nereikia keisti prigimties.  Nes toks jau žmogus yra, su visais savo privalumais ir trūkumais. Manau, kad tai ir yra pagrindinė šios knygos mintis.

Buvo įdomu skaityti aprašymus daiktų, kurių mūsų pasaulyje dar nėra. Tarkime, prieš eidami miegoti veikėjai ne išsivalo dantis, o sukramto specialią tabletę. O transporto priemonės – tik oromobiliai ir orlentės. Oromobiliai veikia it automobiliai, tik jie ne važiuoja, o skraido. Tiesa, automobilius gali turėti kiekvienas, o teisė naudotis oromobiliais suteikiama tik ypatingųjų aplinkybių skyriaus pareigūnams. Orlentė – tai tokia lenta, ant kurios atsistojęs ir spragtelėjęs pirštais gali skristi. Skamba lengvai, tiesa?  Tačiau Talė įsitikino, kad prieš išmokstant sklandžiai skraidyti teks daug kartų kristi ir susižaloti. Tiesa, skraidant orlente po tavimi turi būti metalo, bet problemos nėra, mat po žeme visame mieste yra išklotas metalo tinklas. Dar vienas keistas dalykas: tokio daikto kaip parduotuvė taip pat nėra, viską, ko panorėjai tau paduos… siena. Tik garsiai pasakai, kad nori naujų batų, o siena jau juos išmeta. Ach, merginoms tai būtų rojus! 😀

“Talė nukrito. Jau ne pirmą sykį.
Šįkart kritimas nebuvo toks skaudus. Kai Talės kojos nuslydo nuo orlentės, ji atsipalaidavo, kaip kad mokė Šėja. Katapultavimas nuo lentos nebuvo baisus, veikiau priminė žaidimą, kai tėtis vaikystėj suka ratu suėmęs už riešų.
Nebent tas tėtis būtų antžmogis ir norėtų išrauti rankas.
Bet, kaip aiškino Šėja, varomoji jėga privalo būti kažkur nukreipta, taigi skrieti ratais kur kas geriau nei vis atsitrenkti į medį. Čia, Kleopatros parke, jų buvo daugybė.
Kelis kartus apsisukus, apsvaigusi, bet nesužalota Talė buvo nuleista ant žolės – kažkas prilaikė merginą suėmęs už riešų.
Šėja prisklendė ir sustabdė savo orlentę taip elegantiškai, tarsi ant jos būtų gimusi.
– Dabar atrodė truputį geriau.
– Bet aš nesijaučiau geriau.“

Šią knygą perskaičiau per dvi dienas. Turint omeny, kad buvo mokslo metų pusmečio pabaiga – tai prilygsta žaibo greičiui. 😀 Išduosiu paslaptį, jog net buvau taip užsiskaičius, kad praleidau būrelį. 😀 Skaitant “Bjaurūs“ aš tapau tiesiog priklausoma nuo knygos. Skaičiau visur, kur tik buvo galima ir nelabai – per pertraukas mokykloje, autobuse, pašte, laukiant eilės…

Turiu keistą įprotį – neskaitau knygų anotacijų. Prisipažinsiu, jei būčiau perskaičiusi, nebūčiau pasirinkusi šio kūrinio, nes nesu fantastikos gerbėja. Galiu pasakyti tik tiek, kad būčiau daug praradusi. Fantastika man čia visiškai nekliudė. Galbūt todėl, kad tai mūsų ateities dienų realybė. Ši knyga tapo viena iš mano favoričių. Rašytojas be galo gerai moka įtraukti skaitytoją. Pamiršti apie visus darbus, tiesiog gyveni Talės pasaulyje. Skaitydama ir graudinausi, ir juokiausi. Visos mintys sukosi tik apie knygą, net ir jos neskaitant. Tiesa, jei neturite antros  dalies, siūlau net neimt šios knygos į rankas, nes ji baigiasi gan dideliu klaustuku, tik susinervinsit. 😀 Ši knygų serija kaip narkotikas.

Be to, visos “Bjaurūs. Gražūs. Ypatingi“ serijos knygos tapo “New York Times“ bestseleriais, o tai tikrai nemažas įvertinimas!

Be jokios abejonės, tiems, kuriuos sudomino aprašymas, rekomenduoju šią knygą perskaityti!

Kitos dalys serijoje:

cdb_bjaurus_z1gražū bjaurūs ypatingi SCOTT WESTERFELDypatingi SCOTT WESTERFELD bjaurūs

 penki

jonexex logo

Reklama

3 thoughts on “BJAURŪS – SCOTT WESTERFELD (KNYGA)

 1. Man žiauriai patiko šita serija! Visas dalis per tris dienas perskaičiau 😀 Ir dar sykį skaityčiau 😀
  Beje, seriją sudaro 4 knygos, Lietuvoj išleistos tik trys. Bet ketvirta yra apie visai nepažįstamą veikėją, ir veiksmas vyksta jau po visų įvykių, aprašytų trečioj daly.
  https://d.gr-assets.com/books/1388187650l/493456.jpg

  Paspaudė "Patinka": 1 person

  1. Aš tai per šešias dienas suskaičiau seriją. Tuo metu buvo pusmečio galas. 😀 Tokioms sąlygoms esant, tai buvo mano rekordas. 😀

   Patinka

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

w

Connecting to %s