Kaip efektingai užbaigti knygą


Yra daug straipsnių, patarimų, pamokymų kaip pradėti arba kaip geriau nepradėti savo knygos. Pradžia yra labai svarbi, bet dažnai efektinga pabaiga būna ta dalis, kuri gali pakelti knygos įvertinimą ir skaitytojas pasakys – oho, va to tai nesitikėjau!

Be jokių abejonių, istorijos užbaigimas yra svarbiausia knygos dalis. Taip, pradžia yra labai svarbi, bet tik antra pagal svarbumą. Pradžia turi pakankamai sužavėti skaitytoją, kad jis susigundytų skaityti toliau ir nusipirktų knygą. Tačiau tai finalas vainikuoja visas tris dalis (pradžią, dėstymą ir pabaigą).

Pabaigos išskyrimas

Kai sakau pabaiga, kyla klausimas, ar turiu omenyje kulminaciją, atomazgą, ar abi? Kulminacinių momentų knygoje gali būti ne vienas ir ne du, tačiau į pabaigą įtraukiame kulminaciją, kuri veda prie neišvengiamos atomazgos. Nesistenkite būti pernelyg akademiški dėl kulminacijų skaičiaus istorijoje, kurias turėtumėte įtraukti į pabaigą. Labai tikėtina, kad sumastysite keletą kulminacijų, ir vieną, kuri nuves prie istorijos pabaigos.

Taisyklių nėra. Kiekviena istorija yra savita. Kartais leidėjai perskaito pirmus pusšimtį puslapių, ir jei jiems patinka, ką perskaitę, kartais jie peršoka tiesiai prie pabaigos, norėdami pamatyti, ar autorius sugebėjo susitvarkyti su kulminacija. Kartais pati atomazga netgi nėra taip sureikšminama. Jei parašėte gerą istoriją su efektinga kulminacija, atomazga pasirašys pati.

Pagrindiniai klausimai rašant pabaigą

wataKą pasako skaitytojai, padėję į šalį knygą, bus svarbesni pardavimų skaičiams, nei tai, ką jie sakė paėmę ją iš pradžių. Taigi, paklauskite savęs:

  • Ar šis įvykis yra Titatniko lygio kova? Priblokškite skaitytojus. Štai taip paprastai. Joks prieš tai buvęs įvykis jūsų istorijoje  neturėtų būti toks įdomus.
  • Ar herojus susiduria su prideramu priešu? Absoliučiai privaloma. Jokių išimčių.
  • Ar konfliktas išsisprendžia herojaus naudai? Neprivaloma. Bet tai dažnai populiarus pasirinkimas, ir daugumai skaitytojų patinka, o tai reiškia, kad tai labiau komerciškas pasirinkimas.
  • Ar herojus išmoksta svarbią pamoką? Jūsų herojaus randai kainuoja jam kažką, bet jie taip pat turi kažko išmokyti.
  • Ar kulminacinis įvykis pateikia naujos medžiagos? Nes neturėtų. Viskas, kas vyksta pabaigoje, istorijoje turėjo būti pateikiama anksčiau. Nereikėtų sukčiauti prieš savo herojų.
  • Ar kulminacija remiasi prisiminimais? Venkite jų bet kokia kaina. Varykite istoriją į priekį veiksmu ir dialogu.
  • Ar pabaigoje naudojate atpasakojimą? Paaiškinimai vilkina svarbius įvykius. Tai dažnai sutinkama detektyvuose (Agatos Kristos labai mėgstamas stilius). Herojus 10 minučių skaito paskaitą, koks jis yra genialus – filme tai atrodo vienaip, bet knygoje tokią pabaigą lengva sumauti. Genijus turėtų būti aiškus ir taip.
  • Ar išvados logiškos? Viskas, kas vedė prie pabaigos, net jei daug kelrodžių buvo suslapstyti, visa tai turi būti atskleista lemiamu kulminaciniu momentu, tačiau tai turi būti pagrįsta. Pabaiga su tvistu yra gerai, bet apsieikite be fokusų.
  • Ar pabaiga palieka mus nustebusius? Priešingai nei tradicinė išmintis apie pirmus įspūdžius, jūsų knyga bus vertinama pagal galutinį įspūdį, ne pirmą. Ką skaitytojas pasakys savo draugams, padėjęs į šoną jūsų istoriją?
  • Esmė? Turite sukurti kulminacinį įvykį, kuris pranoks bet kokį kitą knygos įvykį savo veiksmu, konfliktu, vaizdingumu ir dialogu. Priblokškite skaitytojus aukščiausiomis ir giliausiomis jums pasiekiamomis emocijomis. Palikite jiems netekties jausmą, kad galbūt jie niekada nebesutiks jūsų herojaus (nebent, žinoma, jūs rašote tęsinį).

Versta iš James V. Smith Jr. How to End a Novel With a Punch

egliosha logo

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti / Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti / Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti / Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti / Keisti )

Connecting to %s