Brangakmenis – Amy Ewing (knyga)


Brangakmenis simbolizuoja turtus, grožį ir aukštą kilmę. Tačiau tokioms merginoms kaip Violeta jis reiškia vergovę.

Gimusi ir augusi Liūne, Violeta buvo mokoma tarnauti kilmingiesiems. Patekusi į Brangakmenį, ji greitai perpranta negailestingą tiesą: kilmingųjų gyvenimo esmę sudaro žiaurumas, veidmainystė ir mandagumu dangstomas smurtas.

Violeta turi prisitaikyti prie pavojingų sąlygų ir stengtis išlikti gyva. Netikėtai gavusi progą, apie kurią nė nesvajojo, mergina nusitveria geresnio gyvenimo vilties, bet viską sujaukia netikėtai ją aplankiusi uždrausta meilė. Staiga ima grėsti kitoks pavojus. Už išsigelbėjimą Violeta gali sumokėti daugiau negu tikėjosi.


Pagrindinė informacija:  cdb_Brangakmenis_z1

Kalba: lietuvių
Išleidimo data:  2015
Originalus pavadinimas: The Jewel
Serijos pavadinimas: The Lone City (liet. Vienišas miestas)
Ankstesnės dalys: nėra
Patartinas amžius: +15/16
Žanras: distopija, jaunimo literatūra, romantika, fantastika, paranormalus
Mitinės būtybės/padarai/ galios: nėra
Puslapių skaičius: 344
Pasakotojas: pirmasis asmuo (mergina)
Autorės puslapis: http://amyewingbooks.com/


Jeigu ieškote ko nors, kas būtų panašaus į “Atrankos“ seriją, jums nusišypsojo sėkmė – “Brangakmenis“ puikus pasirinkimas. Ne tik jus apsups prabanga, tačiau ir pavojai bei meilė.

Autorė užaugo mažame miestelyje netoli Bostono, kuriame jos bibliotekininkė motina įskiepijo jai gilią meilę skaitymui, kai ji buvo jauna. 2000 metais Amy persikėlė gyventi į Niujorką. Čia ji studijavo aktorystę, tačiau aktorės karjera nenusisekė. Ji dirbo restoranuose administratoriaus padėjėja, aukle,  vyno dekustatore, kol galiausiai gyvenimo nuobodybė ją pastūmėjo rašyti. Ji įgijo kūrybinio rašymo vaikams MFA išsilavinimą (Master of Fine Arts – magistras). Dabar autorė gyvena Harleme, kur leidžia dienas rašydama, valgydama sūrį ir kartais žiūrėdama “Vampyrų dienoraščius“. Knyga kritikų apibūdinama “Brangakmenį“ kaip istoriją turinčią “Atrankos“ pagal Kiera Cass su The Handmaid’s Tale (Tarnaitės pasakojimas) knygų elementais.

Viršelis tikrai traukiantis dėmesį ir neabejotinai žavus. Mielai norėčiau turėti tokį paveikslą savo kambaryje ir kiekvieną mielą dieną juo grožėtis. Internete susiradau šios autorės interviu, ir labai nustebino faktas, kad autorė rašydama nesiklauso jokios muzikos. Paklausta, kaip atsirado knygos pavadinimas, ji atsako, kad iš pradžių norėjo pavadinti istorija paprasčiausiai The Auction (liet. Aukcionas), tačiau jos rašto darbo vertintojas (kadangi būtent taip prasidėjo istorija; nuo namų darbų studijų laikais), pasiūlė pavadinti istoriją “Brangakmeniu“ (engl. The Jewel). Autorei tai labai patiko ir štai, savo lentynas galime papildyti knyga, kurios pavadinimas traukiantis akį. Autorė mėgsta save įvardyti kaip mėgėją skaityti tas pačias knygas ne vieną ir ne du kartus, jeigu tik šioji jai sugebėjo patikti. Ji ne kartą ir ne du kartus iš naujo perskaitė visas Hario Poterio sagos dalis, kaip ir Žiedų valdovo trilogiją.

O dabar pakalbėkime apie knygą. Pirmas dalykas, kuris patraukė mane, buvo būtent viršelis. Kaip jau minėjau, jis tikrai yra pritrenkiančio grožio, o kai perskaičiau anotaciją, tiesiog negalėjau šios istorijos neperskaityti. Prieš knygai pasirodant prekyboje, buvo pristatytas anonsas, kuris tik dar įpylė daugiau žibalo į ugnį. Ir, vos atsiradus laisvesnei minutei bei gavus knygą, puoliau ją skaityti.

Visą laiką, kurį praleidau prie šios knygos, galiu padalinti į tris dalis: žiovulys, staigus lipimas į kalną lydimas delno trenkimu sau į kaktą, o trečiąją dalį įvardinčiau galvos linkčiojimu, kurį užsibaigė plačiai pražiota burna. Kaip jau matote ir galite suprasti, pati pradžia nebuvo man pati įdomiausia istorijos dalis, tačiau ji buvo ganėtinai svarbi. Juk čia jūs susipažįstate su visu nuostabiu knygos pasauliu, kuris tikrai netgi ir šiurpą gali paskleisti po jūsų kūną.

-Viltis vertingas dalykas, ką? – tyliai klausia ji. – Vis dėlto mes jos nevertiname, kol [ne]prarandame.

Pati pradžia buvo labai ilgas visuomenės pristatymas, merginos paruošimas aukcionui, jos įsitaisymas kunigaikštienės namuose. Nieko įdomaus ir ypatingo, jeigu jūs mėgstate daugiau pavojus ir veiksmą. Bet, žinoma, kantriai perskaitykite pradžią, nes jos dėka knygos galas pavirs jums tik įdomesne dalimi.

Antroje dalyje jau atsiranda vaikinas ir per maždaug 50-70 puslapių (skaičius gali skirtis priklausomai ar yra skaitoma elektroninė versija, ar popierinė ar vertimas) vyksta staigus įsimylėjimas ir jausmų augimas, o trečioje atsiranda pasekmės ir tikrai netikėta pabaiga. Taip žmonės, knygos galas privers žagtelėti ir pradėti domėtis, o kada bus tęsinys.

Prisimenu, ką sakė Liūtė per Deilijos laidotuves. Mes gimdome joms vaikus. Mes turime valdžią.
-Todėl mes jus įsigyjame, – toliau kalba kunigaikštienė. – Visiems rodome, puošiame jus ir elgiamės kaip su naminiais gyvūnėliais. Toks gyvenimas Brangakmenyje. Vienintelis mūsų užsiėmimas- rūpintis savo reputacija. Mūsų kasdienybę sudaro apkalbos, – kunigaikštienė skvarbiai pažvelgia į mane.

Tačiau  nemeluosiu, jeigu autorė būtų pristačiusi tą vaikinuką kur nors pradžioje, vos tik merginai pasirodžius kunigaikštienės namuose, manyčiau, viskas būtų pavykę geriau ir istorija gal netgi dar atrodytų natūralesnė ri įtikinamesnė. Bet nieko, kai įsitrauki į knygos pasaulį, gal ir gerai, kad kai kurie dalykai yra pagreitinti. Juk tikrai nesinori skaityti x puslapių apie orą ir bites tam, kad tarp jų sukurtum stipresnius ryšius. Bet… vis dėlto tas žaibiškas meilės augimas buvo man didžiausias šios istorijos minusas ir priežastis, kodėl nubaudžiau šia istoriją, nors sukurtam pasauliui  bei minčiai duočiau penkis kačiukus, kadangi ji buvo kiek šiurpi, tiek nauja, dar menkai liesta. Bet toji romantika… arba ją reikėjo pradėti anksčiau, ar iš viso to vaikino nekišti į šią knygą.

Pačių veikėjų vystymas yra ganėtinai paprastas. Toje ilgoje įžangoje autorė pagrindinei veikėjai suteikė priežastį mėginti pabėgti iš Brangakmenio ar bent kiek kovoti dėl savo gyvenimo. Tas asmuo, žinoma, yra šeimos narys, sesuo. Vėliau knygai įpusėjant šioji priežastis įgauna didesnį mastą ir prie jos prisideda dar vienas asmuo. Taigi, varomasis veikėjos variklis yra aiški ir savaime suprantamas.

Pats sukurtas šios istorijos pasaulis tikrai įdomus ir žavingas. Truputį net maloniai bauginantis. Man patiko kunigaikštienės, tos visos intrigos. Tikrai pasinėrusi skaičiau, kas vyksta istorijoje ir laukiau, kas gi bus toliau. Esmė yra ta, kad turtingi žmonės negali turėtų vaikų. Jos paprasčiausiai negali jų išnešioti. Tačiau buvo pastebėta, kad merginos iš žemesnio visuomenės sluoksnio gali tapti surogatinėmis motinomis ir išnešioti kilmingųjų palikuonis. Todėl yra kuriamos mokyklos, kur merginos galinčios būti surogatinėmis motinomis, yra mokomos ir ruošiamos šiam garbingam darbui. Tik knygos gale sužinome, kad gal šis darbas nėra jau toks ir garbingas.

Taip, kai atrodys, kad knygą perpratote, autorė ims ir numes granatą 😀

Pagrindinė veikėja yra vardu Violeta. Jai yra šešiolikmetė mergina ir ji buvo paimta iš savo namų būdama dvylikos. Ar ji nori būti surogatine motina? Žinoma, kad ne. Mergina nenori būti nėščia ir gimdyti vaikų. O kas norėtų būnant 16? Violeta nori grįžti namo ir būti su savo šeima.

Istorijoje ji yra ganėtinai paprasta mergina, kuri turi moralinius pagrindus, tikslus, tačiau mintyse vis tiek ją įsivaizdavau kaip pilką pelytę, kuri tiesiog vietomis plaukė pasroviui. Tačiau tai kartu jai suteikė ir savito žavesio bei leido lengvai su ja susitapatinti. Bet… pripažinkime, piktadariai visados moka patraukti mūsų dėmesį. Pati ryškiausia asmenybė “Brangakmenyje“ yra kunigaikštienė. Ir, reikia pripažinti, tikrai įspūdinga piktadarė. Tokiai moteriai nenorėčiau pastoti kelią, tačiau iš šalies su malonumu stebėčiau ją. Nuo pat pirmo momento, kai ji iš tikrųjų pasirodo mums, skaitytojams, bei pagrindinei veikėjai, suvokiame, kad ji nėra gerietė. Oi… toli gražu iki to.

Vėl atsistojusi priešais mane, kunigaikštienė ilgai stebeilija man į veidą.
Paskui smarkiai tvoja per jį atpakalia ranka.
Skausmas nutvilko skruostą, iš akių  pažyra žiežirbos. Aikteliu ir priglaudžiu delną prie sumuštos vietos. Oda dega, ašaros temdo akis. Gyvenime dar niekas nemušė manęs.
<…>
Kunigaikštienės veidą nušviečia keista širdinga šypsena, nors moteris ką tik man smogė.
-Tikrai nenoriu daugiau to daryti, – sumurkia  aksominiu balsu. – Tikiuosi, prisiminsi šį pojūtį.

Man patiko faktas, kad pagrindinė veikėja turėjo talentą muzikai. Kad ji grojo violenčele. Labiausiai įsiminė dėl šios priežasties viena vieta, kur ji groja kilmingiesiems.

-Tai buvo neįtikima, – sako jis, kai mudviejų žvilgsniai vėl susitinka. – Dar nesu girdėjęs šitaip griežiant.
-Ak, – sakau ir suskumbu pridurti: – Ačiū.
-Jie neįvertina tavęs, – taria vaikinas, dirstelėdamas į pokylių salės pusę. – Kilmingieji mano, kad tavo muzika yra nuosavybė. Kad tokią teisę jiems suteikia pinigai.
-Argi nesuteikia? – tepaklausiu.
Ešas spokso į mane neįskaitomu veidu.
-Ne, – atsako jis.

Istorijoje tikrai labai pabrėžiama pinigų svarba. Viskas, kas yra daroma, turi priežastį – veikėjams reikia pinigų ar valdžios. Tas mūsų vaikinas, kuris čia yra meilės objektas, ne savo noru lydi jaunas damas į pobūvius ir jas moko, kaip sugundyti vyrus. Jis tai daro dėl savo šeimos, kuriai reikia pinigų.

Taigi, istorijoje yra iškeliama ne tik sluoksnių problema, tačiau ir verčiama susimąstyti apie savęs paaukojimą dėl kažko geresnio. Taip pat verta paminėti, kad šiame pasaulyje kai kurie žmonės turi galias. Violeta jas turi ir dėlto ji labai reikalinga kunigaikštienei, kadangi šio pasaulio valdovas turi sūnų.  Iki jo pirmojo gimtadienio turi būti sudaryta vedybų sutartis. Kunigaikštienei reikia dukros, ir greitai. Todėl, kad Violeta gali paskubinti tokį procesą, kaip nėštumas, ji yra vertinga. Oi, kaip vertinga.

Viską bendrai apėmus, jeigu ne keistokai įsimaišiusi ir greitai išaugusi meilė, istorijos mintis, pasaulis yra tikrai tai, į ką reikėtų atkreipti dėmesį. Taip pat reziume – šia istorija galima mėgautis ir tikrai kiekvienas suras joje, kas jam patiktų: ar tai greitai auganti meilė, ar intrigos, ar tabu temos nagrinėjimas. Ką jau ką, tačiau pradėję skaityti šią knygą, jūs  lengvai į ją įbrisite ir norėsite daugiau.

 

tryskitty

 

One thought on “Brangakmenis – Amy Ewing (knyga)

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.