PLONA RAUSVA LINIJA – ANNALISA STRADA (KNYGA)


Paaugles nuo moterų skiria plonytė linija.
Visos ją peržengia.
Visos siekia tapti suaugusiomis.
Kai šia linija tampa rausva nėštumo testo juostelė, viskas gerokai pasunkėja…

Perla – sportiška mergina, jos didžiausia aistra – bėgimas. Šešiolikmetės mama griežta ir niekada neklystanti, tėtis nuolat kažkur išvykęs, o su geriausia drauge Alegra jos neišskiriamos. Merginos dalijasi visais džiaugsmais, skausmais ir kilogramais ledų.
Perla rankose laiko nėštumo testą. Ji pastojo po vienintelio greito ir nuviliančio „pasimatymo“ su nuolat merginų apsuptu gražuoliuku Cezariu, kurį jau seniai buvo įsimylėjusi.
Perla – protinga, blaiviai mąstanti mergina, bet pakako tik kartą užsimiršti, pamesti galvą, ir tai buvo lemtinga…
Ką dabar daryti? Su kuo pasikalbėti? Pasakyti Cezariui ar ne?


Pagrindinė informacija cdb_Plona-rausva-linija_z1

Kalba: lietuvių kalba
Išleidimo metai: 2015
Originalus pavadinimas: Una sottile linea rosa
Ankstesnės dalys: nėra
Serijos pavadinimas: nėra
Patartinas amžius: 14+
Žanras: realistinė literatūra
Mitinės būtybės/padarai/galios: nėra
Puslapių skaičius: 168
Pasakotojas: 1 asm. (mergina)
Autoriaus (-ės) puslapis: nėra


autorėAnnalisa Strada Italijoje ko gero yra neblogai žinomas vardas, nes ji turi parašiusi daugiau nei trisdešimt knygų vaikams ir paaugliams. “Plona rausva linija“ – pirmoji išversta į lietuvių kalbą. Ši istorija gimė diskutuojant su kolege žurnaliste apie didėjantį paauglių nėštumų skaičių Italijoje. Ši tema ją sudomino, tad ji pabandė aptarti tai su savo mokiniais, kurie atskleidė, kad dabar jaunuolių intymūs santykiai visiškai kitokie, nei buvo autorės laikais – atviresni, suktesni. Tad ji žymėjosi jų pastabas, tyrinėjo, ir iš to gimė ši knyga. Rašytoja tikisi, kad ši jos knyga galbūt kažkam padės kelti klausimus, abejones ir kai kuriuos pasvarstymus (pvz. dėl ankstyvų lytinių santykių).

Man patiko šios knygos rašymo stilius. Autorė moka sunkias problemas apibūdinti paauglių žargonu, įterpdama šiek tiek humoro, o tai sužadina įdomumą skaityti. Jei jau prakalbome apie problemas… Ko jau ko, o jų knygoje tikrai netrūksta.

Perla – šešiolikmetė bėgikė, pusantro kilometro nuotolį yra įveikusi greičiausiai visoje provincijoje. Nėra blogai jai ir su mokslais. Tačiau tokius rezulatus mergina pasiekia tik todėl, kad turi labai griežtus tėvus. Dėl pastarojo fakto santykiai su jais gerokai pašliję. Sakysite, kad su tuo įmanoma gyventi, ar ne? Tiesa, būtų galima, tačiau Perla – nėščia. Po vienatinio nuotykio su Cezariu, mokyklos regbio komandos žaidėju, ji pastojo. Kaip viską iškloti tėvams?

Visos knygos pagrindinis klausimas – ar Perla pagimdys. Merginą kankina abejonės. Ji lyg ir norėtų pasilikti, kaip pačios su Alegra pavadino, gumuliuką, tačiau kaip gi Perlos bėgikės karjera? Be to, jei kiti mokiniai sužinotų apie jos nėštumą, jos ir taip mažas populiarumas visiškai sunyktų. O dar tas Cezaris… Jis nenori prisiimti atsakomybės už vaiką.

“Alegra krūpteli.
– Oi… Pataikiau į skaudamą vietą?
Dar šilčiau įsisupu į bluzoną, nueinu prie turėklų ir pasiremiu: jie įkaitę nuo saulės, bet nenumaldo nugara bėgiojančio šiurpulio. Jei čia būtų ne Alegra, ne ta mergaitė, kuri vaikystėje skolindavo man čiulpinuką, kai pamesdavau savąjį, imčiau jos nekęsti.“

Knyga parodo, kokia turi būti tikra draugystė. Perla su Alegra – labai skirtingos, bet dalinasi viena su kita visomis bėdomis ir džiaugsmais. Jos aukojasi viena dėl kitos. Merginos dažnai pykstasi, bet visada tuoj pat susitaiko. Tiesiog šilta skaityti. 😉

Ši knyga nėra didėlės apimties. Tiesą pasakius, nežinau ar tai pliusas, ar minusas.  Perskaičiau kūrinį per vieną dieną. Skaitėsi lengvai, bet neįtraukė, nelabai sudomino. Buvo vienas iš tų variantų, kai skaitai šiek tiek bukai. Drįstu teigti, kad į mano atmintį knyga neįsirėžė. Nepasižiūrėjus net negalėjau prisiminti veikėjų vardų! Vadinasi, autorė savo darbą atliko nepakankamai gerai.

Man ypač nepatiko knygos pabaiga. Taip ir liko neatsakyta į pagrindinį klausimą. Baigiasi, o tau neaišku kas nutiko toliau. Tiesa, kartais knygų pabaigos su klaustuku suveikia, bet konkrečiai čia… Nežinau, man tikrai labai nepatiko! Likau nusivylus. Norėjosi, kad būtų dar bent antra tiek knygos. Pabaigoje jaučiausi kaip tik tik įžangą baigus skaityt. O tada supratau, kad viskas – knygos pabaiga.

“Sesutės pademonstravo džiaugsmo šokį, primenantį kažin kokį pirmykštį ritualą. Redžina kaip kalnų ožkytė šoko nuo išsėdėtos virtuvės sofos ant stalo, o nuo jo – man ant pilvo, ir tą akimirką, ko gero, man pirmąkart pasireiškė motinystės instinktas: suriečiau kelius ir nevalingai atmušiau ją su tokia jėga, kad, jei tėtis nebūtų sugavęs ore, ji būtų išdaužusi stiklines balkono duris. Apsimečiau, kad tai padariau juokais, kartu svarstydama, ar tokią reakciją saugodami vaisių nulemia hormonai, ar aš tampu isterike.“

Autorė tikrai dar galėjo aprašyt tolesnį Perlos gyvenimą. Na, jei jau nenorėjo atskleisti visų kortų, galėjo nors kokią užuominą mestelėt, kad bent jau ta linkme galėtum įsivaizduoti įvykius. Manau, kad tai padarius, knyga būtų sulaukus gan didelio pasisekimo.

Šis kūrinys Lietuvoje buvo nemažai reklamuotas, iš jo aš tikėjausi daug. Be to, labai jau gražus ir įdomus viršelis. Deja, teko nusivilti. Tikriausiai tai pirma “Beveik suaugę“ serijos knyga, kuri man nepatiko, nes įprastai aš būnu jomis sužavėta. Na, ech, nepasisekė šį kartą. Negaliu sakyti, kad buvo tragiškai blogai, bet iki “gerai“ dar trūko daug šioj knygoj.

Ši knyga buvo viena iš tų, kurias greitai perskaitai, bet greitai ir užmiršti. Antrą kartą kažin ar ją skaityčiau, nes kaip vienas protingas žmogus pasakė: „Gyvenimas per trumpas skaityti geras knygas, reikia skaityti geriausias.“.

“Plona rausva linija“ 2014 m. laimėjo Anderseno premiją. Tiesą pasakius, nesuvokiu kodėl, nes niekada aš neskirčiau šiai knygai premijos, bet… Gal čia su manim kažkas blogai. 😉 Vis dėlto, jei jau turite “Plona rausva linija“ knygą savo rankose, gero jums skaitymo!

trys permatomasjonexex logo

 

 

Reklama

2 thoughts on “PLONA RAUSVA LINIJA – ANNALISA STRADA (KNYGA)

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

w

Connecting to %s