Devynetas tamsos nešėjų – Neringa Vaitkutė (knyga)


O dabar paklausyk manęs, klausyk įdėmiai. Užkerėjau tave visiems laikams. Tai padės tau rasti tuos, kurie tave priims ir pamils tokią, kokia esi. Jie ilgėsis tavęs dar nepažinę. Tu ilgėsiesi jų, kol sutiksi. Tik tada, kai ilgesys nuslops, suprasi pagaliau esanti namie.
Jorė Amarilė ir jos bendražygiai sėkmingai paspruko iš dieną naktį stebimo Ovariono, tačiau paslaptys ir pavojai toli gražu nesibaigia. Ar pavyks išsisukti nuo persekiotojų? Ar galima pasitikėti tais, kuriuos sutinki pakeliui? O kas ta kartu keliaujanti mergaitė, kurios galios tokios pat, kaip Jorės Amarilės? Ko ji nori? Ir iš kur tas gebėjimas valdyti tamsą?
Galbūt ne visi tai žino, tačiau pasaulio likimas sprendžiasi dabar.

devynetas tamsos nešėjųPagrindinė informacija

Kalba: lietuvių kalba
Išleidimo metai: 2016
Originalus pavadinimas: Devynetas tamsos nešėjų
Ankstesnės dalys: Tamsa, kuri prabudo, Miestas be padangės
Serijos pavadinimas: Tamsa, kuri prabudo
Patartinas amžius: +11
Žanras: jaunimo literatūra, fantastika, nuotykiai, distopija, paranormalūs, romantika
Mitinės būtybės/padarai/ galios: pėdsekiai, priekaištai, išvisos, magai
Puslapių skaičius: 280
Pasakotojas: pirmasis asmuo (mergina)
Autoriaus puslapis:


autorėTai yra trečios dalies apžvalga. Todėl tie, kurie yra neskaitę pirmos ar antros dalies, gali rasti spoiler’ių.

Kas seka Kitty writer apžvalgas žino, kad man siaubingai patiko naujausia Neringos Vaitkutės knygų serija, skirta paaugliams. Paskutinės dalies laukiau su didžiuliu nekantrumu ir vis zirziau kada, na kada pasirodys paskutinioji jos dalis – “Devynetas tamsos nešėjų“. Ir pagaliau! Pagaliau vasarį ši knyga pasirodys prekyboje, o patys didžiausi gerbėjai ko gero skubės į kasmetinę knygų mugę papildyti savo kolekcijos nuosavu egzemplioriumi. Ir tikrai verta – pažvelkite vien į viršelį! Steampunk stilius man net labai prie širdies. Dirižablį, naršantį tarp medžių, tikrai “išvysite“ knygoje. Trečios knygos (kaip ir antrosios) viršelį, priešlapių ir puslapių apipavidalinimą kūrė tas pats iliustratorius. 

Perskaičiau šią knygą dviem prisėdimais. Ir galiu pasakyti oho… Norėčiau rašyti taip, kaip Neringa Vaitkutė – vaizdingai, nenuobodžiai, nestokojant žodžių. O kur dar puikiai išvystyta siužeto linija. Trečiojoje dalyje gausite atsakymus į visus jums anksčiau iškilusius klausimus.

“Devynetas tamsos nešėjų“ prasideda, kur baigėsi istorija. Trumpa užuomina jau yra anotacijoje, taigi vėl galite tikėtis kelionės po dar kitas naujas nematytas erdves ieškant kitų vaikų, kur už kiekvieno kampo (arba medžio) tyko vis kiti pavojai, o ir galvoje knibžda įtarimas dėl to, kuriuo žmogumi veikėjai gali pasitikėti, o kas tau smogs peiliu į nugarą ir išduos. Mane tos abejonės kamavo dėl daugelio veikėjų, ypač, kai padariau pertrauką ir turėjau eit miegot. Įtarinėjau ko gero visus iki vieno, išskyrus Jorę Amarilę. Ir tai tikrai įneša intrigos, nes vis kokia užuomina priverčia suabejoti tai vieno, tai kito veikėjo motyvais, jau nekalbant apie naujai sutiktus žmones.

– Tu man patinki, – nusijuokė Helga, – moki nuteikti pakiliai, rėži vieną įkvepiančią kalbą po kitos. Galėtum nors padorumo dėlei pameluoti, kad viskas bus gerai.
– O jei pameluosiu, viskas bus gerai?

Kažkas ko gero galbūt pasiges ryškesnės romantinės linijos, tačiau atkreipiant dėmesį į veikėjų amžių manau puiku, kad šioje vietoje persistengta nebuvo. Nors ir čia teks kartais pasukti galvą, kas ir kaip. Galiausiai veikėjai lieka keturiese (na, neskaičiuojant vizgalo Haroldo), tiksliau dvi poros, ir neabejotinai kyla įtampa, kurios išvengti neįmanoma tokioje situacijoje, kai atrodo kovoji su vėjo malūnais.

Sutartinai atsisukome į ežerą sustoję saugiu atstumu: taip arti, kad puikiai girdėtume pašnibždomis tariamus žodžius, ir taip toli, kad negalėtume vienas kito paliesti.

Antroji dalis man pasirodė kiek silpnesnė, tačiau autorė grįžo su trenksmu ir įnešė intrigos.  O kaipgi, juk čia finalinė knyga, kurioje turėjo atskleisti, iš kur atsirado Jorė ir jos tamsa, ir kaip lemta pasikeisti nusistovėjusiai santvarkai. Ir nors atrodė, kad štai štai, turi išsivynioti visas paslapčių kamuolys, tačiau autorė to padaryti neskubėjo, o pamėtėjo dar daugiau klausimų. Visa serija yra tartum didžiulis nuotykis, vedantis per keistą, kartais kraupų, kartais giedrą pasaulį, leidžiantis ramiai atsikvėpti tik trumpam, tačiau ir tomis ramybės akimirkomis skaitymas neprailgsta dėl lengvo rašymo stiliaus ir vaizdingos kalbos.

Pagalvotum, pfff, kas čia tokio keli gražesni žodžiai ar sklandūs sakiniai. Tačiau būtent tokios – įdomios ir literatūriškos – knygos išlieka ir įsitvirtina kaip tikrų tikriausia klasika, kai kitos tiesiog nugrimzta užmarštin. Ne veltui IBBY Lietuvos skyriaus komisija įvertino Neringą Vaitkutę už “Vaivorykščių arkas“, o būti šitaip įvertintam prilygsta kone Nobelio premijos įteikimui.

Atomazga buvo netikėta ir ilga… apie daug galiausiai atskleistų smulkmenų nebuvau net pagalvojusi. Ir nuliūdau. Nes štai taip – paukšt, ir baigėsi šis įdomus pasakojimas apie Jorę Amarilę ir jos nuotykius keistoje šalyje, kurioje ji nesijautė esanti namuose, kur ją ištisai kamavo ilgesys, nes tik “tada, kai ilgesys nuslops, suprasi pagaliau esanti namie.“

Taigi, kas yra “Tamsa, kuri prabudo“?

  • Tai pasakojimas apie nepaprastą mergaitę, savyje nešiojančią viso savo pasaulio prapultį. Ir galbūt išsigelbėjimą.
  • Tai vaizdinga istorija, kurioje išsiskleidžia ištisas naujas pasaulis.
  • Tai visiškai netikėtas mano pastarųjų metų atradimas.
  • Tai viena puikiausiai surašytų serijų, kokias aš kada esu skaičiusi. Ir tikrai gerai išbaigta pabaigoje nenutolstant į pernelyg optimistiškas lankas, realistiškesnė.

Nuo šiol esu didelė Neringos Vaitkutės kūrybos gerbėja ir labai rekomenduoju visiems, kurie neabejingi ne tik gerai išvystytam pasakojimui, bet iš gražiai besiliejančiai kalbai, perskaityti šią knygų seriją.

Serijoje esančios knygos:
12  devynetas tamsos nešėjų

penki

egliosha logo

Reklama

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.