Ratas (cirkeln)- filmo apžvalga


Magnuso Liamo Karlssono nuotr. / Matsas Strandbergas ir Sara B. Elfgren (15min.lt)

Praeitų metų vasario mėnesį buvo ekranizuotas švedų bestseleris “Ratas“, o Lietuvoje mes sulaukėme antros serijai priklausančios dalies “Ugnis“. Dabar mums beliko sulaukti paskutinės knygos. Tikriausiai su manimi jos kantriai laukia tikrai ne vienas asmuo.

Net neabejoju, kad Mats Strandberg ir Sara B. Elfgren sukurtas pasaulis, į kurį kiekvienas skaitytojas Lietuvoje gali pasinerti jau nuo 2013 metų, jau sugebėjo pakerėti ne vieną skaitytoją. Tarp jų esu ir aš 😉 Bet žinote ką,  kažkodėl mintyse kirba mintis, kad jūs labiau norėtumėte pamatyti “Rato“ filmą nei pagriebti trečią dalį. Juk rimtai, visados smalsu išvysti, kaip mintyse sukurti veikėjai, įvykiai ir vietos materializuojasi.

Praėjus kone metams po filmo premjeros, pagaliau internete pavyko susirasti filmą su angliškais subtitrais ir peržiūrėti taip norimą pamatyti kino juostą! Šypsena yra nuo ausies iki ausies 🙂

Prieš pradedant kalbėti apie filmą, gal vertėtų jums truputį papasakoti apie knygą ar bent jau priminti, jeigu užmiršote, kas gi joje vyksta. Kaip minėjau, “Ratas“ Lietuvoje apsirodė 2013 metais ir spėjo sukelti Lietuvoje nemažai triukšmo. Kokio triukšmo? Kodėl sukėlė triukšmą? Na, tai tikriausiai Lietuvos istorijoje pirma knyga paaugliams, kurią gali skaityti tik suaugę.  Ant knygos yra užrašytas perspėjimas, kad jaunesniems nei 18 metų skaitytojams knygos turinys gali būti žalingas. Tas kas perskaitė knygą tikriausiai gali ir nusijuokti, nes “Rate: nėra nieko tokio, ko nebūtų  kitose knygose paaugliams. Bet na… kažkas sumąstė, kad čia tikriausiai tos tamsos ir tikro paauglių gyvenimo yra per daug.

Būtent tas keistas fenomenas knygų pasaulyje mane gundė pagriebti knygą. Juk rimtai, kas gali slypėti knygoje tokio, kad šioji staiga būtų neprieinama jai skirtai auditorijai Be to, anotacija skambėjo patraukliai.

cdb_9786094411649---Ratas_z1Knygos veiksmas nukelia skaitytoją į Engelsfošą, kur pradeda vykti keisti ir net šiurpą keliantys dalykai: paaugliai nusižudo mokykloje. šešios merginos šviečiant raudonam mėnuliui yra tarsi užvaldomos ir suburiamos drauge kažkur atokioje vietoje, o kas įdomiausia, jos turi kažkokias paranormalias galias, kurias netrukus pradeda įvaldyti ir kai kurios iš jų pradeda jomis naudotis pagal savo užgaidžius. Bet visa problema slypi tame, kad mokykloje tūno blogis, o tas blogis nori pražudyti merginas, kad šios negalėtų sustabdyti blogio.

Tas, kas jau esate perskaitę bent jau pirmą serijos dalį, galite pasakyti, kad istorija tikrai išskirtinė bei įdomi. Tačiau kartu įdomu ir tai, kad šią istoriją kūrė netgi du autoriai, kurie susipažino per autorės pažįstamą, kuri ėmė iš Matso interviu. Netrukus jie jau žiūrėk, pradėjo dirbti kartu. Pasakodami, kaip gimė istorija, Sara užsimini, kad abu jie pirmiausia sugalvojo veikėjus ir sukūrė pagrindines visų dalių siužeto linijas, kadangi jie norėjo sukuri tokias stiprias istorijas, kad šias ne kartą vėliau norėtųsi perskaityti. Kaip manote, jiems pavyko šis darbas? 😉

Sara taip pat atskleidė menkutę paslaptį, kad pirmoje dalyje yra užuominų, kas gi gali atsitikti trečioje ir, deja, paskutinėje dalyje. Be to, autoriai norėjo, kad nuo pat pradžių ir iki pat galo veikėjų charakteriai būtų plėtojami.

Tikriausiai jums, kaip ir man yra įdomiausia sužinoti, kaip įmanoma dviems autoriams rašyti vieną darbą. Na, Matsas pasakoja taip:

Iš pradžių kaip įmanoma smulkiau detalizuojame, kas įvyks kituose keturiuose skyriuose. Kiekvienas iš mūsų parašo po du skyrius, tada jais apsikeičiame ir be jokio gailesčio redaguojame. Tuomet apsikeičiame dar kartą ir peržiūrime, kas buvo pakeista (15min.lt)

O Sara antrina:

Kartais turime sustoti, perskaityti knygą nuo pradžių ir pasižiūrėti, ar nereikia visko keisti iš pagrindų. Kai užbaigiame pirmąjį knygos variantą, redaguojame jį iki negalėjimo. Be to, mums padeda savanoriai skaitytojai (15min.lt)

Jeigu norite daugiau sužinoti apie autorius, galite paskaityti jų interviu lietuvių kalba: spausti čia

O dabar keliaukime prie filmo.

Originaliai filmas vadinasi “Cirkeln“. Kaip rasite interneto platybėse, šioji kino juosta yra pristatoma taip: “tai Švedijos fantastinis filmas sukurtas Benny Andersson, o režisavo ir prisidėjo prie scenarijaus rašymo – Levan Akin. Filmas sukurtas pagal bestselerio romaną “Ratas“, kurį parašė Sara Bergmark Elfgren ir Mats Strandberg.  Filmavimo darbai turėjo prasidėti 2013 metais, tačiau šie buvo nukelti dėl autorių ir “Filmlance“ nesutarimų. Vieši merginų aktorių kastingai buvo rengiami visoje Švedijoje. 2015 metais filmas buvo parodytas Berlyno tarptautiniame kino festivalyje, o pats filmas Švedijoje buvo pradėtas rodyti 2015 vasario 18 dieną.

Prisipažinsiu, rasti filmą tikrai nebuvo lengva, o taip norėjosi jį peržiūrėti, nes filmo anonsai tikrai žadino smalsumą. Ir kai pagaliau pavyko rasti puslapį, puoliau žiūrėti ekranizaciją. Pirmoji mintis žiūrint filmą buvo ta, kad filmas skleidė tas pačias emocijas kaip ir knyga. Be to, siužetas buvo stebėtinai panašus ji į knygą. Na, žinoma, tam tikros detalės pakeistos ar tam tikri įvykiai kiek pamodifikuoti ekranui, tačiau siužetas nenukrypsta siaubingai toli nuo knygos ir, žiūrint filmą, tu gali be didelių sunkumų prisiminti kiekvieną perskaitytą sceną. Jos tarsi imtos ir paimtos tiesiai iš knygos. Tai man labai patiko, nes teko ne kartą žiūrėti, kaip ekranizacijos taip “pagražintos“, kad net nepanašios į knygą ir vėliau galvoti, kad gal netyčia perskaitei ne tą istoriją 😀

Įspūdingiausios man buvo kelios scenos. Viena iš jų buvo kai merginos piešė apskritimus ir muzika vis kėlė įtampą. Net pati visa įsitempiau ir laukiau, kas bus toliau. Kita scena yra, be jokios abejonės, viso veiksmo finalas. Ten efektai ir muzika buvo šaunus duetas. Netgi kelis kartus peržiūrėjau Minu pasirodymą su tais visais tamsiais šešėliais. Tikriausiai ir jūs vis pakartosite tą sceną 😉

Man taip pat nepaprastai patiko tai, kad merginos filme nebuvo kokie nors liesučiai modeliai, o tikros išvaizdos žmonės. Žinoma, gal nebuvo malonu truputį stebėti Vanesos kyšantį pilvuką ir ją dėvinčią labai trumpus šortukus (kas žiūrėsite, tikriausiai suprasite, kur čia galėtų slypėti problema), tačiau visos kitos ekrane susižiūrėjo gan normaliai ir, bent jau man, atspindėjo tas veikėjas knygose.

Dėl merginų aktorystės sugebėjimų tvirtai ką nors sakyti nedrįsčiau. Kartais man jos suvaidindavo neblogai, o kartais lyg kažko ir trūkdavo. Pati keisčiausia scena man buvo kai merginos veikiamos raudono mėnulio susitinka. Čia tikriausiai slypėtų bėda scenarijuje, nes žiūrint tą vietą filme, vis varčiau akis, kaip viskas netikrovišką ir dirbtinai atrodo.

Filmas yra palyginus ilgas; trunka daugiau nei 2 valandas. Pripažįstu, žiūrint filmą per kompiuterio ekraną išsėdėti tiek laiko tikrai nepavyko ir kelis kartus stabdžiau veiksmą. Tačiau filmą žiūrėti buvo įdomu, nors, gal kai kurias scenas ir norėjosi prasukti, kadangi šios nebuvo man kuo nors naujos ar ypatingos, nes šios buvo aprašytos knygoje. Tikriausiai čia būtų minusas, kai stengiamasi nenutolti toli nuo originalo.

Bet viską sumetant į krūvą ir paskelbiant verdiktą, turiu pripažinti, kad kaip “Ratą“ perskaičiusiam asmeniui, tai filmas sugebėjo pagauti knygos dvasią ir gan neblogai perteikti knygos turinį. Todėl, jeigu jums patiko knyga, galite skubėti ir žiūrėti filmą. nes aš einu dabar pavartyti knygą. Ką jau ką, tačiau peržiūrėjus kino juostą vėl užsinorėjau perskaityti “Ratą“ ir “Ugnį“. Žinoma, vėliau vėl peržiūrėti filmą.

Kelios nuorodos, kur galite peržiūrėti filmą (rašant apžvalgą šie adresai veikė):

O jūs jau matėte filmą? O gal dabar peržiūrėjote? Ką manote apie jį? Ar to tikėjotės?

kitty

 

One thought on “Ratas (cirkeln)- filmo apžvalga

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti / Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti / Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti / Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti / Keisti )

Connecting to %s