Keisknojimasis jaunimo literatūroje: veikėjai, kurie keikiasi, dažnai yra patys mėgstamiausi


Geriausiai parduodamų jaunimo knygų analizė atskleidžia, kad jose neretai būna pakankamai keiksmažodžių, kad net senam jūreiviui gėda pasidarytų. Ar žinote, ką dabar skaito vaikai?

Vieno Amerikos universiteto tyrėjai, išanalizavę populiariausias jaunimo knygas pranešė, kad per valandą jaunieji skaitytojai susiduria su apie 7 keiksmažodžiais, o tie veikėjai, kurie yra didžiausi nepraustaburniai, dažniausiai yra labiausiai įsimintini, populiariausi ir patraukliausi.

Profesorė Sarah Coyne ir jos kolegos analizavo keiksmažodžių paplitimą 40 knygų vaikams ir paaugliams, išleistose 2008 metais. Visos knygos buvo skirtos vaikams nuo 9 metų ir v yresniems.

Mokslininkai apibrėžė įžeidžiamą kalbą kaip bet kokią nešvankybę, įžeidimą, tabu ar vulgarybę. Jie sugrupavo keiksmažodžius į 5 kategorijas:

  1. Septyni nešvankūs žodžiai – draudžiami vartoti televizijoje, kaip šūdas ir kiti stipresni.
  2. Seksualiniai žodžiai: žodžiai, nusakantys kūno dalis ar seksualinį elgesį šiurkščiu būdu.
  3. Žodžiai, susiję su tualeto reikalais.
  4. Kiti stiprūs žodžiai, kuriais skirta įžeisti ir jie šiaip neminėtini, nepriimtini, rasistiški.
  5. Lengvi įžeidžiami žodžiai.

Mokslininkai nustatė, kad vidutiniškai knygose paaugliams yra 38 nešvankybės. Iš 40 tirtų knygų 88% buvo bent vienas „stiprus žodis“.

Tos pačios knygos buvo ypač perkrautos nešvankiais žodžiais. Pavyzdžiui populiarioje knygos Tweak yra 500 keiksmažodžių. Angliškas žodis iš F raidės šioje knygoje paminėtas 139 kartus, Liežuvautojoje  50, Nakties namų 6 knygoje Gundomoji – 27 kartus. Knygos, kuriose sutinkama nepadori kalba, įprastai skiriamos vyresnio amžiaus paaugliams nuo 14 metų. 5 knygose nebuvo rasta jokių aukščiau esančiame sąraše įvardintų keiksmažodžių, tačiau jos įkrito į jaunesnio 9-11 metų amžiaus skaitytojų kategoriją. Tyrėja teigia neturėjusi supratimo, kad šiose knygose yra tokios rūšies turinys; jei knygos virtų filmais, jie lengvai gautų N-18 reitingą.

Apie 50% literatūrinių keiksmų buvo vertinami kaip „lengvi“. Žodžiai, priskiriami „septyniems nešvankiems žodžiams“ sudarė 20% keiksmažodžių, „seksualiniai“, „tualeto“ ir „kiti stiprūs keiksmažodžiai“ sudarė dar apie 20% bendro keiksmažodžių srauto. Tyrėją šokiravo toks nepadorios kalbos kiekis jaunimo knygose.

Mokslininkai taip pat domėjosi tais, kurie keikiasi. Jie atrado, kad besikeikiantis veikėjas daugiausia yra jaunas, turtingas, patrauklus ir aukšto socialinio statuso. Tyrimas parodė, kad skaitytojai linkę kopijuoti veikėjus su patraukliomis ypatybėmis. Jei paaugliai skaito apie veikėjus, kurie yra populiarūs ir turtingi – kas yra pageidautina – jie gali pamėgdžioti jų elgesį.

1Kodėl naudoti keiksmažodžius savo knygoje? Žmonės būna pikti. Jie trokšta tą pyktį išreikšti. Keikimasis ar vulgari kalba yra veikla, kuri leidžia nuleisti garą. Būk teisingas ir sąžiningas savo veikėjo balsui. Be to, jei nori rašyti realistiškai, puikiai surašyta „nefiltruota“ kalba gali paversti tavo veikėją gyvu ir išskirtiniu.

Kaip naudoti keiksmažodžius? Aštresnė kalba paprasta veikia geriausiai, kai ji naudojama saikingai. Tokiu būdu išsaugomas netikėtumo elementas, kuris gali išlaisvinti tiek veikėjo, tiek skaitytojo įtampą. Šalia pykčio ir nusivylimo išreiškimo, keiksmai gali taip pat būti linksmi, atskleidžiantys tikrąją veikėjo nuomonę į kažką. Rašant apie žiaurią ar vyrišką aplinką reikia prisiminti, kad nereikėtų tiesiog paprasčiausiai numesti keiksmažodžio. Reikia, kad jis skambėtų tikrai. Be to, būtina nemaišyti stiliaus ir minėtų 5 kategorijų tarpusavyje. Mažiau yra daugiau. Nepersistenk.

Tačiau jei keikimasis tau yra svetimas, jis jis tiesiog nepatinka, tai gali skambėti netikrai, neužtikrintai. Nenaudok to, kas tau ne prie širdies. Tiesiog džiaukis rašymo procesu.

Versta: iš Alexandra Sifferlin “Profanity in Teen Novels: Characters Who Curse Are Often the Most Desirable“ (2012) ir  Elizabeth Sims “How to Use Profanity And Other Raw Talk In Your Fiction“

egliosha logo

Reklama

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.