Vok kaip menininkas – Austin Kleon (knyga)


Tau nereikia būti genijum, tau tereikia būti savimi – tai Ostino Kleiono (Austin Kleon) credo. Šis jaunas rašytojas ir menininkas žino, kad kūrybingumas slypi visur ir yra skirtas kiekvienam. Skaitmeninio amžiaus manifestas „Vok kaip menininkas“ – tai vadovas, kurio pozityvios idėjos, grafiniai vaizdai ir iliustracijos, pratimai ir pavyzdžiai leis skaitytojams atskleisti savo meniškąją pusę.

Kai O. Kleiono paprašė pasakyti kalbą koledžo studentams, jis išskyrė dešimt dalykų, kuriuos pradėdamas kurti būtų norėjęs sužinoti iš kitų. Kalba žaibiškai išplito, o jos autorius savo idėjas išgrynino knygoje „Vok kaip menininkas“. Taip buvo sukurtas šis įkvepiantis, stilingas, originalus, praktiškas ir linksmas manifestas, kupinas naujų idėjų apie kūrybingumą.

vok kaip menininkasNėra nieko originalaus, todėl semkis įkvėpimo iš kitų, kaupk idėjas, jas transformuok ir perkurk atrasdamas savąjį kelią. Daryk sau įdomius dalykus, kad ir kas tai būtų. Būk sumanus, nebrisk į skolas, nebijok rutinos bei atrodyti nuobodus ir paprastas, kad kūrybiškoji tavo pusė, vaizduotė, galėtų būti pašėlusi ir drąsi.

 

Pagrindinė informacija:

Kalba: lietuvių kalba
Išleidimo metai: 2015
Originalus pavadinimas: Steal Like an Artist: 10 Things Nobody Told You About Being Creative
Ankstesnės dalys: nėra
Serijos pavadinimas: nėra
Patartinas amžius: +10
Puslapių skaičius: 160
Autoriaus puslapis: http://austinkleon.com/


Geriausias būdas save išreikšti yra pasikinkant kūrybą, tačiau niekas nenori kurti be tikslo ir kažkokias nesąmones. O kur dar tai, kad kartais net neįsivaizduojame, kaip pradėti kažką kurti ir kaip visas tas procesas turėtų atrodyti, ką turėtumėte būtinai daryti, o ko vengti? Ką jau kalbėti apie galutinį jūsų “šedevrą“? Tikriausiai šis yra  visai ne toks, kokio iš tikrųjų paslapčia tikėjotės, nes paprasčiausiai viską darėte patys, be  jokio vedlio/ mokytojo. Taigi, sugaišote daug laiko, o gavote špyga taukuotą. Bet žinote, yra būdas nešvaistyti laiko veltui. Knyga “Vok kaip menininkas“ gali jums padėti ar bent jau nukreipti į tą pusę, kur slypi dauguma kūrybos paslapčių ir smagumų.

Kaip jau tikriausiai perskaitėte oficialioje knygos anotacijoje (viršuje), šioji Austin Kleon knyga gimė ganėtinai netikėtai. Autorius išskyrė dešimt vertingų patarimų/ dalykų apie kūrybą ir juos pateikė renginio klausytojams. Šiuos dalykus pats autorius būtų su mielu noru išgirdęs prieš pats pradėdamas savo karjerą. Net pačioje knygoje autorius šį faktą pripažįsta:

Viena iš mano teorijų – kad žmonės tau patarinėdami iš tiesų tik kalbai su savimi praeityje. Šioje knygoje aš kalbėsiuos su savo ankstesne versija. Tai dalykai, kuriuos išmokau kone dešimtmetį bandydamas perprasti, kaip kurti meną. Tačiau pradėjus šiais patarimais dalytis su kitais žmonėmis, nutiko kai kas keisto. Supratau, kad jei skirti ne tik menininkams. Jie – kiekvienam.

Taigi, dešimt vertingų patarimų kiekvienam pasaulyje esančiam žmogui nukeliavo į popierinį variantą (arba elektroninį). Ką jau ką, tačiau iš tikrųjų sutinku su paties autoriaus žodžiais, kad knygoje pateikti patarimai yra universalūs, o pateikiama medžiaga knygoje liečia tikrai ne tik rašytojus. Prisipažinsiu, iš pradžių galvojau, kad šioji knyga lies tik istorijas kuriančius žmones. Klydau. Autorius drąsiai pateikia pavyzdžius ne tik susijusius su rašytojais, bet, pavyzdžiui, ir su dainininkais. O jeigu turite lakią vaizduotę, visi patarimai gali būti be jokių sunkumų pritaikyti įvairioms profesijoms: žurnalistika, su menu susijusios profesijos ir kita. Net studentai gali pritaikyti kai kuriuos patarimus rašydami savo mylimą, šlovinamą bakalauro darbą.

Pati skaitau daug knygų, susijusių su kūrybiniu rašymu. Pripažįstu, tenka save prisiversti kai kurias iš jų pabaigti, nes medžiaga būna pateikiama neįdomiai ir taip plačiai, kad net pamiršti, kokiai temai iš viso tas ar anas skyrius yra paskirtas. “Vok kaip menininkas“ perskaičiau vienu prisėdimu ir “valgiau“ knygą su malonumu. Ne tik įvairios taiklios citatos bei šmaikščios, įdomios iliustracijos prisidėjo prie to, tačiau ir tai, kad autorius pateikia ir savo asmeninę patirtį sumaišydamas tai su kokiais nors garsiais pavyzdžiais, kad skaitytojas, skaitantis šią knygą, suvoktų, kad visa tai, apie ką kalba autorius, nėra iš piršto laužta, kad tai ne sausa teorija, kurios niekados negalėsi pritaikyti praktikoje. Visiškai priešingai. Šioje knygoje daugiau yra pabrėžiama praktika, kaip visi šie jo patarimai lengvai gali apsigyventi jūsų gyvenime ir suteikti nemažai naudos.

Be to, knygoje nėra jokių išvedžiojimų į kokius nors nesuvokiamus minčių labirintus. Oi, tikrai ne. Skaitydama šią knygą jaučiausi taip, tarsi autorius stengiasi nedaugžodžiauti ir pateikti esmę. O juk tai ir yra šių dienų visur skubančioje visuomenėje – esmė.  Būtent ją ir rasite atsivertę knygą. Dėl šios priežasties man ji nepaprastai patiko ir norėjosi, kad niekad nesibaigtų.

Taip pat skaitydama knygą mintyse aš iškart dėliojau jos pliusus ir minusus: kuo ji gera/naudingo, ir kuo ne. Juk vis dėlto pati mėgstu rašyti ir visos tos istorijų pasakojimų subtilybės, paslaptys ir mistikos man yra  tarsi oras, duona bei vanduo, be kurių tikrai ilgai negalėčiau išgyventi. Taip pat šiuos pliusus ir minusus mintyse dėliojau įsivaizduodama, kad esu visiškai nepatyrusi ir nieko nežinanti apie rašymą lietuvaitė, nes juk Lietuvoje mes neturime daug knygų apie kūrybinį rašymą. Taigi, realybėje turėjau knygą ir patirtį, o mintyse įsivaizduojamą situaciją.

Geriausias patarimas – rašyti ne apie tai, ką žinai, o apie tai, ką mėgsti. Parašyk mėgstamiausio stiliaus istoriją. Parašyk istoriją, kurią norėtum perskaityti. Tas pats principas galioja tavo gyvenimui ir karjerai. Kai nežinai, ko toliau imtis, tiesiog paklausk savęs: “Kas padarytų šią istoriją geresne?“

Ir žinote ką? Nors ir stengiausi surasti bent kelis šios knygos trūkumus, jų neradau. Netgi tada, kai nusprendžiau mintyse nutraukti vaidinimą ir žvelgti į knygą jau ką nors žinančio apie kūrybą akimis, knygos turinys nei trupučio nesumenko ir neprisižvejojo niekam tikusių minusų :D. Todėl nenuostabu, kad teko prieiti prie išvados, kad knyga tinka tiek naujokui, tiek senbuviui rašymo pasaulyje. “Žalias“ asmuo sužinos, aplink ką sukasi visa kūryba, o senbuvis atgaivins atmintį bei… vėl pagaus įkvėpimą.

Nežinau kodėl, tačiau skaitydama šią knygą tiesiog norėjau pulti prie kompiuterio ir rašyti. Tiesiog jaučiausi taip, tarsi iš knygos puslapių veržtųsi energija, drąsinimai ir palaikymas. Keista, argi ne? Bet štai ką įvairios garsių žmonių citatos (pvz. Glenn O’Brien,Mark Twain, Steve Jobs ir kiti), gyvenimiški pavyzdžiai ir autoriaus asmeninio gyvenimo detalės sugebėjo su manimi padaryti. Ne kiekviena knyga sugeba tai padaryti.

Taigi, galutinis verdiktas šiai knygai būtų? Ogi nuostabus. Po kurio laiko lengvai įsivaizduoju, kad vėl paimsiu ir perskaitysiu šią paprastutę, tačiau nepaprastą knygą. Ypatingai siūlyčiau bent jau mėginti ją paskaityti visiems, kurie bent kiek mėgsta laisvu laiku pažaisti su žodžiais, jų dėka nukeliauti į kitus pasaulis. Aprašomi patarimai knygoje jums nepaprastai padės pastatyti pamatus savo kūrybai ir ugdyti savo kaip menininko asmenybę. O tiems, kas jau mano pažabojęs kūrybą… tada perskaityti knygą savo malonumui. Ir, žinoma, jeigu jūsų širdis linksta prie kažkokios meniškos veiklos, tada šioji knyga turėtų būti laukiama ir jūsų rankų bei akių viešnia.

kitty

Reklama

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.