10 dalykų, kurie padės jums tik dar labiau pamilti fantastikos žanrą


Kadangi naršydama internete randu daug įdomių, netradicinių ir gerų straipsnių, vis nusprendžiu jus juos išversti, kad tie, kurie nemoka gerai anglų kalbos, galėtų šiais pasimėgauti. Šį kartą jūsų dėmesiui truputį informacijos apie fantastikos žanrą.

10 Key Terms That Will Help You Appreciate Fantasy Literature

Fantastiniai romanai ir istorijos užburia skaitytojus savo turtingu pasauliu ir sudėtingais veikėjais. Tačiau kaip ir bet kuris kitas burtažodis, jie išsiskiria tipais ir taisyklėmis. Jums reikia žinoti magišką terminologiją. Taigi, štai jums pateikti 10 dažniausiai sutinkamų terminų, kuriuos turite žinote, kurie apibūdina įvairius fantastinius pasaulius ir istorijas.

1) Portalų fantazja

C.S. Lewis “Narnijų kronikų“ serija yra puikus “portalų fantastikos“ pavyzdys. “Portalų“ fantazijoje“ kažkas pereina per kažką ar portalą ir atsiduria magiškame pasaulyje, kuris skiriasi nuo įprasto ir yra pasakiškas. Kitas pavyzdys būtų “Ozo šalies burtininkas“, kur portalas nėra tiesiogine to žodžio prasme portalas. Vietoje to, kad susidurtų su magija mūsų pasaulyje, protagonistas palieka mūsų pasaulį ir nukeliauja į magišką vietą. Dažnai portalų fantazijose galima rasti kokią nors didžią didvyrišką misiją ar kažką panašaus, ką veikėjui reikia atlikti.

Pasak Farah Mendelsohn, “portalų fantastikos“ antonimas būtų  “landi fantastika“ (angliškai: “intrusive fantasy“), kur kažkokio tipo magija prasprūsta į mūsų pasaulį. Taip pat pridera nepamiršti “ribinės fantastikos“ (angliškai: “liminal fantasy“ ). Šioji neperžengia slenksčio ribos, tiesiog tūno tarp mūsų ir kito pasaulio bei nuotykių, kartas nuo karto įsprūsdama į abu pasaulius.

10 Key Terms That Will Help You Appreciate Fantasy Literature

2) Antrinis pasaulis (angliškai: Secondary World)

“Antrinis pasaulis“ yra vieta, kuri 100 procentu yra magiška, kaip koks pasakiškas pasaulis. Šią savoką sugalvojo ir pavartojo J.R.R. Tolkien savo darbe “On Fairy Stories“. Šiuose antruose pasauliuose dažniausiai rasite “prarastus žemynus“ kaip, pavyzdžiui, Lemurija arba Atlantida ar kokią nors kitą neatrastą, magišką vietą Žemėje. Tačiau šiais laikais, kai žmonės kalba apie antrinius pasaulius, dažniausiai jie turi galvoje kažką, kas yra praktiškai kita planeta kaip, pavyzdžiui, Westeros (Sostų žaidimas). Žemę primenanti planeta, kur yra (dažniausiai) žmonės ir šiems menkai atpažįstama kultūra. Tačiau tai nėra tik alternatyvi Žemės istorija.

10 Key Terms That Will Help You Appreciate Fantasy Literature

3) Epinė fantastika

Epinė fantastika yra ilga istorija, kuri yra pasakojama netgi pasitelkiant daugiau nei vieną storą knygą bei dažniausiai veiksmas vyksta antriniame pasaulyje (tas, kuris buvo minimas viršuje) ar bent jau epinė fantastika yra linkusi būti “tridimencinė fantastika (angliškai “immersive fantasy“), kas reikštų, kad nuo pat pradžios jūs esate įtrauktas į magišką pasaulį. (Šioje fantastikoje niekas nekeliauja per jokius portalus ir magija neįsibrauna į jų pasaulį. Žmonės tiesiog gyvena pasaulyje, kur magija egzistuoja). Epinė poema yra ilga naratyvinė poema, kurioje yra didvyriniai veikėjai.

Kitas terminas, kuris neretai yra naudojamas su “epine fantastika“, yra “aukštoji fantastika“ (angliškai “high fantasy arba “herojinė fantastika“ (angliškai: “heroic fantasy“), kurie abu skamba prabangiai. Pasak Stableford terminas “heroinė fantastika“ buvo sukurtas “kritikų, kurie manė, kad kardas ir kerėjimas  prekyboje nelabai traukė dėmesį, kai fantastikos žanras stengėsi įgauti nepriklausomybę“. “Aukštoji fantastika“ buvo pavartotas knygoje Chronicles of Prydain, kurią parašė Lloyd Alexander. Šis terminas buvo pavartotas norint įvardinti fantastika, kurios veiksmas visiškai vyksta antriniame pasaulyje.

10 Key Terms That Will Help You Appreciate Fantasy Literature

4) Kalavijai ir burtai 

Taigi, kas yra tie “kardas ir kerėjimas“ ir kodėl manoma, kad tai yra labai yra nuvertinimas dalykas knygų rinkoje, kai “herojinė fantastika“ yra laikoma pelningu žanru? Praktiškai, kaip Pyr Books redaktorius ir knygos Frostborn autorius Lou Anders mėgsta sakyti,  tai yra kaip Dungeons & DragonsDungeons & Dragons ir panašūs RPG žaidimai išsaugojo kardą ir kerėjimą kaip tokį žanrą, kol tuo tarpu visi domėjosi herojine fantastika. Kardas ir kerėjimas yra mažiau “didvyriškas“ nei herojinė fantastika ir joje galima rasti žymiai daugiau vagių ir nusikaltėlių. Herojinės fantastikos veiksmas vyksta rūmuose/ pilyje, tuo tarpu kardo ir kerėjimo – tamsiose požemiuose po miestu.

10 Key Terms That Will Help You Appreciate Fantasy Literature

5) Miesto fantastika

Praktiškai tai yra fantastinė istorija, kurios veiksmas vyksta mieste/didmiestyje. Neretais atvejais – šių dienų mieste, o ne kokiame nors viduramžių ar Viktorijos laikų. Šis miestas dažnai yra “mūsų“ pasaulyje.  Bet reikėtų atkreipti dėmesį į tai, kad daugybės miesto fantastikos tropų kaip, pavyzdžiui, veikėjo gyvenimas tokioje visuomenėje, kurioje vampyrai bei raganos gyvena tarp normalių žmonių, dažniausiai vyksta ne dideliuose miestuose, o mažuose miesteliuose ar priemiesčiuose. Prisiminkite “Vampyrų dienoraščius“ (angliškai: The Vampire Diaries).  Dėl to yra žmonių, kurie siūlo vartoti terminą “suburban fantasy“ arba “rural fantasy“  tam, kad būtų tokias istorijas įmanoma įvardinti arba pripažinti, kad miesto fantastika nebūtinai turi vykti didmiestyje.

10 Key Terms That Will Help You Appreciate Fantasy Literature

6) Folkloras

Ilgai prieš atsirandant  Tolkien ar Lordui Dunsany, gyvavo maginės istorijos, kurios buvo perduodamos balsu iš kartos į kartą – tai būdavo epai, mitai, pasakos, pasakėčios, posakiai, mįslės, dainos, pokštai, įžeidimai, lopšinės ir kita. Kiekviena kultūra turi folklorą ir suteikia nemažai medžiagos fantastinių istorijų pasakojimui. Yra pasakos, pavyzdžiui, Broliai Grimai keliavo, rinko istorijas ir jas užrašinėjo. Taip pat yra pasakėčios, kurios skirtos vaikams ir pateikia pabaigoje moralą.  Taip pat yra tautos istorijos ar legendos, kurios yra pagražintos realių praeityje įvykusių dalykų versijos. Šios istorijos suteikia mums labai daug motyvų, kuriuos naudoja fantstinių istorijų pasakojai pradėdami nuo milžinų iki piktų pamočių.

7) Magiškasis realizmas

“Magiškasis realizmas“ apibūdina tokią grožinę literatūrą, kurioje magija yra dalis kasdienio gyvenimo ir kurioje yra juntamas tarsi kažkoks nežemiškumo jausmas skaitant istoriją.  Magija nėra kažkas atskiro ir kitokio nuo viso, jas mums įprasta. Ji yra tik realaus gyvenimo papildinys. Pasak Stableford, pirmą kartą šis terminas buvo panaudotas apibūdinant Pablo Neruda poeziją, tačiau žinomu tapo po Gabriel Garcia Marquez romano One Hundred Years of Solitude.  Patys žymiausi magiško realizmo kūrėjai yra lotynų amerikiečiai.

10 Key Terms That Will Help You Appreciate Fantasy Literature

8) Gotika

Trumpai tariant gotikinėje fantastikoje yra gausu paranormalus siaubo elementų kaip, pavyzdžiui, vaiduoklių, vampyrų ar kitų pabaisų. Tačiau kartu yra ir romantikos elementų kaip ir romantinis herojus. Be to istorijose gausu pūvančių, sunaikintų, anksčiau didingais buvusių vietovių (pastatų) ir yra juntamas beviltiškumas. Gotikinė fantastika kartais yra taip pat vadinama “tamsia fantastika“ (angliškai: “dark fantasy“) ypatingai, jeigu veiksmas vyksta antriniame pasaulyje. Gotikinei literatūrai nereikia panaudoti fantastinių elementų, pavyzdžiui, Pietų gotikos literatūra parašyta William Faulkner ir Eudora Welty apsiėjo be jų. Jie įtraukė grotesko elementus, o paranormalių – ne. Tačiau svarbiausias gotikinės literatūros bruožas yra didžiulė baimė ir grėsmė išprotėti.

10 Key Terms That Will Help You Appreciate Fantasy Literature

9) Nauja keistenybė

Anksčiau paranormalios siaubo literatūros kūriniai dažnai būdavo įvardijami kaip “gotikinė fantastika, bet laikui bėgant istorijos tapo pakankamai keistomis kaip, pavyzdžiui, H.P. Lovecraft kūriniai, kad būtų pradėto vadinti “keista literatūra“ (anligškai: “weird fiction“). Praktiškai tai yra  siaubo pasakos su keistais sutvėrimais ir apie kažkokius keistus jų susidūrimus suteikiant joms fantastikos prieskonio. Ir per pastaruosius 20 metų žmonės pradėjo šį žanrą vadinti  “nauja keistenybe“ (angliškai: “New Weird“), kurioje susitinka mokslinė fantastika, fantastika ir siaubas.

10 Key Terms That Will Help You Appreciate Fantasy Literature

10) Grimdark

Pastaruoju metu išgirsite daugybę žmonių kalbančių apie “grimdark“ fantastika. Šioji, svarbu pabrėžti,  vyksta antriniame pasaulyje, kuris yra tamsus, pavojingas ir kupinas smurto. Veikėjai yra antiherojai arba morališkai pilki personažai. Taip pat istorijose yra gausu žiaurumo. Žmonės įvardija tokius autorius kaip, pavyzdžiui, Richard K. Morgan ir  Joe Abercrombie, teigdami, kad šie priklauso šiai naujai bangai.

Dalinai versta:  Straipnis: “10 Key Terms That Will Help You Appreciate Fantasy Literature“; puslapis: http://io9.com/10-key-terms-that-will-help-you-appreciate-fantasy-lite-1463800561

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti / Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti / Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti / Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti / Keisti )

Connecting to %s

%d bloggers like this: