Trylika priežasčių kodėl – Jay Asher (KNYGA)


Nepasakysiu, kurioje kasetėje atsiras kiekvienas iš jūsų. Bet nesijaudinkit, jei jau gavot šitą mielą dėželę, vadinasi, anksčiau ar vėliau savo vardą išgirsite… Pažadu!

Juk kam negyvai panelei meluoti?

Klėjus Džensenas, grįžęs iš mokyklos, prie namų slenksčio randa keistą siuntinį. Jį atplėšęs, išima keletą kasečių su Hanos Beiker – savo klasės draugės ir pirmosios meilės – įrašais.

Prieš porą savaičių nusižudžiusios Hanos balsas jam atskleidžia trylika priežasčių, dėl kurių ji nusprendė išeiti iš gyvenimo. Klėjus esąs viena iš jų. Jeigu išklausysiąs visus įrašus, sužinosiąs kodėl.

Klėjus visą naktį klaidžioja po miestą, užsukdamas į Hanos minimas vietas, suvokia jos skausmą, jausmus ir klaidas, be to, sužino nemažai tiesos apie save, kuri jam anaiptol nėra maloni…


cdb_Trylika-priezasciu-kodel_z1Pagrindinė informacija

Kalba: lietuvių kalba
Išleidimo metai: 2011
Originalus pavadinimas: Thirteen Reasons Why
Ankstesnės dalys: nėra
Serijos pavadinimas: nėra
Patartinas amžius: +14
Žanras:  jaunimo literatūra
Puslapių skaičius:  296
Pasakotojas: mergina, vaikinas
Autoriaus puslapis: http://jayasher.blogspot.com/


Jay Asher – amerikiečių rašytojas, gimęs 1975 metais Kalifornijoje. Jis užaugo šeimoje, kuri skatino visus jo pomėgius: pradedant grojimu gitara ir baigiant rašymu. Dar būdamas mokinys svajojo apie mokytojo darbą, bet viskas susidėliojo taip, jog tapo rašytoju. Per visą gyvenimą jam teko dirbti įvairiose vietose: batų parduotuvėse, knygynuose, bibliotekose. Ir ši patirtis jam gelbsti rašant knygas.

“Trylika priežasčių kodėl“ turi įdomią atsiradimo istoriją. Svarbi kūrinio detalė yra senovinės kasetės ir grotuvai. Ši idėja autoriui kilo lankantis muziejuje.  Jame kiekvienam lankytojui duodavo po “Walkman“ grotuvą su kasete viduje, kur buvo įrašytas gido pasakojimas. O turinio idėja atsirado, kai Jay artima giminaitė, būdama maždaug Hanos amžiaus, mėgino nusižudyti. Abi idėjos netikėtai susiliejo į vienumą tuo metu, kai autorius visai nė neieškojo sumanymo naujai knygai. Tiesiog kartą važiuojant visiškoje tamsoje neįtikėtinai slidžiu keliu jam prieš akis iškilo visa romano struktūra: Hana, Klėjus, savižudybė, batų dėžutė su kasetėmis. Tą vakarą, prieš eidamas miegoti, jis jau buvo parašęs įžanginę dalį ir gerą gabalą pirmosios kasetės A pusės.

Vieną dieną, grįždamas iš mokyklos, vaikinas Klėjus Džensenas prie savo namų durų randa batų dėžutės dydžio siuntinį. Viduje guli kažkoks pailgas į burbulinį celafaną įsuktas ritinys. Išvyniojęs aptinka septynetą palaidų garso kasečių, iš kurių sklinda merginos balsas, kuri nusižudė prieš dvi savaites.

Tikiuosi, kad jūs pasirengę, nes ketinu iškloti jums savo gyvenimo istoriją. Tikriau – kodėl tas mano gyvenimas baigėsi. O jeigu klausotės šitų kasečių, vadinasi, esate viena iš priežasčių kodėl taip nutiko.

Kasečių autorė – Hana Beiker. Ji atvažiavo į mažą miestelį pradėti naujo gyvenimo. Norėjo susirasti draugų, linksmai leisti laisvalaikį, tiesiog būti laimingai. Bet deja… nutiko skaudžių dalykų, kurie privertė ją pasitraukti iš gyvenimo.

Kasetėse tūno 13 skirtingų istorijų (o gal verčiau priežasčių), kurios įtakojo Hanos sprendimą. Juk kuri mergina norėtų, jog į ją, pro kambario langą, žiūrėtų slaptas spoksotojas? O kaip jaustis, kai tavo draugų ratą sudaro žmonės, kurie tik nori gauti iš jos naudos? O ką daryti, kai visi žino tavo pirmojo bučinio aplinkybes ir iš to šaiposi? Ir galiausiai kaip išgyventi aplinkinių abejingumą paprašius pasikalbėti savižudybės tema? Ir tai tik maža dalis įvykių, kurie nutiko Hanai.

“Žaidimo“ taisyklės paprastos: perklausai visas kasetes ir siunti sekančiam žmogui. Priešingu atveju jos bus paviešintos ir kai kuriems asmenims grės kalėjimas ar gėda ir apkalbos visą gyvenimą.

Nors knygoje nagrinėjamos svarbios problemos, skaityti tikrai nėra sunku, nes išlaikoma įtampa. Tai priverčia skaitytoją neatsiplėšiant versti vieną puslapį po kito. Be to, man labai norėjosi kuo greičiau sužinoti, ką padarė Klėjus, kad atsidūrė Hanos kasetėse. Nors man vaikinas pasirodė ramus, taikus ir draugiškas, bet aš ilgą laiką maniau, kad padarė jai kažką blogo, gal įskaudino ar panašiai. Bet čia autorius mane apgavo, nes istorija buvo visiškai kitokia.

Tu esi čia ne dėl to kaip kiti. Kaip tame žaidime: suraskite vieną daiktą, kuris netinka prie kitų… Tai tu, Klėjau. Tačiau tau teks čia būti, kad galėčiau papasakoti savo istoriją. Visą iki pat galo.

Pirmoji Jay Asher yra nepaprasta tuo, nes susipina du lygiagretūs pasakojimai. Tai reiškia, kad joje susipina iš kasečių sklindantys Hanos žodžiai ir Klėjaus reakcijos, jausmai bei prisiminimai. Toks pasakojimo būdas man labai patiko ir taip įsijaučiau skaitydama, kad atrodė, jog gyvai girdžiu Hanos balsą ir tie žodžiai skirti man.

Jutau, kad dviejų lygių pasakojimas – vienintelis būdas sąžiningai viską aprašyti. Kad skaitytojai suprastų jos požiūrį taip, kaip aš norėjau, jie privalėjo išgirsti Klėjaus reakciją tučtuojau, o ne kitame skyriuje, kaip paprastai būna knygose, turinčiose po kelis pasakotojus.

Knyga Trylika priežasčių kodėl skatina apgalvoti žodžius, kuriuos sakom kitiems. Teigia, kad labai svarbu suvokti kaip mes elgiamės su kitais:

Gal koks pažįstamas iš pažiūros ir nekreipia dėmesio į atsitiktinai mestelėtą pastabą ar akivaizdžiai nesureaguoja į apkalbas, bet juk niekada negalime žinoti, kas dar dedasi to žmogaus gyvenime ir ar mūsų poelgis nebus paskutinis lašas jo kančių taurėje.

Bet aš įžvelgiau dar vieną dalyką iš kurio galima pasimokyti, t.y., kad nereikia bijoti. Klėjus buvo įsimylėjęs Haną, bet bijojo tą jai pripažinti, nes manė, kad jį atstums, išjuoks ir panašiai. O jei nebūtų bijojęs, kas žino, gal mergina būtų dar gyva… Bet džiugu, kad vaikinas iš šios didelės klaidos pasimokė. Kūrinio pabaigoje sužinosite kaip.

Manau, jog ši knyga yra ta, kurią reikėtų perskaityti visiems paaugliams. Siūlau paskaityti tiems, kuriems nebaisios liūdnos istorijos ir nori sužinoti Hanos Beiker paslaptis.

penki

Reklama

2 thoughts on “Trylika priežasčių kodėl – Jay Asher (KNYGA)

  1. Negaliu patikėti, kad iki šiol šios knygos apžvalgos nebuvo Jūsų bloge!!! Pagaliau tai įvyko!!! 🙂

    Patinka

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.